Results 1 to 9 of 9

Thread: Ελλάδα 2015

Ελλάδα 2015

Αντε και ελληνικό τόπικ μπας και κουνήσουμε λίγο...

Σ/κ που έπαιξα 3-4 ματς καλά ήταν με 1/2 δυάδες. Ψάχνομαι ακόμα για αυτό δεν έγραψα και τίποτα, είναι και λίγος ο χρόνος μου...

Σήμερα χωρίς πολλά πολλά επανέρχομαι και παίζω όβερ στο ντέρμπι. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει σε προηγούμενα τόπικ, μη γίνομαι κουραστικός.

Ο ΠΑΟ βάζει περίπου 70-80 πόντους. Είναι ανοιχτή η ψαλίδα ακόμα γιατί θέλω καλύτερο δείγμα.

Ο Οσφπ παιχνίδι με το παιχνίδι θα είναι πιο δεμένος θεωρώ.

Βλέπω να νικάει ο ΠΑΟ, η έδρα του δεν είναι εύκολο να σπάσει, αλλά περιμένω δυνατό παιχνίδι.

Στο κύπελλο λίγο έλειψε να το πιάσουμε παρά το πολύ κακό ξεκίνημα σε σκοράρισμα.

Και για να έχει λίγο ενδιαφέρον λέω να βάλω και μπάνκα, αν μου επιτρέπουν οι συντονιστές...

Ξεκινάω λοιπον με 1000 μονάδες...

Μονό αποδεκτό : 40 μονάδες...
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

Μπάσκετ ένα έχω να πω. Ο Στοίχημαν είναι έτη φωτός μπροστά από την 365...

Πολύ περισσότερες επιλογές, παρόμοιες αποδόσεις, έχει ενδιαφέρον...

Βλέπω λοιπόν αποδόσεις για πρώτους σκόρερ. Το μάτι μου πέφτει στα εξής.

Δεν θέλω φαβορί, πάω να βρω την έκπληξη, θεωρώ φαβορί τον ΠΑΟ.
    Από τον Ολυμπιακός θα διάλεγα Σπανούλη (δύσκολο, σπάνια κάνει καλά ματς στο ΟΑΚΑ,), Λοτζέσκι (αν είναι στη μερά του σκοτώνει), Πρίντεχη (σταθερή αξία).
    Όλοι όμως είναι χαμηλά. Ο Γιανγκ θα μπορούσε να είναι μια λύση μιας και στους ψηλούς έχει πρόβλημα ο ΠΑΟ. 12 απόδοση δεν είναι οτι θα ήθελα αλλά το κρατάω.

Στον ΠΑΟ, ο Διαμαντίδης είναι μια περίπτωση, αλλά περισσότερο έχει το μυαλό του να πασάρει παρά να σκοράρει, οπότε όχι.
    Ραντούλιτσα σε τέτοιο ματς θεωρώ δύσκολο. Ο Οσφπ έχει αθλητικούς ψηλούς που θα κυριαρχήσουν.
    Ο Φελντίν θα μπορούσε αλλά δεν μου κάνει η απόδοση. Παρομοίως και ο Καλάθης.

Πάβλοβιτς... Εδώ ναι. 25 απόδοση. Παίρνει το περισσότερο χρόνο από τα τριάρια, σουτάρει καλά, μπαίνει μέσα κάνει πολλές δουλειές. Το 25 το θεωρώ πολύ μεγάλο, μιας και αν μπουν τα σουτ του, άνετα μπορεί να παίξει για την πρωτιά.

Τα μεγάλα ματς τα παίρνουν πολλές φορές οι μεγάλοι παίχτες. Αφού δεν παίζω Διαμαντίδη, θα πάρω Φώτση. 30 απόδοση. Μεγάλη απόδοση επίσης για έναν παίχτη που αν του βγει το ματς θα το πάρει μόνος του.

Άρα...

Πάβλοβιτς @25.00 με 10 μονάδες
    Φώτσης @30.00 με 5 μονάδες
    Γιανγκ @12.00 με 10 μονάδες

Σύνολο 1000-65=935 μονάδες

Δεν έχω να πω πολλά...

