Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 89

Thread: Μπάσκετ 2014-2015

Μπάσκετ 2014-2015

Μετά από προτροπή ενός φίλου, ανοίγω τόπικ ετήσιο και γενικό για το μπασκετάκι. Μακάρι η συμμετοχή να ανέβει και να αναγκαστούμε να ανοίξουμε διαφορετικά τόπικ για κάθε διοργάνωση ή για κάθε αγωνιστική, αλλά επειδή προς το παρών είμαστε λίγοι αυτοί που γράφουμε για μπάσκετ, ας τα έχουμε συγκεντρωμένα εδώ. Και για ελληνικό πρωτάθλημα και για οποιοδήποτε άλλο ευρωπαϊκό, αλλά και για Ευρωλίγκα που συγκεντρώνει συνήθως περισσότερα βλέμματα. Καλή αρχή να έχουμε και μακάρι να είμαι γουρλής που άνοιξα το ετήσιο τόπικ...
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

Σωστή κίνηση να έχουμε ένα ανοιχτό θέμα διαρκείας για το μπασκετάκι, που δεν είναι τόσο δημοφιλές, εξάλλου και η εφημερίδα το έχει υποβαθμισμένο, πριν μια εβδομάδα άρχισε η Ευρωλίγκα και δεν υπήρξε κανένα αφιέρωμα.
    Αναγκαστικά η Ευρωλίγκα θα είναι ο κορμός του θέματος αυτού. Η Ευρωλίγκα, που πιθανότατα είναι η πιο αναξιοκρατική διοργάνωση με αυτό το σύστημα διεξαγωγής που έχει. Δλδ οι ομάδες παίζουν 10 παιχνίδια στον πρώτο γύρο + 14 στον δεύτερο γύρο + άλλα 3 έως 5 στα πλέι οφς για να φθάσουν στο φάιναλ 4. Ενώ δηλαδή οι ομάδες θα δώσουν 27 έως 29 παιχνίδια για να φθάσουν στο φάιναλ 4 (όλα καλά έως εδώ), μετά βγαίνει ο πρωταθλητής σε ένα γουίκεντ του Μαϊου, όπου αρκεί να κερδίσει μόλις 2 παιχνιδάκια, όπου όλα γίνονται και ο οποιοσδήποτε μπορεί να το πάρει. Έτσι, πρόχειρα να αναφέρω ότι η καλύτερη ομάδα των 2 τελευταίων χρόνων, η Ρεάλ, δεν πήρε τίτλο ή ο Ολυμπιακός πήρε πριν 3 χρόνια τον τίτλο από τη Τσσκα του Κιριλένκο ή ο Παναθηναϊκός πήρε τίτλο πριν αρκετά χρόνια στη Μπολόνια και πολλά πολλά άλλα. Γι' αυτό λέω ότι είναι αναξιοκρατική διοργάνωση. Αξιοκρατικά ο πρωταθλητής θα προέκυπτε μέσα από σειρά (5 ή 7) αγώνων πλέι οφς, όπως κάνουν στις ΗΠΑ, όπου σε μία σειρά ο καλύτερος θα αναδειχθεί. Το παρόν σύστημα του φάιναλ 4 ευνοεί τα αουτσάιντερ που παίζουν άνετα κι ωραία, ενώ αγχώνει τα φαβορί, τα οποία έχουν πάει τρένο όλη τη χρονιά, αποδεικνύοντας ότι έχυν καλύτεςρη ομάδα και καλούνται σε 40 μόλις λεπτά να αποδείξουν ξανά την ανωτερότητά τους. Και όλοι γνωρίζουμε ότι αυτό το άθλημα είναι άθλημα ψυχολογίας, πολύ περισσότερο από όλα τα άλλα, το πρόν σύστημα ευνοεί ψυχολογικά τον κατώτερο και αγχώνει υπερβολικά τον ανώτερο.
    Και γιατί έχει προτιμηθεί το σύστημα αυτό με το φάιναλ 4 ; Για να πουλήσει το πανηγυράκι αυτό του ενός ΣΚ η διοργανώτρια αρχή (η Ούλεμπ) στις διάφορες Κίνες, Φιλιππίνες, Μαλαισίες κλπ, καθόλου δεν την ενδιαφέρει τηυν Ούλεμπ, αν δεν το πάρει η καλύτερη ομάδα.
    Εν πάσει περιπτώσει το στοιχηματικό της υπόθεσης μάς ενδιαφέρει εμάς κι έτσι όπως έχουν βάλει τους αγώνες σε δυο άδειες σχετικά μέρες (Πέμπτη-Παρασκευή), θα ασχοληθούμε κάπως.

