Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 71

Thread: Μονά ή συστήματα;

Quote Originally Posted by parolakias View Post
    Καλά ξεκινάει η κουβέντα.
    Να προσθέσω ότι με τα μονά δεν εξαρτάσαι καθόλου μα καθόλου από τη χημεία. Το μόνο που έχεις να σκεφτείς, από τότε που αποφασίζεις να το παίξεις, είναι αν θα το φορτώσεις ή όχι και πόσο θα το φορτώσεις .
    ++++++ το μονό είναι πιο απλό παιχνίδι, βλέπεις κάτι το παίζεις και τέλος, ε έχεις να αποφασίσεις πόσο δυνατά θα το ποντάρεις.
    Ε και εδώ κάνεις μια κατηγοριοποίηση και τέλος, λες μέχρι 2.20 το 4-6%
    από 2.20 έως 3.00 ας πούμε το 3.5-5.5%
    από 3.00-3.60 το 3-5%
    από 3.60 έως 5.50 από 2.5-4.5%
    από 6.00 έως 9.00 από 2-4%
    διψήφιο από 1-3%

Εν τω μεταξύ, κόλλησα με το θέμα του Κώστα και χαζεύω παλιότερες θεωρητικές συζητήσεις μας - έχουμε κάνει συζητησάρες

(Αυτή την αναζήτηση να μην μπορώ να μάθω πώς χρησιμοποιείται σωστά!!!)
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Καλησπέρα! εγώ προσωπικά, που στόχος μου είναι το μεροκάματο,το παίξιμο μου είναι μονά και σπάνια δυάδες.Βέβαια το 80% του παιξίματος μου είναι το live,
    συστήματα (τριξο-γιανκι) σχεδόν αποκλειστικά στο νησί και αυτό, διότι έχουμε πολύ καλούς tipsters
    sir Νίκο είχες γράψει μια φορά στην εφημερίδα ότι θα εξηγήσεις τη μόδα του τριξι (κάτι σαν αφιέρωμα),το περιμένουμε :P

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Εν τω μεταξύ, κόλλησα με το θέμα του Κώστα και χαζεύω παλιότερες θεωρητικές συζητήσεις μας - έχουμε κάνει συζητησάρες

(Αυτή την αναζήτηση να μην μπορώ να μάθω πώς χρησιμοποιείται σωστά!!!)
    Μην το ψάχνεις, είναι ζήτημα σε όλα μα όλα τα φόρουμ που έχω υπάρξει. Είναι από τα προβλήματα που και σε 2000 χρόνια θα υφίσταται, εκνευριστικό
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Quote Originally Posted by payback View Post
    Καλησπέρα! εγώ προσωπικά, που στόχος μου είναι το μεροκάματο,το παίξιμο μου είναι μονά και σπάνια δυάδες.Βέβαια το 80% του παιξίματος μου είναι το live,
    συστήματα (τριξο-γιανκι) σχεδόν αποκλειστικά στο νησί και αυτό, διότι έχουμε πολύ καλούς tipsters
    sir Νίκο είχες γράψει μια φορά στην εφημερίδα ότι θα εξηγήσεις τη μόδα του τριξι (κάτι σαν αφιέρωμα),το περιμένουμε :P
    Καλησπέρα, παίχτη!!!

Εχεις δίκιο για την υπόσχεση, κι εγώ το θέλω και το χω στο μυαλό μου. Αλλά δεν μου βγαίνει αυτή τη στιγμή. Γενικά, δεν έχω κέφια περί προσωπικών/θεωρητιικών θεμάτων αυτή την περίοδο, δεν είμαι στα καλύτερά μου - και κουρασμένος και μπερδεμένος και στα κλειστά μου. Ισως τα καταφέρω μετά τις διακοπές, τον Ιούλιο, θα δούμε.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Αναντικατάστατος tommy betman's Avatar
    [QUOTE=Angelis;202378]Εν τω μεταξύ, κόλλησα με το θέμα του Κώστα και χαζεύω παλιότερες θεωρητικές συζητήσεις μας - έχουμε κάνει συζητησάρες

(Αυτή την αναζήτηση να μην μπορώ να μάθω πώς χρησιμοποιείται σωστά!!!)[/QUOTE]

Ομοιως
    Νέε μου...μάθε όσα περισσότερα μπορείς από την άγνοιά μου...

εγω παιδια φετος δεν επαιξα σχεδον καθολου μονα .επαιζα τριχι ,3-4-5 και 3-4 στα οβερ και τα γκολ μολις τελειωσει η χρονια θα σας στειλω τα στατιστικα μου ανα αγωνιστικη μετα την 6η εβδομαδα.το ιδιο θα κανω και για τα παιδια της εφημεριδας .τα εχω κρατησει γενικα αλλα αν τα εχουν οι ιδιοι και με ευρος αποδοσεων θα ειναι πολυ χρησιμο για του χρονου.ο πορτουλας θυμαμαι ειχε κανει καποια στιγμη φοβερο σερι.επισης κραταω τα παρεδωσε των τελευταιων αγωνιστικων αλλα δεν τα εχω περασει ακομη .

Quote Originally Posted by parolakias;202307
    [B
    Το θέμα καλός-καλούτσικος-μέτριος παίκτης σηκώνει πολλή συζήτηση.[/B] Εξαρτάται από πολλές παραμέτρους, από τη μέρα, από τη σεζόν, από το τι πρωταθλήματα και τι αθλήματα παίζει κάποιος, από το στυλ παιχνιδιού (μονά ή σύστημα και τι σύστημα), από το ύψος των αποδόσεων που παίζει, από την οικονομική δύναμη του καθενός και πολλά πολλά ακόμη. Δεν είναι έτσι εύκολο δηλαδή να χαρακτηρίσεις κάποιον σε ποια ακριβώς κατηγορία ανήκει.
    Κώστα, για μένα είναι πανεύκολο, κι ίσως σου φανεί απλοικό.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ αυτός που κερδίζει πολλά.
    ΚΑΛΟΣ αυτός που κερδίζει λίγα.
    ΜΕΤΡΙΟΣ αυτός που είναι στα λεφτά του.
    ΚΑΚΟΣ αυτός που χάνει λίγα.
    ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ αυτός που χάνει πολλά.

Ο τρόπος δεν έχει καμία σημασία.

Αν κέρδιζες με τα μονά, εκεί πρέπει να επιστρέψεις.
    Εγώ παίζω μονά, γιατι έτσι έφτασα στην κατηγορία ΜΕΤΡΙΟΣ.
    Οταν βλέπω τα κερδισμένα συστήματα των άλλων, βέβαια ζηλεύω.

Quote Originally Posted by SIDDHARTHA View Post
    Κώστα, για μένα είναι πανεύκολο, κι ίσως σου φανεί απλοικό.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ αυτός που κερδίζει πολλά.
    ΚΑΛΟΣ αυτός που κερδίζει λίγα.
    ΜΕΤΡΙΟΣ αυτός που είναι στα λεφτά του.
    ΚΑΚΟΣ αυτός που χάνει λίγα.
    ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ αυτός που χάνει πολλά.

Ο τρόπος δεν έχει καμία σημασία.

Αν κέρδιζες με τα μονά, εκεί πρέπει να επιστρέψεις.
    Εγώ παίζω μονά, γιατι έτσι έφτασα στην κατηγορία ΜΕΤΡΙΟΣ.
    Οταν βλέπω τα κερδισμένα συστήματα των άλλων, βέβαια ζηλεύω.
    Σιντάρτα,
    είσαι εκτός θέματος, αν ισχυρίζεσαι ότι : Ο τρόπος δεν έχει καμία σημασία, όπως γράφεις παραπάνω στη τοποθέτησή σου.
    Το τόπικ αυτό ανοίχτηκε για να ψάξουμε να βρούμε τον καλύτερο τρόπο να παίζουμε αυτά τα σημεία τα οποία επιλέγουμε, αυτό ψάχνουμε, αν δεν το έχεις αντιληφθεί.

Τέλος να μην απομονώνεις μόνο μια παράγραφο από αυτά που είπα, γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις. Η παράγραφος που έκοψες είχε συνέχεια, μάλιστα τα είχα αριθμήσει 1,2,3,4, για ευκολία τοποθέτησης κάποιου συμφορουμίτη, όπως έγραψα. Εσύ ανέβασες το μισό 3 από το σχόλιο #8. Αν ήθελες να απαντήσεις και να τοποθετηθείς, να ανέβαζες όλη τη σκέψη 3. Αυτά εκ μέρους μου α) γιατί αποπροσανατολίζεται η συζήτηση που κάνουμε και β) γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
    Last edited by parolakias; 15/05/2013 at 19:46.

Σιντάρτα,
    είσαι εκτός θέματος, αν ισχυρίζεσαι ότι : Ο τρόπος δεν έχει καμία σημασία, όπως γράφεις παραπάνω στη τοποθέτησή σου.
    Το τόπικ αυτό ανοίχτηκε για να ψάξουμε να βρούμε τον καλύτερο τρόπο να παίζουμε αυτά τα σημεία τα οποία επιλέγουμε, αυτό ψάχνουμε, αν δεν το έχεις αντιληφθεί.

Τέλος να μην απομονώνεις μόνο μια παράγραφο από αυτά που είπα, γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις. Η παράγραφος που έκοψες είχε συνέχεια, μάλιστα τα είχα αριθμήσει 1,2,3,4, για ευκολία τοποθέτησης κάποιου συμφορουμίτη, όπως έγραψα. Εσύ ανέβασες το μισό 3 από το σχόλιο #8. Αν ήθελες να απαντήσεις και να τοποθετηθείς, να ανέβαζες όλη τη σκέψη 3. Αυτά εκ μέρους μου α) γιατί αποπροσανατολίζεται η συζήτηση που κάνουμε και β) γιατί δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
    Ίσως το εννοουσε απο την αποψη του Τσουτη, δηλαδη οτι δεν εχει σημασια εφ'οσον ταιριαζει στον καθενα.. Αλλα και παλι ειναι πολυ καλο να προτεινουμε τροπους παιχνιδιου αλλα θα ηθελα να ανοιγαμε και ενα τοπικ με χαρακτηριστικα σημεια καθε πρωταθληματος που ασχολειται ο καθενας...
    Το ονομα μου ειναι Φιλιππος κιολας
    marco verratti eisai teratwdhs

Quote Originally Posted by deadpiece View Post
    Ίσως το εννοουσε απο την αποψη του Τσουτη, δηλαδη οτι δεν εχει σημασια εφ'οσον ταιριαζει στον καθενα.. Αλλα και παλι ειναι πολυ καλο να προτεινουμε τροπους παιχνιδιου αλλα θα ηθελα να ανοιγαμε και ενα τοπικ με χαρακτηριστικα σημεια καθε πρωταθληματος που ασχολειται ο καθενας...
    Το ονομα μου ειναι Φιλιππος κιολας
    Έχουμε χρόνο να πούμε τις απόψεις μας, Φίλιππε. Όπως είπε κι ο Νίκος αυτή είναι κλασική καλοκαιρινή συζήτηση. Μέχρι τη νέα σεζόν θα έχουμε καταλήξει κάπου. Δεν βιαζόμαστε. Προσωπικά έχω πολλά να πω, αλλά εν καιρώ. Είναι θέμα διάθεσης, είναι θέμα διαχείρισης χρόνου ή προτεραιοτήτων του καθενός μας. Απλά τώρα πρέπει να βάλουμε τα σωστά πλαίσια της συζήτησης, για να μη χαθούμε στη πορεία.

Έχουμε χρόνο να πούμε τις απόψεις μας, Φίλιππε. Όπως είπε κι ο Νίκος αυτή είναι κλασική καλοκαιρινή συζήτηση. Μέχρι τη νέα σεζόν θα έχουμε καταλήξει κάπου. Δεν βιαζόμαστε. Προσωπικά έχω πολλά να πω, αλλά εν καιρώ. Είναι θέμα διάθεσης, είναι θέμα διαχείρισης χρόνου ή προτεραιοτήτων του καθενός μας. Απλά τώρα πρέπει να βάλουμε τα σωστά πλαίσια της συζήτησης, για να μη χαθούμε στη πορεία.
    οκ εληφθην
    marco verratti eisai teratwdhs

Το θέμα πράγματι έχει συζητηθεί αρκετά και πιστεύω ότι όντως είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Ωστόσο υπάρχει μια ξεκάθαρη πραγματικότητα. Αν εγώ σε ένα ΣΚ παίξω 10 ματς με απόδοση ας πούμε 2 και ποντάρισμα 3 ευρώ και πιάσω τα 5 σε μονά, είμαι στα λεφτά μου. Αν πάλι είχα παίξει δύο συστήματα 3-4-5 ας πούμε στο ευρώ και έχω παίξει 32€ υπάρχει περίπτωση να έχω πιάσει από το ελάχιστο ( μία τριάδα σε ένα σύστημα ) και να είμαι χαμένος κατά 24€ μέχρι να έχω πιάσει ολόκληρη την πέντάδα και να έχω κέρδος 160€. Όπως καταλαβαίνουμε στην περίπτωση των συστημάτων παίζει τεράστιο ρόλο η τύχη στην μοιρασιά των παιχνιδιών γεγονός που θα φέρει αντίστοιχα και τρομερές αυξομοιώσεις στα κέρδη. Επειδή εγώ προσωπικά προτιμώ το μικρότερο ρίσκο και ένα μικρό μεν αλλά πιο σίγουρο κέρδος επιλέγω τα μονά.
    Ακόμη και το πιο μεγάλο ταξίδι, αρχίζει με ένα απλό βήμα.

Πιστευω οτι τον μεγαλυτερο ρολο παιζει η προβλεπτικη ικανοτητα του καθενος.Εγω συνηθως παιζω μια καλη δυαδα με τα 1/3 των χρηματων μου και τα υπολοιπα 2/3 σε μια τετραδα που περιεχει και τα δυο προηγουμενα παιγνιδια. Πρωτιστως κοιταζω παιγνιδια που θα επαληθευτουν-θα κοσκινιστουν βασει καποιων στανταρς αναλυσεων που κανω ,και δεν παιζω σημεια που ειναι μονο μεγαλα και που η περιπτωση να επαληθευτουν ειναι ελαχιστη.Βεβαιως αν ενα σημειο εχει μεγαλη αποδοση και συμπιπτει με τις αναλυσεις μου δεν θα το αφησω.Φυσικα σε ολα αυτα θα πρεπει να εχεις και το σχετικο φαρδος, λιγο οχι πολυ.

Η μαχη είναι άνιση εαν και εφοσον θες σε βαθος χρονου τουλαχιστον να μην χανεις πολλα και στην καλυτερη περιπτωση να εχεις λιγο κερδος .ΜΟΝΑ χωρις δευτερη σκεψη.Επισης ας δοκιμασει καποιος να καταγραψει εστω για 2 μηνες ολες τις ομαδες που πονταρε ειτε σε 2αδες ειτε 3αδες τριξι κτλ και μετα να δει αν τις πονταρε σε μονα απο 1 ευρο τι θα εκανε.Παιχτης με τις βασικες γνωσης στοιχηματικης παιδειας και δοξα το θεο πιστευω οτι αρκετα παιδια εδω την εχουν ειμαι 99,9% σιγουρος οτι αν πονταρουμε μονο μονα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.
    Δάσκαλε το παραδέχομαι άσσος στην θεωρία... μηδέν στην πράξη!!!

Quote Originally Posted by big_nick View Post
    Η μαχη είναι άνιση εαν και εφοσον θες σε βαθος χρονου τουλαχιστον να μην χανεις πολλα και στην καλυτερη περιπτωση να εχεις λιγο κερδος .ΜΟΝΑ χωρις δευτερη σκεψη.Επισης ας δοκιμασει καποιος να καταγραψει εστω για 2 μηνες ολες τις ομαδες που πονταρε ειτε σε 2αδες ειτε 3αδες τριξι κτλ και μετα να δει αν τις πονταρε σε μονα απο 1 ευρο τι θα εκανε.Παιχτης με τις βασικες γνωσης στοιχηματικης παιδειας και δοξα το θεο πιστευω οτι αρκετα παιδια εδω την εχουν ειμαι 99,9% σιγουρος οτι αν πονταρουμε μονο μονα θα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.
    Η φράση που έκανα μπολντ με βασανίζει από τότε που την έγραψες. "Η μάχη είναι άνιση"..."Η μάχη είναι άνιση". Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό αυτή η φράση.

Ήθελα να γράψω κάποια επιχειρήματα υπέρ και κατά της κάθε άποψης, αλλά πλέον τα πράγματα έχουν ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου. Κατέληξα στο παιχνίδι σε μονά, άντε και καμιά δυαδούλα (κι αυτό υπό σκέψιν) αν έχει αποδόσεις μικρές, γύρω στο 2.00, δηλαδή 2 Χ 2 = 4.

Επειδή παίζω στοίχημα για να ενισχύσω (αν μπορέσω) το μηνιαίο εισόδημά μου κι όχι για να γίνω πλούσιος από το στοίχημα, κατέληξα στα μονά. Μονά ή λάιβ είναι νομίζω η συνταγή της επιτυχίας, αν θέλεις να έχεις ένα κέρδος 5 ή 10 ή 20 ή 30 ευρώ τη μέρα κατά μέσον όρο, ανάλογα με το πόσο δυνατά παίζει κάποιος.

Προκαλώ είτε τους απλούς παίκτες, είτε τους τίπστερς, που κρατούν αρχείο για τα στοιχήματά τους, να κάνουν τους σχετικούς υπολογισμούς για τον ένα ή τον άλλο τρόπο παιξίματος. Θα φανεί η υπεροχή του παιξίματος σε μονά πιστεύω.

Ένα άλλο καλό με τα μονά είναι ότι μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια που έχεις επιλέξει (μιλάμε για μέρα με πολλά παιχνίδια στο πρόγραμμα). Δεν χρειάζεται να κόψεις κάποια παιχνίδια (και ποια;; ιδού το βασανιστικό ερώτημα πριν τους αγώνες), τα παίζεις όλα κι ησυχάζεις. Απλά διαιρείς το ποσό που είσαι αποφασισμένος να παίξεις με τον αριθμό των αγώνων που επέλεξες και προκύπτει πόσα χρήματα θα παίξεις στον κάθε αγώνα στο περίπου.

Από εκεί και πέρα : 1) αν κάτι το βλέπεις έντονα, κάνεις μεγαλύτερο ποντάρισμα
    και 2) στη μεγάλη απόδοση ποντάρεις λιγότερα χρήματα, στη μικρή απόδοση περισσότερα.

Φίλε Κώστα αν σου κάτσει ένα σύστημα όμως, ποιά μονά και τρίχες κατσαρές..Αν έχεις μέσα σου αυτό το άθλιο μικρόβιο του τζόγου αναζητάς πάντα το μεγάλο κέρδος, και ειδικά αν σου κάτσει μια, μετά βλέπεις αλλιώς τα μονά και τις δυάδες, ειδικά αν είσαι και νέοπας όπως εγώ...

Παράδειγμα: Την ένδοξη boxing day έπαιξα αυτό το σύστημα 1 εως 5:

Επιβεβαιωση Στοιχηματος - RX6049085820I - Iντερνετ Ώρα στοιχήματος: 26/12/2012 06:10:55
    1 Σάντερλαντ Σάντερλαντ v Μάντσεστερ Σίτι
    (Τελικό Αποτέλεσμα) 26/12/2012 7.00 Κερδισμένο
    2 Πιτέρμπορο Γουλβς v Πιτέρμπορο
    (Τελικό Αποτέλεσμα) 26/12/2012 4.50 Κερδισμένο
    3 Μπαρνέτ Τζίλιγχαμ v Μπαρνέτ
    (Τελικό Αποτέλεσμα) 26/12/2012 8.50 Κερδισμένο
    4 Γουόλσολ Μίλτον Κέινς Ντονς v Γουόλσολ
    (Τελικό Αποτέλεσμα) 26/12/2012 6.00 Κερδισμένο
    5 Σέρκλ Μπριζ Λόκερεν v Σέρκλ Μπριζ
    (Τελικό Αποτέλεσμα) 26/12/2012 4.50 Χαμένο

Το φοβερό είναι ότι η 5η μου επιλογή ήταν η Γουένσντεϊ στο 4,50 μέσα στη Μπόλτον, όμως οι καταραμένοι Βέλγοι αποφάσισαν να βάλουν αγωνιστική εκείνη τη μέρα(κι εγώ να παίξω Σερκλ Μπριζ), και έτσι χάλασε ένα ιστορικό ταμείο.

Το θέμα είναι ότι από εκείνη την ημέρα και για κανένα μήνα, την είχα δει τελείως "αλλιώς". Έπαιξα καναδυό συστήματα, δεν έκατσαν, και από την Πρωτοχρονιά άρχισα τα μονά. Όβερ από δώ, διπλά απο κει, δώστου γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο στο λάιβ και γενικά, έχασα τη μπάλα. Πριν βγει ο Γενάρης είχα χάσει τα μισά λεφτά της boxing day, τα οποία όμως τα πήρα με μια paysafe των 25 ευρώ!

All i'm saying είναι πως δε νομίζω ότι υπάρχει σωστός τρόπος παιχνιδιού, είναι κάτι σαν αιώνιο δίλημμα. Τα μονά παρέχουν μια κάποια ασφάλεια, στη λογική ότι κάτι θα πιάσεις, δεν μπορεί, πονάνε πολύ περισσότερο τη τσέπη όμως(τουλάχιστον τη δική μου), τη στιγμή που και το κέρδος που δίνουν, δεν είναι δα και τεράστιο. Το σύστημα από την άλλη τις περισσότερες φορές θα αποδίδει πχ 2 στα 5, τα οποία 2 αν τα έπαιζες μονά θα απέδιδαν σαφώς καλύτερα. Τη μια φορά που θα σου κάτσει θα γίνεις πρώτος μάγκας, ενδέχεται όμως να χάσεις το στόχο σου που δεν είναι άλλος από τη νίκη έστω και με μισό-μηδέν.

Πιστεύω ότι το "σωστό" είναι αυτό που νιώθει ο καθένας μέσα από την εμπειρία και το στυλ που κουβαλάει, στοιχεία τα οποία τον καθιστούν μοναδικό στο είδος του. Το λάθος θεωρώ πως είναι να αλλάζεις στρατηγική συνέχεια γιατί τη μια θα παίξεις μονά αντί για σύστημα, και την άλλη το ανάποδο. Είναι(περίπου) σαν να παίζεις κάποια νούμερα στο κίνο,χάνεις. Στη δεύτερη κλήρωση αλλάζεις νούμερα και έρχονται αυτά που είχες παίξει στην πρώτη, με αποτέλεσμα να χτυπάς το κεφάλι σου!

Κλείνοντας, τα μονά μου φαίνονται ένας επαγγελματικότερος τρόπος στοιχήματος αν μου επιτρέπεται η έκφραση. Στηρίζεσαι στην (όποια) ικανότητα έχεις και λες θα κόψω το λαιμό μου,θα καταφέρω να έχω κέρδος. Από την άλλη το σύστημα είναι πιό "αλέγκρο" τύπος παιξίματος, πιο ερασιτεχνικός. Αυτός που παίζει περισσότερο για(ή έχει την ανάγκη) να κερδίσει βασίζεται στα μονά. Αυτός που κουβαλάει το μικρόβιο θα ονειρεύεται πάντα ένα απόλυτο σε σύστημα(το συναίσθημα του να περιμένεις ένα ματς στο σύστημα δε συγκρίνεται με οποιοδήποτε μονό), έστω κι αν με μαθηματική ακρίβεια τα λεφτά θα τα επιστρέψει και πάλι στους μπουκ.

Αυτά είχα να πω επί του θέματος μέσες άκρες, και συγνώμη αν κούρασα.

Προκαλώ είτε τους απλούς παίκτες, είτε τους τίπστερς, που κρατούν αρχείο για τα στοιχήματά τους, να κάνουν τους σχετικούς υπολογισμούς για τον ένα ή τον άλλο τρόπο παιξίματος. Θα φανεί η υπεροχή του παιξίματος σε μονά πιστεύω.
    Κι όμως, φίλε Κώστα, τα νούμερα αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο. Και μιλάω για πραγματικά νούμερα, για τα νούμερα in real life - oύτε πινακάκια, ούτε Μαθήματα, ούτε ασκήσεις επί χάρτου, ούτε υποθέσεις, ούτε κουκιά ούτε εικονικό παιχνίδι ούτε μα και σου και του και αν.

Φέτος λοιπόν έπαιξα ακριβώς 140 παιχνίδια σε συστήματα, σε 38 τρίξι και 8 γιάνκι, με συνολικό μέσο όρο απόδοσης 4,07. Το θεωρητικό μου ROI σε αυτά τα 140 παιχνίδια ήταν 1,361. Αν δηλαδή τα έπαιζα μονά από 1 ευρώ το κάθε παιχνίδι, θα έπαιζα 140 ευρώ και θα είχα επιστροφή 140 Χ 1,361 = 190,54.

Πάμε τώρα στα συστήματα. Και κρατήσου: Το θεωρητικό μου ROI (αν έπαιζα όλα τα συστήματα με το ίδιο ποσό και ισόποσα την κάθε στήλη – δηλαδή, για 1 ευρώ συνολικά στο τρίξι, 0,25 την κάθε στήλη) εκτοξεύεται από το 1,361 στο 2,846!!! Μιλάμε για τρελή διαφορά...

Κι αν σου φαίνεται μικρό το δείγμα της μιας σεζόν, ακριβώς το ίδιο μπορώ να το κάνω και για παλιότερες χρονιές, με πιο γήινα νούμερα ίσως, αλλά με το ίδιο συμπέρασμα: Το σύστημα είναι ένα κόλπο για να αυξάνεις το ROI σου. Αυτός είναι ο σκοπός των συστημάτων, τόσο απλά. Αν μπορείς να τα εκμεταλλευτείς, αυξάνεις τα κέρδη σου.

Παίζοντας μονά, ξέρεις πόσο κέρδος θα έχεις: όσο είναι το ROI σου! Αντε και λίγο παραπάνω, στη λογική ότι δεν θα παίξεις κάθε ματς ισόποσα, αλλά το καλό σου πιο δυνατά, και με την προϋπόθεση ότι ξέρεις να εκτιμάς ποιο είναι το καλό και ποιο το λιγότερο καλό, που φαντάζομαι ότι όλοι ξέρουμε πως δεν είναι τόσο εύκολο και απλό όσο ακούγεται. Με το σύστημα όμως, ΑΝ ξεκινάς από θετική βάση, ΑΝ δηλαδή είσαι θετικός παίκτης, μπορείς να το εκτοξεύσεις.

Οτι έχει και μειονεκτήματα το σύστημα, προφανώς και έχει: είναι πιο τζογαδόρικο και πιο επικίνδυνο, θέλει πολύ πιο γερό στομάχι, μπορεί να κάνεις πολύ καιρό να κερδίσεις κτλ. κτλ.- και για να το πω με μια κουβέντα, το σύστημα (το τρίξι ή το γιάνκι στην προκειμένη περίπτωση) είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ τρόπος παιχνιδιού από ό,τι το μονό, άσχετα ότι σε πολύ κόσμο έχει περάσει το ακριβώς αντίθετο. Τελικά όμως είναι τι ταιράζει στον καθένα. Στον καθένα τόσο ως ανθρώπινη προσωπικότητα όσο και ως στοιχηματική προσωπικότητα.

Αναντικατάστατος plestis13's Avatar
    Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Τελικά όμως είναι τι ταιράζει στον καθένα. Στον καθένα τόσο ως ανθρώπινη προσωπικότητα όσο και ως στοιχηματική προσωπικότητα.
    Το συμπερασμά μου από όσες παρόμοιες συζητήσεις έχουν γίνει είναι αυτό, είναι στον άνθρωπο!!
    Το μυστικό είναι στο τέλος να είσαι + και να περνάς καλά !!

Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast