Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 100

Thread: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ/ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

Ως εδώ; "Εξαιρετική ταινία ο κυνόδοντας";
    Ούτε ένα βιογραφικό του οπερατέρ, ούτε πώς πίνει τον καφέ της η μακιγιέζ; Τίποτα ρε Γιώργαρε;

Πάντως, ωραίο θεματάκι πράγματι. Ή τέλος πάντων ήταν ωραίο την ώρα που το άνοιξε ο Αντώνης, πριν πιάσετε τα ελέη και τις κασερόπιτες.

Εγώ είμαι μικρός, από "καλύτερες" δικαιολογούμαι να μην ξέρω αλλά ως αγαπημένες θα έλεγα τις:

1. Οι θρύλοι του πάθους
    2. Υπόθεση Τόμας Κράουν
    3. Άρωμα Γυναίκας
    4. Braveheart
    5. Seabiscuit

"Ο κύκλος των χαμένων ποιητών" και το "Χορεύοντας με τους λύκους" θα παίξουν μπαράζ ανόδου, το από μια άποψη αριστουργηματικό "Τρέξε Λόλα, τρέξε" δεν το περιλαμβάνω επειδή δεν είναι ακριβώς ταινία με τη συμβατική έννοια του όρου - αξίζει πάντως να το δει κανείς.

Αγαπημένες επίσης όλες του τεράστιου Βίνι Τζόουνς, λατρεία ο ασύγκριτος Αλ Πατσίνο, στους μονολόγους στο "Any given Sunday", στο "Α devil's advocate" και στο "Άρωμα Γυναίκας" (στη δίκη στο πανεπιστήμιο) σηκώνεται η τρίχα του ανθρώπου.
    Last edited by Kotsaftis; 22/11/2010 at 00:38.

Quote Originally Posted by Hadgiyiannis View Post
    Ως εδώ; "Εξαιρετική ταινία ο κυνόδοντας";
    Ούτε ένα βιογραφικό του οπερατέρ, ούτε πώς πίνει τον καφέ της η μακιγιέζ; Τίποτα ρε Γιώργαρε;

Πάντως, ωραίο θεματάκι πράγματι. Ή τέλος πάντων ήταν ωραίο την ώρα που το άνοιξε ο Αντώνης, πριν πιάσετε τα ελέη και τις κασερόπιτες.

Εγώ είμαι μικρός, από "καλύτερες" δικαιολογούμαι να μην ξέρω αλλά ως αγαπημένες θα έλεγα τις:

1. Οι θρύλοι του πάθους
    2. Υπόθεση Τόμας Κράουν
    3. Άρωμα Γυναίκας
    4. Braveheart
    5. Seabiscuit

"Ο κύκλος των χαμένων ποιητών" και το "Χορεύοντας με τους λύκους" θα παίξουν μπαράζ ανόδου, το από μια άποψη αριστουργηματικό "Τρέξε Λόλα, τρέξε" δεν το περιλαμβάνω επειδή δεν είναι ακριβώς ταινία με τη συμβατική έννοια του όρου - αξίζει πάντως να το δει κανείς.

Αγαπημένες επίσης όλες του τεράστιου Βίνι Τζόουνς, λατρεία ο ασύγκριτος Αλ Πατσίνο, στους μονολόγους στο "Any given Sunday", στο "Α devil's advocate" και στο "Άρωμα Γυναίκας" (στη δίκη στο πανεπιστήμιο) σηκώνεται η τρίχα του ανθρώπου.
    Δεν είχα χρόνο σταύρακα! Θα επανέλθω με πολλά αριστουργήματα
    SAMEN WINNEN, SAMEN VERLIEZEN, AZ VOOR ALTIJD IN ONS HART

Quote Originally Posted by Petris View Post
    Δεν είχα χρόνο σταύρακα! Θα επανέλθω με πολλά αριστουργήματα
    Εδώ θα είμαστε, πάντως μιας και λογικά θα είναι Έλληνες ο οπερατέρ και η μακιγιέζ, μάθε και τι διαβάζουν Τρίτη και Παρασκευή
    Παρεμπιπτόντως, για τον "Κυνόδοντα" έγινε πανικός όταν προβλήθηκε στη Λευκωσία, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και όχι σε σινεμά. Καλή φίλη δε, μου είπε πως παρότι ψυχοφθόρα είναι η καλύτερη ταινία που έχει δει.
    Last edited by Hadgiyiannis; 22/11/2010 at 00:57.

Ο ΣΗΜΕΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡ ΛΑΠ

1. Drugstore Cowboy
    2. The evil dead
    3. Rain man
    4. Wild at heart
    5. Leaving Las Vegas

Ταινιάρες !!!

1. Στη φωλιά του κούκου
    2. Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ
    3. Καζαμπλάνκα
    4. Τσάι στη Σαχάρα
    5. Χορεύοντας στο σκοτάδι
    6. Γλυκιά συμμορία
    7. A Beautiful Mind
    8. The Wall
    9. Νονός
    10......

Το έκανα κι εγώ δέκα γιατί δεν έβγαινε αλλιώς. Το 10 το αφήνω κενό για όλες αυτές που ξεχνάω.

Δεν είναι με τη σειρά, αν και μάλλον η φωλιά του κούκου θα ήταν αυτή που θα διάλεγα αν μου έλεγαν ότι όλες οι ταινίες θα καταστραφούν και στην επόμενη γενιά θα περάσει μόνο μία.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Ace on the river

Quote Originally Posted by hawkeye View Post
    Αυτό το Ιστορία 52 δεν το είχα ξανακούσει, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Θα το ψάξω.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Αυτό το Ιστορία 52 δεν το είχα ξανακούσει, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Θα το ψάξω.
    Το έχω δει. Δεν θυμάμαι και πολλά για να πω την αλήθεια, αλλά το ότι ήταν κάπως περίεργο

Από τα καλύτερα (μάλλον ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ) που είδα τελευταία...

ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΩΝ (SHUTTER ISLAND)
    του Μάρτιν Σκορτσέζε
    με τους Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Μαρκ Ράφαλο, Μπεν Κίνγκσλεϊ, Έμιλι Μόρτιμερ, Μισέλ Γουίλιαμς, Μαξ Φον Σίντοφ, Τζάκι Ερλ Χάλεϊ

Υπόθεση: Καλοκαίρι 1954. Ο Αμερικανός αστυνόμος Τέντι Ντάνιελς κι ο νέος συνεργάτης του, ο Τσακ φτάνουν σ’ ένα νησί κάπου στα ανοιχτά της Αμερικής, όπου βρίσκεται το Άσκλιφ, το ψυχιατρικό νοσοκομείο για ψυχασθενείς εγκληματίες, για να διεξάγουν έρευνα για μια ασθενή που φαίνεται να δραπέτευσε μυστηριωδώς. Όταν ξαφνικά ξεσπάει μια καταιγίδα, ο Ντάνιελς βρίσκεται αποκλεισμένος εκεί και η διακριτική γραμμή μεταξύ πραγματικότητας και παράνοιας αρχίζει να γίνεται επικίνδυνα δυσδιάκριτη. Στο νοσοκομείο Άσκλιφ, τίποτα δεν είναι τελικά όπως φαίνεται και ο Ντάνιελς βρίσκεται έρμαιο σε «απάνθρωπες», ριζοσπαστικές θεραπείες που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων πειράματα με φάρμακα, βάρβαρες χειρουργικές επεμβάσεις και πλύσεις εγκεφάλου… Όσο περισσότερο πλησιάζει στην αλήθεια, τόσο πιο θολή γίνεται αυτή, και τόσο περισσότερο αρχίζει να πιστεύει ότι μπορεί να μη φύγει ποτέ από εκεί… Τουλάχιστον όχι σώος, γιατί κάποιος εκεί μοιάζει να προσπαθεί να τον τρελάνει…
    Δεν πρέπει να νομίζετε ότι διαφέρουν πολύ οι άνθρωποι μεταξύ τους.
    Όμως, διακρίνεται όποιος έχει εκπαιδευτεί στα απολύτως αναγκαία

Εγώ σαν πρώτη θα βάλω μια ταινία που είναι πολύ πρόσφατη με τον εξαιρετικό Leonardo DiCaprio και όσοι δεν την έχετε δει σας το συνιστώ ανεπιφύλαχτα.
    Δεύτερη βάζω μια απο της καλύτερες ερμηνείες ηθοποιού των τελευταίων ετών αυτή του Heath Ledger.
    Και κλείνω με μια εξαιρετική ταινία των Wachowski Brothers.

1.Inception
    2.The Dark Knight
    3.V For Vendetta

Ταλεντάκι Papadopoulos's Avatar
    Quote Originally Posted by Kotsaftis View Post
    The shawshank redemption

η καλύτερή μου!
    To shawshank redemption ήταν η αρχή και η πρωτότυπη ιδέα για μια ολόκληρη κατηγορία ταινιών (και όχι μόνο) που ακολούθησαν. Ακόμα και το Prison Break ήταν μία κακέκτυπη αντιγραφή του.

Με διαφορά η καλύτερη και μέσα στις all time classic!

Οπως και με τον Πατριώτη, όσες φορές και αν τη δεις, σου αρέσει πιο πολύ από την προηγούμενη!

Quote Originally Posted by Petris View Post
    Εξαιρετική ελληνική ταινία ο κυνόδοντας, απίστευτη.
    Καλημέρα!
    Πραγματικά απίστευτη ταινία....
    Την είδα χθες ορμόμενος από το πόστ...
    Καταπληκτικές ερμηνείες μέσα σε όλη την παράνοια που κυριαρχεί...!!!!
    Θα δω και το Antichrist και θα επανέλθω...
    Όσο για ταινίες που μου έκαναν κλικ....
    Καμμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους
    Οι συμμορίες της Νέας Υόρκης
    και άλλες πολλές...

Quote Originally Posted by cobos View Post
    Καλημέρα!
    Πραγματικά απίστευτη ταινία....
    Την είδα χθες ορμόμενος από το πόστ...
    Καταπληκτικές ερμηνείες μέσα σε όλη την παράνοια που κυριαρχεί...!!!!
    Θα δω και το Antichrist και θα επανέλθω...
    Όσο για ταινίες που μου έκαναν κλικ....
    Καμμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους
    Οι συμμορίες της Νέας Υόρκης
    και άλλες πολλές...
    Το είχα δει στο σινεμά και έφυγα συγκλονισμένος... Διαφορετικό στυλ τελείως, αλλά επίσης πολύ καλή ταινία ελληνική, το Στρέλλα.

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Θυμιζει μεχρι και Ντειβιντ Λυντς μπορω να μπω, δαιδαλωδες αλλα γοητευτικο κατ εμε. Λογικα σε dvd θα υπαρχει, βραβευτηκε και σε καποιο φεστιβαλ του εξωτερικου, αναζητειστε το!
    Ace on the river

Quote Originally Posted by hawkeye View Post
    Θυμιζει μεχρι και Ντειβιντ Λυντς μπορω να μπω, δαιδαλωδες αλλα γοητευτικο κατ εμε. Λογικα σε dvd θα υπαρχει, βραβευτηκε και σε καποιο φεστιβαλ του εξωτερικου, αναζητειστε το!
    Υπάρχει σε dvd, βρίσκεται εύκολα

Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια στο δημιουργό (του θέματος, όχι το Θεό... ή να ευχαριστήσω και το Θεό που τον έπλασε; ) για προφανείς λόγους. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξεχωρίσω ούτε τις πέντε καλύτερες από αυτές που έχουν γραφτεί εδώ, όχι γενικώς...
    Συμφωνώ (σε σταλινικά ποσοστά) με Αγγελή και ascazo και παραθέτω άλλες 10 με βασικό κριτήριο ότι δεν τις έχει αναφέρει κανείς:
    1) Ο θυρωρός της νύχτας, της Καβάνι
    2) Ο εραστής της κομμώτριας, του Λεκόντ
    3) Η γυναίκα της διπλανής πόρτας, του Τριφό
    4) Επικίνδυνες σχέσεις, και τα πάντα όλα σε Φρίαρς
    5) Ψηλά τακούνια, και τα πάντα όλα σε Αλμοδοβάρ
    6) Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος και τα πάντα όλα σε Λεόνε
    7) Ανταύγειες σε χρυσά μάτια, και περίπου όλα σε Χιούστον και Μπράντο
    8) Άγρια συμμορία, του Πέκινπα
    9) Η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι, του Κάουφμαν
    10) Εκτός συναγωνισμού (αν και έχουν αναφερθεί) τα πάντα όλα σε Λαρς Φον Τρίερ από το «Δαμάζοντας τα κύματα» και μετά.

Εχω δεί πάρα πολλούς τίτλους που δεν είχα καν ακούσει και με έχετε βάλει στον πειρασμό να το ψάξω...Εγω αν και πιτσιρικάς αναφέρω αυτές που μου άφησαν κατάλοιπα...καλά εννοείται...

1.Το κουρδιστο πορτοκάλι,του "am i mad or insane?'" Stanley Kubric
    2.Braveheart,η καλύτερη επική ever κατ'εμέ
    3.The shawshank redemption,τρομερός ο Tim Robins αλλα είναι τόσο σπουδαία η ταινία που άλλα κρατάς
    4.SeVeN,ο καλύτερος Brad Pitt Ever...γενικά gamato thriller
    5.Alfie,σίγουρα όχι στις καλύτερες όλων των εποχών αλλα ίσως η καλύτερη στην κατηγορία της
    Patience is the key...

Quote Originally Posted by mrno View Post
    6) Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος και τα πάντα όλα σε Λεόνε
    8) Άγρια συμμορία, του Πέκινπα
    τα σπάνε, όντως!
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Ένοχες απολαύσεις...Τοπ 10 ( ή είμαι ένας φτωχός και μόνος καουμπόη)

1) Once upon a time in the west ( O Λεόνε στο αριστούργημά του)
    2) Rio Bravo (1959) ( Χωρίς τον Duke δεν εννοείται η λίστα)
    3) Yojimbo (1961) ( Και όμως είναι γουέστερν , με την πιο ευρεία έννοια, και θα μας δώσει και αγαπημένες μεταφορές αργότερα)
    4)The Magnificent Seven (1960) (H μεταφορά των 7 σαμουράι με λαμπερούς πρωταγωνιστές, δείτε το...)
    5) The Outlaw Josey Wales (1976) ( O Klint παίζει και σκηνοθετεί , παραγνωρισμένο αλλά πολύ δυνατό γουέστερν)
    6) Unforgiven (1992) ( O Klint σκηνοθετεί και παίζει με σπουδαίους ηθοποιούς)
    7) Wild Bunch (1969) ( O Pekinpa δείχνει το τέλος της παλιάς δύσης σε ένα αιματοβαμμένο κρεσέντο)
    8) Ηigh Noon (1952) ( Όταν όλοι του ζητάνε να φύγει αυτός θα μείνει, με τον Γκάρι Κούπερ και την κούκλα Γκρέις)
    9)Gunfight at the O.K. Corral (1957) ( από τις διαθέσιμες εκδοχές της μονομαχίας διαλέγω αυτή με Burt Lancaster και Kirk Douglas)
    10)The Sacketts (TV 1979) ( μην το ψάχνετε...δεν μπορούσα στις ένοχες απολαύσεις να αφήσω τον αγαπημένο μου συγγραφέα Λουίς Λαμούρ , βρείτε παλιά βιπερ του συγγραφέα και θα ξαναγαπήσετε τα γουέστερν, και την θρυλική οικογένεια ακόμα και αν ήταν ένα έργο για tv)
    θα ακολουθήσουν και άλλες ένοχες απολαύσεις...
    καλώς σας ξαναβρήκα.

Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast