Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 284

Thread: Μουντομπάσκετ 2014

Μουντομπάσκετ 2014

Αν και αργήσαμε, ανοίγω τόπικ για γνώμες και σημεία... Πείτε τπτ, μην το πάμε στο μουγκό... Με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω και εγώ τη γνώμη μου... Και σίγουρα κάποια σημεία...
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

Αναντικατάστατος Kostas Ketseris's Avatar
    μια γενικότητα θα πω που μπορεί να μην έχει τελικά και τόσο νόημα. είχα ρίξει μια μελέτη στο περσινό ευρωμπάσκετ και η αρχή του ήταν γεμάτη εκπλήξεις,και καραμπίνα αλλά και τα προσφερόμενα χάντικαπ δεν καλύφθηκαν σχεδόν ποτέ. αν αναλογιστούμε τα 5,00-6,00-8,00 που δίνει ενα μπαμ, με ενα καθαρίζεις και για τα άλλα πονταρίσματα. αλλά εγω πιστεύω οτι δεν θα είναι ενα,θα είναι αρκετά, οι μπουκ είναι γνωστό οτι δεν πολυασχολούνται με το μπάσκετ γιατί δεν τζιράρει, και είναι πολύ χοντροκομένα τα κοψίματα στις αποδόσεις πάντα.

ας πούμε στον τελευταίο όμιλο τι είναι να κερδίσει μια αυστραλία ή ενα μεξικό τους σλοβένους και να πληρώσουν άντερα; μια ήττα στην αρχή μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε μεγάλος χωρίς τραγικό κόστος, είτε επειδή δεν μπήκαν τα σουτ, είτε επειδή υποτίμησαν και δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τον αντίπαλο. αν πάρεις και τα χάντικαπ που θα είναι στα +22,5 και τέτοια, κατεβάζοντας τα μπορείς να πετύχεις εξαιρετικές τιμές..............:d

Quote Originally Posted by Kostas Ketseris View Post
    μια γενικότητα θα πω που μπορεί να μην έχει τελικά και τόσο νόημα. είχα ρίξει μια μελέτη στο περσινό ευρωμπάσκετ και η αρχή του ήταν γεμάτη εκπλήξεις,και καραμπίνα αλλά και τα προσφερόμενα χάντικαπ δεν καλύφθηκαν σχεδόν ποτέ. αν αναλογιστούμε τα 5,00-6,00-8,00 που δίνει ενα μπαμ, με ενα καθαρίζεις και για τα άλλα πονταρίσματα. αλλά εγω πιστεύω οτι δεν θα είναι ενα,θα είναι αρκετά, οι μπουκ είναι γνωστό οτι δεν πολυασχολούνται με το μπάσκετ γιατί δεν τζιράρει, και είναι πολύ χοντροκομένα τα κοψίματα στις αποδόσεις πάντα.

ας πούμε στον τελευταίο όμιλο τι είναι να κερδίσει μια αυστραλία ή ενα μεξικό τους σλοβένους και να πληρώσουν άντερα; μια ήττα στην αρχή μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε μεγάλος χωρίς τραγικό κόστος, είτε επειδή δεν μπήκαν τα σουτ, είτε επειδή υποτίμησαν και δεν ασχολήθηκαν καθόλου με τον αντίπαλο. αν πάρεις και τα χάντικαπ που θα είναι στα +22,5 και τέτοια, κατεβάζοντας τα μπορείς να πετύχεις εξαιρετικές τιμές..............:d
    Μόλις έξήγησα σε άλλο τόπικ γιατί δημιουργείται το πρόβλημα με τα κεφαλαία στα posts και στο επόμενο δικό μου την πάτησα πάλι μετά απο πολύ καιρό,δεν το πιστεύω ρε!!!!!

Quote Originally Posted by Kostas Ketseris View Post
    Μόλις έξήγησα σε άλλο τόπικ γιατί δημιουργείται το πρόβλημα με τα κεφαλαία στα posts και στο επόμενο δικό μου την πάτησα πάλι μετά απο πολύ καιρό,δεν το πιστεύω ρε!!!!!
    Vbulletin... ασφάλεια, αλλά μπαγκς και σπάσιμο νεύρων στην επικοινωνία
    __

Τον ικανόν να κάνουν νάνον, είναι ο κανών των ανικάνων...

εγω κοιταζοντας τους αγωνες τις πρεμιερας με μια πρωτη ματια εχω ξεχωρισει τα εξης :

νεα ζηλανδια-τουρκια 1 (3,00)
    πουερτο ρικο-αργεντινη 1 (2,35)
    γαλλια-βραζιλια 2 (1,58)

oι αυστραλοι τοσο καλοι ομαδα εχουν που γυρισαν φαβορι με τους σλοβενους?
    38 ΠΕΤΣΙΝΑ Κ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ,37 ΑΝΤΡΙΚΕΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ !!!

Η Βραζιλία στο 1,60 είναι με τους Γάλλους;;;;;;;

αυτη τη στιγμη ναι.Δεν τους βλεπω για πολλα τους γαλλους με τοσες απουσιες που εχουν.Σιγουρα θα ειναι μια διοργανωση με εκπληξεις οπως και το ευρωμπασκετ γιαυτο και θα παρω νικες νεας ζηλανδιας και πουερτο ρικο αλλα τους βραζιλιανους τους βλεπω να κερδιζουν.
    38 ΠΕΤΣΙΝΑ Κ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ,37 ΑΝΤΡΙΚΕΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ !!!

Εγώ πάντως ελέω χάντικαπ θα κόντραρα Ελλάδα, ΗΠΑ... Οι Σενεγαλέζοι είναι ψηλά κορμιά, θα δυσκολευτούμε σε παιχνίδι μέσα στο καλάθι, το σουτ ποτέ δεν ήταν το δυνατό ματς όπλο, οπότε οι 21 πόντοι μου φαντάζουν πολλοί...

Οι ΗΠΑ που έρχονται με πολλούς απόντες, δεν το συζητάμε οτι μπορεί να νικήσουν με όσους πόντους θέλουν διαφορά, αλλά οι Φινλανδοί είναι ομάδα που αν μπουν τα σουτ τους μπορούν να κάνουν ζημιές. Θυμόσαστε και πέρισι τι έγινε...

Μπασκετάκι από αύριο με πολλούς αγώνες καθημερινά (12 τώρα στην αρχή), ο ένας αγώνας πάνω στον άλλο, αλλά με το καλό ότι τα δείχνει όλα η 365, οπότε και λάιβ μπορούμε να παίξουμε και να πάρουμε μια μυρωδιά από τις ομάδες.
    Τώρα στην αρχή όλοι ψάχνονται, όχι μόνον οι παίκτες, αλλά και οι μπουκ, μερικές ομάδες είναι τελείως άγνωστες και κάποιες άλλες στα φιλικά τους έδειξαν ασταθείς. Γι' αυτό έχουμε και μεγάλες μετατροπές στα λάιν, από τότε που άνοιξαν.

Το σύστημα διεξαγωγής είναι άθλιο, καθότι στην ουσία έχουμε 2 υπο-Παγκόσμια Κύπελλα κι όχι ένα. Συγκεκριμένα οι ομάδες των ομίλων Α και Β θα διαγωνιστούν μόνο μεταξύ τους μέχρι το τέλος για μια θέση στον τελικό και το ίδιο οι ομάδες των ομίλων Γ και Δ. Δηλαδή δεν διασταυρώνονται καθόλου μεταξύ τους οι ομάδες των ομίλων Α και Β αφ' ενός με τις ομάδες των ομίλων Γ και Δ αφ' ετέρου. Δύο παιχνίδια θα γίνουν μόνο μεταξύ μιας εκ των 12 εναντίον μιας εκ των άλλων 12, ο μικρός κι ο μεγάλος τελικός. Αυτό είναι κακό για τη ποικιλία των παιχνιδιών, γιατί πολύ πιθανό να ξανασυναντηθούν κάποια ζευγάρια. Με το ζόρι να μη συναντηθούν πριν τον τελικό Ισπανία και ΗΠΑ.

Η βετ365 έχει τα χάντικαπ στο 1.9090909...., αν παίζεις μονά με 11/21 κερδισμένα είσαι ρέφος.
    Το στοιχιμαν έχει και κάποια ειδικά για πρώτους σκόρερ ομάδων, που μερικά επιτρέπεται και συνδυάζονται σε παρολί. Κάποιοι πρώτοι σκόρερ ομάδων χάνονται μόνο αν πάθουν διάστρεμμα τουλάχιστον. Βέβαια οι τιμές τους καταρρέουν, όποιος προλάβει.

Ο προβληματισμός μου είναι αν θα παίζω μονά ή δυάδες (ή σπανιότατα κι αραιά και που τριάδες και μέχρι εκεί).

Quote Originally Posted by CISSE-13 View Post
    εγω κοιταζοντας τους αγωνες τις πρεμιερας με μια πρωτη ματια εχω ξεχωρισει τα εξης :

νεα ζηλανδια-τουρκια 1 (3,00)
    πουερτο ρικο-αργεντινη 1 (2,35)
    γαλλια-βραζιλια 2 (1,58)

oι αυστραλοι τοσο καλοι ομαδα εχουν που γυρισαν φαβορι με τους σλοβενους?
    Όλα όσα αναφέρεις, ωραία σημεία είναι, αλλά στην ουσία βαδίζουμε στο άγνωστο τώρα. Την Αργεντινή τη περιμένω μέτρια, ίσως και τη Γαλλία το ίδιο. Η Νέα Ζηλανδία ανοίγει πολύ τα παιχνίδια και δεν έχω ιδέα τι κάνει η Τουρκία. Η Αυστραλία πρέπει να είναι καλή, ναι.
    Και τις Βραζιλία, Κροατία, Σερβία περιμένω καλές.

Ας καταθέσω κι εγώ την άποψη μου μιας και το μπασκετάκι μου αρέσει στοιχηματικά, αλλά και ως άθλημα (περισσότερο από το ποδόσφαιρο).

Αυτό που με πλήρωσε πέρσι στο Ευρωμπάσκετ (παραδόξως, καθώς συνήθως τζογάρω αρκετά στα μπάσκετ και τρώω τα μούτρα μου) ήταν τα races to στα αουτσάιντερ.

Εξηγούμαι... συνήθως οι "μεγάλες" ομάδες μπαίνουν χαλαρές, οι μικρές με ενθουσιασμό και το race to 10, to 15 και to 20 (για πρώτο δεκάλεπτο μιλάω), καθώς ακόμα και τα 1st quarter winner πληρώνουν αρκετά και συχνά... ακόμα και σε ματς των ΗΠΑ μπορεί η αντίπαλος με 1-2 τρίποντα να φτάσει πρώτη στους 10 και με ένα χάντικαπ της τάξης των -35 που ίσως ξεκινάει για τις ΗΠΑ, το race to 10 πχ θα πληρώνει τουλάχιστον 6-7.

Ετσι επαναλαμβάνω πληρώθηκα πέρσι, επίσης βλέπω αρκετές εκπλήξεις όπως αναφέρατε...

Το παιχνίδι μου στα μπάσκετ περιλαμβάνει μόνο αποδόσεις 3,00+ (το λέω για να καταλάβετε το σκεπτικό)...

EDIT Αξίζουν και συγχαρητήρια στον Κόουτς Κ. για το αφιερωματάκι, δυνατό και περιεκτικό με όλα όσα θέλεις να μάθεις στην αρχή για τις ομάδες..

EDIT 2: Επτά φορές επεξεργασία έκανα, τέσπα... να γράψω τέλος πως η inplay γκανιότα (365, stoiximan, γενικά όλων των εταιρειών) κυμαίνεται περίπου στο 109% (1,83-1,83), κάτι που με μαθηματική ακρίβεια σε οδηγεί στη φυλακή, όσα... over κι αν πιάσεις in play. Γι' αυτό εξάλλου κυνηγάω μεγαλύτερες αποδόσεις και αυτό θα συμβούλευα κι εσάς...
    Last edited by Syrigos; 29/08/2014 at 22:13.

Quote Originally Posted by Syrigos View Post
    Αξίζουν και συγχαρητήρια στον Κόουτς Κ. για το αφιερωματάκι, δυνατό και περιεκτικό με όλα όσα θέλεις να μάθεις στην αρχή για τις ομάδες...
    Οντως, του αξίζουν συγχαρητήρια. Η λέξη "περιεκτικό" τα λέει όλα.
    __

Τον ικανόν να κάνουν νάνον, είναι ο κανών των ανικάνων...

Καλά ρε γμτ θα σταματήσουν τον Σουλεϊμάν για να δείχνουν μπάσκετ;;;;;;;;;;;
    Έχουν τρελαθεί;;;;;;;;;;;;;

Υ.Γ. Ο Μπράμος παίζει; Αν είναι να κάτσω να δω να γελάσω, χα χα χα
    η σοφία που προσπαθεί να μεταδώσει ο σοφός ηχεί πάντα σαν τρέλα.

Για την Εθνική μας τι βλέπεται; Θα κάνουμε τίποτα;
    η σοφία που προσπαθεί να μεταδώσει ο σοφός ηχεί πάντα σαν τρέλα.

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    Για την Εθνική μας τι βλέπεται; Θα κάνουμε τίποτα;
    Ερωτηματικό. Χωρίς ηγέτες στην ουσία, με πολλά νέα πρόσωπα που πρέπει να πάρουν την ομάδα στις πλάτες τους. Εγώ δεν την ξεγράφω, ταλέντο υπάρχει, αλλά αυτή η ομάδα νομίζω πως μπορεί να πιστεύει σε μεγάλα πράγματα σε κανά δυο χρόνια. Έχει τις βάσεις, έχει παίχτες σε κάθε θέση... Να πάρουν εμπειρία παίχτες όπως ο Αντετοκούμπο από αυτό το επίπεδο, να μάθουν να ζουν σωρίς σπανούλη, Φώτση κλπ...

Οτι είπα χτες. Χαλαρά, ένα πρώτο μπετ με Σενεγάλη και Φινλανδία με τα χάντικαπ τους στους 22.5 και 35.5 πόντους.

Βρε τι πηγαν να παθουν οι Κροατες.....!!!!

Για σήμερα βλέπω με πολλές επιφυλάξεις βέβαια λόγω πρεμιέρας: Τουρκία (-4.5), Σλοβενία (+2.5), Γαλλία-Βραζιλία (Οβερ 142 πόντους)

Επιλέγω Τουρκία καθαρά λόγω εμπειρίας και γιατί η Ν. Ζηλανδία είναι όσα βάλουμε κι όσα φάμε... Αν δεν της μπούν τα σουτ δεν μπορεί.

Σλοβενία γιατί περιμένω ντέρμπι

Και οβερ στο Γαλλια-Βραζιλια γιατι οι Λατινοαμερικάνοι ειναι επιθετικη ομαδα και αναγκαστικα θα πρεπει να ακολουθησει και η Γαλλια...

Πήρα και μια δυάδα Αργεντινή - Αυστραλία...

Καλημέρες... Χτες τελικά δεν πήγα καλά εγώ προσωπικά...

Δεν είδα ελέω ποδοσφαίρου πολλά ματσάκια...

Μερικά συμπεράσματα για κουβέντα.

Αφού είχα γράψει το κείμενο και με κάποιο τρόπο σβήστηκε το ξαναγράφω (τα νεύρα μου)...

Είδα Αργεντινή. Μου άρεσε. Χωρίς να είναι το φόβητρο του παρελθόντος, την δουλειά της την κάνει, οι παλιοί καθαρίζουν, ο Σάφαρ έκανε καλή δουλειά ερχόμενος από τον παγκο, αν πάρει σκορ και από κανά δυο ακόμα θα πάει μια χαρά. ¨Οχι για μετάλιο, αλλά ούτε τόσο ξεγραμμένη όσο την είχαν. Τα σκορ της ανοίγουν, οπότε προσφέρεται και για όβερ, ειδικά αν έχει αντίπαλο που τρέχει στο γήπεδο, σουτάρει πολύ κλπ...

Είδα λίγο Γαλλία. Χωρίς τον Πάρκερ πρώτον μιλάμε για άλλη ομάδα. Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως καταφέρνανε και παίζανε τόσοι παίχτες της Γαλλίας στο ΝΒΑ. Οκ καλοί παίχτες, αθλητικοί φυσικά, αυτό είναι το προσόν τους, αλλά τπτ το ιδιαίτερο. Δυο τρεις παίχτες είναι και μετά το χάος...

Δεν κατάφερα να δω Ελλάδα, αλλά από το σκορ που έβλεπα μου φανήκαμε τουλάχιστον σοβαροί. Το μπετ μου το έχασα στον πόντο, ενώ δεν περίμενα αυτό το κρεσέντο από τον Καϊμακόγλου από τα 6.75... Θέλω να την δω φυσικά την ομάδα για να βγάλω συμπεράσματα, όπως επίσης και θέλω να τη δω και σε κάποιο πιο δύσκολο ματς.

Το άλλο ματς που πήγα άκλαυτος ήταν οι ΗΠΑ. Τους διέλυσαν τους Φινλανδούς. Και εδώ πάω λίγο πάσο να τους δω...

Για σήμερα. Μου αρέσει η νίκη των Αργεντίνων με τους Κροάτες. Μας δίνουν και ένα πόντο αβάτζο. Εντελώς διαφορετικό πρώτο δείγμα, φυσικά χαρακτηριστικό σε αυτές τις διοργανώσεις είναι και οι σημαντικές αλλαγές στην απόδοση μιας ομάδας. Δλδ μπορεί ξαφνικά να δούμε σήμερα τους Κροάτες να κάνουν πλάκα. Αλλά επειδή με υποθέσεις δεν μπορείς να κάνεις τπτ, εγώ κρατάω την εικόνα του πρώτου ματς, αλλά και την γενική εκτίμηση που έχω στην Αργεντινή σε σχέση με την Κροατία.

Μου αρέσει επίσης ο άσος της Σερβίας. Τη θεωρώ από τις καλύτερες ομάδες του Μουντομπάσκετ και θεωρώ οτι μπορεί να νικήσει και σχετικά εύκολα τους Γάλλους. Μόλις 1.5 πόντος το χάντικαπ υπέρ των τρικολόρ.

Τρίτο ματς είναι ο άσος της Φινλανδίας επί της Ουκρανίας. Μετά τη σφαλιάρα που έφαγαν βέβαια οι Φινλανδοί είναι ένα θέμα το πως θα αντιδράσουν, αλλά επειδή μου αρέσει ο τρόπος που παίζουν στην επίθεση, είναι γρήγορη ομάδα, έχει σουτέρ θεωρώ οτι μπορεί να ξεπεράσει το σκόπελο της Ουκρανίας.

Αυτά τα τρία είναι στην πρώτη γραμμή. Γενικά προσπαθώ να αποφύγω αγώνες με μεγάλα χάντικαπ στο βασικό παιχνίδι μου, μιας και λόγω των συνεχόμενων αγώνων, μπορεί να υπάξει και το ανάλογο χαλάρωμα και η διαφορά να μειωθεί.

Από κει και πέρα συμπαθητικά φαίνονται επίσης... Το 2πλο του Πουέρτο Ρίκο απέναντι στη Σενεγάλη με το χάντικαπ στους -18,5 πόντους, ο άσος των Λιθουανών επί της Ανγκόλα (-14,5) και το 2πλο της Νέας Ζηλανδίας με την Δομινικανή Δημοκρατία (-5,5)...

Αυτά έχω ξεχωρίσει για σήμερα. Για το βασικό μου παιχνίδι, μάλλον θα προβιβάσω από τα δευτερεύοντα ματς το 2πλο της Νέας Ζηλανδίας και θα κάνω δυο δυάδες...
    Σερβία - Νέα Ζηλανδία και Αρεντινή - Φινλανδία οι δυο δυάδες μου...

Page 1 of 15 1 2 3 11 ... LastLast