Συμφωνώ σε όλα σχεδόν με δύο παρατηρήσεις. Πρώτον στο μπάσκετ συνήθως νικάει ο καλύτερος και το συνήθως είναι με μεγάλο ποσοστό. Δλδ γιατί είναι απόδειξη ένας όμιλος ευνοϊκός για μια ομάδα και όχι τα νοκ άουτ αργότερα? Πχ, πέρυσι στο 2ο γύρο είχαμε όμιλο φωτιά με ομαδάρες, με ντερμπάρες κλπ. Ο άλλος όμιλος ήταν αρκετά πιο εύκολος από άποψη ομάδων. Θέλω να πω δεν ξέρω αν και οι όμιλοι είναι κριτήριο.

Δεύτερον και ασήμαντο, οι Πέμπτες δεν είναι πολύ άδειες γιατί έχει Γιουρόπα στο ποδόσφαιρο...

Quote Originally Posted by Ernesto View Post
    Συμφωνώ σε όλα σχεδόν με δύο παρατηρήσεις. Πρώτον στο μπάσκετ συνήθως νικάει ο καλύτερος και το συνήθως είναι με μεγάλο ποσοστό. Δλδ γιατί είναι απόδειξη ένας όμιλος ευνοϊκός για μια ομάδα και όχι τα νοκ άουτ αργότερα? Πχ, πέρυσι στο 2ο γύρο είχαμε όμιλο φωτιά με ομαδάρες, με ντερμπάρες κλπ. Ο άλλος όμιλος ήταν αρκετά πιο εύκολος από άποψη ομάδων. Θέλω να πω δεν ξέρω αν και οι όμιλοι είναι κριτήριο.

Δεύτερον και ασήμαντο, οι Πέμπτες δεν είναι πολύ άδειες γιατί έχει Γιουρόπα στο ποδόσφαιρο...
    Είμαι υπέρ των νοκ-άουτ αλλά σε σειρά για 3 ή 4 νίκες, όπου αναδεικνύεται ο καλύτερος, όχι όμως σε 1 νοκ-άουτ αγώνα, όπως γίνεται στο φάιναλ-4. Εκεί βρίσκεται η αναξιοκρατία, γιατί το αουτσάιντερ κατεβαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία έναντι τού φαβορί σε έναν κι έξω αγώνα, πράγμα που δεν θα συνέβαινε σε σειρά αγώνων πλέι-οφ, όπου το φαβορί ξέρει ότι μπορεί να γυρίσει τη σειρά σε βάθος χρόνου.
    Είναι υπέρ του αθλήματος ο νικητής να είναι και ο καλύτερος και αυτό αποδεικνύεται σε σειρά αγώνων και μόνο κι όχι σε ένα Σαββατοκύριακο όπως στο φάιναλ-4 της Ευρωλίγκας.

Όσον αφορά τις Πέμπτες, το Γιουρόπα είναι κάθε 3 βδομάδες και μετά τα μέσα Δεκεμβρίου που τελειώνει ο α' γύρος, ξαναρχίζει μέσα Φεβρουαρίου.
    Γεμίζει στοιχηματικά το μπασκετάκι κάποιες νύχτες τού χειμώνα. Για περαιτέρω γέμισμα των νυχτών... άλλα πράγματα

Μόλις ένα σύνολο κάτω από 150 πόντους οι μπουκ στην Ευρωλίγκα. Όλα τα άλλα άνω των 150 πόντων, άλλαξαν τα δεδομένα φέτος. Μαλάκες είναι οι μπουκ να μην έχουν πάρει χαμπάρι τα φετινά ψηλά σκορ ;

Παιγμένα από χθες (κάποια έχουν ελαφρώς αλλάξει) :
    Τριάδα με σύνολα : Τσσκα όβερ154,5 - Μπάγερν όβερ154,5 - Μιλάνο όβερ154,5 (όλα στο 154,5 σύμπτωση)
    Τριάδα με χάντικαπ : Ερυθρός Αστέρας -4,5 - Γαλατά -1,5 - Μιλάνο +3,5
    Οι τριάδες στη βετ365 δίνουν απόδοση 6.858 κι αν συνυπολογίσουμε το μπόνους-παρολί που δίνει πάνε στο 7.37

Οι 9,5 πόντοι για τη Τσσκα και οι 7,5 για τη Φενέρ πολλοί δεν είναι ;
    Για να δούμε και τον ΠΑΟ, έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι θα κάνει, είναι και το κρισιμότερο ματς της πρώτης φάσης γι' αυτόν, γιατί μάλλον με τη Μπάγερν θα χτυπηθεί για τη πρόκριση.

Βασικός Lefteris_Cuervo's Avatar
    Ιωάννινα-ΠΡΕΒΕΖΑ(Boedo-Argentina στα ονειρά μου)
    καλησπερα παιδια,εχω κανει χαλαρ μπετ σε 3 ματς..οβερακια στο 1,70 και στα 3 ...Παο,Τσσκα και Μπαρτσα...πιο πολυ live να δουμε τι θα κανουμε

Μια τριάδα από εμένα. Ζαλγκίρις -4.5 - Μακάμπι +9.5 - Μπάγερν όβερ 154,5... Χαλαρό ποντάρισμα, μιας και δεν έχω μελετήσει ιδιαίτερα.

Βασικός Lefteris_Cuervo's Avatar
    Ιωάννινα-ΠΡΕΒΕΖΑ(Boedo-Argentina στα ονειρά μου)
    δυνατο ξεκινημα 90-1 ποντοι ημιχρονο στην Μοσχα

Quote Originally Posted by Lefteris_Cuervo View Post
    δυνατο ξεκινημα 90-1 ποντοι ημιχρονο στην Μοσχα
    Πάει αυτό, βγήκε το όβερ, καλαθομηχανές κι οι δυο τους

Μια τριάδα και για σήμερα. Και πάλι χαλαρά, μιας και θέλω να δω λίγο πως θα ανταποκριθούν. Από την επόμενη ή μεθεπόμενη αγωνιστική θα αρχίσω να παίζω πιο σοβαρά. Σήμερα λοιπόν πάω με Ρεάλ - Ζαλγκίρις - Εφές.

Και μια δεύτερη τριάδα με Ρεάλ άντερ 154,5 - Ζαλγκίρις όβερ 153,5 - Οσφπ οβερ 154,5

Μια τριάδα και για σήμερα. Και πάλι χαλαρά, μιας και θέλω να δω λίγο πως θα ανταποκριθούν. Από την επόμενη ή μεθεπόμενη αγωνιστική θα αρχίσω να παίζω πιο σοβαρά. Σήμερα λοιπόν πάω με Ρεάλ - Ζαλγκίρις - Εφές.
    Λιμόζ δεν πήρες ; Αδύνατη γενικώς και με ελλείψεις σήμερα η Τσεντεβίτα.
    Όντως θέλει εγκράτεια γιατί είναι αρχή ακόμα και δεν ξέρουμε τις ομάδες και γιατί δεν ξέρουμε πώς θα επηρεάσουν οι νέοι κανονισμοί.

Quote Originally Posted by parolakias View Post
    Όντως θέλει εγκράτεια γιατί είναι αρχή ακόμα και δεν ξέρουμε τις ομάδες και γιατί δεν ξέρουμε πώς θα επηρεάσουν οι νέοι κανονισμοί.
    Με προβληματίζει λίγο το χάντικαπ. Δεν έχω καλή εικόνα ρε συ.

Quote Originally Posted by parolakias View Post
    Από που μελετάς? Νέα κλπ...

Από που μελετάς? Νέα κλπ...
    Θα σου στείλω πμ στο ημίχρονο, άσε μη κάνουμε και διαφήμιση τζάμπα

στειλε κ σε μενα αν θες

Πολύ time out ρε παιδί μου. Αμάν πια...

Quote Originally Posted by patrickdrd View Post
    στειλε κ σε μενα αν θες
    Ευχαρίστως

Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast