Page 3 of 96 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 ... LastLast
Results 41 to 60 of 1908

Thread: Η εφημεριδα

Ευχαριστώ βρε Γιαννίκο, να σαι καλά για τα καλά σου λόγια...

Αλλά (και για τον προηγούμενο φίλο) Ρεσπέρης!!!! Ρεσπέρη με λένε, όχι Ρεσπιέρη, ούτε Ρέσπερη!!!

χαχαχχααχχαχαχαχααχχαχαχα αχχα
    Enjoy The Silence!

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    πάντως για τα σος του φίλιππου που αναφέρθηκε , έχουν τεράστια επιτυχία, μόνο αυτή την εβδομάδα πήγε άσχημα (κάτι που το περίμενα γτ δεν υπάρχει κανείς που να κερδίζει συνεχώς).

.
    h ένσταση ήταν δική μου, και δεν αφορά τα ποσοστά επιτυχίας, άλλωστε είναι αδιάφορο αυτό για μένα, αλλά την ουσία της. δεν γράφει κάτι ξεχωριστό παρά ένα φιλτράρισμα των όσων διαβάζει κανείς στις μέσα σελίδες. ουσιαστικά δηλαδή κάνει την δουλεία του παίχτη, διαβάζει, κρίνει και προωθεί σημεία. για τη δική μου λογική είναι ανούσιο γιατί ακριβώς αυτό καλούμαι να κάνω εγώ μετά την ανάγνωση της εφημερίδας.

Δίνουμε 2,50 ευρώ και απαιτούμε πίσω εκατομμύρια....τι άλλο θέλουμε δηλαδή;;;;;;;;
    The World Is Yours

Quote Originally Posted by PROSVORO View Post
    h ένσταση ήταν δική μου, και δεν αφορά τα ποσοστά επιτυχίας, άλλωστε είναι αδιάφορο αυτό για μένα, αλλά την ουσία της. δεν γράφει κάτι ξεχωριστό παρά ένα φιλτράρισμα των όσων διαβάζει κανείς στις μέσα σελίδες. ουσιαστικά δηλαδή κάνει την δουλεία του παίχτη, διαβάζει, κρίνει και προωθεί σημεία. για τη δική μου λογική είναι ανούσιο γιατί ακριβώς αυτό καλούμαι να κάνω εγώ μετά την ανάγνωση της εφημερίδας.
    Μα αυτή είναι η λογική της στήλης. Είναι πάνω σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι καλώς ή κακώς ίσως να μην έχουν το χρόνο/διάθεση/οτιδήποτε όλοι οι αναγνώστες να ψάξουν όλη την εφημερίδα. Για κάποιον που διαβάζει όλη την εφημερίδα, κόβει-ράβει και καταλήγει στο παιχνίδι του, ναι, συμφωνούμε, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Για τον πιο ''γρήγορο'' (πώς να τον πω, δεν ξέρω) όμως, του δίνει ένα ερέθισμα και έναν μπούσουλα.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Quote Originally Posted by Resperis View Post

Αλλά (και για τον προηγούμενο φίλο) Ρεσπέρης!!!! Ρεσπέρη με λένε, όχι Ρεσπιέρη, ούτε Ρέσπερη!!!

Ο Αλεφαντος μεχρι και Φρεντυ Σερπιερη θα σε ελεγε!

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Μα αυτή είναι η λογική της στήλης. Είναι πάνω σε αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι καλώς ή κακώς ίσως να μην έχουν το χρόνο/διάθεση/οτιδήποτε όλοι οι αναγνώστες να ψάξουν όλη την εφημερίδα. Για κάποιον που διαβάζει όλη την εφημερίδα, κόβει-ράβει και καταλήγει στο παιχνίδι του, ναι, συμφωνούμε, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Για τον πιο ''γρήγορο'' (πώς να τον πω, δεν ξέρω) όμως, του δίνει ένα ερέθισμα και έναν μπούσουλα.
    Ναι συμφωνώ και το κατανοώ αυτό, απλά για μένα μετά κάνει διπλό λάθος κάποιος. Στοίχημα παίζεις για προσωπικό κέρδος, και οκ κάνω τα στραβά μάτια να έχεις τυφλή εμπιστοσύνη σε κάποιον και να ακολουθείς κατά γράμμα το "πινακάκι" του, αλλά το να καταλήγεις στο παιχνίδι σου μέσα από μια στήλη που κάποιος τρίτος διαβάζει κάποιον δεύτερο και καταλήγει σε σένα τον πρώτο για να παίξεις..ε κάπου χάνεται κατά την γνώμη μου το παιχνίδι.

Επίσης υπάρχει και η εκδοχή τα βάζω όλα σε ένα σακούλι, εγώ ακολουθώ για παράδειγμα εσένα επειδή θέλω να παίξω ένα τρίξι μεγάλων αποδόσεων, άλλος ακολουθεί τον τσάρλι γιατί θέλει να φτιάξει μια δυάδα από τα μεγάλα πρωταθλήματα που θα δει και τα ματς στην tv. Το να τα βάζω όλα σε μια στήλη και ένας βιαστικός να φτιάχνει μια τρυάδα από 2 του τσαρλι και ένα αγγλικό 4αρι, ε μακροχρόνια πως θα έχει κέρδος?

ΥΓ. τα έγραψα στην ακραία τους μορφή για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου.

Quote Originally Posted by PROSVORO View Post
    Ναι συμφωνώ και το κατανοώ αυτό, απλά για μένα μετά κάνει διπλό λάθος κάποιος. Στοίχημα παίζεις για προσωπικό κέρδος, και οκ κάνω τα στραβά μάτια να έχεις τυφλή εμπιστοσύνη σε κάποιον και να ακολουθείς κατά γράμμα το "πινακάκι" του, αλλά το να καταλήγεις στο παιχνίδι σου μέσα από μια στήλη που κάποιος τρίτος διαβάζει κάποιον δεύτερο και καταλήγει σε σένα τον πρώτο για να παίξεις..ε κάπου χάνεται κατά την γνώμη μου το παιχνίδι.

Επίσης υπάρχει και η εκδοχή τα βάζω όλα σε ένα σακούλι, εγώ ακολουθώ για παράδειγμα εσένα επειδή θέλω να παίξω ένα τρίξι μεγάλων αποδόσεων, άλλος ακολουθεί τον τσάρλι γιατί θέλει να φτιάξει μια δυάδα από τα μεγάλα πρωταθλήματα που θα δει και τα ματς στην tv. Το να τα βάζω όλα σε μια στήλη και ένας βιαστικός να φτιάχνει μια τρυάδα από 2 του τσαρλι και ένα αγγλικό 4αρι, ε μακροχρόνια πως θα έχει κέρδος?

ΥΓ. τα έγραψα στην ακραία τους μορφή για να γίνει κατανοητό το σκεπτικό μου.
    Στην ουσία των λεγόμενών σου συμφωνώ. Το είπα και κάποια στιγμή νωρίτερα, προσωπικά διαφωνώ ακόμη και με την ύπαρξη αυτή καθεαυτή του πινακακίου (τις γενικές μου μέσα...). Πιστεύω πολύ στο ότι το στοίχημα είναι τελείως προσωπική υπόθεση - και οκ, ο στοιχηματογραφιάς βοηθά, αλλά την τελική επιλογή δεν μπορεί να την κάνει αυτός για σένα (και σίγουρα το πινακάκι, ακόμη και τον πιο συνειδητοποιημένο παίκτη, τον επηρεάζει μόνο και που το βλέπει). Ομως το θέμα είναι ότι μια εφημερίδα είναι υποχρεωμένη να ικανοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερα είδη αναγνώστη. Και σε αυτή τη λογική, συμφωνώ απόλυτα με τον γιαννίκο, σε σχέση με όλες μας τις άλλες απόπειρες (σύσκεψη κτλ.), αυτή η στήλη είναι μακράν η πιο πετυχημένη.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Αναντικατάστατος Kostas Ketseris's Avatar
    Το θεμα αυτο εχει προκυψει πολλες φορες,και προφανως θα προκυπτει συχνα και στο μελλον οσο η οικογενεια της ΜΜ μεγαλωνει(και η αισθηση μου ειναι οτι μεγαλωνει και η βαση αναγνωστων αλλα και η πολυφωνια στο σαιτ).Μαλιστα πριν αρκετους μηνες το ειχα αναγαγει και εγω αλλα σε λιγο διαφορετικο πρισμα.Ελεγα λοιπον οτι το ζητημα ειναι ο τροπος που μπορει να προσεγγισει καποιος την εφημεριδα ωστε να καρπωθει και να την εκμεταλευτει καταληλοτερα.Αυτο που δεν διακυβεβευται ειναι οτι καθε αρθρο,καθε στηλη,ακομη και οι προσεγγισεις του Δια ταυτα(και το ρεπορταζ και το αποφθεγμα στην κιτρινη στηλη)ωριμαζουν στοιχηματικα την σκεψη σου,σε κανουν καλυτερο,πολυ καλυτερο σε ενα πραγμα το οποιο τεκμηριωμενα και απο την φυση του ειναι πολυπλοκο και πολυσυνθετο!Εγω δεν ειμαι παλιος παικτης για να μετραει ο λογος μου,ειμαι παικτης διετιας βαρια,βαρια...εχω κατσει προσφατα σε παρεα που παιζουν στοιχημα χρονια(αλλα με φλου ιδιοσυγκρασια)και ακουγα κατι μπουρδες που προ διετιας θα συμφωνουσα,και λεω κοιτα ρε π.... ποσο διαφορετικα σκεφτεσαι και ποσο το εχεις εξελιξει το πραγμα στο κεφαλι σου.Ειναι λοιπον πρωτιστα ενα πολυ καλο σχολειο (αν αυτο που πας να κανεις δεν εχει τζοκεριστικη λογικη και σε ενδιαφερει τι ειναι αυτο στο οποιο ριχνεις καποια λεφτα σου).Το καλο σχολειο ομως θελει και αρκετο καιρο και μερακι για να σου δωσει κατι,ειδικα οταν οι εισηγητες λογω της φυσης του πραγματος(αλλα και λογω χαρακτηρα αρκετοι απ αυτους)γηρασκουν αει διδασκομενοι και οι ιδιοι!Το στησιμο ομως της εφημεριδας χωραει πολλη συζητηση και πολλες αλλαγες...Πριν καποιες μερες και πριν σκασει εκ νεου το θεμα απο τον giodour,μου περασε μια σκεψη οτι αν καποιος μπορουσε να αλλαξει ολο τον τροπο αφομοιωσης στοιχηματικης εφημεριδας κανοντας χοντρες και επαναστατικες αλλαγες,αυτη θα ηταν η ΜΜ.Σκεφτηκα να το βαλω στο e-τραπεζι εδω στο φορουμ και επειτα το μετανιωσα,λεω αντε μωρε και εσυ με τις μαλ...σου τους εχεις πρηξει να πουμε και το παρατησα.Το φυλλο της Παρασκευης ηταν φιλοδοξο και φανηκε απο την υλη,της επιλογες και απο το διπλης εννοιας ''Ολα Μεσα'' κυριο τιτλο στο πρωτοσελιδο!Το επι πινακακιου προβλημα ειναι μεγαλο και αλυτο,και δεν περιμενα οτι θα ληθει σ'αυτο το τευχος.Μαλιστα χαρακτηριστικοτατο ειναι οτι η τετραδα των ''μαθηματων''δεν ηταν η τετραδα(το yankee)που τελικα επιλεχθηκε καθως το διπλο της Λεστερ ηταν να παιχθει μονο λογω του οτι ηταν την Δευτερα.Αν δεν εβγαινε η Λεστερ χθες καποιος θα εχανε το 3/4 με στουκας αποδοσεις αν στεκοταν στο πινακακι...Ακριβως ομως τiς ιδιες πιθανοτητες(και εκει καταληγει ο Νικος εικαζω)ειχε να μην βγει η Χαλ και οπως βγηκε χθες η Λεστερ,αυτοι που παιξαν το ''σωστο' πινακακι να πηγαιναν απατοι και αυτοι που πηραν το πινακακι στα τυφλα στο ταμειο.....Λιγη σημασια εχει,θα μου πεις λιγη σημασια εχει ρε φιλε η πεμπτουσια του αθληματος?Ναι λιγη σημασια εχει....ειναι περιεργη φαση...
    Last edited by Kostas Ketseris; 24/01/2012 at 16:44.

Κατι ευκολο.......Ενα σηματακι(ας ειναι ενα μικρουλι δυσδιακριτο μπανερακι για να μην ειναι το Παρ 21.30 ας γραφει Π η Σ η Κ η Δ)στον χωρο που αναλυεται το ματς στις μονιμες στηλες.Δεν γινεται να παιρνεις Παρασκευη φυλλο με 300 ματς και να διαβαζεις για τα Δευτεριατικα πρωτα......με την σειρα τους,οπως θα εκανες και για μια μονιμη στηλη σαν το ''εδω μιλαμε για μπαλλα'',δεν ξεκινας απο αυτο ενω καιγεσαι με τον χρονο,το διαβαζεις αλλη στιγμη χαλαρα.Ειναι επιπονο να τακτοποιησεις της προτασεις των συντακτων για να τις αξιολογησεις,οποτε πας στο δια ταυτα βρισκεις ποια ματς ειναι Παρασκευη και μετα ξαναπας και ψαχνεις μπας και το συζηταει κανεις στις μονιμες στηλες.Κατι αλλο απλο ας πουμε,ο συμπαθεστατος Αργυρης δεν γινεται να συζηταει παιχνιδι που ειναι για τις 10.30 το πρωι την ημερα κυκλοφοριας του φυλλου,γιατι κανενας δεν θα προλαβει να το αξιολογησει,να το παιξει και πολυ περισοτερο να το βαλει σε παρολι.Συν οτι λογω στηλης θα προκειται για κανα Σουδαν οποτε ουτε το αρθρακι του ματς που ειναι παντα ομορφογραμενο και με κοπο θα διαβασει καποιος.......

Όπως είπε και ο Μοντάνα, τι θα γίνει... Πολύ μπλα μπλα, τις βαλίτσες με τα εκατομύρια ποιος τι έχει? Άντε γιατί περνάει η ώρα...
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

καλησπερα κ απο μενα........η ολη διαφωνια πιστευω πως εχει να κανει με το διφορετικο στυλ παιχνιδιου του καθε αναγνωστη....υπαρχει ο παιχτης που θα παει στο πρακτορειο για να παιξει το παρολι του στα γρηγορα και θα ριξει μια ματια στα δια ταυτα του καθε πρωταθληματος....αυτου του τυπου ο παιχτης ζηταει κ θα ζηταει καθε εβδομαδα το απλυτο απο τον καθε στοιχηματογραφια της εφημεριδας κ δεν θα ειναι ποτε ευχαριστημενος με τιποτα......απο την αλλη πλευρα ενας πιο "σωστος" παιχτης θα μπει στο ζουμη της υποθεσεις θα διαβασει κ θα ξανα διαβασει το ρεπορταζ των ομαδων κ θα καταληξει απο μονος του στο παιχνιδι του διαφωνοντας πολλες φορες με τα δια ταυτα....οσο για την μπανκα που πολυ αναφερεται....γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι απαραιτετη και δεν θα βοηθουσε το παιχνιδι του αναγνωστη.....το μονο σιγουρο στην ολη ιστορια εινα πως πρεπει να μαθουμε να παιζουμε σωστα στοιχημα και σε σωστη βαση κ σ αυτη την κατευθυνση μας οδηγει το ΜΜ...τις καλησπερες μου και παλι....

Quote Originally Posted by Ernesto View Post
    Όπως είπε και ο Μοντάνα, τι θα γίνει... Πολύ μπλα μπλα, τις βαλίτσες με τα εκατομύρια ποιος τι έχει? Άντε γιατί περνάει η ώρα...
    Και συνεχιζω το μπλα μπλα για την εφημεριδα(ο Σωκρατης εχει τις βαλιτσες Ernesto,εφερνε τους Καρεμπεδες 1 μιλιονι και απο πισω σηκωνε δικα μας δις χασκογελωντας και αποδεικνυοντας εμπρακτα το ποσο γιδια ειμαστε).Το στοιχημα ειναι παιχνιδι αποδοσεων διατυμπανιζουν οι παντες.....Και εχουμε σε καθε φυλλο δυο σελιδες για την Β'Εθνικη χωρις αποδοσεις(και επιμελως χωρις καμια αναφορα ουτε στο δια ταυτα σε αποδοσεις).Δεν μπορουν να μπουν ενδεικτικες αποδοσεις η μεσος ορος?Γιατι,επειδη δεν το παιζει ο Οπαπ?Χουντα εχουμε η μηπως......συμβαινει τιποτα αλλο......Στο φιναλε βγαλτα τελειως απο την υλη,δηλαδη σε ολη την εφημεριδα διαβαζουμε συνεχως,μικρο το 1,80,ευκαιρια το 2,50 και μονο στην Β'Εθνικη δεν αναφερεται τιποτα.....που να ξερω εγω ποσο δινει τον Πλατανια και την Τραχανοπλαγια,για να διαβασω ρεπορταζ?

Το θέμα ξέρεται ποιο είναι ρε σεις? Και εκεί στην τελική πρέπει να σταθεί ο καθένας ξεχωριστά και για την πάρτη του. Λένε, οτι από το στοίχημα θα βγαίνεις χαμένος, οτι δεν μπορείς να είσαι κερδισμένος σε βάθος χρόνου, οτι ο μπουκ κέρδιζει γιατί έχει τις πιθανότητες με το μέρος του κοκ... Αλήθεια είναι όλα αυτά. Είναι αλήθεια όμως για την μεγάλη μάζα των παιχτών. Των παιχτών που στην τελική είτε ρίχνουν ένα δελτίο για τον χαβαλέ, είτε γενικότερα δεν ασχολούνται και πολύ. Καλώς ή κακώς για να αυξήσεις τις πιθανότητες να κερδίσεις σε βάθος χρόνου τον μπουκ, πρέπει να κάνεις οτι δεν κάνει ο κύριος όγκος παιχτών. Δηλαδή? Να σταματήσεις να παίζεις πρόχειρα. Και προχειρότητα είναι ακόμα και το να διαβάζεις κάποιον άλλο για το τι θα παίξεις. Το ιδανικό θα ήταν να ψάχνεις να βρίσκεις μόνος σου ρεπορτάζ, νέα, ειδήσεις, προϊστορία, σχέσεις ομάδων κλπ κλπ. Το ιδανικό φυσικά δεν μπορεί να το κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό των παιχτών. Τουλάχιστον όμως όσο περισσότερο ασχολείσαι, δηλαδή όσο ΕΣΥ ο ίδιος αφιερώνεις χρόνο που σε άλλη περίπτωση, αφήνεις τον κάθε στοιχηματογραφιά να το κάνει για σένα(κι ας το κάνει και πάρα πολύ καλά), αυξάνεις τις πιθανότητες να είσαι κερδισμένος. Τι να κάνουμε τώρα. Δεν γίνεται να ξυπνάς το Σάββατο, να αγοράζεις μια εφημερίδα και να πλουτίζεις. Ναι βοηθάει, αλλά η εφημερίδα πχμ γράφτηκε μέχρι και το προηγούμενο βράδυ. Απο εκείνη την ώρα μέχρι τον αγώνα υπάρχει μπόλικος χρόνος να αλλάξουν τα δεδομένα. Ε αυτό λοιπόν για παράδειγμα αν δεν το ψάχνεις μόνος σου, μπορεί να σου το δώσει κανείς? Όχι... Αυτό λέω λοιπόν. Πέρα από όλα τα άλλα που συζητάμε τόσες μέρες τώρα, για μένα αυτό είναι το ζουμί και εκεί που στέκομαι εγώ τουλάχιστον για τον εαυτό μου.
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

Το ιδανικό φυσικά δεν μπορεί να το κάνει το μεγαλύτερο ποσοστό των παιχτών.
    Γιατι;

Το έχουμε συζητήσει ,νομίζω, αρκετές φορές το θέμα σχετικά με το μέχρι πού μπορεί να φτάσει η ανάλυση/εκτίμηση του κάθε tipster.
    Εγώ- άσχετο με την παραπάνω συζήτηση αλλά σχετικό με την εφημερίδα- δεν είμαι ικανοποιημένος όσον αφορά το μπασκετικό κομμάτι της εφημερίδας. Δεν είμαι φανατικός, για την ακρίβεια σπάνια θα ποντάρω κάτι σε στοίχημα μπάσκετ, αλλά θεωρώ ότι το περιεχόμενο της εφημερίδας είναι φτωχό για ένα κομμάτι του αναγνωστικού κοινού που θέλει να ποντάρει κάτι σε στοίχημα μπάσκετ. Η όλη προσέγγιση μου κάνει κάτι, άντε να βάλουμε δυο τρεις σελίδες να τελειώνουμε και με το μπάσκετ. Αρκετά πρόχειρο, αρκετά απρόσωπο -η ομάδα του betsmart.gr δεν λέει τίποτα όσον αφορά στο ποιόν διαβάζω-, σαν να είχαμε σε όλα τα κείμενα για το ποδόσφαιρο υπογραφή "η ομάδα του matchmoney". Δεν θα σας φαινόταν παράξενο;
    Υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.
    there's beauty in the breakdown...

Quote Originally Posted by ΕΠΙΟΡΚΟΣ View Post
    Ο Αλεφαντος μεχρι και Φρεντυ Σερπιερη θα σε ελεγε!
    Ο δε Αλέκος (ένας είναι), Ροβεσπιέρο μίνιμουμ

Πω πω συγνώμμη φίλε, τι κόλλημα είναι αυτό!!!
    Μιλάμε χρόνια τώρα το διαβάζω με γιώτα!!!
    Απίστευτο!!!