Προσωπικά στο ημίχρονο το έκλεισα το στοίχημα. Μετά την εξαιρετική πρώτη περίοδο, και επειδή το είχα ποντάρει πολύ χοντρά πήγα πιο μετρημένα.

Αλλά 142 ρε; Ακριβώς; Και να βλέπεις ο Σπανούλης να κάνει μαλακίες στην τελευταία φάση, ο ΠΑΟ να παίρνει να βγάζει αιφνιδιασμο όπου ο Φελντέϊν χάνει την μπάλα, για να την στείλει εντέλει στον Γκιστ ο οποίος έχασε το κάρφωμα; Και να χάνεις το όβερ στον πόντο; Πραγματικά κρίμα.

Σκόρερ πρώτος με 13 Πρίντεζης και ο εξαιρετικός Παπαπέτρου. Πάβλοβιτς 10 και Φώτσης 11. 25 και 30 απόδοση το χάσαμε για ένα τρίποντο. Πραγματικά κρίμα. Τον Πάβλοβιτς θα τον παίξω κι άλλες φορές. Σε τέτοιες αποδόσεις μπορεί να προσφέρει συγκινίσεις.

Αναντικατάστατος Kostas Ketseris's Avatar
    Quote Originally Posted by Ernesto View Post
    Δεν έχω να πω πολλά...

Προσωπικά στο ημίχρονο το έκλεισα το στοίχημα. Μετά την εξαιρετική πρώτη περίοδο, και επειδή το είχα ποντάρει πολύ χοντρά πήγα πιο μετρημένα.

Αλλά 142 ρε; Ακριβώς; Και να βλέπεις ο Σπανούλης να κάνει μαλακίες στην τελευταία φάση, ο ΠΑΟ να παίρνει να βγάζει αιφνιδιασμο όπου ο Φελντέϊν χάνει την μπάλα, για να την στείλει εντέλει στον Γκιστ ο οποίος έχασε το κάρφωμα; Και να χάνεις το όβερ στον πόντο; Πραγματικά κρίμα.

Σκόρερ πρώτος με 13 Πρίντεζης και ο εξαιρετικός Παπαπέτρου. Πάβλοβιτς 10 και Φώτσης 11. 25 και 30 απόδοση το χάσαμε για ένα τρίποντο. Πραγματικά κρίμα. Τον Πάβλοβιτς θα τον παίξω κι άλλες φορές. Σε τέτοιες αποδόσεις μπορεί να προσφέρει συγκινίσεις.
    Εντάξει τι να λέμε, μεγάλη ατυχία, 100% θα έπρεπε να σου βγει το στοίχημα. Και εγω έχασα σήμερα την Γκέτεμποργκ με ανύπαρκτο πέναλτι στο 84', όμως δεν άξιζε να κερδίσει έτσι κι αλλιώς και θα το έπιανα με τύχη, εσυ είχες καθαρή γκαντεμιά!

Ο Πρίντεζης είναι σε τρομερή κατάσταση φέτος πραγματικά, θα κάνει μεγάλη χρονιά αν βοηθήσει και η ομάδα και δεν γίνουν μπάχαλο...........

Κώστα σκέφτηκα να μπω στο ημίχρονο από το κινητό μου και να πω από εκείνη τη στιγμή οτι το πουλάω. Το πούλησα και ήταν σαν να το πήρα στο 1.70... Αυτή την απόδοση πληρώθηκα στο ημίχρονο. Οκ μια χαρά ήμουν, όσο και αν δεν έβλεπα πως μπορεί να μην βγει. Τελικά έγιναν τα πάντα για να μην βγει. Και όσο σκέφτομαι οτι στην τελευταία φάση, αν ο Φελντέϊν έπιανε την μπάλα αντί να χτυπήσει στο πόδι του και έβαζε το καλάθι θα έβγαινε και το όβερ , αλλά και ένα μικρό που είχα ποντάρει για πρώτο σκόρερ νευριάζω. Οκ, γενικά η μέρα πήγε σούπερ, γιατί έπιασα και το μπάσκετ, αλλά και κάτι ποδοσφαιρικά... Αλλά επειδή μπήκα στην λογική να γράφω εδώ και μια γνώμη, θα ήθελα να έχει περάσει...

