Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 100

Thread: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ/ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ/ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

Προφανώς ο κινηματογράφος και συνολικά η τέχνη είναι υποκειμενική υπόθεση, οπότε ο όρος "καλύτερες" ίσως να μην έχει την απόλυτη έννοια, όμως καλό θα ήταν να καταγράφαμε σε αυτό το thread κάποιες ταινίες που μας έχουν σημαδέψει.

1. Θωρηκτό Ποτέμκιν.
    2. Αποκάλυψη Τώρα
    3. Ταξιτζής
    4. Σημαδεμένος
    5. Πολίτης Κέιν

Αυτή την πεντάδα θα μπορούσα να ξεχωρίσω σαν την πιο έντονη, χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά οτι δεν υπάρχουν κι άλλες που με έχουν σημαδέψει.
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Ωραίο θέμα Αντώναρε. Θα επανέλθω όταν θα έχω χρόνο
    SAMEN WINNEN, SAMEN VERLIEZEN, AZ VOOR ALTIJD IN ONS HART

The shawshank redemption

η καλύτερή μου!
    Γιατί ό,τι δεν σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό

Μπφχμ από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω...

Το The Shawsank Redemption είναι όντως φοβερό, προτείνω και το βιβλίο του τιτανοτεράστιου Στίβεν Κινγκ που όταν δεν ασχολείται με τέρατα κλπ προσφέρει αριστουργήματα.

Στο videoclub που δούλευα είχαμε μια γωνία με τα αγαπημένα των υπαλλήλων προσπαθώ να τα φέρω στο νου μου τώρα όλα, αλλά δύσκολο...

1) Ρέκβιεμ για ένα Όνειρο
    2) American History X
    3) Η Λιακάδα και ο Τζίμ Κάρει (μόνο ο Κάρεϊ βασικά)

και άλλα πολλά που δεν μου ρχονται τώρα αλλά θα το ανανεώσω

1)ΧΑΟΣ
    2)ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ
    3)ΜΠΛΕΪΝΤ ΡΑΝΕΡ
    4)ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΝΓΚΟ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ
    5)ΕΛΑΦΟΚΥΝΗΓΟΣ
    6)ΑΛΛΟΖΑΝΦΑΝ
    7)ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΉ
    8)ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ
    9)........
    10)......

Τις έκανα δέκα, για να έχουμε περισσότερα περιθώρια, αν κι εδώ που τα λέμε και εικοσάδα να βάλουμε, πάλι θα δυκολευτούμε να επιλέξουμε.. Εννιά και δέκα πρέπει να σκεφτώ πολύ για να τα συμπληρώσω..

Δεν έχω χρόνο ακόμα για να γράψω αναλυτικά. Η καλύτερη που είδα τον τελευταίο χρόνο είναι ο Αντίχριστος, του μέγιστου Λαρς φον Τρίερ. Ο τύπαρος την έφτιαξε όταν είχε κατάθλιψη, για μένα αριστούργημα, που όταν τελειώνει το μυαλό σου κάνει δέκα χιλιάδες σκέψεις. Για κάποιους μπορεί να είναι και τρομακτική (υπάρχει μια σκηνή με αυτοτραυματισμό στα γεννητικά όργανα, που δεν το έχω ξαναδεί στη ζωή μου).

ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
    Πριν από περίπου δύο χρόνια, υπέφερα από κατάθλιψη. Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα. Τα πάντα, χωρίς καμία εξαίρεση, μου φαίνονταν άνευ σημασίας και αξίας.
    Δεν μπορούσα να δουλέψω.
    Έξι μήνες αργότερα, σαν άσκηση απλώς, έγραψα ένα σενάριο. Ήταν ένα είδος θεραπείας, αλλά και συγχρόνως μια αναζήτηση, ένα πείραμα για να δω αν θα μπορούσα να γυρίσω ποτέ ξανά κάποια ταινία. Το σενάριο τέλειωσε και γυρίστηκε χωρίς μεγάλο ενθουσιασμό, όπως ήταν, κι αξιοποιώντας ούτε το μισό από τις σωματικές αλλά και τις πνευματικές μου δυνατότητες. Η δουλειά στο σενάριο δεν έγινε σύμφωνα με το συνήθη τρόπο δουλειάς μου. Σκηνές προσθέτονταν χωρίς λόγο. Εικόνες συνθέτονταν χωρίς να ακολουθείται κάποια λογική ή κάποιου είδους κινηματογραφική σκέψη. Συχνά προέρχονταν από όνειρα που έβλεπα εκείνη την εποχή, ή από όνειρα που είχα δει παλιότερα στη διάρκεια της ζωής μου. Για μια ακόμη φορά, το θέμα ήταν η «Φύση», αλλά με ένα τρόπο διαφορετικό, περισσότερο ευθύ απ' ό, τι παλιά. Με έναν τρόπο πιο προσωπικό.

Το φιλμ δεν περιέχει κάποιο συγκεκριμένο κώδικα ηθικής, και στη θέση της πλοκής έχει μονάχα αυτά που κάποιοι θα αποκαλούσαν τα «απολύτως απαραίτητα».
    Διάβαζα Στρίντμπεργκ όταν ήμουν νέος. Διάβαζα με ενθουσιασμό τα όσα έγραφε πριν πάει στο Παρίσι για να γίνει αλχημιστής και αυτά που έγραψε όσο διέμενε εκεί ..την περίοδο που αργότερα αποκλήθηκε «κρίση της κολάσεώς» του (inferno crisis) -ήταν άραγε ο «Αντίχριστος» η δική μου Κρίση της Κολάσεως;
    Η συγγένειά μου με τον Στρίντμπεργκ;
    Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να σας προσφέρω καμιά δικαιολογία για τον «Αντίχριστο». Τίποτε άλλο εκτός από την απόλυτη πίστη μου στο φιλμ -το σημαντικότερο φιλμ σε ολόκληρη την καριέρα μου!
    Λαρς Φον Τρίερ, Κοπεγχάγη, 25/03/2009

Ε Λ Ε Ο Σ

Quote Originally Posted by Kotsaftis View Post
    Ε Λ Ε Ο Σ
    Σε μένα πήγαινε αυτό κύριε Κοτσαύτη?

Quote Originally Posted by ASCAZO View Post
    2)ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ
    3)ΜΠΛΕΪΝΤ ΡΑΝΕΡ
    5)ΕΛΑΦΟΚΥΝΗΓΟΣ
    7)ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΉ
    8)ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ
    Εργα τέχνης ολα.
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

κυκλοφορησε τελευταια κ της βαζω πολυ καλο βαθμο..

ο αμερικανος με τον κλουνει...

Quote Originally Posted by Petris View Post
    Σε μένα πήγαινε αυτό κύριε Κοτσαύτη?
    Οχι ρε, την καφετέρια του κυρίου Τάκη διαφημίζω.

Quote Originally Posted by alesandro_ View Post
    κυκλοφορησε τελευταια κ της βαζω πολυ καλο βαθμο..

ο αμερικανος με τον κλουνει...
    Εγώ βαρέθηκα απίστευτα. Καλώς τον άλες

Η καλύτερη κασερόπιτα της Καλλιθέας

χα χα χα!!! εξαιρετικό!!!!
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Εξαιρετική ελληνική ταινία ο κυνόδοντας, απίστευτη.

Εγώ βαρέθηκα απίστευτα. Καλώς τον άλες
    τι κανεις Φιλιππε?ολα καλα ρε μαγκες?
    the killer inside me τοτε..νομιζω καλο θριλερακι με τον κεισι αφλεκ..

τι κανεις Φιλιππε?ολα καλα ρε μαγκες?
    the killer inside me τοτε..νομιζω καλο θριλερακι με τον κεισι αφλεκ..
    Πέρασε η ώρα με αυτήν, σίγουρα όμως ούτε κατά διάννοια μέσα στις καλύτερες όλων των εποχών.

Ολα καλά και προπαντός... τακτοποιημένα εδώ!

καλα εννοειται μεσα στις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων δεν ειναι φυσικα..

το συνηθεις υποπτοι ομως θαρρω πως ειναι με τον κειβι σπεισι...

φιλιππε αν θες κ σορρυ που το γραφω εδω καντε κ ενα τοπικ που να περιλαμβανει ολα τα ματς της ημερας ωστε να τονιζουμε κ τα λαιβ παιχνιδια!

Stalker (Andrei Tarkovsky, 1979) Στάλκερ

απ τις καλυτερες!!!!!!!!!!!

καλα εννοειται μεσα στις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων δεν ειναι φυσικα..

το συνηθεις υποπτοι ομως θαρρω πως ειναι με τον κειβι σπεισι...

φιλιππε αν θες κ σορρυ που το γραφω εδω καντε κ ενα τοπικ που να περιλαμβανει ολα τα ματς της ημερας ωστε να τονιζουμε κ τα λαιβ παιχνιδια!
    Αυτό δεν θα γίνει, γιατί ήταν ένας από τους λόγους που στο προηγούμενο φόρουμ χάθηκε ο έλεγχος. Θα φτιάξουμε ένα τόπικ όμως όπου ο καθένας θα μπορεί, χωρίς αναλύσεις, εξηγήσεις, απολογισμούς, live σχολιασμούς και ιστορίες, να αναφέρει το συνολικό παιχνίδι του. Αλλά, είμαστε ήδη off topic!

Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast