Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Το φόρουμ είναι ντεφορμέ. Γιατί άραγε ;

Το φόρουμ είναι ντεφορμέ. Γιατί άραγε ;

(Δεν ήξερα πού να το τοποθετήσω το θέμα, το έβαλα εδώ, εξάλλου εφημερίδα, σάιτ και φόρουμ είναι αλληλένδετα.)

Πριν από κάποιους μήνες (λιγότερο από το ένα έτος πάντως) ο Αντώνης ο Τσούτης ανακοίνωνε ότι στο φόρουμ είχαμε νέο ρεκόρ συνδεδεμένων χρηστών. Τί έγινε έκτοτε και το φόρουμ έχει παρακμάσει και παρατηρείται μικρή συμμετοχή ; Θα εκφράσω τη προσωπική μου άποψη, τί δηλαδή με ενόχλησε και απείχα κι εγώ τον τελευταίο καιρό. Βέβαια από τον Φλεβάρη μέχρι και τον Μάιο απείχα και από οτιδήποτε σχετικό με το στοίχημα, δεν έπαιξα τίποτα, ούτε εφημερίδα διάβαζα, λόγω κάποιων σοβαρών προσωπικών λόγων. Όμως τα τελευταία 2-3 χρόνια. το φόρουμ αποτελούσε παρεΐτσα για μένα, πιστεύω το ίδιο ισχύει και για άλλους συμφορουμίτες, οπότε εδώ έχουμε ένα μικρό ζήτημα και αν το ανακινήσουμε, ίσως κάτι βγει.

Δεν ξέρω πώς ερμήνευσαν το ρεκόρ οι οικοδεσπότες μας, οι υπεύθυνοι διαχειριστές τού φόρουμ δηλαδή. Ίσως να θεώρησαν ότι το φόρουμ πάει με αυτόματο πιλότο και δεν χρειάζεται καμμιά παρέμβαση εκ μέρους τους. Αν είναι έτσι, πιστεύω ότι έχουν κάνει λάθος, με τη προϋπόθεση βέβαια ότι τούς ενδιαφέρει η κατάσταση τού φόρουμ, καθότι αυτό δεν φέρνει έσοδα. Χρειαζόταν περισσότερο η παρέμβασή τους, ώστε να μπαίνουν καλύτερα κι ευκολότερα τα πράγματα στη θέση τους, όταν ξεφεύγουν, αλλά χρειαζόταν και η συμμετοχή τους, ώστε να υπάρχει περισσότερη ποιότητα στο φόρουμ.

Κάποιο φόρουμ το χαρακτηρίζουν τα σχόλια που υπάρχουν γραμμένα, δηλαδή στην ουσία οι σχολιαστές του. Φαιδρά τα σχόλια, φαιδρό και το φόρουμ. Μουσαντένια τα σχόλια, μουσαντένιο και το φόρουμ. Και το αντίθετο βέβαια και φυσικά. Ενδιαφέροντα τα σχόλια, ενδιαφέρον και το φόρουμ. Κάθησα και μέτρησα πάνω από 10-15 αξιόλογα άτομα, μέλη τού φόρουμ, που άφηναν σχόλια και με ενδιαφέρον διάβαζα τη γνώμη τους, οι οποίοι ή εξαφανίστηκαν ή αραίωσαν τη παρουσία τους. Δεν θα αναφέρω ονόματα, γιατί όλο και κάποιον θα ξεχάσω και έτσι θα αδικήσω. Και ολα αυτά χωρίς να υπολογίζω την απουσία των ανθρώπων της εφημερίδας, θέμα που θα αναφερθώ παρακάτω. Αν βάλεις και τους επισκέπτες, στους οποίους σαφώς θα υπάρχουν ενδιαφέρουσες απόψεις, αλλά δεν μπαίνουν να σχολιάσουν, γιατί δεν τους εμπνέει και δεν τους εκφράζει το περιβάλλον, τότε οι απώλειες είναι ακόμα μεγαλύτερες. Εδώ βέβαια μη ξεχάσω να αναφέρω και έναν σημαντικό λόγο της πτώσης τού φόρουμ, που δεν είναι άλλος από τα δύσκολα χρόνια που περνάει τελευταία η χώρα μας και έχει επηρεάσει όλους μας στο κέφι που έχουμε και στον χρόνο που μπορούμε να διαθέσουμε.

Τον χαρακτήρα ενός φόρουμ τον φτιάχνουν κυρίως οι πρωταγωνιστές του. Και ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του ; Αυτοί που αφήνουν γύρω στα 10 σχόλια την ημέρα, ας πούμε, και όχι αυτοί που αφήνουν ένα σχόλιο μέρα παρά μέρα για παράδειγμα. Το φόρουμ χρωματίζεται από τους πρωταγωνιστές του.

Και ποιοι είναι τα τελευταία 1-2 χρόνια οι πρωταγωνιστές του ; Πρώτα απ' όλα ο Κόκκινος Θρύλος 2010, με μέσο όρο περίπου 1070 σχόλια τον μήνα. Εντάξει, προσωπικά δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τον άνθρωπο, μπαίνει, δηλώνει το παιχνίδι του και μετά παρακολουθεί και αναμεταδίδει την εξέλιξη τών αγώνων του.

Δεύτερος με μέσο όρο σχολίων έρχεται ο Πρόεδρος, με μ.ο. περίπου 760 σχόλια τον μήνα. Εδώ έχουμε μια πονεμένη ιστορία, προσωπικά έχω διαπληκτιστεί μαζί του ουκ ολίγες φορές, αλλά τελευταία το ίδιο συνέβη και με άλλους συμφορουμίτες, που κατάλαβαν με το τι έχουν να κάνουν. Πιστεύω ότι είναι μία από τις βασικές αιτίες που δεν έχουν μπει νέα μέλη στο φόρουμ ή σπάστηκαν και απέχουν κάποια ήδη μέλη, καθότι είναι φυσιολογικό, αν κάποιος μπει και δει γραμμένο κάτι προκλητικό, σηκώνεται και φεύγει και δεν κάθεται να ασχοληθεί και να αποδείξει τίποτε. Τού το είχα πει κάποτε, όταν είχε “βάλει χέρι” σε ένα καινούργιο μέλος, ότι θα μείνει κάποτε μόνος του στο φόρουμ. Τελικά εκεί γύρω στον Μάιο τον “έβαλαν στη θέση του” και κάποιοι άλλοι, που δεν μπορούσε να αμφισβητήσει και μάλλον έληξε η υπαλληλική του σχέση με το φόρουμ. Έκτοτε αραίωσε και μόνο στο τέλος του Μουντιάλ έκανε κάποια σχόλια. Άτομο που ξέρει 5 δράμια μπάλα, όμως αντί να έχει ως μότο το “εν οίδα, ότι ουδέν οίδα” του Σωκράτη, αυτός το παρήλλαξε στο “έν οίδα, ότι τα πάντα οίδα”, για το ποδόσφαιρο και το στοίχημα μιλάμε πάντα.

Τρίτος με μέσο όρο σχολίων έρχεται το νέο αστέρι, ο νέος πρωταγωνιστής, η Μικρή Ολλανδέζα με μ.ο. περίπου 350 σχόλια τον μήνα. Εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν νεοφώτιστο στο στοίχημα, έναν ρούκι κι όπως είναι γνωστό, οι νεοφώτιστοι είναι και οι πιο φανατικοί. Ο άνθρωπος είναι ντιπ άσχετος κι από μπάλα κι από στοίχημα. Πιθανότατα δεν ξέρει ούτε τους κανονισμούς τού αθλήματος και μπορούμε να το συζητήσουμε κάποτε κι αυτό. Στην αρχή γέλαγα και διασκέδαζα μαζί του, με την άγνοιά του, αλλά από τότε που θέλησε να γίνει και πρωταγωνιστής δεν το μπορώ, δεν το αντέχω. Είναι σαν να έχουμε μαζευτεί μια αντροποδοσφαιροπαρέα σε ένα σπίτι για να δούμε επαναληπτικό Τσάμπιονς Λιγκ με το πρώτο ματς στο 0-0 και στη κεντρική θέση τού καναπέ να κάθεται η “θεία Όλγα” και να κάνει συνεχείς ανόητες ερωτήσεις και παρατηρήσεις. Στην αρχή το διασκέδαζα, τώρα πλέον όχι. Τι δουλειά έχει η αλεπού στο παζάρι ; Ή εν πάσει περιπτώσει να μη θέλει να είναι ο πρωταγωνιστής. Από τα πολλά που έχουν συμβεί, θα αναφέρω επιγραμματικά δύο συμβάντα. Το ένα ήταν, όταν είχε παίξει κάτι, μάλλον Τσ. Λ. ήταν, μάλλον τη Ντόρτμουντ είχε παίξει, δεν μπορώ να θυμηθώ καλά και ξαφνικά έβαλε γκολ η ομάδα του. Ακολούθησε μία ολόκληρη σελίδα τού φόρουμ γεμάτη, με συνέχεια στην επόμενη σελίδα με το “ΓΚΟΟΟΟΟΛ” που πανηγύριζε η Μικρή Ολλανδέζα. Το τέλειο τρολάρισμα. Εντάξει κι εμείς έχουμε παίξει ομάδα στο στοίχημα, που έχει βάλει γκολ, αλλά δεν κάναμε έτσι. Το άλλο συμβάν ήταν όταν είχε πιάσει κουβέντα με τον Πρόεδρο, αν θυμάμαι καλά, για τον Μέσσι κλπ, όταν ξαφνικά βλέπω σε σχόλιό του φάτσα-κάρτα μεγάλη φωτογραφία του Μέσσι, που καθόταν με ανοιχτά τα πόδια και φόραγε μόνο το σλιπ του (πού πήγε και τη βρήκε τη φώτο...) και με τον ... μπέο τού Μέσσι έτοιμον να βγει από την οθόνη. Δεν ξέρω τι ήθελε να πει μ' αυτή τη φώτο ο ποιητής. Προσωπικά τον Μέσσι τον έχω στο μυαλό μου με τη φανέλλα της Μπάρτσα ή της εθνικής Αργεντινής, ειδ' άλλως ξεφεύγει η κουβέντα και γίνεται “το κλουβί με τις τρελές”. Και στις δύο περιπτώσεις θα περίμενα μια παρέμβαση από τους διαχειριστές. Και δεν είναι τα μόνα. Το παιδί (η Μικρή Ολλανδέζα) τα ανάγει όλα σε συναισθηματικό επίπεδο, στερείται λογικής. Είναι μια καλλιτεχνική φυσιογνωμία, τού το έχω πει στο παρελθόν, ότι εκεί είναι η κλίση του. Τώρα πώς έμπλεξε με το στοίχημα ; Νόμιζε ότι είναι η κότα που κάνει τα χρυσά αυγά ; Ας ρωτήσει κι εμάς τους παλαιότερους επ' αυτού. Και θα πει κάποιος : “Εντάξει μωρέ, άστον να γράφει”. Συμφωνώ και δεν αντιλέγω καθόλου, κι εγώ διασκεδάζω με τα γραφόμενά του. Απλά ας σταματήσει να ψεύδεται και ας σταματήσει τα ενοχλητικά γλειψίματα προς διάφορους. Να λέμε κι αλήθειες, πού και πού. Η Μικρή Ολλανδέζα είναι εργατικός, μοχθεί για το φόρουμ, αλλά “δεν το έχει” το αντικείμενο. “Μέτρον άριστον” έλεγαν οι Αρχαίοι πρόγονοι, όπως επίσης “Ουκ εν τω πολλώ το ευ, αλλά εν το ευ το πολύ”.

Και μετά τους πρωταγωνιστές πάμε στους απόντες. Οι περισσότεροι άνθρωποι-συντάκτες της εφημερίδας έχουν επιλέξει να μη συμμετέχουν στο φόρουμ. Σεβαστή η επιλογή τους, πιθανότατα λόγω έλλειψης χρόνου, πιθανόν και λόγω της λογικής “όποιος μπερδεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες”. Με τη παρουσία τους μάς τιμούν ο Αντώνης ο Τσούτης, ο Δημήτρης ο Αρμαδώρος και ο Άκης ο Αχλατλής μόνο. Αξιολογότατοι όλοι τους. Ο αρχισυντάκτης ο Νίκος ο Αγγελής έκανε τη τελευταία του παρουσία σε συνεδρία τη Πρωτοχρονιά του 2014 κι έκτοτε έκανε σποραδικά 3-4 σχόλια, αν πρόσεξα καλά. Περιττό να πούμε, ότι όλοι οι συμφορουμίτες θα θέλαμε πιο συχνή τη παρουσία και του Νίκου του Αγγελή και άλλων συντακτών, αλλά είναι παράλογο να εκφραστεί αυτό ως απαίτηση. Δεν πληρώνονται για να γράφουν στο φόρουμ, αλλά στην εφημερίδα και το σάιτ. Και επειδή είναι άνθρωποι που βγάζουν τα προς το ζειν από τα γραφόμενά τους, πιθανόν να έχουν εμποτιστεί από τη λογική : “Δεν γράφω κάτι στο τζάμπα, το κρατάω να το γράψω στη στήλη μου” ή “δεν το γράφω καθόλου, για να μη φθείρομαι κιόλας”.

Στους απόντες μπορούμε να κατατάξουμε και πολλούς άλλους, όπως προείπα έχω μετρήσει 10-15 άτομα από τους παληά τακτικούς σχολιαστές. Αλλά υπάρχουν και άλλοι με πολύ λιγότερους σχολιασμούς. Πρόχειρα μού έρχεται ως παράδειγμα το αξιολογότατο μέλος Wilson, που άφησε κάποια σχόλια κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ, όπως και πολλοί άλλοι. Γιατί άραγε έπαψαν να συμμετέχουν όλοι αυτοί ;

Επίσης να αναφέρω ότι οι διάφορες διαφωνίες δεν κάνουν κακό στο φόρουμ. Μάς έχει φάει η πολλή ευγένεια και διστάζουμε να απαντήσουμε σε κάτι που δεν συμφωνούμε ή επίσης διστάζουμε ακόμα και να συμφωνήσουμε κιόλας πολλές φορές. Στις παρέες μας με τους φίλους μας ή με τους συγγενείς μας πώς διαφωνούμε ; Στο παρελθόν έχω διαφωνήσει στο φόρουμ με τον Φάνη τον Νόργουιτςφαν (για την εθνική μπάσκετ και τον Τρινκιερί), με τον Δημήτρη τον Αρμαδώρο (για τον υπολογισμό τής γκανιότας), με τον Άκη τον Αχλατλή (για τον Ολιβέιρα και τη Κρουζέιρο), όμως όλους τους προαναφερόμενους τούς θεωρώ αξιολογότατους και τους σέβομαι απόλυτα. Δεν χάθηκε ο κόσμος με μια διαφωνία. Και επίσης δεν χάθηκε ο κόσμος με την άγνοια που πιθανόν να έχουμε πάνω σε ένα ζήτημα. Nobody is perfect, όπως λένε και στο χωριό μου.
    Last edited by parolakias; 27/07/2014 at 21:10.

....(συνέχεια...)

Αυτά που προσωπικά με ενοχλούν είναι δύο πράγματα.
    Το ένα είναι τα ψέματα, τα “δήθεν”, τα fake. Κι αυτό γιατί τα εκλαμβάνω ως υποτίμηση τής νοημοσύνης τών άλλων, γι' αυτό και μπορεί να αντιδράσω και να ανοίξω κόντρα.
    Το δεύτερο πράγμα που με ενοχλεί είναι τα γλειψίματα. Δεν έχει κανείς ανάγκη τα γλειψίματα, γιατί όταν είναι προφανή, δεν προσθέτουν τίποτα στον “γλειφόμενο” και ούτε βέβαια στον “γλείψαντα”. Και στο φόρουμ, δύο είναι οι ομάδες, η Γλείπσουιτς και η Νόγλουιτς. Δώστε μου τη φανέλα με το 4 στη πλάτη, αμυντικό χαφ στη Νόγλουιτς. Άλλο πράγμα η φιλοφρόνηση, άλλο ο έπαινος κι άλλο το γλείψιμο.

Αυτά τα ....ολίγα . Είχα καιρό να γράψω, τα έγραψα μαζεμένα και όλα μαζί, τώρα πριν ξεκινήσει η σεζόν, γιατί μετά θα μάς απασχολούν τα αγωνιστικά. Τα έγραψα κάπως αναλυτικά, γιατί δεν θέλω να επανέλθω σ' αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Εύχομαι καλή ποδοσφαιρική σεζόν, καλά κέρδη και κυρίως υγεία σε όλους σας.
    Last edited by parolakias; 28/07/2014 at 00:12.

Φίλε σεβαστή κάθε γνώμη. Εχει ξαναγίνει πολλάκις αυτή η κουβέντα, το κάθε φόρουμ είναι ένας ζωντανός οργανισμός, στον οποίο δεν γίνεται να αποκλείσεις καμία άποψη/γνώμη/παρόλα, από τη στιγμή που δεν προσβάλλει (κ αυτό πάλι συζητήσιμο, ως προς τι ο καθένας θεωρεί προσβολή) και δεν ξεφεύγει από κάποια καλώς εννοούμενα όρια. Σε προσωπικό επίπεδο μιλώντας, πάντα στα φόρα πέρναγα φεγγάρια - άλλοτε ήμουν με τα μπούνια μέσα, άλλοτε απλός αναγνώστης, χωρίς να επεμβαίνω, κ αυτό θεωρώ πως είναι κάτι που προφανώς τυχαίνει σε όλους. Το αν υπάρχουν χρήστες που «ενοχλούν», είναι κάτι που συνοδεύει την ίδια τη φιλοσοφία ενός φόρουμ, αλλιώς θα ήταν ένας αποστειρωμένος οργανισμός 10-15 ατόμων, που θα αυτοσαλιώνονταν, ευλογώντας τα γένια τους, η διαφωνία κ η τσίτα κάποιες φορές κάνουν κ το καλό τους. Και πάλι σε ότι με αφορά, πάντα είχα ένα black list , σε όλα τα φόρα που ήμουν, ατόμων που απλά δεν με αφορούσε η άποψη τους κ προχωρούσα σαν μην υπάρχουν, οπότε προσπάθησε να κάνεις κ εσύ το ίδιο. Αυτά κ τα ξαναλέμε
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Quote Originally Posted by parolakias View Post
    ....(συνέχεια...)

Αυτά που προσωπικά με ενοχλούν είναι δύο πράγματα.
    Το ένα είναι τα ψέματα, τα “δήθεν”, τα fake. Κι αυτό γιατί τα εκλαμβάνω ως υποτίμηση τής νοημοσύνης τών άλλων, γι' αυτό και μπορεί να αντιδράσω και να ανοίξω κόντρα.
    Το δεύτερο πράγμα που με ενοχλεί είναι τα γλειψίματα. Δεν έχει κανείς ανάγκη τα γλειψίματα, γιατί όταν είναι προφανή, δεν προσθέτουν τίποτα στον “γλειφόμενο” και ούτε βέβαια στον “γλείψαντα”. Και στο φόρουμ, δύο είναι οι ομάδες, η Γλείπσουιτς και η Νόγλουιτς. Δώστε μου τη φανέλα με το 4 στη πλάτη, αμυντικό χαφ στη Νόγλουιτς. Άλλο πράγμα η φιλοφρόνηση, άλλο ο έπαινος κι άλλο το γλείψιμο.

Αυτά τα ....ολίγα . Είχα καιρό να γράψω, τα έγραψα μαζεμένα και όλα μαζί, τώρα πριν ξεκινήσει η σεζόν, γιατί μετά θα μάς απασχολούν τα αγωνιστικά. Τα έγραψα κάπως αναλυτικά, γιατί δεν θέλω να επανέλθω σ' αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Εύχομαι καλή ποδοσφαιρική σεζόν, καλά κέρδη και κυρίως υγεία σε όλους σας.
    Αγαπητέ μου Κώστα και οι κρίνοντες κρίνονται , έτσι λένε.
    Πάντως έχεις πολύ εύκολη και αυστηρότατη κριτική για όλους και για όλα πλην της αφεντιάς σου. Και της κλίκας σου.
    Είστε 2-3 άτομα με μπροστάρη εσένα που την σπάσατε σε αυτά τα 10-15 άτομα που λες και αραίωσαν την παρουσία τους.

Εγώ ναι είμαι προκλητικός , πότε; όταν γράφω για τον Μουρίνιο για τον Μέσι , για τον Ρονάλντο. Τώρα αν έχω να κάνω με παιδάκια που ταυτίζονται με τα ινδάλματά τους , δεν φταίω. Όταν μιλάω με συμφορουμίτες δεν είμαι προκλητικός , ναι έχω ξεφύγει 2-3 φορές (μόνο απέναντι σε 2-3 άτομα που έχουν εμφανέστατη εμπάθεια στο πρόσωπό μου), φυσικά εναντίον μου έχουν ξεφύγει πολλές, πάμπολλες.

Η κατηφόρα άρχισε όταν μπήκατε εσύ και 2-3 άτομα ακόμη , σε 4-5 μήνες , επιτεθήκατε σε όσους έχουν προσφέρει στο φόρουμ , το κάνατε μπάχαλο , τους διώξατε και μετά φύγατε κι εσείς!!!

Εγώ έχω να μπω πάρα πολύ καιρό κι ακόμη εμένα μνημονεύεις!! Ειλικρινά καταντάει παθολογικό. Γιατί δεν μπαίνετε να συζητήσετε για τα στοιχήματά σας; τις προβλέψεις σας; για μπάλα; για θεωρία στοιχηματισμού; για γενικές αρχές ; Εγώ επαναλαμβάνω δεν ενοχλώ. Μήπως δεν έχετε να πείτε τίποτα;

Όλα καλά τα μελετήσατε , τα σχεδιάσατε , έγινε το θέλημά σας , όμως.... "και τώρα τι θα απογίνετε χωρίς τους βαρβάρους;".
    Μεταξύ σας δεν έχετε να συζητήσετε οτιδήποτε στοιχηματικό. Αυτό αποδείχτηκε. Το φωνάζει η σιωπή σας!!!

Έχω και το φιλαράκι σου τον Φίλιππο , ασχολούνταν με το πρωτάθλημα Χιλής , δήθεν. Έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μπήκε η Χιλή στον ΟΠΑΠ , οπότε και στο ΜΜ , το γράφει ο Άκης και κάποιοι το διαβάζουν. Τώρα πήγε στην Παραγουάη και στην Β΄Χιλής. Όπου μπορούμε να θολώσουμε τα νερά , να μην είναι φανερή η ασχετοσύνη μας.

Το λασπωμένο νερό καθαρίζει μένοντας ακίνητο φίλε Φίλιππε. Και έτσι γίνεται ευκολά και καλύτερα ορατό το τι είναι και πως είναι.

Άντε γεια.
    η σοφία που προσπαθεί να μεταδώσει ο σοφός ηχεί πάντα σαν τρέλα.

Ξέχασα να αναφέρω στους ανθρώπους τής εφημερίδας που παρεμβαίνουν ενίοτε στο φόρουμ (και τον έχω και σε μεγάλη εκτίμηση) τον Σάκη "δε τζούρναλιστ" Καραγιάννη.
    Αυτά είναι, αν αρχίσεις να λες ονόματα, όλο και κάποιον θα ξεχάσεις.

Αναντικατάστατος plestis13's Avatar
    Όλοι μας βλέπουμε την κατάσταση του φόρουμ εδώ και κάποιους μήνες.Προσωπικά νιώθω αυτό που μου είχε πει ο Αντώνης για την Μπάρνετ μία φορά, νιώθω το φόρουμ να φυτοζωεί.Δηλαδή υπάρχει εδώ, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα καταρρεύσει, είτε αυτό σημαίνει ότι θα κλείσει είτε ότι θα γίνει ένα φόρουμ με 2-3 αναρτήσεις την μέρα.Ας με συγχωρέσετε γι' αυτή την παραδοχή οι ιθύνοντες, νομίζω ξέρετε ότι δεν το λέω ούτε από κακία ούτε αποσκοπώ να δυσφημίσω το φόρουμ.
    Οι συζητήσεις είναι ελάχιστες και ακόμα πιο λίγες είναι οι ουσιαστικές συζητήσεις, έχω να θυμηθώ μεγάλη κουβέντα με πάνω από 5-6 άτομα να συμμετέχουν μήνες και το χειρότερο είναι ότι και αυτές θα ήταν τσακωμοί για την Σούπερ Λιγκ ή για τον Μουρίνιο κτλ.

Φίλε παρολάκια που άνοιξες το θέμα (θετικό αυτό!), να σου πω κάτι για τον Γιαννίκο.Ο Γιαννίκος έχει πολύ έντονο χαρακτήρα, δεδομένο αυτό, πολλές φορές σε αρκετά θέματα διαφωνώ μαζί του και το ξέρει (Μουρίνιο και Μαντσίνι για παράδειγμα) και αρκετές φορές έχουμε κάνει διαλόγους γι΄αυτά τα θέματα, ουσιαστικό συμπέρασμα δεν βγάλαμε, αλλά δεν μαλώσαμε!Εκτιμώ τις γνώσεις του και αντιλαμβάνομαι το ισχυρό ταμπεραμέντο που διαθέτει και προσαρμόζω ανάλογα τον διάλογο μαζί του, όταν γίνονταν αυτοί, ώστε και να πάρω πράγματα, και να εκφράσω την -αντίθετη πολλές φορές- γνώμη μου αλλά και να μην μαλώσω.Ήξερα με ποιον έχω να κάνω (δεν το λέω αρνητικά, μην παρεξηγηθούμε), όπως και με άλλους μέσα στο φόρουμ, προσαρμόζομαι για να μην φτάνουμε στα άκρα μία φορά την εβδομάδα.Θα μπορούσα εύκολα κάθε φορά που με ενοχλεί κάτι να άρχιζα τις προσβολές και να τσακωνόμουν, αλλά δεν το κάνω ούτε στο φόρουμ ούτε και έξω από αυτό.

Αυτό δεν είναι γλύψιμο (νομίζω ότι και εσύ όταν λες γλύψιμο δεν με βάζεις μέσα, άλλους βάζεις), απλά έτσι κρατάω τις ισορροπίες στις κουβέντες που εμπλέκομαι.

Ένα πολύ δυνατό κομμάτι του φόρουμ (όπως και της εφημερίδας) ήταν οι Αγγλιδούλες.Τώρα ακόμα κι αυτό φαίνεται να έχει χαθεί.Ελπίζω από την νέα σεζόν (που είναι στο κατώφλι της πόρτας μας) να αλλάξει αυτό και να ξαναγίνει δυναμικό και λειτουργικό το φόρουμ στην Αγγλία, και οι Αγγλιδούλες να αποτελέσουν την ναυαρχίδα για να γίνει το φόρουμ έτσι όπως ήταν, δυναμικό και άκρως λειτουργικό!

Ακόμα και η Βραζιλία που ήταν πολύ δυνατό κομμάτι του φόρουμ, με την πολύ καλή δουλειά που κάνει ο Άκης, έχει πέσει.Μπορεί να υπάρχουν θέματα κάθε εβδομάδα αλλά έχουν 1 ή 2 σελίδες, αυτό τα λέει όλα.

Υπάρχουν μέλη του φόρουμ και άνθρωποι της εφημερίδας που μπαίνουν σε αυτό, πολύ αξιόλογα και είναι κρίμα να μην γράφουν πλέον μέσα εδώ.Βασική απώλεια του φόρουμ σίγουρα είναι ο Νίκος, δεδομένο αυτό.Για δικούς του λόγους, είτε προσωπικούς είτε κάτι τον πείραξε δεν μπαίνει πλέον, ελπίζω και αυτό να αλλάξει με την νέα σεζόν.Αν όχι και θέλει και ο ίδιος θα ήταν ενδιαφέρον να "ακούσουμε" την γνώμη του γι΄όλα αυτά, εκτός και αν την έχει γράψει κάπου αλλού και δεν την έχω δει, επειδή εδώ και μήνες δεν μπαίνω όσο τακτικά έμπαινα στο φόρου.

Ελπίζω (πολύ πρέπει να χρησιμοποίησα αυτή την λέξη στο ποστ αυτό, κάτι δηλώνει αυτό!) να αλλάξει το φόρουμ προς το καλύτερο με την νέα σεζόν!!

Υ.Γ.Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είπα με αφορμή το θέμα αυτό που άνοιξε ο παρολάκιας να πω την γνώμη μου για την πορεία του φόρουμ.

Καλημέρα κιόλας!
    Το μυστικό είναι στο τέλος να είσαι + και να περνάς καλά !!

Το φόρουμ θα στρώσει και θα βρει τα πατήματά του , εφόσον ο καθένας από εμάς που το αγαπάει αναρωτηθεί τι πρέπει να κάνει ο ίδιος πρώτα και μετά τι θα κάνουν οι άλλοι.

Ας πούμε , συμφωνώ με τον Κώστα (παρολάκια) ότι ίσως ήμουν κάπου περισσότερο εριστικός από όσο έπρεπε , ή ίσως εξέφραζα άποψη επί παντός επιστητού και για αυτό αποσύρθηκα , για να αφήσω και τους άλλους να πουν τις απόψεις τους. Φυσικά έγινε αυτό που φοβόμουν, χωρίς τους βαρβάρους (εμένα εννοώ και κανά 2-3 ακόμη ) σταματάνε οι συζητήσεις. Από την μία το φόρουμ γίνεται λιγότερο εριστικό , οι απόψεις γράφονται σε πολίτικαλ κορέκτ στιλ , αλλά από την άλλη γίνονται λιγάκι ανιαρές.

Λέει δεν πληρώνονται για την συμμετοχή τους οι αρθογράφοι στο φόρουμ. Ναι φυσικά , γιατί πληρωνόμαστε εμείς ή κάποιος άλλος; Όποιος θέλει συμμετέχει.
    Το θέμα είναι ότι τελικά οι ευθύνες ρίχνονται σε αυτούς που συμμετέχουν πολύ θαρρείς και έχουν κάποια υποχρέωση να το κάνουν. Δεν έχω ούτε είχα καμιά υπαλληλική σχέση με το φόρουμ ποτέ. Το λέω γιατί γράφτηκε μέχρι κι αυτό. Επίσης δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση με οτιδήποτε έχει να κάνει είτε με αρθρογραφία περί το στοίχημα , είτε με το ίδιο το παιχνίδι. Δεν γνωρίζω κανένα , από καμιά εταιρεία στοιχήματος , κανένα από καμιά εφημερίδα, κανένα παράγοντα από κάποιο άθλημα (α γνωρίζω το Νικηφόρο αλλά έχω να τον δω χρόνια , τέλος πάντων) .
    Γνώρισα μόνο τον Σάκη τον Καραγιάννη και τον Άκη (μία φορά έχουμε συναντηθεί). Δεν έχω καλλιεργήσει επαφές , δεν είχα ούτε έχω εσωτερική πληροφόρηση για καμιά ομάδα. Εξάλλου δεν χρειάζεται να έχει κανείς για να κερδίσει από το στοίχημα (άλλη πονεμένη ιστορία αυτή , κάποια στιγμή πρέπει να γράψω και γι αυτό) , ίσως να του κάνει και ζημιά.

Λοιπόν τα πρωταθλήματα ξεκινάνε , γράψτε τι πιστεύετε για τις ομάδες , για τις κινήσεις τους , για την εικόνα από τις πρώτες αγωνιστικές , ψάξτε για διαφοροποίηση απόψεων σε σχέση με την μάζα και σιγά σιγά θα δημιουργηθούν συζητήσεις. Γιατί δεν γράφετε; Φοβάστε; Είστε οι κλώνοι του Βενγκέρ; φοβάστε την αποτυχία , όπως είπε στον Βενγκέρ ο Μουρίνιο;

Καλησπέρα κι από μένα

Συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος με τον Κώστα τον Πλεστη, που - παρότι ο μικρότερος ηλικιακά - εξέφρασε κατά την άποψη μου την πιο ψύχραιμη άποψη.

Προσωπικά, δε νομίζω ότι το φόρουμ έχει πέσει τόσο δραματικά, απλά λόγω καλοκαιριού είναι νομίζω λογικό να μην έχει μεγάλη κίνηση. Άλλωστε δε μιλάμε για ένα φόρουμ που έχει 100 ενεργά μέλη σε μόνιμη βάση - και με το ενεργά εννοώ μέλη που κάνουν σχόλια τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα σε μόνιμη βάση - αλλά περίπου 30-40 μέλη, οπότε είναι λογικό όταν δε μπαίνουν οι 10 από αυτούς να συμπαρασύρουν και άλλους μαζί τους.

Κι εγώ προσωπικά μπαίνω ελάχιστα πλέον, αλλά αυτό αφορά προσωπικά εμένα και τον χρόνο μου ο οποίος είναι υπερβολικά περιορισμένος. Βέβαια είμαι ενεργό μέλος τα τελευταία 2 χρόνια οπότε δεν έχω εικόνα του τι γινόταν πριν από αυτό το διάστημα.

Τέλος όσον αφορά τις προσωπικές κόντρες που αναπτύχθηκαν το περασμένο διάστημα, με καλύπτει απόλυτα η άποψη του Αντώνη που ανέφερε ότι όταν δε γουστάρουμε για οποιοδήποτε λόγο κάποιον, απλά δεν ασχολούμαστε μαζί του. Δεν έχει νόημα σε έναν χώρο όπως είναι ένα στοιχηματικό φόρουμ να μαλώνεις και να αποσύρεσαι για προσωπικές απόψεις, όταν ο βασικός στόχος των μελών - είτε συμμετέχουν πολύ είτε λιγότερο - πρέπει να είναι η στοιχηματική ενημέρωση και η ανταλλαγή στοιχηματικών απόψεων που θα οδηγήσουν σε καλύτερες στοιχηματικές επιλογές. Όλα τα άλλα (ποδοσφαιρικές, πολιτικές, κοινωνικές απόψεις και συζητήσεις κλπ) έχουν την σημασία τους αλλά έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
    If you want to win, you must first learn to lose

Ρε, τί πονήρω είναι ο άνθρωπος !!!
    Και πόσο ψψψψεύτης πια !!! Πόσο πολλά ψέματα πια σε μόλις 10-15 αράδες !!!
    Και πόσο ήξεις-αφήξεις μέσα σε 24 ώρες...

Αλλά, ας είναι... Πρέπει κι εγώ αφ' ενός να τηρήσω αυτό που έγραψα :

Τα έγραψα κάπως αναλυτικά, γιατί δεν θέλω να επανέλθω σ' αυτά που έγραψα πιο πάνω.
    και αφ' ετέρου θέλω να αρχίζω να ασπάζομαι τη σοφή άποψη του Τσούτη :

Quote Originally Posted by Tsoutis View Post
    Και πάλι σε ότι με αφορά, πάντα είχα ένα black list , σε όλα τα φόρα που ήμουν, ατόμων που απλά δεν με αφορούσε η άποψη τους κ προχωρούσα σαν μην υπάρχουν, οπότε προσπάθησε να κάνεις κ εσύ το ίδιο.
    Αντώνη, αντέγραψα σε ένα μικρό χαρτάκι, το οποίο κόλλησα στο περιθώριο τής οθόνης του υπολογιστή μου τα λεγόμενά σου :
    "Μπλακ λιστ στα άτομα που δεν με αφορά η άποψή τους και προχωρώ σαν να μην υπάρχουν"
    Είναι πολύ απελευθερωτική η άποψή σου πραγματικά, όσο κι αν φαίνεται απλοϊκή σε μια πρώτη ανάγνωση !!
    Αποδεσμεύει το μυαλό από φθοροποιές γι' αυτό σκέψεις !!

Αλλά βέβαια μπορεί να πάρω ανάποδες κάποια μέρα και να κάτσω να γράψω κανένα μακρυνάρι πάλι, που θα τον ξεβρακώσω τελείως. Όμως δεν θα του το κάνω το χατήρι, γιατί αυτό είναι ο στόχος του, να συζητάνε γι' αυτόν.

Κώστα με συγχωρείς αλλά μόλις έκανες την πρώτη κίνηση για αναδιοργάνωση του φόρουμ μετά από 1 σχόλιο του Γιαννίκου αρχίζεις τα ψεύτης, πονηρός κτλ.Έτσι σίγουρα τα πράγματα δεν θα γίνουν καλύτερα, δυστυχώς.Απλώς με όποιους έχεις πρόβλημα σταμάτα να ασχολείσαι πραγματικά και όχι μόνο με το χαρτάκι στον υπολογιστή σου.

Quote Originally Posted by plestis13 View Post
    Κώστα με συγχωρείς αλλά μόλις έκανες την πρώτη κίνηση για αναδιοργάνωση του φόρουμ μετά από 1 σχόλιο του Γιαννίκου αρχίζεις τα ψεύτης, πονηρός κτλ.Έτσι σίγουρα τα πράγματα δεν θα γίνουν καλύτερα, δυστυχώς.Απλώς με όποιους έχεις πρόβλημα σταμάτα να ασχολείσαι πραγματικά και όχι μόνο με το χαρτάκι στον υπολογιστή σου.
    Γεια σου Κωστάκη !
    Έ, έτσι είναι τα πράγματα, ρε Κώστα. Αφού αυτά πιστεύω, πώς να τον αποκαλέσω ; Φιλαλήθη και ντόμπρο ; Ουδόλως με ενδιαφέρει να αποκαταστήσω κάποια καλή σχέση μαζί του. Κατά τα άλλα, οι απόψεις σου σεβαστές.
    Το χαρτάκι στον υπολογιστή το κόλλησα, για να μού υπενθυμίζει έναν νέο τρόπο θεώρησης των πραγμάτων, τον οποίο δεν μπορώ να εμπεδώσω από τη πρώτη μέρα κιόλας.
    Last edited by parolakias; 28/07/2014 at 15:35.

Γεια σου Κωστάκη !
    Έ, έτσι είναι τα πράγματα, ρε Κώστα. Αφού αυτά πιστεύω, πώς να τον αποκαλέσω ; Φιλαλήθη και ντόμπρο ; Ουδόλως με ενδιαφέρει να αποκαταστήσω κάποια καλή σχέση μαζί του. Κατά τα άλλα, οι απόψεις σου σεβαστές.
    Μην αποκαταστήσεις καμία σχέση μαζί του, απλά μην ασχολήσε!

Quote Originally Posted by plestis13 View Post
    Μην αποκαταστήσεις καμία σχέση μαζί του, απλά μην ασχολήσε!
    Δεν υπήρχε καμιά σχέση μαζί του για να αποκατασταθεί. Πολύ αξία του δίνεις, κλασικό παράσιτο είναι.

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    Δεν υπήρχε καμιά σχέση μαζί του για να αποκατασταθεί. Πολύ αξία του δίνεις, κλασικό παράσιτο είναι.
    Γιαννίκο σε παρακαλώ μπορείς να μην αναλώνεσαι σε τέτοια και να πούμε κάτι στοιχηματικό, αφού σε λίγες εβδομάδες αρχίζει η νέα σεζόν.

Π.χ για τα μακροχρόνια, θα ανοίξω λογικά κάποια στιγμή αύριο ένα thread, ή για τα προκριματικά αν ασχολείσαι, ή για οτιδήποτε άλλο πέρα από διάφορες προσωπικές αντεγκλήσεις.

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    Ρε Γιαννίκο δεν τα αφήνεις αυτά για να ερθεις απο το τοπικ του Τσου-Λου να πεις καμια αποψη Εχει ψωμάκι νομίζω Οπως και το Γιουροπα..αλλα εκεί είναι τοσα πολλά που θελω να παιξω και πρεπει να κανω μεγαλο ξεκαθαρισμα

Να πω και εγώ δύο λογάκια

Λογικό στο φόρουμ, όπως και παντού άλλωστε, να υπάρχουν περίοδοι που βρίσκεται στα ντουζένια του, και περίοδοι που θα συμβεί το ακριβώς αντίθετο. Προφανώς υπήρξε μία περίοδος εκτεταμένου ντεφορμαρίσματος, όμως μετά την εμφάνιση του συγκεκριμένου τόπικ (μπράβο στον Κώστα), τα πράγματα αρχίζουν και επανέρχονται στο φυσιολογικό.

Προσωπικά πάντα, ήμουν ενεργό μέλος, αλλά από τη στιγμή που μπήκα στη ΜΜ, επειδή το στοίχημα έγινε η καθημερινότητά μου, αποφάσισα τις ώρες που δεν δουλεύω να ξοδεύω τον χρόνο μου αλλού. Πολύ απλά, δεν γίνεται όλη σου η ζωή να περιστρέφεται γύρω από το στοίχημα. Οπως για παράδειγμα ένας ποδοσφαιριστής στον ελεύθερο χρόνο του δεν θα πάει να παίξει μπάλα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν σας παρακολουθώ. Συχνά-πυκνά μπαίνω στο φόρουμ και διαβάζω τα πάντα, και αν χρειαστεί, αν νιώσω πως έχω κάτι να πω, το γράφω, όπως καλή ώρα τώρα.

Με την έναρξη και των χειμερινών πρωταθλημάτων, και σίγουρα άμα τη επιστροφή αρκετών παραθεριζόντων, η κατάσταση θα αλλάξει προς το καλύτερο.

Υ.Γ. Καλησπέρα είπαμε; Δεν είπαμε!
    I will gamble with any man from any land , in any game that he can play , for any amount that he can count.

Τί βρίσκει κανείς ψάχνοντας !
    Ευχαριστώ Κώστα για τα καλά σου λόγια.
    Αναρωτιέμαι αν έχεις δίκιο.

Η μικρή Ολλανδέζα σε απαλλάσσει οριστικά από την παρουσία της.
    Θα συνεχίσει μόνη της.

Και κάτι τελευταίο.
    Μη διανοηθεί κανείς να το συνεχίσει.
    Τέλος.

Quote Originally Posted by SIDDHARTHA View Post
    Και κάτι τελευταίο.
    Μη διανοηθεί κανείς να το συνεχίσει.
    Τέλος.
    Πω πω... φόβος και τρόμος σήμερα ο Σιντάρτας !!
    55 μέρες χωρίς να έχει τοποθετηθεί κανείς στο θέμα, ξεχασμένη υπόθεση δηλαδή, μπήκε να προειδοποιήσει να μη διανοηθεί να το συνεχίσει κανείς... Χα χα χα

Page 1 of 2 1 2 LastLast