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    Η μόνη ένσταση που έχω να καταθέσω για το ΣΚ είναι η διαφωνία μου για την εικόνα της Σάντερλαντ. Εδώ είμαι κάθετα αντίθετος με τον Σταύρο. Με τον Μάρτιν Ο' Νιλ είναι καλή, δεν έχει πάρει τους βαθμούς από τύχη όπως λέει ο Σταύρος.
    Βέβαια στο ρεπορτάζ ο Ρεσπιέρης είναι πολύ πιο κοντά στην δική μου άποψη.
    Δλδ με την Έβερτον αγωνιστικά ίσως να μην ήταν εμφανής η υπεροχή της αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι ήταν μπροστά στο σκορ 1-0 από το 20΄μέχρι το 79΄.
    Έπαιζε προσεχτικά συντηρητικά , ε δεν την έβαλε και μέσα στα δίχτυα η Έβερτον.
    Δλδ το ματς το έσβησε, αλλά ήρθε ο ρέφερι και ισοφάρισε.Άρα το χ δεν ήταν σε καμιά περίπτωση το περισσότερο που μπορούσε να πάρει από το παιχνίδι. Ακριβώς το αντίθετο.

Επίσης με την Σίτι ήταν πάρα πολύ καλή!!! Με ομάδα τρένο έπαιζε το σκορ στο 0-0 και είχε ένα ψευδο τετ α τετ στο μέσο του β΄ημ και ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις. Και αυτούς που είναι μηχανή παραγωγής γκολ τους έσβησε ( όσο ήταν δυνατόν ) και είχε και αυτή ένα κυριολεκτικά κραυγαλέο τετ α τετ και το γκολ στο θάνατο!!!

Με την Τσέλσι έχασε 1-0 , είχε όμως 5 (πέντε) μεγάλες ευκαιρίες , πολύ μεγάλες , καθαρές φάσεις!!! Η Τσέλσι ένα γκολ καραμπόλα έβαλε και αμφιβάλλω αν είχε τόσο καθαρές ευκαιρίες.

Με την ΚΠΡ το ματς θα μπορούσε να πάει και στις 2 μεριές, ε πήγε στη Σάντερλαντ όμως. Θετικότατο δλδ.

Πέρσι ο Τσάρλυ είχε φαγωθεί ότι η Βίλα όταν αλλάζει σύστημα δεν μπορεί κλπ.
    Έφυγε ο Μάρτιν Ο' Νιλ και καταποντίστηκε.

Ωστόσο είναι λογικό να υπάρχει διαφορετική οπτική γωνία σε ορισμένα θέματα.
    Αν βλέπαμε όλοι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τα ματς, διαβάζαμε τα ίδια ρεπορτάζ, αξιολογούσαμε με τον ίδιο τρόπο τις αποδόσεις των μπουκ, τις δυνατότητες των ομάδων κλπ , θα συμφωνούσαμε όλοι και δεν θα υπήρχε στοίχημα.
    Καλησπέρες!
    Φίλε Gianniko, εν πολλοίς συμφωνώ πως είναι θέμα οπτικής, γνώμες είναι αυτά. Και το κόνσεπτ του στοιχήματος γενικά, στην αντιπαράθεση γνώμης βασίζεται, όπως λες και εσύ.

Είναι απόλυτα σεβαστή η γνώμη σου περί Σάντερλαντ και Ο'Νίλ, εννοείται, δεν το αποκλείω μάλιστα να είναι και πιο κοντά στην πραγματικότητα από ότι η δική μου.
    Και εγώ όμως, λέγοντας πως η Σάντερλαντ πήρε αποτελέσματα βασισμένη περισσότερο στην τύχη και σε συγκυρίες τις τελευταίες βδομάδες και λιγότερο σε τίποτε κυριαρχικές (ή, έστω πειστικές) εμφανίσεις, δεν προσπαθώ να πείσω κανένα πως η δική μου γνώμη είναι η σωστή - εκφράζω απλώς την προσωπική μου υποκειμενική εκτίμηση όπως προκύπτει από τη δική μου οπτική.

Πάντως, αν ψάξουμε για μια όσο το δυνατό πιο αντικειμενική εκτίμηση της περίπτωσης Σάντερλαντ, θα δούμε πως στην τελευταία εξάδα των πρωταθληματικών παιχνιδιών της συνέβησαν τα εξής:

ΚΠΡ - Σάντερλαντ 2-3 με τα σουτ στο 21 (6) - 19 (6) και την κατοχή στο 57-43.

Σάντερλαντ - Έβερτον 1-1 με τα σουτ 12 (2) - 11 (2) και την κατοχή στο 48-52.

Σάντερλαντ - Σίτυ 1-0 με γκολ οφσάιντ στο θάνατο, 8 (3) - 27 (5) τα σουτ, 31-69 η κατοχή, η Σίτυ είχε και δύο δοκάρια.

Γουίγκαν - Σάντερλαντ 1-4, άλλα δύο δοκάρια για την αντίπαλο των "μαυρόγατων", το 0-1 γίνεται με απ'ευθείας φάουλ (που δεν έγινε ποτέ) στα χασομέρια του ημιχρόνου και ενώ η Γουίγκαν ΄'έπρεπε' να προηγείται μίνιμουμ 2-0 μέχρι τότε. Συνολικά 23 (5) - 11 (6) τα σουτ, 63-37 η κατοχή μπάλας.

Τσέλσι - Σάντερλαντ 1-0, 25 (7) - 9 (3) τα σουτ, 60-40 η κατοχή, δεν δόθηκαν δύο πέναλτι στη Τσέλσι, είχε και ένα η Σάντερλαντ.

Σάντερλαντ - Σουόνσι 2-0, 15 (3) - 16 (3) τα σουτ, 31-69 η κατοχή.

Συνολικά, σε αυτή την εξάδα αγώνων, η Σάντερλαντ πήρε 14 βαθμούς από διεκδικούμενους 18. Πέτυχε 11 γκολ και δέχτηκε 5.

Τώρα, αν ή ίδια με συνολικά 74 τελικές (23 στο στόχο) και μέσο όρο κατοχής μπάλας στο 38% δικαιούται 11 γκολ και 14 βαθμούς, οι αντίπαλοί της τί δικαιούνται με συνολικά 123 τελικές (28 στο στόχο), μέσο όρο κατοχής στο 62%, μερικά δοκάρια και μερικά πέναλτι περισσότερα;
    Με βάση αυτά τα πεπραγμένα, δυσκολεύομαι να δεχτώ πως η Σάντερλαντ δικαιούνταν 11 γκολ και 14 βαθμούς και ταυτόχρονα οι αντίπαλοί της δικαιούνταν μόλις 5 γκολ και 4 βαθμούς!

Προφανώς και δεν είναι ευκαιρίες για γκολ όλες οι τελικές και προφανώς μπορεί να υπάρξει ευκαιρία χωρίς καν να έχει εκδηλωθεί τελική προσπάθεια. Αλλά θα συμφωνείς πως κάπου αυτά εξισορροπούνται ως ένα βαθμό, σε ένα διάστημα έξι 90λέπτων.

Εν πάσει περιπτώσει, εδώ έχουμε να κάνουμε, όπως τα βλέπω προσωπικά, με ένα θεωρητικό ματς που η μια ομάδα κάνει 74 τελικές και 38% κατοχή, η άλλη κάνει 123 τελικές, 62% κατοχή, έχει μερικά δοκάρια παραπάνω και μερικά πέναλτι που δεν της δόθηκαν και η πρώτη κερδίζει με 11-5! Η λογική λέει πως η νικήτρια, πέρα από την όποια καλή ψυχολογία, αποτελεσματικότητα κλπ είχε και την τύχη με το μέρος της.
    Αν είχαμε να κάνουμε με ένα μεμονωμένο ματς στο οποίο οι τελικές ήταν 7-12 και το σκορ 2-1 δεν θα την έλεγα απαραίτητα τυχερή τη νικήτρια - σε ένα ματς όλα γίνονται και η στατιστική ανάλυση ενός και μόνο ματς δεν μπορεί να δώσει ασφαλή συμπεράσματα. Μπορεί ας πούμε η πρώτη να είχε τέσσερις παράλληλες με την εστία μπαλιές που ήθελαν ένα απλό άγγιγμα για να γίνουν γκολ, σε τέτοια περίπτωση θα είχε τέσσερις καραμπινάτες ευκαιρίες περισσότερες αλλά δεν θα φαίνονταν πουθενά στα στατιστικά. Μπορεί τα σουτ της αντιπάλου να ήταν από το γάμο του Καραγκιόζη, άψυχα, φιλόδοξα, χωρίς καμιά προοπτική. Και μπορεί πράγματι το 2-1 να ήταν δίκαιο σκορ. Αλλά σε βάθος χρόνου έξι αγώνων, θεωρώ πως τα συγκεντρωτικά στατιστικά, έστω ένα αξιοπρεπές ψηλάφισμα της αλήθειας, το κάνουν. Ακόμα και έστι όμως, άν δεν είχα παρακολουθήσει τα τρία από τα έξι εν λόγω παιχνίδια της, δεν θα την χαρακτήριζα τυχερή με βάση τα στατιστικά και μόνο. Έχοντας την δει όμως αγωνιζόμενη στα 270 από τα 540 λεπτά και βλέποντας και τα στατιστικά, εξακολουθώ να πιστεύω πως είχε και (κάμποση ) τύχη στο πλευρό της!

Ταπεινή γνώμη, επαναλαμβάνω, κάθε διαφωνία είναι απόλυτα σεβαστή.
    Last edited by Hadgiyiannis; 25/01/2012 at 17:49.

Πιστεύω ότι υπάρχει τρομερός εγωισμός στο στοίχημα και αυτό είναι κακό.
    Δλδ γτ να μελετήσω μόνος μου τα ρεπορτάζ της Τσάμπιονσιπ εφόσον τα μελετάει και τα μεταφέρει ο Νίκος.
    Ποιος ο λόγος; Δλδ εγώ θα διαβάσω άλλα ρεπορτάζ; Ίσα ίσα που ο Νίκος κάνοντας την δουλειά χρόνια ξέρει καλύτερα από εμένα που θα ψάξει.
    Ξέρει καλύτερα από εμένα να αξιολογήσει ένα ρεπορτάζ με την υπογραφή του τάδε , ή το άλλο του δείνα. Τους έχει τσεκάρει στο παρελθόν και ξέρει την βαρύτητα που πρέπει να δώσει.
    Εγώ με την σειρά μου ξέρω να αξιολογώ καλά τα ρεπορτάζ του Νίκου. Δλδ ένας που θα τον διαβάζει ένα δύο μήνες δεν μπορεί να τον αποκωδικοποιήσει όπως εγώ!!!
    Ε για τον τύπο αυτό μπαίνει και το πινακάκι (δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό).

Επίσης κάνοντας μόνος μου όλη την δουλειά θα περιορίσω τον εαυτό μου σε 2-3 πρωταθλήματα. Δεν βρίσκω τον λόγο να κάνω κάτι τέτοιο. Δεν το θεωρώ ωφέλιμο, το αντίθετο.
    Η ευκαιρία στο στοίχημα δεν είναι δυνατόν να είναι πάντα στην Τσάμπιονσιπ, αύριο θα είναι στη Λιγκ2 , μεθαύριο στην Σέριε Α , μετά στην Μπουντεσλίγκα, μετά στην Ισπανία , στο Βέλγιο στην Τουρκία , στην Ελλάδα.

Νομίζω ότι στο στοίχημα είναι καλό η διαδραστικότητα και η συνεργασία. Έτσι μπορείς να πολεμήσεις καλύτερα.
    Το θέμα το δικό μου δεν είναι να καθήσω να μελετήσω την Αγγλία για να αποδείξω , σε ποιον άραγε; , στον εαυτό μου; ότι μπορώ να τα καταφέρω καλύτερα από το Νίκο και τον Αντώνη.
    Ούτε να καθήσω να μελετήσω Ιταλία για να αποδείξω ότι τα καταφέρνω καλύτερα από τον Επίορκο.
    Αυτά τα πράγματα είναι για μικρά παιδιά.

Το θέμα είναι να μπορώ να έχω την πραγματική στοιχηματική ευκαιρία από όσα δυνατόν περισσότερα στοιχηματικά γεγονότα. Για να κερδίζω. όχι για να κάνω τον έξυπνο.
    Θα μου πει τώρα κάποιος , ωραία , παίζε από 2 πρωταθλήματα και πολλαπλασίασε την μίζα. Όχι γτ όσο λιγότερα στοιχήματα παίζεις τόσο αυξάνεις τον κίνδυνο του παράγοντα της τύχης. Εγώ θέλω να εκμηδενίζω τον παράγοντα τύχη , να τον εξισορροπώ σε όσο το δυνατόν μικρότερο χρονικό διάστημα, γι΄αυτό και επιζητώ πολλά καλά στοιχήματα.

Στο ΚΠΡ - Σάντερλαντ 57-43 φυσιολογικό , εκτός έδρας έπαιζε σουτ 6-6 στον στόχο ισορροπία, 21-19 σύνολο ισορροπία , ε τι είπα , μπορούσε να πάει και στις δύο μεριές.
    Το ότι το πήρε στο 88΄με 2-3 , όχι με 0-1 είναι στα θετικά της ομάδας.

Page 3 of 96 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 ... LastLast