Results 1 to 3 of 3

Thread: Τούλεβικ-Πάιντε

Τούλεβικ-Πάιντε

Γράφει ο Σταύρος Χατζηγιάννης.

Εστω ότι έχω ένα σύστημα 3άδων/4άδων/5άδας από πέντε επιλογές.
    Δεκαέξι συνδυασμοί των δέκα ευρώ, με μ.ο. απόδοσης το 2,50.
    Τα ματς αρχίζουν από Παρασκευή, τελειώνουν Δευτέρα.
    Τις βάζω στο πινακάκι, με ακολουθούν άλλοι πέντε αναγνώστες.
    Με διαφορετικά πονταρίσματα ο καθένας.
    Ας πούμε σύνολο 848 ευρώ στο ίδιο σύστημα-πολύ ταπεινός αριθμός.
    Περνούν οι τέσσερις και περιμένουμε τον άσσο στο δευτεριάτικο εσθονικό Τούλεβικ-Πάιντε.
    Αν περάσει ο άσσος μας, θα μοιραστούμε αναλόγως περίπου 24.000 ευρώ.
    Και ρωτώ.
    Τί νομίζετε πως θα γίνει ?
    Πόσες πιθανότητες έχει ο άσσος μας να επαληθευτεί ?
    Πριν απαντήσετε, σκεφτείτε ότι τα ματς στην Εσθονία έχουν μ.ο. εισιτηρίων τα 255.
    Τί πιθανότητες έχουμε να κλείσουμε την πεντάδα, σε ένα ματς που μπορεί να στηθεί (και ΘΑ στηθεί) με κόστος δυό πιτόγυρα ?
    Ορίστε δυό πιτόγυρα στον στόπερ που παίρνει 400 ευρώ το μήνα, ορίστε ένα κουπόνι για family meal από τα ΜακΝτοναλντς στον τέρμα που παίρνει 500.
    Και εμείς οι αφελείς κοιταζόμαστε και διερωτώμαστε πώς γίνεται να φάει κάποιος κόκκινη στο 2' για φάουλ στο κέντρο.

Τί συμπέρασμα πρέπει να βγάλω από αυτό το κείμενο ?
    Γιατί πρέπει να βγει κάποιο συμπέρασμα, σωστά ?
    Δεν γίνεται να περάσει στο ντούκου ένα τέτοιο άρθρο, ακόμα και σε αυτό το νεκροταφείο.

Εσύ τι συμπέρασμα θέλεις να βγάλεις από αυτό το κείμενο; Ή τι περιμένεις να σου πούμε εμείς;

Περιμένεις να ακούσεις πως στήνονται περισσότερα παιχνίδια απ' όσα μπορεί να φανταστεί κανείς; Εμάς περιμένεις να σου το πούμε αυτό; Εδώ ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ έχασε από τον Κολοσσό για... ψύλλου πήδημα (ήττοι να κερδίσει μια αγωνιστική τιμωρίας)... μέχρι και στην αρχή του ματς ο άσος πλήρωνε 4,00 παντού. Υπάρχει κάποιος που να μην το πόνταρε; Ακόμα και στα σάιτ με φιλοπαναθηναϊκά αισθήματα, οι ίδιοι οι οπαδοί του ΠΑΟ πριν το ματς το παραδέχονταν πως αυτό θα γίνει. Και ελπίζω να μην νομίζεις πως το "κάθομαι να χάσω επίτηδες για τον άλφα-βήτα λόγο" με το "στήνω ένα ματς για τον άλφα βήτα λόγο" έχει διαφορά.

Κλείνω την - όχι πολύ άσχετη - παρένθεση και συνεχίζω. Εστω πως ένας στοιχηματικός κολοσσός (μιλάμε για κολοσσό, όχι για την κλάσεμαςbet.org), "βλέπει" πως στο Τούλεβικ - Πάιντε και στο εκάστοτε Τούλεβικ - Πάιντε σε μικρά πρωταθλήματα (είτε αυτό λέγεται Α' Εσθονίας, είτε Β' Σουηδίας, είτε Γ' Νορβηγίας, είτε - ξέρω ιεροσυλία - Γ' Αγγλίας) χάνει 300 χιλιάδες ευρώ. Γιατί όταν μιλάμε για κολοσσό, τα ποσά είναι τέτοια και περισσότερα, όχι 24 χιλιάδες και μπάλες. Πόσο δύσκολο είναι γι' αυτόν τον κολοσσό να δώσει μπόνους στην ομάδα Α 100 χιλιάδες ευρώ με σκοπό να χάσει και να γλυτώσει τα άλλα 200 χιλιάδες; Θα σου πω εγώ (αν και ήδη το ξέρεις). ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. ΑΣΤΕΙΟ. Ένα τηλεφώνημα δρόμος.

Έστω εσύ δουλεύεις στην άλφα εταιρεία με 600 ευρώ το μήνα και έρχεται ένας τύπος και σου λέει το εξής: Αδελφέ, θέλω να κάνεις λάθος σε μία έκθεση-πράξη ή ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Με αυτό το λάθος, το αφεντικό θα στα πρήξει για 2-3 μέρες, αλλά μετά θα το ξεχάσει. Το ίδιο και οι συνάδελφοι. Εγώ όμως θα σου δώσω 15.000 ευρώ αν το κάνεις. Το κάνεις ή δεν το κάνεις;

Και τέλος, σε έναν κόσμο όπου βασιλεύει η διαφθορά, η μίζα, σε έναν κόσμο όπου κάποιος είναι ικανός να σκοτώσει έναν άνθρωπο για πέντε ευρώ, σε έναν κόσμο που οι ρομαντικοί μας τελείωσαν και βασιλεύει το χρήμα.... τι πιστεύεις ότι γίνεται; Πόσα ματς την εβδομάδα πιστεύεις ότι στήνονται;

Αυτά. ΔΕν ξέρω αν σε κάλυψα :P

Δυο ρητορικά ερωτήματα, ελπίζω να μη σας τη χαλάω.

- Ποιος κολοσσός (ας πούμε, ετήσια revenues 50m και πάνω, που και πάλι λίγα είναι) θα διακυβεύσει τη φήμη του για 100 και 200 και 500 χήνες;
    - Ποιος κολοσσός δεν έχει εργαλεία money management για να βάλει φρένο στα 500 ευρώ παρολί σε απόδοση 300; Η' σε δεύτερο χρόνο, CRM εργαλεία, να σου καθυστερήσει την τεράστια ανάληψη και να σε δελεάσει με άλλους τρόπους να δοκιμάσεις άλλα προϊόντα του;

Βρείτε μου κολοσσό αναμεμιγμένο σε στοιχηματικό σκάνδαλο την τελευταία 20 ετία. Κανείς. Τα λεφτά που βγάζουν είναι "ν-ιοστά" για να ρισκάρουν ακόμα και για μια χούφτα μύρια.

Αποψή μου, την καταθέτω. Οτι στήσιμο γίνεται, με περιθώριο 95% στο "ότι", και έχει αποδειχθεί αυτό περίτρανα τα τελευταία χρόνια με τις έρευνες της Interpol, της Europol, της Federbet, γίνεται από "betting syndicates", από scams, από πλυντήρια, από "τιτάνες" της Σιγκαπούρης, της Ταϊλάνδης, της Μαλαισίας κλπ. Εκεί το money management είναι άλλου τύπου. Κλασική περίπτωση αυτή προ 2-3 με τα δυο αδέρφια από τη Ζάμπια που έπαιζαν Φινλανδία, που τους έστηνε ένας Χ-Ασιάτης.
    Βέβαια, ο καθένας δικαιούται να πιστεύει αυτό που επιθυμεί.
    __

Τον ικανόν να κάνουν νάνον, είναι ο κανών των ανικάνων...