Page 1 of 96 1 2 3 11 51 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1908

Thread: Η εφημεριδα

Η εφημεριδα

θα κυκλοφορησει κανονικα Παρασκευη ή Σαββατο?
    Καλο απογευμα σε ολους.

Καλησπέρα. Κανονικά την Παρασκευή.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Καλημέρα!!!

Μια πρόταση για την εφημερίδα ήθελα να κάνω, που βγαίνει περισσότερο σαν ανάγκη και όχι σαν παρατήρηση. Θα ήταν καλή μια στήλη από τον Μάκη Πορτούλα για την Ισπανία όπως έχουν ο Πετρής, ο Σινάκος και οι άλλοι αφού ο Κοτσαύτης καταπιάνεται περισσότερο με την Αργεντινή αυτή την περίοδο. Το ξέρω ότι αν δεν γράφει κάτι για την Ισπανία σημαίνει ότι δεν έχει βρει κάτι που αξίζει και καταλαμβαίνω ότι σηκώνει πολύ συζήτηση η Αργεντινή αλλά για παράδειγμα εγώ που σπάνια ασχολούμαι μαζί της μου λείπουν οι επιλογές με επιχειρήματα από την Ισπανία. Αν υπήρχε μια στήλη μόνιμα για την Ισπανία, νομίζω θα ήταν πιο δίκαιο για εμάς που παίζουμε συχνά αυτό το πρωτάθλημα και περιμένουμε σοβαρά επιχειρήματα εκτός από το διά ταύτα. Προσωπικά, μόλις πάρω στα χέρια μου την εφημερίδα, διαβάζω τις στήλες που δίνουν σοβαρά επιχειρήματα για τις επιλογές τους και μου λείπει μια στήλη για την Ισπανία αποκλειστικά ενώ καλό θα ήταν να δώσετε περισσότερο χώρο στον Γιάννη για την Νορβηγία. Ίσως τώρα που καλοκαιρεύει και θα ασχολούμαστε μόνο με την Σκανδιναβία και θα υπάρχει περισσότερος χώρος να το σκεφτείτε καλύτερα...

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην ζητώ πολλά...
    "Ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο..."

Συμφωνώ με τον Μάριο. Θεωρώ ως αναγνώστης οτι κάθε χώρα πρέπει να έχει το μονοσέλιδό της, οπως εχουν οι Αγγλιδούλες,Γερμανία,Ιταλί α,Αργεντινη κλπ κλπ έτσι χρειάζεται και για την Ισπανία.Άλλωστε δεν ειναι και καμιά μικρή χώρα...

+1000 Πολύ καλό αν μπορεί να γίνει.

Προσυπογράφω και εγώ. Εξάλλου είμαι ο πρώτος που το ζήτησε.

Υ.Γ. Και ο Μιχάλης ο Σινάκος να καταπιαστεί περισσότερο με Ελβετία (4/4 στο δια ταύτα)
    Του το ξανάπα ότι τον πάει η Ελβετία. Δεν λέω ότι το ξέρει καλύτερα από το Γαλλικό, αλλά πες το ρέντα, πες το πιο βολικό πρωτάθλημα, όπως θέλεις πες το, η ουσία είναι να ασχοληθεί περισσότερο.

Καλησπέρα. Να καταπιαστώ περισσότερο ? να ασχοληθώ περισσότερο ? τι να κάνω δηλαδή ? Πιστεύω πως δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια παραπάνω καταπιάσματος στην Ελβετία. Κάτι χαζοστιγμιότυπα, κάτι δηλώσεις που αναδημοσιεύονται σε όλα τα σάιτς χωρίς να αλλάζει ούτε τελεία, δεν σου δίνει κίνητρο να κάνεις και πολλά πράγματα.

Είναι μάλλον πιο βολικό πρωτάθλημα, όπως το λες. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες (Βασιλεία, Ζυρίχη) και το μπούγιο που τρέχει από πίσω. Και αυτή επιβεβαιώνεται τις περισσότερες φορές. Στη Γαλλία παλιότερα ίσχυε, Λυών, Μαρσέιγ, Μπορντό, κλπ είχαν πραγματική διαφορά από τους υπόλοιπους και όχι ψεύτικη όπως φέτος.

Πρόκειται για σχεδόν αυτονόητες επιλογές πάντως, δεν είναι και καμιά μαγκιά. Υπάρχει και ρέντα βέβαια, όταν καταλήγω στη Ζυρίχη δεν φαντάζομαι ποτέ πως θα κερδίσει τελικά χάρη σε γκολ από στημένα των δύο στόπερ. Υπολογίζω πως θα κερδίσει λόγω ταχύτητας και πολύ καλής ανάπτυξης (η καλύτερη στην Ελβετία).

Οσο για το 4/4, σε καταλαβαίνω απόλυτα όπως το θέτεις, γνωρίζω πώς μετράνε οι αναγνώστες, πιθανώς θα έκανα κι εγώ το ίδιο αν ήμουν στη θέση τους. Ξέρω πολύ καλά με ποιον τρόπο τα μετράει ο περισσότερος κόσμος ένα-ένα και σου λέει "4/4", "0/10" και "3/150"), δεν έχουν χρόνο –και πολύ καλά κάνουν- για παραπάνω. Αλλά δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος γιατί απλοποιεί πολύ τη δουλειά που γίνεται και που θα επαναλάβω τη γνώμη μου, περιορίζεται στο να εκτιμήσουμε αποδόσεις και όχι να «κατεβάσουμε σημεία» (σιχαίνομαι και μόνο που το γράφω).

Μπορεί στο δια ταύτα να χτυπιέσαι και να λες πως έχει αξία ένα διπλό στο 2,10, αλλά στο μυαλό του αναγνώστη θα έχει καρφωθεί ένα μόνο πράγμα. "Πέρασε ή έσπασε το διπλό". Ετσι γίνεται, έτσι θα γίνεται, το καταλαβαίνω, αλλά δεν μου αρέσει και δεν θα σταματήσω να λέω πως η δουλειά μας περιορίζεται στο να εκτιμήσει όσα γίνονται πριν αρχίσει ένα παιχνίδι.

Τη μία δίνεις ξερό χ έρχεται 3-3 μου λες εγώ το υπολόγιζα για 1-1, ήμουν τυχερός, τώρα δίνεις Ζυρίχη μου λες δεν υπολόγιζες να βάλουν γκολ τα στόπερ.
    Αυτό λέω, έχεις και ρέντα στην Ελβετία.
    Δλδ τι θέλεις να τρως ισοφαρίσεις στο 87΄ από στημένο τη στιγμή που ο αντίπαλος παίζει με 10, όπως στο Λιόν - Ρεν; Για να καταλάβω;
    Αυτό τι είναι; νέο είδος μαζοχισμού;
    Βέβαια η αλήθεια είναι ότι πήγες πολύ καλά και στη Γαλλία το ΣΚ.

Πάντως θέλω να το γράψω, έχει αρχίσει και γίνεται και στο φόρουμ καλή δουλειά.
    Μπήκα και έγραψα δύο ερωτησούλες για Γαλλία 2 και Αργεντινή τις προάλλες, σχεδόν άμεσες απαντήσεις, με σοβαρότητα, από Κοτσαύτη και Σινάκο.
    Ρωτάω κάτι για Νορβηγία το μεσημέρι, το βράδυ ανοίγω και βλέπω πληρέστατη απάντηση και ενημέρωση από Παπαδόπουλο.
    Ρωτάω κάτι για Χέρκουλες το μεσημέρι, επίσης πληρέστατη απάντηση από Πορτούλα.
    Ειλικρινά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
    Και όλες οι συζητήσεις έχουν επίπεδο, ούτε φασαρίες, ούτε ανούσιοι τσακωμοί, ούτε σαχλαμάρες.
    Ο Νίκος και ο Αντώνης πάντα απίκο για όλα στις Αγγλίες.
    Να συνεχίσουμε έτσι.

Ξέχασα τον Πετρή και τον Σχοιναράκη και ζητώ συγνώμμη αν ξεχνάω και κάποιον ακόμη.
    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, ότι αν έχουμε μια σκέψη που δεν είμαστε σίγουροι αν είναι σωστή, ή έχουμε μια ερώτηση για κάποιο ματς ή για κάποιο πρωτάθλημα, ή θέλουμε να ζητήσουμε μια διευκρίνηση για κάτι που γράφτηκε στην εφημερίδα, ή καποια συνέχεια στην ενημέρωση, δεν είναι ντροπή να μπούμε να το ζητήσουμε, να το ρωτήσουμε, να το συζητήσουμε.
    Πω πω καλά που ξαναδιάβασα το κείμενο. Θα ξεχνούσα τον Επίορκο.!!!

Ερέθισμα μου έδωσε ένα τόπικ του φόρουμ, όπου συζητούμε τρόπους και πρακτικές παιξίματος. Θεωρώ ότι τέτοιες κουβέντες είναι πολύ ωφέλιμες για τον παίκτη και θα έπρεπε να βρίσκονται πιο συχνά στο επίκεντρο. Ο Καθηγητής Μυστήριος απέδειξε, ας πούμε, πως με την ορθή χρησιμοποίηση του κριτηρίου Kelly, μπορείς να εξασφαλίσεις ελάχιστες απώλειες σε περίοδο πολλών άστοχων προβλέψεων. Θα ήθελα να υπάρχει μια στήλη, στην οποία να γράφονται συμβουλές σχετικά με τον τρόπο πονταρίσματος και όχι μόνο. Πριν δύο χρόνια περίπου, ο εξαιρετικός Χατζηγιάννης είχε δημοσιεύσει ένα πινακάκι, βάσει του οποίου υπολόγιζε προσμετρώντας κάποιες παραμέτρους, τη δίκαιη τιμή ενός σημείου. Αυτό νομίζω ότι λείπει από το ΜΜ αν και σε τακτά χρονικά διαστήματα, οι συντάκτες μιλούν αναπόφευκτα για τέτοια θέματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Καλημέρες
    Roy Beerens

Αναντικατάστατος Kostas Ketseris's Avatar
    Καλημερα,ειναι εφικτο να μαθουμε ποιος συντακτης(η ποιοι συντακτες που ειναι και το πιθανοτερο)ανελαβε το Κοπα Αφρικα?

Μιας και βλέπω μπροστά μου το τοπικ "Η εφημερίδα", θέλω δυστυχώς να πώ 1-2 πράγματα...

Μάγκες, χάλια μαύρα!!!

Απο πού να αρχίσω και πού να τελειώσω!!?

Σου λέει " Δυνατές Υπογραφές" στο εξώφυλλο...! Οι "αδύνατες" πώς θα ήταν δηλαδή???
    Τί να πρωτοπώ!!?

Ο Καθ. Μυστήριος, το επιβλητικό 2/9 μέχρι στιγμής...
    Ο Επίορκος «μυρωδιά» με 0/2...
    Ο Τσάρλυ «αλλού» και αυτός με 3/8...
    Ο Χατζηγιάννης, άκου εκεί, σε 5 3αδες δεν μπόρεσε να σταυρώσει έστω 1 2αδα...
    Ο Κοτσαύτης στα SOS του κουπονιού, κλάμα, 2/8 εώς τώρα...

Και respect σε Ρέσπερη και Καραβανάκη!!! Ειδικά στον 2ο οπου μετά απο την διακόπη μάλιστα έκανε ενα 2/2 στο πινακάκι και 4/5 στην μέσα σελίδα!

Για άλλη μια φορά την τιμή και εικόνα της ΜΜ έσωσαν ο ΠΟΛΥΣ Αγγελής και ο ΠΟΛΥΣ Τσούτης!!!
    Απο κοντά τους και οι Παναγιώτου και Μαυριδάκης!

Απο΄κει και πέρα όλεθρος κύριοι!!!!
    Γιαννούλας, Πορτούλας και Ζάγκας τρικυμία και πνιγμός!

Δεν κάνουμε έτσι δουλειά όμως φίλοι μου...
    Γιατι δυστυχώς το ντεφορμάρισμα της εφημερίδας είναι παρατεταμένο!
    Όσες κι αν χτίζουν φυλακές, κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Ταλεντάκι SnakeS's Avatar
    Αδερφέ χωρίς καμία διάθεση για σάλια στην εφημερίδα μου κάνει εντύπωση οτι έχεις απομονώσει ένα τεύχος και βγάζεις συμπεράσματα.Λογικά έχεις ξαναπάρει την εφημερίδα.Άρα ξέρεις πάνω κάτω τι παίζει..Διότι αν την πήρες για πρώτη φορά κακώς βγάζεις τόσο γρήγορα συμπεράσματα.Αν πάλι είσαι τακτικός αναγνώστης μου κάνει εντύπωση που απαξιώνεις συντάκτες των οποίων τα ποσοστά και η μέση απόδοση των προτάσεών τους μιλούν από μόνα τους.

Και κάτι άλλο εντελώς φιλικά.Από την εφημερίδα δεν έχω την απαίτηση να μου δίνει..σημεία για να κονομάω.Από την εφημερίδα και τους συντάκτες της περιμένω ενημέρωση και τεκμηρίωση της άποψής τους.Με άλλα λόγια την πληροφορία και την γνώμη του ειδικού.ΑΝ θα υπάρξει σημείο και ποιό θα είναι αυτό είναι δική μου υπόθεση.
    Ο.Φ.Η. ΚΡΗΤΗΣ κ αναχέντρωσα ωσάν το κάτη...

Quote Originally Posted by giodour View Post
    Μιας και βλέπω μπροστά μου το τοπικ "Η εφημερίδα", θέλω δυστυχώς να πώ 1-2 πράγματα...

Μάγκες, χάλια μαύρα!!!

Απο πού να αρχίσω και πού να τελειώσω!!?

Σου λέει " Δυνατές Υπογραφές" στο εξώφυλλο...! Οι "αδύνατες" πώς θα ήταν δηλαδή???
    Τί να πρωτοπώ!!?

Ο Καθ. Μυστήριος, το επιβλητικό 2/9 μέχρι στιγμής...
    Ο Επίορκος «μυρωδιά» με 0/2...
    Ο Τσάρλυ «αλλού» και αυτός με 3/8...
    Ο Χατζηγιάννης, άκου εκεί, σε 5 3αδες δεν μπόρεσε να σταυρώσει έστω 1 2αδα...
    Ο Κοτσαύτης στα SOS του κουπονιού, κλάμα, 2/8 εώς τώρα...

Και respect σε Ρέσπερη και Καραβανάκη!!! Ειδικά στον 2ο οπου μετά απο την διακόπη μάλιστα έκανε ενα 2/2 στο πινακάκι και 4/5 στην μέσα σελίδα!

Για άλλη μια φορά την τιμή και εικόνα της ΜΜ έσωσαν ο ΠΟΛΥΣ Αγγελής και ο ΠΟΛΥΣ Τσούτης!!!
    Απο κοντά τους και οι Παναγιώτου και Μαυριδάκης!

Απο΄κει και πέρα όλεθρος κύριοι!!!!
    Γιαννούλας, Πορτούλας και Ζάγκας τρικυμία και πνιγμός!

Δεν κάνουμε έτσι δουλειά όμως φίλοι μου...
    Γιατι δυστυχώς το ντεφορμάρισμα της εφημερίδας είναι παρατεταμένο!
    Φίλε μου διαφωνώ γιατί η αρχή αυτής της εφημερίδας είναι το σωστό στοίχημα και όχι τα πινακάκια (τα οποία έχουν άμεση σχέση, με τύχη, φόρμα καλό ή κακο φεγγάρι).

Στα όσα λες έχω να αντιπαραθέσω οτι,

Ο καθηγητής μυστήριος γράφει για το κοπα Αφρικα όσα δύσκολα θα βρεις σε άλλη εφημερίδα-ετσι αποκτάς γνώση για το δικό σου παιχνίδι.
    Ο Επίορκος έχει τίτλο "λάθος σετ αποδόσεων" και δικαιώνεται μια και κανένα από τα φαβορί δεν κερδίζει και ειδικά το ένα ισοφαρίζει στο 95
    Ο Τσάρλυ αναλύει με επιχειρήματα και τακτικές όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα πράγμα που εμένα προσωπικά με βοηθάει απίστευτα στον στοιχηματισμό μου. Μεγάλο παράδειγμα η Σοσιεδάδ που έγραφε για τον τρόπο παιχνιδιού της όταν αυτή ακόμη δεν μπορούσε να σταυρώσει αποτέλεσμα.
    Ο Χατζηγιάννης στο συγκεκριμένο τεύχος κάνει το λάθος των πολλών επιλογών και της κακής χημείας. Δεν γίνεται να μην ξέρει από στοίχημα όμως άνθρωπος που έφτιαχνε αποδόσεις!
    Ο Κοτσαύτης και τα sos είναι κάτι που συμφωνώ πως δεν βοηθά, επειδή ουσιαστικά κάνει ότι και εμείς οι αναγνώστες, φιλτράρει όσα πήρε στις μέσα σελίδες. Αυτό είναι η δουλεία του παίχτη, όχι της εφημερίδας.

Ο Επίορκος έχει τίτλο "λάθος σετ αποδόσεων" και δικαιώνεται μια και κανένα από τα φαβορί δεν κερδίζει και ειδικά το ένα ισοφαρίζει στο 95
    Ο Επιορκος ΔΕΝ δικαιωνεται στη Μπολονια και αντε να πουμε πως δικαιωνεται (στο σπασιμο) στη Λετσε.

Μεγάλη κουβέντα πάμε να ανοίξουμε τώρα....Η δική μου γνώμη βρίσκεται κάπου στη μέση:όντως από ένα τεύχος δεν μπορείς να κρίνεις την εφημερίδα και σίγουρα η βοήθεια που παρέχει δεν περιορίζεται μόνο στο δια ταύτα και τα πινακάκια.Παρέχει πολλές πληροφορίες που μπορεί κάποις να τις επεξεργαστεί έξυπνα και να βγάλει κέρδος.π.χ. εγώ εδώ και δύο εβδομάδες,ορμώμενος απο σχετική παρατήρηση του Αγγελη στο FORUM και του Τσούτη στην εφημερίδα παίζω νορθαμπτον ανατροπη και βγαζω πολυ καλα λεφτα.Αυτο δεν υπαρχει σε κανενα πινακακι αλλα διαβαζοντας την εφημεριδα σου εντυπωνεται και το χρησιμοποιεις.Παρομοια παραδειγματα υπαρχουν πολλα .ΟΜΩΣ,οπως σωστα εχει πει και ο εξαίρετος φιλος Αγγελής, ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ Η ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΟΥΜΕ.Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι αυτος ο στοχος μας.Και ορισμένοι απ'ο τους αναγνώστες της εφημερίδας είτε γιατί δεν έχουν χρόνο να τη μελετήσουν είτε γιατι δε διαθέτουν την απαραίτητη υπομονή για μελέτη,καταφεύγουν ξερά στα πινακάκια καλώς ή κακώς.Ε,αυτοι οι αναγνώστες θα πρέπει να βοηθηθουν λίγο περισσότερο και ίσως έχουν δίκιο αν τα πινακάκια δεν αποδιδουν.Η λύση για μένα είναι κοντά σε μία πρόταση του γιαννικου προ μηνών που μιλούσε για "αξιολόγηση "των tipsters....ίσως λοιπόν μία εικονική μπανκα και ενδεικτικα ποσα πονταρισματος θα ηταν μια λυση καθως και η ποιοτητα που δεδομένα έχει η εφημερίδα θα αναδεικνυοταν και ο καθένας θα εβγαζε τα συμπερασματα του με σχετικη ασφαλεια.Παντως ,μετα απο ενα περιπου τετραμηνο αναγνωσης της εφημεριδας ,νομιζω πως ο καθενας μπορει να αποκτησει αποψη για τον καθε tipster και να δει ποιοι του ταιριαζουν στον τροπο σκεψης και παιχνιδιου και αναλογα να προσαρμοστει,χωρίς καν να εχει αναγκη τη μαθηματικη αποδειξη αυτης της αποφασης του.Κλείνοντας θα ηθελα να ευχαριστησω τα παιδια της εφημεριδας για το ζηλο που δειχνουν και ολα τα παιδια που γραφουν στο forum (γιαννικος και λοιπες δημοκρατικές δυνάμεις) για το επίπεδο που διατηρουν και τη συντροφιά που μου κρατάνε.Σπανια επεμβαινω,λογω ελλειψης χρονου κυρίως και λογω τρελλης ενασχολησης με το live στοιχηματισμο τις ωρες που βρισκομαι στο pc.Nα είστε καλά

Quote Originally Posted by SnakeS View Post
    Αδερφέ χωρίς καμία διάθεση για σάλια στην εφημερίδα μου κάνει εντύπωση οτι έχεις απομονώσει ένα τεύχος και βγάζεις συμπεράσματα.Λογικά έχεις ξαναπάρει την εφημερίδα.Άρα ξέρεις πάνω κάτω τι παίζει..Διότι αν την πήρες για πρώτη φορά κακώς βγάζεις τόσο γρήγορα συμπεράσματα.Αν πάλι είσαι τακτικός αναγνώστης μου κάνει εντύπωση που απαξιώνεις συντάκτες των οποίων τα ποσοστά και η μέση απόδοση των προτάσεών τους μιλούν από μόνα τους.

Και κάτι άλλο εντελώς φιλικά.Από την εφημερίδα δεν έχω την απαίτηση να μου δίνει..σημεία για να κονομάω.Από την εφημερίδα και τους συντάκτες της περιμένω ενημέρωση και τεκμηρίωση της άποψής τους.Με άλλα λόγια την πληροφορία και την γνώμη του ειδικού.ΑΝ θα υπάρξει σημείο και ποιό θα είναι αυτό είναι δική μου υπόθεση.
    ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ !!!

μου κάνει εντύπωση οτι έχεις απομονώσει ένα τεύχος και βγάζεις συμπεράσματα.
    Άν έπαιρνα 1η φορά την εφημερίδα και έλεγα αυτά που έγραψα πιο πάνω θα ήμουν τουλάχιστον τραγικός!
    Αλλα δεν μπορεί κανείς να μου πεί οτι δεν υπάρχει παρατεταμένο ντεφορμάρισμα σε κάποιους tipster!!?
    Κάποια στιγμή ο Γιαννίκος είχε γράψει για τον Τσάρλυ (που εγώ προσωπικά τον ακολουθώ κατά πόδας), οτι δυστυχώς πάνω που φορμαρίστηκε ήρθε η διακοπή των γιορτών!

Από την εφημερίδα δεν έχω την απαίτηση να μου δίνει..σημεία για να κονομάω.Από την εφημερίδα και τους συντάκτες της περιμένω ενημέρωση και τεκμηρίωση της άποψής τους.Με άλλα λόγια την πληροφορία και την γνώμη του ειδικού.ΑΝ θα υπάρξει σημείο και ποιό θα είναι αυτό είναι δική μου υπόθεση.
    Εγώ όμως φίλε, που έχω χρόνο για να «μελετήσω» απο το Σάββατο στις 17:30 το απόγευμα και μετά, την Κυριακή ευτυχώς όλη μέρα και την Παρασκευή μετα τις 21:00 το βράδυ στο αστικό γυρίζοντας σπίτι απο την δουλειά, πετυχαίνοντας ήδη τα παιχνίδια στο φόρτε τους όπως καταλαβαίνεις, μπορώ να πάρω γεύση και εικόνα ΜΟΝΟ απο τα πινακάκια του κάθε tipster αλλα και τις αρχικές σελίδες του Αγγελή, του Τσούτη, του Επίορκου, του Καθ. Μυστήριου και του Τσάρλυ!
    Όταν σε αυτές τις σελίδες υπάρχουν τραγικά ποσοστά επαλήθευσης, ε τότε, ασ΄τα να παν...

ΥΓ: Κι εγώ, όπως κι εσύ, 'οπως και ο Α, ο Β κλπ, έχω καψούρα και κόλλημα με κάποιους που γράφουν στην εφημερίδα!
    Ε, απο αυτούς τους κάποιους, θέλω το κάτι παραπάνω απο αυτό που τώρα τελευταία παίρνω! Είναι ακριβώς το ίδιο με τον ποδοσφαιριστή που τον ξέρεις, τον πιστεύεις και περιμένεις να σε δικαιώσει!
    Όσες κι αν χτίζουν φυλακές, κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Οντως μεγάλη κουβέντα πάει να ανοίξει, αλλά αυτό είναι το καλό με το φόρουμ, ότι ανοίγει συχνά μεγάλες κουβέντες

Επιγραμματικά η δικιά μου άποψη, γιατί από χθες με έχει διαλύσει ένα stomach flu (σικ) και δεν είμαι στα δυνατά μου.

Η αλήθεια είναι όντως, όπως λέει ο remsok, κάπου στη μέση. Από τη στιγμή που το κοινό μιας εφημερίδας/ενός σάιτ/ενός στοιχηματογραφιά είναι ετερόκλητο, και ταυτόχρονα η εφημερίδα είναι εμπορική επιχείρηση και ο στοιχηματογραφιάς πληρώνεται για αυτά που γράφει, είναι αναγκαίο να ικανοποιείς όλα τα είδη αναγνωστών. Ετσι, στο μυαλό σου (μου) είναι και οι αναγνώστες που διαβάζουν με κριτική διάθεση τις 2000 λέξεις των Μαθημάτων και τα περνάνε όλα από το μύλο του δικού τους μυαλού πριν καταλήξουν, αλλά και οι αναγνώστες που για οποιοδήποτε λόγο (είτε γιατί δεν έχουν χρόνο, όπως ο giodour, είτε γιατί πολύ απλά έτσι γουστάρουν) τρέχουν κατευθείαν στα πινακάκια. Προσωπικά, θα ήμουν ευτυχισμένος αν όλοι μου οι αναγνώστες ανήκαν στην πρώτη κατηγορία, όμως στη ζωή δεν υπάρχουν ιδανικές καταστάσεις και από τη στιγμή που είσαι μέσα σε αυτή την πιάτσα πρέπει να προσαρμοστείς.

Διαφωνώ όμως κάθετα με τη λογική της μπάνκας. Κι αυτό γιατί είναι άλλο η μπάνκα και τα «φασόλια» και άλλο το πραγματικό παιχνίδι. Αν εμένα με βάλεις στη λογική της μπάνκας, θα «παίζω» (σε αυτό το εικονικό παιχνίδι της μπάνκας) διαφορετικά από ό,τι παίζω στην πραγματική μου ζωή, γιατί ο στόχος μου δεν θα είναι πια να κερδίσω προσωπικά εγώ ως παίκτης, αλλά να φαίνεται η μπάνκα έστω και ένα κλικ συν. Η διαφορά σε αυτό είναι τεράστια...
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Page 1 of 96 1 2 3 11 51 ... LastLast