Results 1 to 16 of 16

Thread: Top 16 02/01/2014

Top 16 02/01/2014

Τώρα αρχίζει η Ευρωλίγκα. Για να δούμε τι θα γίνει. Άντε να μας μπει καλά η χρονιά μπασκετικά...

Θα επανέλθω αργότερα με τη γνώμη μου.
    Να είμαστε ρεαλιστές, να ζητάμε το αδύνατο...

καλησπέρα, πάντως ότι και να πούμε για την Ευρωλίγκα οι Ελληνικές ομάδες είναι ικανές για όλα. Αυτό που εγω βλέπω για σήμερα είναι νίκη του ΠΑΟ με πολύ μικρη διαφορά 2-5 πόντους, μιας και η Αρμάνι έχει εξαιρετικές μονάδες στα guard, αλλά από το 3άρι μέχρι το 5άρι είναι πολυ χαμηλό το επίπεδο. Τρείς παίχτες της βάζουν 40-50 κάθε παιχνίδι.
    To μεγάλο στοίχημα είναι πρώτα η διασκέδαση και μετά το χρήμα

Τα ματς όλα εμπεριέχουν ρίσκο. Σημαντικό ρόλο θα παίξει σε τι βραδιά θα βρεθούν. Πάντως σε αυτό το σημείο αρχίζουν να σοβαρεύουν οι ομάδες που πραγματικά θα προχωρήσουν και είναι πιο δύσκολο να βρει κάποιος τρανταχτές γκέλες.

Στο ματς του ΠΑΟ επιβάλεται να κερδίσει. Οποιαδήποτε γκέλα με τις θεωρητικά πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου μπορεί και να κοστίσει, πόσο μάλλον στην έδρα σου. Οι 8,5 πόντοι μπορούν να καλυφθούν και λέω να παίξω τον άσσο. Πάντως και το όριο του όβερ είναι σε επίπεδα που μπορεί να ξεπεραστούν και αρκετά εύκολα πιθανόν. Άσσος και όβερ λοιπόν.

Στη Βαρκελώνη κλείνω προς το 2πλο. Όχι να νικήσει η Εφές αλλά να υπερασπιστεί το +11,5 που της δίνουν. Η Μπάρτσα αν και βελτιωμένη κάπως δεν είναι στα πολύ καλά της, δεν έχει την σφιχτή άμυνα που είχε άλλες χρονιές. Και το όβερ μπορεί να περάσει μιας και περιμένω να ανοίξει ο ρυθμός και να έχουμε μεγάλο σκορ. 2πλο και όβερ 145,5.

Τέλος η Ρεάλ μέχρι τώρα κάνει επίδειξη δύναμης. Αλλά από δω και πέρα θα την κρίνουμε. Στο ντέρμπι με την Μπάρτσα πριν μερικές μέρες πέρασε άνετα. Πιστεύω οτι το ίδιο μπορεί να κάνει και σήμερα με την Παρτιζάν. 2πλο με -12,5...

Αυτά τα τρία ματς θα κρατήσω... Στα άλλα δεν βγάζω ξεκάθαρη γνώμη. Κλείνω προς το 2πλο της Μακάμπι και τον άσσο της Μάλαγα, αλλά όχι ζεστά.

θα συμφωνήσω για τα Ισπανικά, τα άλλα δεν τα ακουμπάω καν......
    To μεγάλο στοίχημα είναι πρώτα η διασκέδαση και μετά το χρήμα

Καλησπέρα.
    Σκέφτομαι να τη παρακολουθήσω κάπως την Ευρωλίγκα από δω και πέρα. Ως τώρα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα, επειδή και το επίπεδο ήταν χαμηλό και η ομάδα μου (ΠΑΟ) απογοητευτική. Όμως επειδή έχουμε μπροστά μας 14 αγωνιστικές (x 8 αγώνες τη κάθε αγωνιστική), αρκετό πράγμα δηλαδή, δεν έχει και Τσ.Λ. κλπ μεσοβδόμαδα, ίσως να αξίζει τον κόπο κι αν πάει καλά στοιχηματικά, συνεχίζουμε.

Για σήμερα είδα ότι στις 8μμ έχει 3 ματσάκια την ίδια ώρα κι έριξα μια 3δούλα σ' αυτά απ' το πρωί.
    Γαλατά άντερ147,5 (έχει πέσει στο 145,5) - Ρεάλ -12,5 (σταθερή) - Μάλαγα -5 (είναι στο -4,5 τώρα).

Με τον ΠΑΟ δεν πρόκειται να ανακατευτώ καθόλου στοιχηματικά, όχι μόνο σήμερα, αλλά και στη πορεία. Δεν τον πιστεύω, για να τον στηρίξω και δεν μπορώ να τον κοντράρω, γιατί δεν θα ξέρω τι θέλω την ώρα του αγώνα. Μακάρι να πάει όσο το δυνατόν καλύτερα και σήμερα και στη πορεία, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος. Υλικό πάντως υπάρχει, είναι και πλήρης τώρα, αλλά και δύσκολο όμιλο έχει.

Quote Originally Posted by parolakias View Post
    Καλησπέρα.
    Σκέφτομαι να τη παρακολουθήσω κάπως την Ευρωλίγκα από δω και πέρα. Ως τώρα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα, επειδή και το επίπεδο ήταν χαμηλό και η ομάδα μου (ΠΑΟ) απογοητευτική. Όμως επειδή έχουμε μπροστά μας 14 αγωνιστικές (x 8 αγώνες τη κάθε αγωνιστική), αρκετό πράγμα δηλαδή, δεν έχει και Τσ.Λ. κλπ μεσοβδόμαδα, ίσως να αξίζει τον κόπο κι αν πάει καλά στοιχηματικά, συνεχίζουμε.

Για σήμερα είδα ότι στις 8μμ έχει 3 ματσάκια την ίδια ώρα κι έριξα μια 3δούλα σ' αυτά απ' το πρωί.
    Γαλατά άντερ147,5 (έχει πέσει στο 145,5) - Ρεάλ -12,5 (σταθερή) - Μάλαγα -5 (είναι στο -4,5 τώρα).

Με τον ΠΑΟ δεν πρόκειται να ανακατευτώ καθόλου στοιχηματικά, όχι μόνο σήμερα, αλλά και στη πορεία. Δεν τον πιστεύω, για να τον στηρίξω και δεν μπορώ να τον κοντράρω, γιατί δεν θα ξέρω τι θέλω την ώρα του αγώνα. Μακάρι να πάει όσο το δυνατόν καλύτερα και σήμερα και στη πορεία, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος. Υλικό πάντως υπάρχει, είναι και πλήρης τώρα, αλλά και δύσκολο όμιλο έχει.
    Quote Originally Posted by parolakias View Post
    Καλησπέρα.

Τον ΠΑΟ όπως και όλες τις ομάδες Κώστα τωρα θα τις δούμε. Δεν θα μου κάνει εντύπωση για άλλη μια φορά η Ρεάλ να φάει τα μούτρα της, όπως και δεν θα μου κάνει εντύπωση ο ΠΑΟ να αρχίζει να ρολάρει. Τέτοια εποχή άρχιζε να παίζει καλά εξάλου πάντα. Με την διαφορά οτι νωρίτερα ήταν πιο σταθερός και λίγο καλύτερος. Φέτος έχει και το άλλοθι των τραυματισμών που δεν έχει καταφέρει να παίξει πλήρης σχεδόν ποτέ. Σε 2-3 αγώνες θα ξέρουμε νομίζω τι θα κάνει. Όχι από τις νίκες ή τις ήττες, αλλά από τις εμφανίσεις. Εγώ πάντως έχω δει μια μικρή βελτίωση τελευταία ανεξερτήτως νικών. Ακόμα και στο ματς που ήταν κακός με την Μακάμπι, είχε πιο μετρημένες επιθέσεις, απλά ήταν πολύ άστοχος. Δεν εκβίαζε όμως καταστάσεις. Μπορεί να δεις δυο ματς που να έχει κάνει πχ 20 τρίποντα στο κάθε ένα και στο ένα να ήταν λάθος και στο άλλο νορμάλ. Σε προηγούμενα ματς τα εκβίαζε λόγω κακών επιλογών. Με την Μακάμπι πχ έβγαζε ελεύθερα σουτ που απλά δεν μπήκαν. Έχει μεγάλη διαφορά αυτό. Πρώτο δείγμα σήμερα και ελπίζω να κάνει μια εύκολη νίκη.

Quote Originally Posted by Ernesto View Post
    Τον ΠΑΟ όπως και όλες τις ομάδες Κώστα τωρα θα τις δούμε. Δεν θα μου κάνει εντύπωση για άλλη μια φορά η Ρεάλ να φάει τα μούτρα της, όπως και δεν θα μου κάνει εντύπωση ο ΠΑΟ να αρχίζει να ρολάρει. Τέτοια εποχή άρχιζε να παίζει καλά εξάλου πάντα. Με την διαφορά οτι νωρίτερα ήταν πιο σταθερός και λίγο καλύτερος. Φέτος έχει και το άλλοθι των τραυματισμών που δεν έχει καταφέρει να παίξει πλήρης σχεδόν ποτέ. Σε 2-3 αγώνες θα ξέρουμε νομίζω τι θα κάνει. Όχι από τις νίκες ή τις ήττες, αλλά από τις εμφανίσεις. Εγώ πάντως έχω δει μια μικρή βελτίωση τελευταία ανεξερτήτως νικών. Ακόμα και στο ματς που ήταν κακός με την Μακάμπι, είχε πιο μετρημένες επιθέσεις, απλά ήταν πολύ άστοχος. Δεν εκβίαζε όμως καταστάσεις. Μπορεί να δεις δυο ματς που να έχει κάνει πχ 20 τρίποντα στο κάθε ένα και στο ένα να ήταν λάθος και στο άλλο νορμάλ. Σε προηγούμενα ματς τα εκβίαζε λόγω κακών επιλογών. Με την Μακάμπι πχ έβγαζε ελεύθερα σουτ που απλά δεν μπήκαν. Έχει μεγάλη διαφορά αυτό. Πρώτο δείγμα σήμερα και ελπίζω να κάνει μια εύκολη νίκη.

Αν δεις το πρόγραμμα, Ερνέστο (Γιάννη), τα 3 πρώτα του παιχνίδια είναι σχετικά εύκολα κι επιβάλλεται να μαζέψει βαθμούς, όχι απλά εντυπώσεις, γιατί αλλιώς θα χρειαστεί να τους αναζητήσει τους βαθμούς σε δύσκολες έδρες και παιχνίδια στη συνέχεια.
    Παικτικά, αυτό που με ενοχλεί στη φετινή ομάδα είναι ότι δεν έχουν καθόλου κίνηση οι παίκτες, στρατιωτάκια ακούνητα κι αργές επιθέσεις, ποτέ δεν παίζαμε έτσι. Ίσως και να είχαμε καλομάθει, τι να πω ;

Όσον αφορά τη Ρεάλ, δεν παίζεται φέτος, θα είναι τεράστια έκπληξη, αν δεν το σηκώσει. Μόνο αν πέσει περονόσπορος σε τραυματισμούς βασικών παικτών της μπορεί να το χάσει. Και βέβαια και λόγω του ηλίθιου συστήματος του φάιναλ 4, όπου τα πάντα παίζονται σε 3 παιχνίδια μόλις μόνο κι έτσι τα πάντα μπορούν να συμβούν.
    Last edited by parolakias; 02/01/2014 at 20:53.

Η Μακάμπι κέρδισε... Η Ρεάλ επίσης. Ο ΠΑΟ επίσης. Το όβερ της Μπάρτσα ήρθε. Μέχρι εδώ καλά. Η Μπάρτσα κέρδισε άνετα, οπότε το 2πλο πήγε κουβά, όπως και το όβερ του ΠΑΟ που πέρα από την καλή του άμυνα, το Μιλάνο δεν μπορούσε απλά σε αυτό το επίπεδο να κάνει πολλά. Δεν ήταν μόνο καλός ο ΠΑΟ αλλά και πολύ μέτρια ομάδα το Μιλάνο και δεν είχε απαντήσεις.

Στοιχηματικά ευτυχώς για μένα έκανα καλή χημεία και πήρα τον άσσο του ΠΑΟ σε ζευγάρι με το όβερ της Μπάρτσα οπότε πληρώθηκα.

Ξεκινάει νωρίς σήμερα το πρόγραμμα, με τον εμφύλιο στη Ρωσία. Θα δώσω προβάδισμα στο φαβορί. ΤΣΣΚΑ 2πλο που θα είναι και κορμός για δύο μπετ που θα κάνω. Στο ένα σε μια τριάδα με τον άσσο της Ζαλγκίρις και το 2πλο της Φενέρ (με χάντικαπ 3,5 πόντους) και στο άλλο σε δυάδα με το όβερ του Ολυμπιακού.

Στο όριο πιστεύω οτι και η Ζαλγκίρις μπορεί να κερδίσει την αξιόμαχη Μπάγερν. Μεγαλύτερη εμπειρία έχει, ελπίζω να ξεκινήσει στην έδρα της με νίκη.

Τέλος είχα γράψει πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟ οτι το οτι κερδίζει ο Ολυμπιακός δεν λέει τπτ. Δεν είναι σε καλή κατάσταση και φάνηκε από τη 2η ήττα στα καπάκια από τον ΚΑΟΔ. Το ματς το βλέπω να πηγαίνει ψηλά. Γρήγορο ρυθμό και μεγάλο σκορ. Κοντά στους μ.ο των δύο ομάδων που είναι στους 84 και 81 πόντους περίπου. Εκεί λοιπόν πιστεύω οτι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και οτι μπορούμε να εκμεταλευτούμε το χάντικαπ. Πιθανή νίκη της Φενέρ δεν θα με εκπλήξει καθόλου. Ακόμα και η προϊστορία βολεύει σε αυτό που η Φενέρ σε 7 ματς στην Ελλάδα έχει φύγει με 4 ροζ φύλλα αγώνα.

Χρειάστηκε παράταση, αλλά εντέλει το πιάσαμε το πρώτο σημείο...

Κακές επιθέσεις η Ζαλγκίρις, αλλά πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Καλό στοιχείο αυτό, αλλά αν δεν βελτιωθεί επιθετικά δεν θα κάνει τπτ. Στα πρώτα 6 λεπτά πρέπει να έχει ανανεώσει 5-6 επιθέσεις ήδη, αλλά έχει σκοράρει μόλις δύο τρίποντα. 6-7 το σκορ.

Υ.Γ Όποιος το έπαιξε όβερ μάλλον το έχει χάσει για πλάκα...

10-15 τέλος πρώτης περιόδου...

Κρίμα για τον τεράστιο Σάρας. Μπήκε, πήρε την ομάδα πάνω του, μοίρασε 3-4 ασσίστ και μια διαφορά 12 πόντων έγινε 2. Βγαίνει και ξαφνικά μέσα σε ένα λεπτό η διαφορά ξαναπήγε στους 12...

Quote Originally Posted by Ernesto View Post
    Υ.Γ Όποιος το έπαιξε όβερ μάλλον το έχει χάσει για πλάκα...
    Μεγάλη μπουκιά φάε λέει η παροιμία... Τρελός ρυθμός στο 2ο 10λεπτο και 36-48 στο ημίχρονο το σκορ. Η Ζαλγκίρις δεν είναι καλή και δύσκολα με αυτή την εικόνα μπορεί να γυρίσει το ματς. Άμυνα δεν παίζει ούτε για τους τύπους. Η Μπάγερν από την άλλη δεν χάνει τρίποντο για κανένα λόγο. Όπως και να σουτάρει μέσα. Απίστευτα πράγματα. Ο Σάρας πήγε να μαζέψει την κατάσταση με το να κερνάει ασσίστ τους συμπαίκτες του, αλλά ένας κούκος δεν φτάνει. Πάνω που πάνε να μειώσουν λίγο, κάνουν ένα λάθος τρώνε 2-3 τρίποντα και πάλι η διαφορά στα ύψη...

Φοβερή εμφάνιση του Ολυμπιακού σήμερα.Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα να είναι τόσο καλός.
    Πήρε και σημαντική διαφορά,μήπως του χρειαστεί οπότε όλα καλά.
    Η ζωή φίλε μου είναι μία ντομάτα...Άλλος την τρώει στην μάπα και άλλος την τρώει σαλάτα!

Ένα σχόλιο για τη Ζαλγκίρις. Την είχα στο δευτερεύον μπετ μου, αλλά το μετάνοιωσα οικτρά. Πολύ κακή ομάδα. Πάρα πολύ. Τπτ άλλο. Στα υπόψιν για σταθερή κόντρα από δω και πέρα.

Στο ΣΕΦ τώρα εγώ έχω να πω οτι απλά ήταν ματσάρα. Χαίρομαι γιατί το ματς το είδα σωστά. Γρήγορος ρυθμός που μόνο στο 3ο δεκάλεπτο πήγε να χαλάσει και να με αγχώσει για το όβερ που θα έκλεινε την δυάδα μου. Το περίμενα πιο κοντά σε σκορ, αλλά δεν μου λέει κάτι η διαφορά, γιατί τα τελευταία 3.30 λεπτά δεν πρέπει να έχει μπει ούτε ένα καλάθι δύο πόντων. Διαγωνισμός τριπόντων μεταξύ Περπέρογλου, Πρέλτζιτς, Σπανούλη, Λοτζέσκι και Μπιέλιτσα. Αυτά τα σουτ δεν μπαίνουν πάντα και κάλλιστα αν δεν έμπαινε το πρώτο ή το 2ο θα μιλάγαμε για άλλο ματς. Κακές άμυνες δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τα ατού του αντιπάλου. Ωραίο όμως το ματς στο μάτι για κάποιον σαν και εμένα που δεν με ένοιαζε το τελικό σκορ, ειδικά από τη στιγμή που το όβερ έδειξε οτι θα βγει.

Υ.Γ Στην τελευταία περίοδο σκεφτόμουν αν θα βάλουν τους 37 πόντους που ήθελα για το όβερ. Στην 1η είχαν 46, στη 2η 41, στην 3η 31. Έδειχναν σαν να σφίγγαν οι άμυνες και να ρίχνουν τον ρυθμό. Τελικά μπήκαν 56 πόντοι αν θυμάμαι καλά. Με περίπου 22-23 πόντους στα τελευταία 3.30. Πανικός.