Page 2 of 96 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1908

Thread: Η εφημεριδα

Και για να το συμπληρώσω λίγο... Προσωπικά, διαφωνώ με την ύπαρξη των πινακακίων - σε έναν ιδανικό κόσμο δεν θα έπρεπε να υπάρχουν πινακάκια, ακριβώς γιατί το στοίχημα είναι προσωπική υπόθεση και κάποιος που δεν έχει χρόνο να μελετά, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην παίζει στοίχημα. Αλλά για προφανείς λόγους υπάρχουν και μάθαμε όλοι, μας αρέσουν δεν μας αρέσουν, να ζούμε με αυτά. Επιτρέψτε μου πάντως να πω ότι ο στοιχηματογραφιάς δεν είναι το πινακάκι του. Διαφορετικά, θα βάζαμε όλοι μόνο πινακάκια και δεν θα καθόμαστε να γράφουμε τόσες λέξεις. Κι όπως και να το κάνουμε, αν κάποιος για τους απόλυτα σεβαστούς λόγους του κοιτάει μόνο τα πινακάκια, αναγκαστικά παίρνει και το ανάλογο ρίσκο.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Αναντικατάστατος plestis13's Avatar
    Ο στοιχηματογραφιάς το τελευταίο που είναι είναι το πινακάκι του, πρώτο και σημαντικότερο είναι η άποψή του, η ενημέρωσή που δίνει, η γενική φιλοσοφία που δίνει κτλ το πινακάκι νομίζω είναι για τους βιαστικούς και για αυτούς που "διαβάζουν" την εφημερίδα στο πρακτορείο με ένα απλό ξεφύλισμα των πρώτον 5-6 σελίδων!!

Υ.Γ.Σε λίγο θα επιστρέψω με δύο λόγια για το όλο θέμα!!
    Το μυστικό είναι στο τέλος να είσαι + και να περνάς καλά !!

Quote Originally Posted by Kostas Ketseris View Post
    Καλημερα,ειναι εφικτο να μαθουμε ποιος συντακτης(η ποιοι συντακτες που ειναι και το πιθανοτερο)ανελαβε το Κοπα Αφρικα?
    Σινάκος, Ζάγκας, Συρίγος, Ζαχαράκης, Αχλατλής.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Με έχει καλύψει 1000% σε όλα ο Νίκος, απλά από την ώρα που άνοιξε (πάλι) το θέμα είχα 1-2 σκέψεις. Σε ότι αφορά εμένα, προσπαθώ πλέον σε αυτό το χείμαρρο της καταιγιστικής και παράπλευρης πληροφόρησης να εφαρμόσω το θέωρημα-σουρωτήρι...Εχω πλέον καταφέρει σε όλες τις εκφάνσεις της ενημέρωσης να περιορίσω τις πηγές των ερεθισμάτων μου (προφανώς ύστερα από μία χρονοβόρο και ζόρικη διαδικασία) και να κρατήσω τα χνώτα που είναι πιο κοντά στη δική μου μυρωδιά και από εκεί και μετά, να πορεύομαι μόνο με αυτά, όποτε κ αν χρειάζεται. Ολο αυτό το τριπάκι με τα σάιτ κ τις εφημερίδες κ τα μπλογκς (κ δεν αναφέρομαι μόνο για το κομμάτι στοιχημα) κάποιες φορές το βλέπω σαν τη συνεύρεση μου σε μία παρέα που σκάω για πρώτη φορά, ένα βράδυ στο σπίτι φίλου- με κάποιους θα ταιριάξω με το πρώτο κοίταγμα και θα πιούμε ξύδια με χαβαλέ, με άλλους θα είμαι αποστασιοποιημένα ψυχρός, απλά τυπικός. Ετσι πιστεύω ότι πρέπει να αντιμετωπίζεται κ μια ομάδα που γράφει σε μια στοιχηματική εφημερίδα. Επιλέγεις αυτούς που είναι πιο παραπλήσιοι στη στοιχηματική σου φιλοσοφία και κάνετε παρέα. Κ όπως λέει κ ο Νίκος, τα πινακάκια κάποιες φορές είναι μία διαδικασία που δεν έχει πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα -φυσικά κ είναι το μέτρο κρίσης όλως όσων υπογράφουν, από την άλλη οι 2 και 3 χιλιάδες λέξεις πίσω από αυτά, πολλές φορές στοχεύουν στο να κάνουν αυτόν που τα διαβάζει να δημιουργήσει το δικό του πινακάκι.
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    το στοίχημα είναι προσωπική υπόθεση και κάποιος που δεν έχει χρόνο να μελετά, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην παίζει στοίχημα.
    θα βάζαμε όλοι μόνο πινακάκια και δεν θα καθόμαστε να γράφουμε τόσες λέξεις. Κι όπως και να το κάνουμε, αν κάποιος για τους απόλυτα σεβαστούς λόγους του κοιτάει μόνο τα πινακάκια, αναγκαστικά παίρνει και το ανάλογο ρίσκο.
    Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω πλήρες Νίκο! Το πινακάκι του στοιχητογραφιά είναι η εικόνα των λεγόμενων του! Αυτά που έγραψες στο ολοσέλιδο, το «φωτογράφισες» σε 4 επιλογές (5 μαζί με την Χαλ)! Τα λόγια σου ήταν προς την κατεύθυνση του πινακίου! Και πινακάκι να μην υπήρχε αυτά παίζει κάποιος που σε ακολουθεί! Μην κολάμε στην λέξη «πινακάκι», βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος...

Quote Originally Posted by plestis13 View Post
    το πινακάκι νομίζω είναι για τους βιαστικούς και για αυτούς που "διαβάζουν" την εφημερίδα στο πρακτορείο με ένα απλό ξεφύλισμα των πρώτον 5-6 σελίδων!!
    Άν είχα χρόνο να θρονιάζομαι στα πρακτορεία, θα είχα χρόνο να διαβάσω και την εφημερίδα φύλο προς φύλο...........
    Όσες κι αν χτίζουν φυλακές, κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Quote Originally Posted by giodour View Post
    Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω πλήρες Νίκο! Το πινακάκι του στοιχητογραφιά είναι η εικόνα των λεγόμενων του! Αυτά που έγραψες στο ολοσέλιδο, το «φωτογράφισες» σε 4 επιλογές (5 μαζί με την Χαλ)! Τα λόγια σου ήταν προς την κατεύθυνση του πινακίου! Και πινακάκι να μην υπήρχε αυτά παίζει κάποιος που σε ακολουθεί! Μην κολάμε στην λέξη «πινακάκι», βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος...

Άν είχα χρόνο να θρονιάζομαι στα πρακτορεία, θα είχα χρόνο να διαβάσω και την εφημερίδα φύλο προς φύλο...........
    ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ!ΑΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΖΟΚΕΡ!ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕ ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΙΝΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ!

Με ειπανε και δημοσιογραφο αποψε:-))) Ειχα δει πολλα στη ζωη μου, το εζησα κι αυτο:-))))) Ας παω για νανακια.

Αναντικατάστατος plestis13's Avatar
    Quote Originally Posted by ΕΠΙΟΡΚΟΣ View Post
    Με ειπανε και δημοσιογραφο αποψε:-))) Ειχα δει πολλα στη ζωη μου, το εζησα κι αυτο:-))))) Ας παω για νανακια.
    Καληνύχτες δημοσιογράφε!!
    Ααα διέγραψε κάποια πμ γιατί είχαν γεμίσει!!
    Το μυστικό είναι στο τέλος να είσαι + και να περνάς καλά !!

Quote Originally Posted by MILANARAS View Post
    ΤΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ!ΑΝ,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΖΟΚΕΡ!ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΑΠΛΑ ΔΕ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕ ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΤΑ ΠΙΝΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ!
    Αντε, ναι, γίναμε...

Άλλα λόγια ν΄ αγαπιόμαστε...

Όταν ο Αγγελής γράφει αυτά που γράφει για την Τσέστερφιλντ και πινακάκι να μην έβαζε, σου έφτιαχνε την εικόνα για το "2" της συγκεκριμένης ομάδας!
    Μην κολλάμε σε μια λέξη!
    Βρήκαμε μια λέξη και εκεί, να την λιώσουμε ώς όπου πάει!
    Όσες κι αν χτίζουν φυλακές, κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αντε, ναι, γίναμε...

Όταν ο Αγγελής γράφει αυτά που γράφει για την Τσέστερφιλντ και πινακάκι να μην έβαζε, σου έφτιαχνε την εικόνα για το "2" της συγκεκριμένης ομάδας!
    Μην κολλάμε σε μια λέξη!
    To θέμα είναι να σου φτιάχνει την εικόνα, γενικότερα, της κάθε Τσέστερφιλντ και οχι ένα απλο διπλό.
    Οπως έδινε την εικόνα της Μίντλεσμπρο τόσο καιρο και με έκανε εμένα να την κοντράρω με την Μπέρνλι και ας μην ήταν στο πινακάκι.

Αντε, ναι, γίναμε...

Μην κολλάμε σε μια λέξη!
    ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΜ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ!ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΛΟΥΣ!ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΟΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ!Π.Χ Ο ΚΟΤΣΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ!

Quote Originally Posted by MILANARAS View Post
    ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΜ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ!ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΛΟΥΣ!ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΛΟΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ!Π.Χ Ο ΚΟΤΣΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ!
    Όπως κι εσύ αν διάβαζες αυτά που γράψαμε πιο πάνω σε αυτό το τόπικ, θα έβλεπες αυτό:

Κι εγώ, όπως κι εσύ, 'οπως και ο Α, ο Β κλπ, έχω καψούρα και κόλλημα με κάποιους που γράφουν στην εφημερίδα!
    Ε, απο αυτούς τους κάποιους, θέλω το κάτι παραπάνω απο αυτό που τώρα τελευταία παίρνω!

Γιώργο, το είπα κι εγώ από την αρχή, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και εννοείται ότι καταλαβαίνω απόλυτα το ύφος και το στιλ του ποστ σου - αν δεν θα το καταλάβαινα, δεν θα έμπλεκα στη συζήτηση.

Να εξηγήσω όμως τι εννοώ όταν λέω ότι ο στοιχηματογραφιάς δεν είναι το πινακάκι του.

Λόγω της δουλειάς μου, διαβάζω σε κάθε φύλλο (σχεδόν) όλη την εφημερίδα - και σίγουρα όλες τις στήλες. Αν όμως με ρωτήσεις πώς πάει φέτος ο Χ συντάκτης στα παιχνίδια που δίνει, ειλικρινά, πίστεψέ με, δεν θα ξέρω να σου απαντήσω, δεν έχω ιδέα. Ή να το πω πιο σωστά, η μόνη ιδέα που μπορεί να έχω είναι αν έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ κάποιο δικό σας σχόλιο που να μου έμεινε, κανένα σκίζει ο Χ ή πατώνει ο Χ. Αλλά προσωπική εικόνα, όσο κι αν ίσως σου φαίνεται παράξενο, δεν έχω. Για τον μόνο που ξέρω πώς πάει είναι για τον εαυτό μου - και σε ένα μεγάλο βαθμό και για τον Τσούτη, για τον προφανή λόγο ότι ασχολείται με Αγγλία και με ενδιαφέρει. Αλλά ακόμη και για τον εαυτό μου ή για τον Τσούτη, δεν έχω ιδέα πώς πάνε τα σημεία μου (του) των διά ταύτα.

Αν όμως μου κάνεις διαφορετικά την ερώτηση και με ρωτήσεις ποια είναι είναι η άποψή σου για τον Χ συντάκτη ως στοιχηματογραφιά, μπορώ να σου γράψω δύο σελίδες για τον καθένα, με όλα τα συν του και όλα τα πλην του -κατά τη γνώμη μου φυσικά, βάσει των δικών μου προσωπικών κριτηρίων. Αναλυτικότατα, με το νι και με το σίγμα - νομίζω ότι κανείς σας δεν τους ξέρει τόσο καλά όσο εγώ.

Ας πούμε όμως τώρα ότι τα πράγματα ήταν διαφορετικά, ότι εγώ δεν διάβαζα ούτε μία στήλη, αλλά, αντίθετα, παρακολουθούσα και κρατούσα ακριβέστατο ιστορικό όλων των πινακακίων. Και μου έκανες τις ίδιες δύο ερωτήσεις. Τότε θα μπορούσα να σου απαντήσω με απόλυτη ακρίβεια ότι ο Χ έχει τόσο ποσοστό ευστοχίας και τόση προβλεπτική ικανότητα κτλ κτλ. Δεν θα μπορούσα όμως να σου πω με βεβαιότητα αν είναι καλός στοιχηματζής ή όχι.

Αυτό εννοώ. Προφανώς ο στοιχηματζής είναι ΚΑΙ το πινακάκι του, τα πάντα είναι, ό,τι υπάρχει στη δικιά μου σελίδα είμαι εγώ, ακόμη και η φωτογραφία που επιλέγω για τη στήλη μου, κάτι δείχνει κάθε φορά. Ομως είναι ΚΥΡΙΩΣ το σκεπτικό του. Αυτό πρέπει να τίθεται υπό κρίση και να δέχεται την κριτική, όχι το πινακάκι του.

Κι αν το θες να το πω με ένα παράδειγμα. Εμένα μου βγήκε η Χαλ το Σάββατο (που δεν την είχα στο πινακάκι της εφημερίδας, αλλά δεν έχει σημασία, την έπαιξα και την είχα στο ''οριστικό'' πινακάκι του σάιτ). Γιατί δικαιώθηκα; Επειδή βγήκε; Οχι βέβαια. Επειδή βγήκε με 0-1 δικαιώθηκα. Αν η Χαλ, ας πούμε, κέρδιζε με 3-2, κι ακόμη πιο αν αν έχανε με 2-0 στο ημίχρονο και το γύριζε με επική ανατροπή στο δεύτερο, θα δικαιωνόμουν; Το πινακάκι μπορεί να δικαιωνόταν, όχι όμως εγώ ως στοιχηματογραφιάς, από τη στιγμή που έχω ολόκληρη παράγραφο που γράφω για τη Χαλ: δεν πολυμετράνε αυτές οι τρεις σερί ήττες που είχε τα Χριστούγεννα, αφού και οι τρεις, με λίγη καλή θέληση, μπορούν να διαβαστούν 1-0 αντί για 0-1. Το καλό με τη Χαλ είναι ότι ξέρεις πάντα τι να περιμένεις, μια δουλεμένη ομάδα, με καλό κλίμα και ομοιογένεια, που παίζει σωστή άμυνα και, όποτε την ακολουθεί κανείς, ουσιαστικά ποντάρει να σκοράρει αυτή πρώτη.

Ή να το πω και αλλιώς, το γκολ της Χαλ μπορούσε κάλλιστα να ακυρωθεί ως οφσάιντ (πολύ κουφή φάση, για να κουβεντιάζουν ώρα οι διαιτητοαναλυτές της τιβί). Αν ακυρωνόταν και έμενε 0-0, θα είχα κάνει λάθος; Μακροχρόνια, τι θα ήταν καλό για μένα και κατ' επέκταση για τον αναγνώστη; Να κέρδιζε η Χαλ στο Ρέντινγκ με την επική ανατροπή και το 3-2 που λέγαμε, ή να της το ακύρωνε και να έληγε 0-0;

Οντως μεγάλη κουβέντα πάει να ανοίξει, αλλά αυτό είναι το καλό με το φόρουμ, ότι ανοίγει συχνά μεγάλες κουβέντες

Επιγραμματικά η δικιά μου άποψη, γιατί από χθες με έχει διαλύσει ένα stomach flu (σικ) και δεν είμαι στα δυνατά μου.

Η αλήθεια είναι όντως, όπως λέει ο remsok, κάπου στη μέση. Από τη στιγμή που το κοινό μιας εφημερίδας/ενός σάιτ/ενός στοιχηματογραφιά είναι ετερόκλητο, και ταυτόχρονα η εφημερίδα είναι εμπορική επιχείρηση και ο στοιχηματογραφιάς πληρώνεται για αυτά που γράφει, είναι αναγκαίο να ικανοποιείς όλα τα είδη αναγνωστών. Ετσι, στο μυαλό σου (μου) είναι και οι αναγνώστες που διαβάζουν με κριτική διάθεση τις 2000 λέξεις των Μαθημάτων και τα περνάνε όλα από το μύλο του δικού τους μυαλού πριν καταλήξουν, αλλά και οι αναγνώστες που για οποιοδήποτε λόγο (είτε γιατί δεν έχουν χρόνο, όπως ο giodour, είτε γιατί πολύ απλά έτσι γουστάρουν) τρέχουν κατευθείαν στα πινακάκια. Προσωπικά, θα ήμουν ευτυχισμένος αν όλοι μου οι αναγνώστες ανήκαν στην πρώτη κατηγορία, όμως στη ζωή δεν υπάρχουν ιδανικές καταστάσεις και από τη στιγμή που είσαι μέσα σε αυτή την πιάτσα πρέπει να προσαρμοστείς.

Διαφωνώ όμως κάθετα με τη λογική της μπάνκας. Κι αυτό γιατί είναι άλλο η μπάνκα και τα «φασόλια» και άλλο το πραγματικό παιχνίδι. Αν εμένα με βάλεις στη λογική της μπάνκας, θα «παίζω» (σε αυτό το εικονικό παιχνίδι της μπάνκας) διαφορετικά από ό,τι παίζω στην πραγματική μου ζωή, γιατί ο στόχος μου δεν θα είναι πια να κερδίσω προσωπικά εγώ ως παίκτης, αλλά να φαίνεται η μπάνκα έστω και ένα κλικ συν. Η διαφορά σε αυτό είναι τεράστια...
    Νίκο έπετρεψε μου να διαφωνήσω... Γιατί να αλλάξεις το παιχνίδι σου? Αυτό που γράφεις είναι σαν να λες, οτι με τον τρόπο που παίζω τώρα δεν είμαι κερδισμένος. Μπορεί να μην εννοείς αυτό αλλά αυτό βγαίνει... Εγώ πάντα διαφωνούσα με αυτό... Ναι οκ με την μπάνκα δεν αποκρυσταλώνεται όλη η αλήθεια γιατί υπάρχει και το live και οι καλύψεις κλπ κλπ. Αλλά όχι οτι αλλάζει ο τρόπος παιχνιδιού. Με τον ίδιο τρόπο που το παίζω για πάρτυ μου, ακριβώς έτσι συνεχίζω να το κάνω απλά το γράφω και στην μπάνκα και αυξομειώνω τις μονάδες, χωρίς απλα να υπάρχει η δυνατότητα live...
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

Η συνολική μου άποψη πάνω στο θέμα περίπου έχδι διατυπωθεί και από άλλους. Η αλήθεια είναι όντως κάπου στη μέση, όπως και το οτι μάλλον η κουβέντα που κάνουμε είναι λίγο περίεργη(παρόλα αυτά ωραία).

Πρώτον εννοείτε πως διαφορετικά κρίνει κανείς τον κάθε στοιχηματογραφιά, από την στιγμή που δίνει ένα Α ποσό να αγοράσει την εφημερίδα για να δει τι γράφει, ή μπαίνει στο site του και τον διαβάζει.

Δεύτερον εννοείτε πως η δουλειά αυτή μόνο εύκολη δεν είναι. Αρκεί να το δοκιμάσει κάποιος ακόμα και μόνος του γράφοντας για μια εβδομάδα τις εκτιμήσεις του σε ένα τετράδιο και να ανατρέξει πάλι στο τέλος της εβδομάδας για να δει τι έκανε. Θα δει οτι θέλει πολύ δουλειά και γερό στομάχι

Τρίτον, είτε ερασιτεχνικά, είτε επαγγελματικά, είτε όπως και να το κάνεις, το ντεφορμάρισμα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Το θέμα είναι αν έχεις χρόνο μόνο για τις προτάσεις, να ξέρεις ποιον διαβάζεις, να ξέρεις οτι παίζει με σκεπτικό που ταιριάζει στα δικά σου γούστα και δεδομένα και οτι και να χάνει τώρα, αύριο θα κερδίσει. Γιατί είπαμε είναι λογικό. Δεν μπορείς να πηγαίνεις ταμείο non stop. Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε άνθρωπος που να δουλεύει, δεν θα υπήρχαν στοιχηματικές εταιρείες, δεν θα υπήρχε στοίχημα. Αν εμένα ο τρόπος παιχνιδιού μου είναι τα φαβορί και τα στανταράκια του 1.20 και πάω και παίζω τυφλά τις προτάσεις του Αγγελή, μάλλον δεν κάνω κάτι καλά εγώ... Γιατί από το στυλ μου έχω την απαίτηση για ταμείο κάθε φορά που παίζω, αλλά απο το στυλ του Αγγελή δεν το έχω. Έχω την προσδοκία για μερικά ταμεία μέσα στην χρονιά που απλά θα είναι τέτοια που θα με βγάζουν κερδισμένο για όλη τη χρονιά...
    Φιλικά και χωρίς να αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά. Τυχών ονόματα που θυμίζουν κάποιους είναι προϊον φαντασίας και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...

Κι αν το θες να το πω με ένα παράδειγμα. Εμένα μου βγήκε η Χαλ το Σάββατο (που δεν την είχα στο πινακάκι της εφημερίδας, αλλά δεν έχει σημασία, την έπαιξα και την είχα στο ''οριστικό'' πινακάκι του σάιτ). Γιατί δικαιώθηκα; Επειδή βγήκε; Οχι βέβαια. Επειδή βγήκε με 0-1 δικαιώθηκα. Αν η Χαλ, ας πούμε, κέρδιζε με 3-2, κι ακόμη πιο αν αν έχανε με 2-0 στο ημίχρονο και το γύριζε με επική ανατροπή στο δεύτερο, θα δικαιωνόμουν; Το πινακάκι μπορεί να δικαιωνόταν, όχι όμως εγώ ως στοιχηματογραφιάς, από τη στιγμή που έχω ολόκληρη παράγραφο που γράφω για τη Χαλ: δεν πολυμετράνε αυτές οι τρεις σερί ήττες που είχε τα Χριστούγεννα, αφού και οι τρεις, με λίγη καλή θέληση, μπορούν να διαβαστούν 1-0 αντί για 0-1. Το καλό με τη Χαλ είναι ότι ξέρεις πάντα τι να περιμένεις, μια δουλεμένη ομάδα, με καλό κλίμα και ομοιογένεια, που παίζει σωστή άμυνα και, όποτε την ακολουθεί κανείς, ουσιαστικά ποντάρει να σκοράρει αυτή πρώτη.

Ή να το πω και αλλιώς, το γκολ της Χαλ μπορούσε κάλλιστα να ακυρωθεί ως οφσάιντ (πολύ κουφή φάση, για να κουβεντιάζουν ώρα οι διαιτητοαναλυτές της τιβί). Αν ακυρωνόταν και έμενε 0-0, θα είχα κάνει λάθος; Μακροχρόνια, τι θα ήταν καλό για μένα και κατ' επέκταση για τον αναγνώστη; Να κέρδιζε η Χαλ στο Ρέντινγκ με την επική ανατροπή και το 3-2 που λέγαμε, ή να της το ακύρωνε και να έληγε 0-0;
    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι πως διαβάζεις ένα ματς και όχι μόνο το αν επιβαιβεώνεται. Αν πχ, περιμένεις ένα κλειστό ματς που θα κριθεί στο γκολ και αντίθετα αυτό γίνει ροντέο(και δεν μιλάμε για μια φορά που μπορεί να τύχει), τότε μπορεί να έχεις πιάσει το σημείο, αλλά δεν το έχεις διαβάσει καθόλου καλά το παιχνίδι. Αυτό μπορεί στιγμιαία να σε κάνει να ικανοποιηθείς από την επιτυχία, αλλά αν δεν "έτυχε" και επαναλαμβάνεται συνεχώς, τότε πολύ απλά μόνο χαμένο θα σε βγάλει στην σούμα...

Quote Originally Posted by Ernesto View Post
    Νίκο έπετρεψε μου να διαφωνήσω... Γιατί να αλλάξεις το παιχνίδι σου? Αυτό που γράφεις είναι σαν να λες, οτι με τον τρόπο που παίζω τώρα δεν είμαι κερδισμένος. Μπορεί να μην εννοείς αυτό αλλά αυτό βγαίνει... Εγώ πάντα διαφωνούσα με αυτό... Ναι οκ με την μπάνκα δεν αποκρυσταλώνεται όλη η αλήθεια γιατί υπάρχει και το live και οι καλύψεις κλπ κλπ. Αλλά όχι οτι αλλάζει ο τρόπος παιχνιδιού. Με τον ίδιο τρόπο που το παίζω για πάρτυ μου, ακριβώς έτσι συνεχίζω να το κάνω απλά το γράφω και στην μπάνκα και αυξομειώνω τις μονάδες, χωρίς απλα να υπάρχει η δυνατότητα live...
    Οχι. Αλλάζει.

Εγώ είμαι επιθετικός παίκτης, είμαι Πίτερμπορο για να το πω σε αγγλιδούλικη λογική. Αντίθετα, αν έπαιζα πάνω στην μπάνκα μου, θα έπαιζα με διαφορετική τακτική, θα έπαιζα πρώτα για το μηδέν πίσω και βλέπουμε τι κάνουμε, θα γινόμουνα Χαλ.

Εγώ παίζω χωρίς καλύψεις, παίζω πολύ τρίξι (ή γιάνκι) και λιγότερο μονά και πάω για τα μετρημένα στα δάχτυλα του μισού χεριού μπαμ της σεζόν. Μπορεί όμως αυτό το μπαμ να μην έρθει ούτε τον Αύγουστο ούτε τον Σεπτέμβριο ούτε τον Οκτώβριο ούτε τον Νοέμβριο ούτε καν τον Δεκέμβρη και τον Γενάρη, και να έρθουν τον Φλεβάρη δύο τρία μαζεμένα. Ως παίκτη, αυτό μου είναι παντελώς αδιάφορο, ο προγραμματισμός μου αντέχει. Ως στοιχηματογραφιά όμως, θα μου είναι και πάλι αδιάφορο; Γιατί να ρισκάρω ο αναγνώστης μου (και όχι μόνο ο αναγνώστης) να βλέπει την μπάνκα μου να χάνει για τρεις μήνες; Δεν θα είναι λογικό να σκεφτώ παίξε λίγο άμυνα, ρε Νίκο, βάλ' τα μονά, βάλ' τα draw no bet, βάλε κι αυτή τη δυαδούλα που τη βλέπεις να περνάει άσχετα αν εσύ δεν την παίζεις για τους δικούς σου λόγους; Με στόχο να κρατάω την μπάνκα σταθερά σε ένα αξιοπρεπές σημείο και όταν με το καλό γίνει και το μπαμ, ας γίνει και με μικρότερο κέρδος. Γιατί να διακινδυνεύσω να χάσω τον αναγνώστη που δεν θα έχει υπομονή;

Κι άντε πες εγώ είμαι ''παλιός'', αυτά που γράφω και το στιλ μου το ξέρουν αρκετοί από τους αναγνώστες μου. Ενας στοιχηματογραφιάς με λιγότερη εμπειρία και λιγότερα χρόνια παρουσίας από μένα;;; Δεν είναι ακόμη πιο εύκολο να αρχίσει να παίζει πάνω στην μπάνκα του;;;

Γενικά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή και αγγίζει τα υπαρξιακά προβλήματα αυτής της δουλειάς. Και δεν μπαίνω καν στο θέμα ότι γενικά το virtual μού είναι κάτι τελείως απωθητικό. Και η μπάνκα είναι virtual εξ ορισμού. Γιατί δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι άμα σου βάλω μπάνκα στην εφημερίδα θα παίζω κάθε φορά από την Πέμπτη το πρωί με τον τρόπο και τις μονάδες που θα έχω γράψει στο πινακάκι; Ούτε καν για το σάιτ δεν μπορώ να σου το υποσχεθώ αυτό. Πόσες φορές δεν έχω γράψει ότι θα πάρω την τελική απόφαση στο παραένα; Γιατί να με υποχρεώσεις, στην καλύτερη περίπτωση, να γίνω σχιζοειδής προσωπικότητα και, στη χειρότερη, λαμόγιο;

Οχι. Αλλάζει.

Εγώ είμαι επιθετικός παίκτης, είμαι Πίτερμπορο για να το πω σε αγγλιδούλικη λογική. Αντίθετα, αν έπαιζα πάνω στην μπάνκα μου, θα έπαιζα με διαφορετική τακτική, θα έπαιζα πρώτα για το μηδέν πίσω και βλέπουμε τι κάνουμε, θα γινόμουνα Χαλ.

Εγώ παίζω χωρίς καλύψεις, παίζω πολύ τρίξι (ή γιάνκι) και λιγότερο μονά και πάω για τα μετρημένα στα δάχτυλα του μισού χεριού μπαμ της σεζόν. Μπορεί όμως αυτό το μπαμ να μην έρθει ούτε τον Αύγουστο ούτε τον Σεπτέμβριο ούτε τον Οκτώβριο ούτε τον Νοέμβριο ούτε καν τον Δεκέμβρη και τον Γενάρη, και να έρθουν τον Φλεβάρη δύο τρία μαζεμένα. Ως παίκτη, αυτό μου είναι παντελώς αδιάφορο, ο προγραμματισμός μου αντέχει. Ως στοιχηματογραφιά όμως, θα μου είναι και πάλι αδιάφορο; Γιατί να ρισκάρω ο αναγνώστης μου (και όχι μόνο ο αναγνώστης) να βλέπει την μπάνκα μου να χάνει για τρεις μήνες; Δεν θα είναι λογικό να σκεφτώ παίξε λίγο άμυνα, ρε Νίκο, βάλ' τα μονά, βάλ' τα draw no bet, βάλε κι αυτή τη δυαδούλα που τη βλέπεις να περνάει άσχετα αν εσύ δεν την παίζεις για τους δικούς σου λόγους; Με στόχο να κρατάω την μπάνκα σταθερά σε ένα αξιοπρεπές σημείο και όταν με το καλό γίνει και το μπαμ, ας γίνει και με μικρότερο κέρδος. Γιατί να διακινδυνεύσω να χάσω τον αναγνώστη που δεν θα έχει υπομονή;

Κι άντε πες εγώ είμαι ''παλιός'', αυτά που γράφω και το στιλ μου το ξέρουν αρκετοί από τους αναγνώστες μου. Ενας στοιχηματογραφιάς με λιγότερη εμπειρία και λιγότερα χρόνια παρουσίας από μένα;;; Δεν είναι ακόμη πιο εύκολο να αρχίσει να παίζει πάνω στην μπάνκα του;;;

Γενικά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή και αγγίζει τα υπαρξιακά προβλήματα αυτής της δουλειάς. Και δεν μπαίνω καν στο θέμα ότι γενικά το virtual μού είναι κάτι τελείως απωθητικό. Και η μπάνκα είναι virtual εξ ορισμού. Γιατί δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι άμα σου βάλω μπάνκα στην εφημερίδα θα παίζω κάθε φορά από την Πέμπτη το πρωί με τον τρόπο και τις μονάδες που θα έχω γράψει στο πινακάκι; Ούτε καν για το σάιτ δεν μπορώ να σου το υποσχεθώ αυτό. Πόσες φορές δεν έχω γράψει ότι θα πάρω την τελική απόφαση στο παραένα; Γιατί να με υποχρεώσεις, στην καλύτερη περίπτωση, να γίνω σχιζοειδής προσωπικότητα και, στη χειρότερη, λαμόγιο;
    Ειλικρινά ποτέ δεν ήμουν φανατικός αναγνώστης σου. Σε διάβαζα, χαλαρά, αλλά ποτέ συστηματικά. Γενικά αυτό γιατί μπορεί εδώ να σε ακούσω 15 φορές, αλλά εδώ αισθάνομαι μια προσωπική επαφή, οπότε το γουστάρω περισσότερο.
    Από οτι είδες όμως, μπορεί να μην έχουμε συζητήσει ποτέ προσωπικά, αλλά σε πρόλαβα και στο πως κερδίζεις και χάνεις το είπα πρώτος εγώ. Απλά ναι εγώ λέω οτι την σούμα για κάποιον θα την κάνω στο τέλος της χρονιάς. Οπότε και σένα με μπάνκα, ας χάνεις κάθε μέρα, θα σε κρίνω ένα χρόνο αφού την ανοίξεις. Γιατί υπάρχει και το ανάποδο. Να βλέπεις κάπιον να σαρώνει στις αρχές και όταν σφίξουν τα γάλατα, να μένει από δυνάμεις και να μην προλαβαίνει τις σφαλιάρες. Θα τον κρίνεις σαν "καλο"? Όχ φυσικά. Για αυτό τόνισα κιόλας οτι το θέμα είναι να ξέρεις ποιον ακολουθάς. Αν σε ακολουθούσα τυφλά κάθε τι που παίζεις, θα ήξερα οτι θα με πας 15 φορές κουβά, με στόχο να με πας 5 φορές ταμείο... Αλλά αυτές οι 5 θα μου δώσουν 30 φορές τα λεφτά μου και βάλε.

Καλημερες

Συμφωνω απολυτα με το Νικο,ως προς το θεμα της αυστηρης μπανκας-αλλαζει τελειως ο τροπος παιχνιδιου,χανεται το αλεγκρο και ζυγιαζεις τις εμπνευσεις η "εμπνευσεις" 2 και 3 φορες παραπανω,με αποτελεσμα να θολωνει παρα να αποκρυσταλλωνει η σκεψη που κανεις.Ετσι τουλαχιστον λειτουργει σε μενα η λογικη της μπανκας (με την αυστηρη εννοια του ορου).Σαφως και διατηρω αρχειο (πολλα για την ακριβεια,διαχωρισμενα κατα διοργανωσεις,μονα,συστηματ α,παρολι κτλ κτλ) και κανω καθε Δευτερα ενα μινι ισολογισμο,αλλα αυτο αποκτα τελειως αλλη διασταση οταν το κανει καποιος που εκτιθεται σε ενα πολυ μεγαλο αριθμο αναγνωστων.
    Επιπλεον,ηταν παρα πολυ ορθη η διατυπωση του Νικου σχετικα με το παιχνιδι της Χαλ και πως το 0-1 και το 2-3 θα ηταν τελειως διαφορετικα αποτελεσματα,παρ'ολο που στην μπανκα θα εγραφε +4Χ μοναδες και στις 2 περιπτωσεις.

Ως προς τους υπολοιπους συντακτες της εφημεριδας,ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος-απλα δεν μπορω να μιλησω για ολους,παρα μονο για 3-4 που παρακολουθω συστηματικα,καθως αφορουν στα 3-4 πρωταθληματα με τα οποια καταπιανομαι (πολλα +++ στον κ.Πετρη )

Και για να μη γραφω μοναχα θετικα,ας παραθεσω και το μεγαλο αρνητικο που βλεπω στην εφημεριδα και ειναι ο τομεας του μπασκετ.Τις περισσοτερες φορες τα ρεπορταζ ειναι εκτος τοπου ου μην και χρονου και οι προτασεις ειναι...χμ,ας το θεσω κομψα,ιδιαιτερες.Επειδη ασχολουμαι πολυ καιρο με το μπασκετικο στοιχημα (κυριως νβα),βλεπω αρκετες παρασπονδιες απλα και μονο για να μην παραδεχτουν οι συντακτες πως εχασαν το στοιχημα η κατι τετοιο.Τα λεω αυτα με καλη προθεση,αλλα θαρρω πως ειναι μια αληθεια που πρεπει να εξεταστει απο τους αρμοδιους.

Και παλι καλημερες

Πάντως για τα σος του Φίλιππου που αναφέρθηκε , έχουν τεράστια επιτυχία, μόνο αυτή την εβδομάδα πήγε άσχημα (κάτι που το περίμενα γτ δεν υπάρχει κανείς που να κερδίζει συνεχώς).

Η στήλη είχε τρομερά ποσοστά, πολύ καλύτερα από τις Προτάσεις των συντακτών που υπήρχε παλιά ως στήλη. Η τελευταία σύσκεψη ήταν η στήλη; Δεν θυμάμαι πως την λέγαν.

Για τον Τσάρλυ είχε χτυπήσει φόρμα πριν την διακοπή, οκ αναμενόμενο κάπου να κόψει, πάντως και αυτός αυτό το ΣΚ δεν πήγε καλά, στα προηγούμενα ήταν αξιοπρεπέστατος.

Η μόνη ένσταση που έχω να καταθέσω για το ΣΚ είναι η διαφωνία μου για την εικόνα της Σάντερλαντ. Εδώ είμαι κάθετα αντίθετος με τον Σταύρο. Με τον Μάρτιν Ο' Νιλ είναι καλή, δεν έχει πάρει τους βαθμούς από τύχη όπως λέει ο Σταύρος.
    Βέβαια στο ρεπορτάζ ο Ρεσπιέρης είναι πολύ πιο κοντά στην δική μου άποψη.
    Δλδ με την Έβερτον αγωνιστικά ίσως να μην ήταν εμφανής η υπεροχή της αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι ήταν μπροστά στο σκορ 1-0 από το 20΄μέχρι το 79΄.
    Έπαιζε προσεχτικά συντηρητικά , ε δεν την έβαλε και μέσα στα δίχτυα η Έβερτον.
    Δλδ το ματς το έσβησε, αλλά ήρθε ο ρέφερι και ισοφάρισε.Άρα το χ δεν ήταν σε καμιά περίπτωση το περισσότερο που μπορούσε να πάρει από το παιχνίδι. Ακριβώς το αντίθετο.

Επίσης με την Σίτι ήταν πάρα πολύ καλή!!! Με ομάδα τρένο έπαιζε το σκορ στο 0-0 και είχε ένα ψευδο τετ α τετ στο μέσο του β΄ημ και ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις. Και αυτούς που είναι μηχανή παραγωγής γκολ τους έσβησε ( όσο ήταν δυνατόν ) και είχε και αυτή ένα κυριολεκτικά κραυγαλέο τετ α τετ και το γκολ στο θάνατο!!!

Με την Τσέλσι έχασε 1-0 , είχε όμως 5 (πέντε) μεγάλες ευκαιρίες , πολύ μεγάλες , καθαρές φάσεις!!! Η Τσέλσι ένα γκολ καραμπόλα έβαλε και αμφιβάλλω αν είχε τόσο καθαρές ευκαιρίες.

Με την ΚΠΡ το ματς θα μπορούσε να πάει και στις 2 μεριές, ε πήγε στη Σάντερλαντ όμως. Θετικότατο δλδ.

Πέρσι ο Τσάρλυ είχε φαγωθεί ότι η Βίλα όταν αλλάζει σύστημα δεν μπορεί κλπ.
    Έφυγε ο Μάρτιν Ο' Νιλ και καταποντίστηκε.

Ωστόσο είναι λογικό να υπάρχει διαφορετική οπτική γωνία σε ορισμένα θέματα.
    Αν βλέπαμε όλοι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τα ματς, διαβάζαμε τα ίδια ρεπορτάζ, αξιολογούσαμε με τον ίδιο τρόπο τις αποδόσεις των μπουκ, τις δυνατότητες των ομάδων κλπ , θα συμφωνούσαμε όλοι και δεν θα υπήρχε στοίχημα.

Για τον Ρεσπιέρη που έχει ανέβει πολύ δεν διάβασα κάτι.
    Μόνο τα άσχημα λέτε.

Page 2 of 96 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 ... LastLast