Results 1 to 3 of 3

Thread: Roland Garros 2013

Roland Garros 2013

Τρίτο grand slam της χρονιάς, το μοναδικό με την "ξενέρωτη", Κυριακάτικη έναρξη

Πρώτο μπετ στον Soeda ο οποίος ναι μεν δυσκολεύεται να σταθεί όρθιος στο χώμα αλλά το 4.80 απέναντι στον Sousa δείχνει κομματάκι τραβηγμένο μιας και μιλάμε για δυο παίχτες λίγο έξω από την πρώτη 100αδα της παγκόσμιας κατάταξης, με κάτω του μετρίου αποτελέσματα μέχρι στιγμής στη σεζον. Κανείς απ' τους δυο δεν έχει κερδίσει παιχνίδι στο κυριως ταμπλο του Ρολαν Γκαρός στην καριέρα του, 3η συμμετοχή η φετινή για τον Ιαπωνα και 2η για τον Πορτογάλο

Λόγω αποχώρησης της Fair μπορεί να μην αξίζει πλέον στοιχηματικά το τένις αλλά παρόλα αυτά παραμένει το αγαπημένο μου άθλημα, συνεπώς που και που ρίχνω και κανένα μπετ

Σήμερα στις 16.00 ώρα Ελλάδας, είναι ο τελικός των αντρών μεταξύ του κορυφαίου στο συγκεκριμένο τουρνουά (και γενικότερα στο χώμα) Ναδάλ απέναντι στον 3ο καλύτερο παίκτη στη συγκεκριμένη επιφάνεια (μετά τον Τζόκοβιτς) και επίσης Ισπανό, Φερέρ.

Είναι η συνολικά 24η αναμέτρησή τους με τον Ναδάλ να τον έχει πελάτη με 19-4.
    Από αυτές οι 17 αναμετρήσεις είναι σε χωμάτινη επιφάνεια με το Ναδάλ να έχει χάσει μόλις μία φορά το μακρινό 2004, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Φέτος έχουν βρεθεί ήδη 3 φορές, όλες σε χώμα, με το Ναδάλ να κερδίζει με 2-1 στα Μάστερς της Ρώμης και της Μαδρίτης και 2-0 νωρίτερα στο Ακαπούλκο.

Για το Φερέρ ο μεγάλος στόχος που ήταν να φθάσει στον τελικό του Ρολάντ Γκαρός (για πρώτη φορά) επιτεύχθηκε.

Ο Ναδάλ αν κερδίσει σήμερα θα γίνει ο μοναδικός παίχτης που έχει κερδίσει το Ρολάντ Γκαρός (και γενικότερα οποιοδήποτε Γκράντ Σλάμ) για 8η φορά.

Η κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι δύο, έχοντας δει τα περισσότερα παιχνίδια του τουρνουά, εκτιμώ ότι είναι μέτρια προς καλή. Ο Ναδάλ όντας εκτός για το μεγαλύτερο διάστημα του 2012 (από το Γουίμπλεντον και μετά) επανήλθε φέτος τον Φεβρουάριο και σιγά σιγά δείχνει να φτάνει τα γνωστά του στάνταρ. Ειδικά στον ημιτελικό με τον Τζόκοβιτς έδειξε ότι παραμένει top class τουλάχιστον στο χώμα. Ο Φερέρ κάνοντας μια τρομερή χρονιά πέρυσι, καταφέρνοντας να μπει στο top 4 (ελέω Ναδάλ που έπεσε εκτός 4άδας λόγω της απουσίας του) και φτάνοντας σήμερα στον τελικό, έπιασε το προσωπικό του ταβάνι.

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, νομίζω ότι ο Ναδάλ θα κερδίσει εύκολα. Επειδή όμως αυτό λένε και οι αποδόσεις (το 3-0 προσφέρετε στο 1.7) θα ψάξω ένα διαφορετικό στοίχημα με τα games και συγκεκριμένα το άντερ 32 games στο 2.37. Αυτό γιατί θεωρώ ότι ο Ναδαλ θα παρουσιαστεί σοβαρός στο πρώτο σετ, που συνήθως είναι και το κρίσιμο σε αυτά τα παιχνίδια όπου υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί. Αν κερδίσει το πρώτο, ακόμα και με 7-5 ή 7-6, θεωρώ ότι θα δούμε ένα 6-3, 6-2 στη συνέχεια. Για όποιον θέλει να καλυφθεί η 365 προσφέρει και το 32 – 37 games στο 4.33. Μου κάνει εντύπωση ότι το όβερ 37 προσφέρεται φαβορί στο σε σχέση με τα άλλα δύο, στο 2.2. Το ότι ο Ναδάλ έχασε σετ στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις του με τον Φερέρ δε μου λέει πολλά, καθώς δεν είχε επανέλθει ακόμα πλήρως από τον τραυματισμό του. Άλλωστε στόχος ήταν να είναι οκ στο Ρολάν Γκαρός. Αυτό φάνηκε και από την εύκολη ήττα με 2-0 από τον Τζόκοβιτς στον τελικό του Μόντε Κάρλο, 1,5 μήνα πριν.
    Σημειώνεται ότι οι δυο τους αναμετρήθηκαν και πέρυσι στον ημιτελικό του τουρνουά με τον Ναδάλ να κάνει περίπατο με 6-2, 6-2, 6-1. Τότε βέβαια ο Ναδάλ είναι σε εκπληκτική κατάσταση, αλλά και ο Φερέρ ήταν πολύ καλύτερα από ότι φέτος.

Προσωπικά θα έδινα 2.1 στο άντερ 32, συνεπώς πέραν του ότι θέλω να παίξω, νομίζω υπάρχει ένα μικρό value. Γενικότερα αυτό το στοίχημα της 365 έχει αποδειχθεί αρκετές φορές λάθος στο τουρνουά.
    Last edited by ntinos13; 09/06/2013 at 12:01.
    If you want to win, you must first learn to lose

Nice bet, Ntinos !!! Και με λογική και σωστή αιτιολόγηση....