Τες πα, πάμε για άλλα.

Μπασκετικά πάντως ο ΠΑΟ δείχνει εξαιρετικός. Η άμυνα που έπαιξε χτες ήταν σούπερ. Νομίζω πως όντως αυτό που λέει ο Σάσα έχει νόημα, οτι δεν έχουν ενέργεια οι παίχτες από τα πολλά ταξίδια. Θα μπουν σε ένα ρυθμό νομίζω και θα δούμε ωραία πράγματα. Επίσης φάνηκε χτες γιατί ο ΠΑΟ πήρε τον Κούζμιτς για 2ο ψηλό και όχι τον Μιλουτίνοφ. Σε ένα δυο χρόνια ο σέντερ του Οσφπ πιθανόν (γιατί είναι και θέμα με ποιον θα δουλέψει) να είναι από τους καλύτερους ψηλούς στην Ευρώπη. Αλλά την προκειμένη στιγμή ο Κούζμιτς είναι και πιο έτοιμος και πιο έμπειρος.

Επίσης φάνηκε γιατί έφυγε ο Σλούκας. Και η πουτάνα η τύχη πως τα φέρνει Κυριακή ο Σλούκας να κάνει παπάδες, Δεύτερα ο Οσφπ να τρώει κατραπακιά γιατί ο Σπανούλης πρέπει να παίζει ακόμα και όταν είναι τραγικός... Χτες ήταν ο καλύτερος παίχτης του ΠΑΟ
    12144662_978290228883167_3279737109116725594_n.jpg

Είναι φανερό οτι ο Οσφπ έχει το πρόβλημα που είχε χρόνια ο ΠΑΟ. Μετά τον Σπανούλη τους έχει ευνουχήσει όλους και κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει οργανωτικά όταν καίει η μπάλα. Μόνο ο Μάντζαρης αλλά αυτός δεν μπορεί να σκοράρει... Η απώλεια του Σλούκα είναι τεράστια... Δεν το έχει αντικαταστήσει. Και είναι θέμα αυτό με ένα Σπανούλη που προς το παρών φαίνεται κουρασμένος.

Τέλος για άλλη μια φορά γίνεται λόγος για τη διαιτησία. Δλδ ρε Σφαιρόπουλε, τι να πούμε. Έλεος. Θα παρακάλαγαν πολλοί να παίζουν με τέτοιες διατησίες ντέρμπι. Με λαθάκια εκατέρωθεν αλλά τπτ σημαντικό. Μπάσκετ είναι και στις τόσες επιθέσεις θα γίνει κάποιο λάθος. Και η πλάκα είναι οτι το πιο εξώφθαλμο ήταν το γκολ φάουλ του Σπανούλη που ούτε φάουλ ήταν, αλλά και ούτε το καλάθι μέτραγε μιας και ο Κούζμιτς την διώχνει σωστά πάνω από τη στεφάνη την μπάλα.

Χαίρομαι που πήγες καλά φίλε Γιάννη, καλά αυτά τα περι διαιτησίας είναι για γέλια, αλλά πρώτα απ'όλα είναι κακός οιωνός, ειδικά στο ξεκίνημα της σεζόν να ρίχνει ο προπονητής το βάρος μιας ήττας εκεί. Ο Σπανούλης, φάνηκε και απο το Ευρωμπάσκετ νομίζω, έχει χάσει οχι τόσο σε φυσικά προσόντα καθώς τον παίρνουν τα χρόνια (όπως δήλωσε και ο αγαπητός Στηβ Γιατζόγλου πρόσφατα), αλλά κυρίως σε θέματα αυτοσυγκέντρωσης και διάθεσης. Και όπως πολύ σωστά παρατηρείς πιο πάνω, τα πάντα γυρίζουν γύρω απο αυτόν και περιμένεις απλά σε κάποιο ματς να βάλει 3-4 απανωτά σκοτωμένα τρίποντα και να γίνει Θεός (όπως έγινε και σε ενα ματς του Ευρωμπάσκετ όπου είχε 0/11 πριν πυροβολήσει απο τα 8 μέτρα και με παίχτη κρεμασμένο πάνω του 2-3 φορές). Ακόμη και στις βολές φλερτάρει με το airball πλέον. Δεν τον κατακρίνω ως παίκτη (άλλωστε δεν εχω το δικαίωμα νομίζω καθώς δεν είμαι και κανένας ειδήμον του αθλήματος) αλλά βλέπω μια σχετική μιζέρια και ολίγον απο βαρεμάρα.

Στοιχηματικά βγαίνει για μένα συμπέρασμα οτι ο Παναθηναικός θα βγάλει αρκετά under μέχρι να ευθυγραμμιστούν οι μπουκ, ειδικά με πιο μικρά ονόματα στην Ευρωλίγκα, αλλά κυρίως στο εγχώριο μέτωπο, τέτοια δείχνει η ''φύση'' της ομάδας εως τώρα. Πιστεύω οτι θα κάνει ζημιές σε μεγάλα ονόματα και θα δυσκολεύεται πολύ με ''μικρούς'' αντιπάλους και οσο αφορά τα αποτελέσματα.

Κουράστηκα ρε παιδιά, αφήστε με να ησυχάσω κομματάκι.........

Τον Σπανούλη δεν τον προστατεύουν κιόλας. Παίζει τραγικά και τον αφήνουν να εκτίθεται. Θα μου πεις, μα καλά δεν θυμάσαι τον ημιτελικό που εκεί που ήταν τραγικός έβαλε πόσα σουτ και κερδίσαμε; Για κάθε ένα τέτοιο ματς, θα απαντάω με 3 τουλάχιστον που όταν σε όλο το ματς ήταν κακός, τελείωσε κακός. Ειδικά μέσα στο ΟΑΚΑ που όπως και να το κάνουμε δεν μπορεί. Ψυχολογικό είναι, δεν ξέρω. Απλά δεν μπορεί. Αλλά σκέφτομαι οτι ένα μικρό χαμογελάκι από τον Σλούκα θα έφυγε χτες βλέποντας το ματς. Γιατί καλώς ή κακώς τον θεωρώ μαζί με τον Καλάθη τους καλύτερους Έλληνες παίχτες στο 1 μετά από Σπανούλη, Διαμαντίδη. Και τον άφησαν να φύγει. Εντελώς λάθος. Αν όταν έφυγε ο Σπανούλης από τον ΠΑΟ ήταν για τον ίδιο λόγο όπως λέγεται, στον ΠΑΟ είχαν να λένε οτι ο Διαμαντίδης θα παίζει για πόσα χρόνια μπάσκετ ακόμα. Ο Σπανούλης όμως έχει κανά δυο ακόμα λογικά. Δεν τον αφήνεις το Σλούκα.

Και κάτσε μην κάνει κανά ρουά ματς ο Γιαννακόπουλος και πάει και πάρει και Παπανικολάου. Τότε κλείδωσε τον τίτλο στην Ελλάδα για άλλα 10 χρόνια...

Οσφπ - Αρκαδικός... Στο -40,5 το χάντικαπ...

Φαν μπετ το να νικήσει ο Οσφπ με λιγότερους από 32 πόντους. 5.75 απόδοση. Οκ, φυσικά και το πιθανό είναι να ξεσπάσει ο Ολυμπιακός. Αλλά και καλά δεν είναι, και από ματς προέρχεται και μεθαύριο έχει πάλι και είναι πιο σημαντικό και μιλάμε για διαφορά που άνετα μπορεί να φέρει χαλάρωση. Ρισκάρουμε λίγα για να πάρουμε πολλά...

5.75 * 15.80 μονάδες...

Υπόλοιπο 948.80 - 15.80= 933 μονάδες...