Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 71

Thread: Μονά ή συστήματα;

Μονά ή συστήματα;

Σκέπτομαι από του χρόνου (ή κι από φέτος στις Βραζιλίες) να το ξαναγυρίσω ξανά στα μονά. Είμαι πολύ προβληματισμένος ειλικρινά. Έπαιζα μονά, πήγαινα μια χαρά, μετά από τη συνάντηση τής ταβέρνας και μετά από συζητήσεις με διάφορα παιδιά, το γύρισα σε συστηματάκια, έπιασα ένα πολύ καλό στη Τσάμπιονσιπ μια μέρα κι από τότε μιζέρια. Κάποτε θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό : Μονά (αρκετά σε αριθμό) ή συστήματα ; Δεν βρίσκω απάντηση σ' αυτό ακόμα.
    Last edited by parolakias; 14/05/2013 at 01:15.

Quote Originally Posted by parolakias View Post
    Σκέπτομαι από του χρόνου (ή κι από φέτος στις Βραζιλίες) να το ξαναγυρίσω ξανά στα μονά. Είμαι πολύ προβληματισμένος ειλικρινά. Έπαιζα μονά, πήγαινα μια χαρά, μετά από τη συνάντηση τής ταβέρνας και μετά από συζητήσεις με διάφορα παιδιά, το γύρισα σε συστηματάκια, έπιασα ένα πολύ καλό στη Τσάμπιονσιπ μια μέρα κι από τότε μιζέρια. Κάποτε θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό : Μονά (αρκετά σε αριθμό) ή συστήματα ; Δεν βρίσκω απάντηση σ' αυτό ακόμα.
    Καληνύχτα κι από μένα. Κι από αύριο θα ήθελα μια τοποθέτησή σας στο πιο πάνω ερώτημα.
    Last edited by parolakias; 14/05/2013 at 01:17.

Βασικότατος MARSEILLE's Avatar
    Καληνύχτα κι από μένα. Κι από αύριο θα ήθελα μια τοποθέτησή σας στο πιο πάνω ερώτημα.
    κι εγώ προβληματίζομαι πάνω σε αυτό,αν και παίζω περισσότερα μονά.
    90% του τζίρου πάει σε μονά και τα υπόλοιπα σε δυάδες και τριάδες.Κατά προσέγγιση δεν κρατάω στατιστικά

Quote Originally Posted by MARSEILLE View Post
    κι εγώ προβληματίζομαι πάνω σε αυτό,αν και παίζω περισσότερα μονά.
    90% του τζίρου πάει σε μονά και τα υπόλοιπα σε δυάδες και τριάδες.Κατά προσέγγιση δεν κρατάω στατιστικά
    Ε, στην ουσία τότε εσύ έχεις επιλέξει μονά στο ερώτημα.

Βασικότατος MARSEILLE's Avatar
    Ε, στην ουσία τότε εσύ έχεις επιλέξει μονά στο ερώτημα.
    Σου είπα το τι παίζω...παρ'όλα αυτά ψάχνομαι και προσπαθώ να βρω μια χρυσή τομή. Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω στιλ και θέλω να ακούσω γνώμες-απόψεις.Μπορεί κάποια να μου αρέσει και να την υιοθετήσω,δεν είμαι απόλυτος.

Κλασικό καλοκαιρινό θέμα. Να ανοίξουμε ένα τόπικ και να να την (ξανα)πιάσουμε την κουβέντα σιγά σιγά.

(Την απάντηση πάντως την έχει δώσει ήδη ο Σταύρος: Εξαρτάται από το πόσο καλός -προβλεπτικά- παίκτης είσαι. Αν είσαι καλός, συμφέρουν τα συστήματα. Αν είσαι καλούτσικος, τα μονά)
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Καλημέρες, φανατικός υπέρμαχος των συστημάτων εγώ. Δεν κρατάω κάποιο αρχείο με προβλεπτική ικανότητα αλλά επειδή θεωρώ δεδομένο σχεδόν ότι θα χτυπήσω κάποιες πολύ καλές μέρες, όπως και συνέβη φέτος ειδικά στην Αγγλία, παίζω σταθερά συστήματα. Από τρίξι μέχρι και 6άδες ακόμη πάντα όμως με μεγάλες αποδόσεις. Τίποτα πάντως δεν είναι πανάκεια στο στοίχημα, ότι ταιριάζει στον καθένα.
    Υ.Σ. Δεν χορταίνω να βλέπω την τελευταία φάση στο Γουότφορντ-Λέστερ, τα θηρία στο 97 βγάζουν σε κόντρα 4 παίκτες στην περιοχή!

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Κλασικό καλοκαιρινό θέμα. Να ανοίξουμε ένα τόπικ και να να την (ξανα)πιάσουμε την κουβέντα σιγά σιγά.

(Την απάντηση πάντως την έχει δώσει ήδη ο Σταύρος: Εξαρτάται από το πόσο καλός -προβλεπτικά- παίκτης είσαι. Αν είσαι καλός, συμφέρουν τα συστήματα. Αν είσαι καλούτσικος, τα μονά)
    Νίκο, δυο λόγια σ’ αυτά που λες, τα έχω αριθμήσει κιόλας, ώστε να επιδέχονται εύκολα απάντησης από κάποιον.

1)Σίγουρα ένα τόπικ μεσοπρόθεσμα μέσα στο καλοκαίρι, θα είχε πολύ ενδιαφέρον και το σημαντικότερο θα μας βοηθούσε όλους μας. Ας ελπίσουμε κάποιος να το θυμηθεί και να πάρει τη πρωτοβουλία να το ανοίξει.

2)Ο Σταύρος ποιος είναι ; Μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.

3) Το θέμα καλός-καλούτσικος-μέτριος παίκτης σηκώνει πολλή συζήτηση. Εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, από τη μέρα, από τη σεζόν, από το τι πρωταθλήματα και τι αθλήματα παίζει κάποιος, από το στυλ παιχνιδιού (μονά ή σύστημα και τι σύστημα), από το ύψος των αποδόσεων που παίζει, από την οικονομική δύναμη του καθενός και πολλά πολλά ακόμη. Δεν είναι έτσι εύκολο δηλαδή να χαρακτηρίσεις κάποιον σε ποια ακριβώς κατηγορία ανήκει.
    Για παράδειγμα στη δυσκολία κατάταξης κάποιου παίκτη σε κάποια κατηγορία, σου αναφέρω το εξής: Ας πάρουμε ως δείγμα παικτών τους συντάκτες της εφημερίδας, μια και τους ξέρουμε κιόλας. Ας υποθέσουμε ότι παίζουν ότι προτείνουν είτε σε πινακάκια, είτε στο δια ταύτα (προφανώς παίζουν κι άλλα, αλλά εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε τί, γι’ αυτό κρίνουμε μόνο τις προτάσεις τους τώρα). Θεωρείς εύκολο να τους κατατάξουμε σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες παικτών που αναφέραμε ; Γι’ αυτό λέω δεν είναι απλό το θέμα και σηκώνει πολλή συζήτηση.

4) Και στο άλλο θέμα που λες , δηλαδή ότι ο καλούτσικος παίκτης, καλό είναι γι’ αυτόν να παίζει μονά κι ο καλός παίκτης συστήματα, κι εδώ σηκώνει πολλή συζήτηση (δεν αντιλέγω, πιστεύω να με καταλαβαίνεις). Διότι αν ισχύει αυτή η λογική που λες, η λογική της μεγιστοποίησης των κερδών δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, τότε ο καλός παίκτης θα πρέπει να παίζει τρίξι ας πούμε κι ο ακόμα καλύτερος παίκτης να παίζει γιάνκι ή σούπεργιάνκι τότε.

Προσωπικά να μιλήσω τώρα, το στυλ στοιχηματισμού σε μονά μού είχε αρέσει όταν έπαιζα έτσι, γιατί μου προσέφερε διαρκή στοιχηματική πνευματική ηρεμία και δυνατότητα να ξανοίγομαι σε πολλά παιχνίδια. Έπρεπε βέβαια να φορτώσεις ένα κάποιο ποσό στην αρχή, για να παίξεις έτσι, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά εδώ ψάχνουμε να βρούμε τον σωστό τρόπο παιξίματος, ανεξαρτήτως του ύψους του ποσού που θα παίξει κάποιος. Στην οικονομική δυνατότητα του καθενός μας, είμαστε όλοι διαφορετικοί εδώ μέσα, στο στυλ παιχνιδιού όμως μπορούμε να βρούμε μια κοινή συνισταμένη.
    Αν έτρωγα ένα γκολ στο 94’, έλεγα «δεν πειράζει, ένα ματσάκι έχασα». Όταν όμως φάω γκολ στο 94’ και χάσω το σύστημα που θα μου αποφέρει το τετραψήφιο ποσό,θα είμαι άρρωστος για μέρες…
    Και πολλά ακόμα, τα λέμε εν καιρώ…

To 1 το λύσαμε εύκολα. Μετέφερα όλα τα σχετικά μηνύματα σε νέο τόπικ. Φαντάζομαι ότι δεν ξέχασα κανένα.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Το 2 είναι ακόμη πιο εύκολο, ο Χατζηγιάννης. Μπορεί βέβαια να απλοποιώ τη σκέψη του (έχει γράψει κάποια άρθρα στο ΜΜ για το θέμα), αλλά επιγραμματικά αυτό το συμπέρασμα αποκόμισα ως απλός αναγνώστης.

To 1 το λύσαμε εύκολα. Μετέφερα όλα τα σχετικά μηνύματα σε νέο τόπικ. Φαντάζομαι ότι δεν ξέχασα κανένα.
    Χα χα χα, ωραίος, καλά έκανες Νίκο ! Και στην αρχή μόλις είδα ότι είχα ανοίξει τόπικ και δεν τον ήξερα και δίπλα είδα Αγγελής, λέω τι γίνεται εδώ; ά τον προβοκάτορα τον Αγγελή , άνοιξε τόπικ επ' ονόματί μου και εν αγνοία μου
    Σωστή κίνηση !!! Άστο να υπάρχει ως τόπικ κι όποτε μάς έρθει, επανερχόμαστε.

Το 2 είναι ακόμη πιο εύκολο, ο Χατζηγιάννης. Μπορεί βέβαια να απλοποιώ τη σκέψη του (έχει γράψει κάποια άρθρα στο ΜΜ για το θέμα), αλλά επιγραμματικά αυτό το συμπέρασμα αποκόμισα ως απλός αναγνώστης.
    Α, μάλιστα, τον ξέχασα τον Σταύρο, τον έχω καταχωρημένο ως Χατζηγιάννη, επειδή δεν εμφανίζεται στο φόρουμ. Κι εσύ είσαι ο Αγγελής της εφημερίδας κι ο Νίκος του φόρουμ.
    Όμως επειδή δεν μπορούμε να βρούμε αυτό το άρθρο τώρα, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η επιχειρηματολογία του, δεν ξέρω αυτήν πώς μπορούμε να την έχουμε. Περιττό να πω ότι δεν βιαζόμαστε βέβαια...

Και μια και με παρουσίασες ως ανοίγοντα το τόπικ, το ερώτημα που έβαλα στη πρώτη μου τοποθέτηση είναι "μονά ή συστήματα", όχι "μονά ή τρίξι" όπως λέει τώρα ο τίτλος.
    Γιατί μπορεί να υπάρξει και τοποθέτηση υπέρ της δυάδας, εξάλλου ο Αντώναρος έτσι παίζει ή τουλάχιστον έτσι προτείνει τις περισσότερες φορές. Ή κάποιος άλλος να τοποθετηθεί υπέρ του 3-4-5 συστήματος.
    Κάντο "μονά η σύστημα" ή "μονά ή συστήματα" καλύτερα.
    Last edited by parolakias; 14/05/2013 at 17:54.

Α, μάλιστα, τον ξέχασα τον Σταύρο, τον έχω καταχωρημένο ως Χατζηγιάννη, επειδή δεν εμφανίζεται στο φόρουμ. Κι εσύ είσαι ο Αγγελής της εφημερίδας κι ο Νίκος του φόρουμ.
    Χα χα, πολύ καλός διαχωρισμός!

Και μια και με παρουσίασες ως ανοίγοντα το τόπικ, το ερώτημα που έβαλα στη πρώτη μου τοποθέτηση είναι "μονά ή συστήματα", όχι "μονά ή τρίξι" όπως λέει τώρα ο τίτλος.
    Γιατί μπορεί να υπάρξει και τοποθέτηση υπέρ της δυάδας, εξάλλου ο Αντώναρος έτσι παίζει ή τουλάχιστον έτσι προτείνει τις περισσότερες φορές. Ή κάποιος άλλος να τοποθετηθεί υπέρ του 3-4-5 συστήματος.
    Done!

Να προσθεσω οτι αυτα τα thread ειναι πολυ σημαντικα εως παρα πολυ και πρεπει ολοι μας να πουμε μια γνωμη για το παραπανω θεμα... Ρε παρολακια (πες μας και το κανονικο σου ονομα μην σε λεμε παρολακια αφου τα χεις κοψει ) γιατι σε ξενερωνει οταν χανεις το συστημα και οχι το μονο? Συνηθως γινεται το αντιθετο δηλαδη τα λεφτα των μονων κλαιγονται πιο ευκολα αν δεν εχεις μπατζετ και των τριξι λιγοτερο λογω πολυ χαμηλοτερου πονταρισματος. Εκτός αν εχεις και εσυ το δικο μου μεγαλο μειονεκτημα του δεν μπορω να χανω στο στοιχημα, με εκνευριζει απιστευτα, τοτε πασο σε καταλαβαινω . Λοιπόν πιστευω οτι τα μονα ειναι πολυ καλη λυση αν θελησεις να εχεις μερικες νικες "σιγουρες" μεσα σε 2 ΣΚ ας πουμε, το θεμα ειναι οτι απο εχω διαπιστωσει θελει ενασχοληση τουλαχιστον καθημερινη (και αρκετες φορες και πολλες ωρες) διοτι απο παντου μπορει να ερθουν ευκαιριες και οποτε ειναι αναλογως το ατομο. Τωρα βεβαια με τα συστηματα που παιζει ολο το φορουμ παιζεις με την σωστη κατ'εμε λογικη του οτι δεν θα κερδισω συχνα, απλα οταν κερδισω θα τους παρω ολο τον σερβερ σπιτι μου, αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει πολυ δεν μπορω να πω και πολλα, δοξα το θεο ολο το φορουμ τα σκιζει τα συστηματα καθε ΣΚ. Μια πολυ καλη ιδεα, ομως ηταν αυτη που ειχε ριξει ο Σνεικ που ελεγε να ακολουθησεις μια ομαδα που φερνει συστηματικα Χ (κυριως βαση φορμας, αγωνιστικων νεων, πρωταθληματος κλπ) και να την κυνηγας σε ολοκληρη την σεζον σε ολα της τα ματς, ακουγεται πολυ καλο σαν σκεψη αλλα εξ'υπακουει ξεχωριστο και μαλιστα σχετικα μεγαλο μπατζετ και συστηματικο παιξιμο της ανεξαρτητως αγωνιστικης (κανεις και προσαρμογες βεβαια σε αυτον τον τροπο αλλα πιστευω αν εισαι σταθερος απο την αρχη ως το τελος θα σαι σιγουρα +) που για μενα ειναι λιγακι δυσκολο. Τωρα αν υπαρχει καποιος να μας πει και κανενα καινουριο τροπο παιχνιδιου ή τον δικο του τροπο ειμαστε χαρουμενοι να τον παραθεσει. Επίσης πιστευω οτι θα ηταν καλη ιδεα να πουμε ολοι τι πρωταθληματα εχουμε ψαξει και τι σημεια φερνουν στατιστικως συχνα....(πχ η Κύπρος περισυ ειχε 67% των ματς αντερ, η Σκωτια ειχε και εχει 61% Χ2 κλπ)
    marco verratti eisai teratwdhs

Quote Originally Posted by deadpiece View Post
    Ρε παρολακια (πες μας και το κανονικο σου ονομα μην σε λεμε παρολακια αφου τα χεις κοψει ) γιατι σε ξενερωνει οταν χανεις το συστημα και οχι το μονο? Συνηθως γινεται το αντιθετο δηλαδη τα λεφτα των μονων κλαιγονται πιο ευκολα αν δεν εχεις μπατζετ και των τριξι λιγοτερο λογω πολυ χαμηλοτερου πονταρισματος.
    Κώστα με λένε. Εσένα ;

Εξήγησα γιατί μου τη σπάει πολύ αν χάσω για ένα μόνο ματς ένα συστηματάκι κι όχι αν αυτό συμβεί σε μονό. Λόγω των διαφυγόντων κερδών, στο μονό θα μου διαφύγει διψήφιο ή το πολύ τριψήφιο νούμερο, ενώ στο σύστημα τριψήφιο ή και τετραψήφιο κάποιες φορές.

Εχω ξαναπεί τη γνώμη μου, θεωρώ ότι όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή έτσι κ εδώ πρέπει να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα στη ψυχοσύνθεση, στο χαρακτήρα. Αυτό που σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα. Προσωπικά μου έκανε καλό μια κουβέντα με τον Αγγελή κάπου το χειμώνα, αισθάνομαι ότι όλοι μας μπορούμε να βελτιωθούμε και να βουλώσουμε τρύπες από πιθανά κουσούρια μας αν είμαστε δεκτικοί κ ακούμε, και αναθεώρησα κάποια βασικά πράγματα προσέγγισης. Νομίζω ότι τα μονά, για Αγγλία μιλάμε που έχει και το συντριπτικό τζίρο του παιχνιδιού μου, με κάνουν να νοιώθω πιο άνετα αφού αμυντικά βοηθούν περισσότερο αν θες σε μία κακή περίοδο προβλεψιμότητας είτε να ελαχιστοποιήσεις τις ζημίες ή ακόμη και να βγεις οριακά πάνω. Προφανώς όλα θέλουν δοκιμές νομίζω, πχ τη λογική των τρίξι - κ αυτό ήταν το βασικό σημείο κουβέντας με τον Νίκο- την είχα (και ίσως κ τώρα δλδ εδώ που τα λέμε) πιάσει λάθος, ή εν πάση περιπτώσει δεν χρησιμοποιούσα το σύστημα αυτό κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μπορώ να πάρω τα θετικά του. Είναι μεγάλη κουβέντα πιστεύω και θέλει και ευκαμψία, αν δεις ότι κάτι σε βαλτώνει να το ψάξεις και να το αλλάξεις.
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Καλά ξεκινάει η κουβέντα.
    Να προσθέσω ότι με τα μονά δεν εξαρτάσαι καθόλου μα καθόλου από τη χημεία. Το μόνο που έχεις να σκεφτείς, από τότε που αποφασίζεις να το παίξεις, είναι αν θα το φορτώσεις ή όχι και πόσο θα το φορτώσεις .

Quote Originally Posted by Tsoutis View Post
    Εχω ξαναπεί τη γνώμη μου, θεωρώ ότι όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή έτσι κ εδώ πρέπει να βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα στη ψυχοσύνθεση, στο χαρακτήρα. Αυτό που σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα. Προσωπικά μου έκανε καλό μια κουβέντα με τον Αγγελή κάπου το χειμώνα, αισθάνομαι ότι όλοι μας μπορούμε να βελτιωθούμε και να βουλώσουμε τρύπες από πιθανά κουσούρια μας αν είμαστε δεκτικοί κ ακούμε, και αναθεώρησα κάποια βασικά πράγματα προσέγγισης. Νομίζω ότι τα μονά, για Αγγλία μιλάμε που έχει και το συντριπτικό τζίρο του παιχνιδιού μου, με κάνουν να νοιώθω πιο άνετα αφού αμυντικά βοηθούν περισσότερο αν θες σε μία κακή περίοδο προβλεψιμότητας είτε να ελαχιστοποιήσεις τις ζημίες ή ακόμη και να βγεις οριακά πάνω. Προφανώς όλα θέλουν δοκιμές νομίζω, πχ τη λογική των τρίξι - κ αυτό ήταν το βασικό σημείο κουβέντας με τον Νίκο- την είχα (και ίσως κ τώρα δλδ εδώ που τα λέμε) πιάσει λάθος, ή εν πάση περιπτώσει δεν χρησιμοποιούσα το σύστημα αυτό κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μπορώ να πάρω τα θετικά του. Είναι μεγάλη κουβέντα πιστεύω και θέλει και ευκαμψία, αν δεις ότι κάτι σε βαλτώνει να το ψάξεις και να το αλλάξεις.
    Ναι σε όλα. Μπόλνταρα όσα μού άρεσαν ιδιαίτερα.
    Last edited by parolakias; 14/05/2013 at 22:52.

Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast