Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ.....

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ.....

Ουτε σημερα 25/1/2013 εγραψε. τι συμβαινει παιδια?????? Προσωπικα ειναι ο αγαπημενος μου συντακτης και απο τους βασικους λογους που αγοραζω την εφημεριδα καθως κραταω τα κειμενα του(πολλα κομματια τα εχω χρησιμοποιησει και στην εκθεση στο σχολειο ) Οποιος ξερει παρακαλω πολυ να με ενημερωσει. ευχαριστω προκαταβολικα

Καλημέρα, Πάνο. Τελικά διεκόπη η συνεργασία του ΜΜ με τον Καθηγητή. Τώρα ακριβώς τα γιατί και τα πώς μη ρωτήσεις, δεν ξέρω να σου πω, πάντως διεκόπη.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Κριμα.Με την σοφη(πολλες φορες επιστημονικη) του γραφη εδινε ενα ιδιαιτερο χρωμα στην εφημεριδα...Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση παντως....τα ελεγε λιγο υπερβολικα μερικες φορες αλλα νομιζω ειχε σε μεγαλο βαθμο την ικανοτητα να σε πειθει για ενα σημειο....Μηπως ξερετε που μπορω να τον βρω(καποιο mail πχ) να τον ρωτησω αν γραφει καπου αλλου η αν εσεις ξερετε αν γραφει καπου?

Μέιλ μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό που είχε στη στήλη του, φαντάζομαι ότι θα το δει. Δεν γράφει πάντως αλλού, αυτό το ξέρω.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Πολυ κριμα. Ας γνωριζουν τα αφεντικα οτι δε διαβαζουμε την εφημεριδα μονο για τα σημεια, πολλες φορες ουτε καν τα υπολογιζουμε στο παιχνιδι μας. Αλλα για καποιες πενες που αξιζουν και που ανοιγουν τους οριζοντες. Πολυ κριμα.

Οντως χάθηκε ένα πολύ βασικό κομμάτι της εφημερίδας. Και ένας από τους λόγους αγοράς της.

Ελπίζω σε άμεση και άξια αντικατάσταση του.

Quote Originally Posted by SIDDHARTHA View Post
    Πολυ κριμα. Ας γνωριζουν τα αφεντικα οτι δε διαβαζουμε την εφημεριδα μονο για τα σημεια, πολλες φορες ουτε καν τα υπολογιζουμε στο παιχνιδι μας. Αλλα για καποιες πενες που αξιζουν και που ανοιγουν τους οριζοντες. Πολυ κριμα.
    ++++++++++++++++++
    marco verratti eisai teratwdhs

Κρίμα ήμουνα και εγώ ένας από αυτούς που αγόραζαν την εφημερίδα για να διαβάσω και να κόψω ένα άρθρο του(το κάνω και με τους άλλους όταν γράφουν κάτι αξιόλογο,αρκετά συχνά δηλαδή,τελευταίο πουλέν ο αλιπράντης.)πολλές φορές λοιπόν με έβαζε σε σκέψεις τον θεωρούσα πολύ διαφορετικό άνθρωπο και πάντα κάτι είχα να πάρω από τα κείμενα του...είναι απώλεια αλλά εντάξει δεν πέθανε ο άνθρωπος (να είναι καλά)...απλά έφυγε."εις το επανιδείν"
    "Playing with the knife in the teeth and ignorance of risk"

Εσεις στην μμ σας παρακαλω φερτε τον πισω αν γινεται και μπορειτε. παιρνω την εφημεριδα απο το 2007. απο το 8 θυμαμαι εγραφε ο καθηγητης με πρωτα αρθρα για μεξικο βελγιο. σχεδον 5 χρονια και ηταν ο αγαπημενος μου(μαζι με τον τσαρλυ). καντε κατι. δεν ειναι ''ιδια'' η εφημεριδα χωρις αυτον

Συμφωνώ κι εγώ με τους συμφορουμίτες οτι η απουσία του Μυστήριου είναι σημαντική και δυσαναπλήρωτη.Θέλω να πιστεύω οτι η λύση της συνεργασίας οφείλεται σε επιλογή του Καθηγητή λόγω προσωπικού κωλύματος ή γενικού "ξενερώματος".Βέβαια η παρούσα κατάληξη διαφαινόταν απο τη στιγμή που στην αρχή της χρονιάς έγραψε οτι τα άρθρα του θα δημοσιεύονται μόνο στην έκδοση της Παρασκευής.Σαν να ετοίμαζε την οριστική του "φυγή".Βέβαια,είχε γράψει οτι η απουσία του απ'το μεσοβδόμαδο φύλλο αντικαθίσταται με την συχνή παρουσία του στο site,όπου δήθεν είχε μεγαλύτερες δυνατότητες για επιλογή και τεκμηρίωση σημείων μή προβεβλημένων πρωταθλημάτων.(κάτι που δεν θα είχε απήχηση στην εφημερίδα,όπως αποδείχθηκε και με τη στήλη του Παγαρτάνη,που σταδιακά άλλαξε το χαρακτήρα της).Το ραντεβού με το site δεν τηρήθηκε πέρα απο μία και μοναδική guest εμφάνιση στις 18 Σεπτεμβρίου.

Παράλληλα,σε φύλλο του Δεκέμβρη,είχε υποστηρίξει οτι στο εξής ίσως τα άρθρα του να μην συνοδεύονταν απο προτάσεις σημείων(λόγω και της ρευστότητας που υπήρχε σχετικά με τους ιντερνετικούς μπουκ),συμπληρώνοντας πως ενδεχομένως θα στρεφόταν σε θεωρητικότερα άρθρα για το στοίχημα(βασικές αρχές,στρατηγικές,διαχείρι ση).Σ'αυτό το μοτίβο θεωρώ πως έχει πολλά να προσφέρει και είναι απείρως σημαντικότερο απ'την παράθεση ενός ξερού "σημείου".

Συνεπώς,"οφείλετε" να τον αντικαταστήσετε με έναν ανάλογης αξίας αρθρογράφο(εάν δεν μπορείτε να φέρετε τον Καθηγητή πίσω).Καταλαβαίνουμε την οικονομική συγκυρία και στηρίζουμε τις τρομερές σας προσπάθειες για να κρατήσετε το υπάρχον επίπεδο.Απ'την άλλη,σιγά-σιγά κάνετε υποχωρήσεις,Οι σελίδες της εφημερίδες μειώθηκαν σταδιακά,με ταβάνι,πλέον,τις 88 σελίδες.Ανάλογη και η υποβάθμιση της μπασκετικής γωνιάς της εφημερίδας.Σειρά παίρνει το "κόψιμο" στηλών,η συμπίεση 2 συντακτών σε μία σελίδα ή ο περιορισμός λέξεων σε ανθρώπους που έχουν τη δυνατότητα να σώσουν πολλά περισσότερα.

Θέλω,λοιπόν,εάν γίνεται,να μας ενημερώσετε εάν η συγκεκριμένη κίνηση είναι ένα είδος "θυσίας" ή δεν έχετε καμία ανάμειξη και η επιλογή έγκειται απόλυτα στη διάθεση του Καθηγητή.
    Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σας κάνω υποδείξεις.Άλλωστε έχετε αποδείξει οτι δεν τις έχετε ανάγκη.Είναι όμως απαραίτητη η καλοπροαίρετη κριτική,τουλάχιστον απο μέρους μου,για να μην επαναπαυόμαστε στα ήδη υπάρχοντα αλλά να κάνουμε το βήμα παραπάνω.Το πέρασμα στο επόμενο επίπεδο,που λέει και ο Αλιπράντης.

αδερφε ζωγραφιζεις με τον λογο σου

πραγματικά απώλεια ο καθηγητής. μου άρεσε και η νέα του σελίδα "ισαλοσ γραμμη" και την θεωρούσα πολύ στοιχηματική. επίσης, τα κείμενα ήταν πάντα φανταστικά!

bring back the mystery teacher
    YOU'LL NEVER WALK ALONE

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, παιδιά. Η κριτική σας και η διαφωνία σας είναι απόλυτα κατανοητές και σεβαστές – κι εγώ αν ήμουν αναγνώστης, πιθανότατα να είχα την ίδια αντίδραση, δεν θα ήθελα από την εφημερίδα που αγοράζω και διαβάζω να σταματούσε κάποιος από τους αρθρογράφους της. Από κει και πέρα όμως, η απόφαση είναι δεδομένη και τα γιατί και τα πώς, που ειλικρινά δεν τα ξέρω στο 100%, δεν μπορώ, έστω στο βαθμό που τα ξέρω, να τα συζητήσω δημόσια. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν θα αντικατασταθεί και η εφημερίδα θα συνεχίσει ως έχει. Δεν είναι τόσο εύκολες οι «μεταγραφές» στη μέση της χρονιάς, το καλοκαίρι δεν ξέρω, βλέπουμε...

Οσον αφορά κάποια γενικότερα θέματα, που τέθηκαν κυρίως από τον φίλο tsekourhs. Το χουμε ξαναπεί. Προ κρίσης το ταβάνι της εφημερίδας ήταν οι 120 σελίδες, τα τελευταία χρόνια το ταβάνι είναι πλέον οι 96 (όχι οι 88 που λέει ο φίλος). Είναι προφανές, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, η εφημερίδα προσπαθεί να προσαρμοστεί στα δεδομένα της Ελλάδας του 2013. Κι εγώ θα θελα να μην υπήρχε ταβάνι, όμως με την κατάσταση που επικρατεί τόσο στις διαφημίσεις όσο και στην πώληση των εφημερίδων, είναι πρακτικά αδύνατο. Οταν η εφημερίδα έφτανε 120 σελίδες, οι 10 ήταν διαφημίσεις και πουλούσε 20.000+ φύλλα. Τώρα, εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο δεν έχει καμία διαφήμιση και οι πωλήσεις της, όπως όλων των εφημερίδων και των εντύπων, έχουν ξεκάθαρη μείωση. Τόσο απλά.

Στην πράξη βέβαια, για να τα λέμε κι όλα, αυτό με τις σελίδες είναι λίγο υπερβολή. Η συμπίεση είναι αναγκαστική όταν συνυπάρχουν στο κουπόνι τόσο τα χειμερινά όσο και τα καλοκαιρινά πρωταθλήματα (κάποιες εβδομάδες το φθινόπωρο και κάποιες την άνοιξη). Κι αν το φέρετε στο μυαλό σας, δεν ήταν πολλά τα φύλλα μέσα στο χρόνο που η εφημερίδα περνούσε τις 96 σελίδες, ακόμη και στις καλές εποχές.

Και να πω και κάτι ευχάριστο για τους μπασκετικούς. Στο τεύχος της Παρασκευής, θα υπάρχει τελείως ανανεωμένο τμήμα μπάσκετ στην εφημερίδα. Το μπάσκετ θα γράφεται πλέον από άλλους συνεργάτες και θα είναι σε τελείως στοιχηματική λογική. Δείτε το και πείτε μας την άποψή σας.

Quote Originally Posted by SIDDHARTHA View Post
    Αυτό πάντως, Δημήτρη, είναι το μόνο σίγουρο. Ούτε εμείς τη γράφουμε μόνο για τα σημεία της. Αμφίδρομη η σχέση αναγνωστών-γραφιάδων

Εν αναμονή λοιπόν της ανανέωσης του μπασκετικού τιμ. Θετική εξέλιξη.
    Πολύ ενδιαφέρουσα η σημερινή στήλη του Παρταγάνη. Μάθαμε όλο το πολιτικό παρασκήνιο στην Μπουρκίνα φάσο με τον Κομπαορέ και επειδή μ' αρέσει να παίζω πάνω σε θεωρίες συνωμοσίας κάπου θα χωρέσω τους "αδιάφθορους" της Αφρικής.

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, παιδιά. Η κριτική σας και η διαφωνία σας είναι απόλυτα κατανοητές και σεβαστές – κι εγώ αν ήμουν αναγνώστης, πιθανότατα να είχα την ίδια αντίδραση, δεν θα ήθελα από την εφημερίδα που αγοράζω και διαβάζω να σταματούσε κάποιος από τους αρθρογράφους της. Από κει και πέρα όμως, η απόφαση είναι δεδομένη και τα γιατί και τα πώς, που ειλικρινά δεν τα ξέρω στο 100%, δεν μπορώ, έστω στο βαθμό που τα ξέρω, να τα συζητήσω δημόσια. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν θα αντικατασταθεί και η εφημερίδα θα συνεχίσει ως έχει. Δεν είναι τόσο εύκολες οι «μεταγραφές» στη μέση της χρονιάς, το καλοκαίρι δεν ξέρω, βλέπουμε...

Οσον αφορά κάποια γενικότερα θέματα, που τέθηκαν κυρίως από τον φίλο tsekourhs. Το χουμε ξαναπεί. Προ κρίσης το ταβάνι της εφημερίδας ήταν οι 120 σελίδες, τα τελευταία χρόνια το ταβάνι είναι πλέον οι 96 (όχι οι 88 που λέει ο φίλος). Είναι προφανές, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, η εφημερίδα προσπαθεί να προσαρμοστεί στα δεδομένα της Ελλάδας του 2013. Κι εγώ θα θελα να μην υπήρχε ταβάνι, όμως με την κατάσταση που επικρατεί τόσο στις διαφημίσεις όσο και στην πώληση των εφημερίδων, είναι πρακτικά αδύνατο. Οταν η εφημερίδα έφτανε 120 σελίδες, οι 10 ήταν διαφημίσεις και πουλούσε 20.000+ φύλλα. Τώρα, εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο δεν έχει καμία διαφήμιση και οι πωλήσεις της, όπως όλων των εφημερίδων και των εντύπων, έχουν ξεκάθαρη μείωση. Τόσο απλά.

Στην πράξη βέβαια, για να τα λέμε κι όλα, αυτό με τις σελίδες είναι λίγο υπερβολή. Η συμπίεση είναι αναγκαστική όταν συνυπάρχουν στο κουπόνι τόσο τα χειμερινά όσο και τα καλοκαιρινά πρωταθλήματα (κάποιες εβδομάδες το φθινόπωρο και κάποιες την άνοιξη). Κι αν το φέρετε στο μυαλό σας, δεν ήταν πολλά τα φύλλα μέσα στο χρόνο που η εφημερίδα περνούσε τις 96 σελίδες, ακόμη και στις καλές εποχές.

Και να πω και κάτι ευχάριστο για τους μπασκετικούς. Στο τεύχος της Παρασκευής, θα υπάρχει τελείως ανανεωμένο τμήμα μπάσκετ στην εφημερίδα. Το μπάσκετ θα γράφεται πλέον από άλλους συνεργάτες και θα είναι σε τελείως στοιχηματική λογική. Δείτε το και πείτε μας την άποψή σας.

Εγώ από την πλευρά μου Νίκο θέλω να πω ότι όντως υπάρχει μείωση στις στοιχηματικές εφημερίδες αλλά σε σχέση με τις υπόλοιπες είναι μικρότερη διάφορων λόγων π.χ στάθερές πωλήσεις σε 5000 πρακτορεία.Επίσης τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των στοιχηματικών εφημερίδων έχει αυξηθεί ενώ αντιθέτως στις υπόλοιπες εφημερίδες έχει πέσει δραματικά αν και κάποιες χορηγούνται από κόμματα,κανάλια και δημόσιο!
    Πριν κάποια χρόνια έφτασα να αγοράζω και 3 εφημερίδες την ημέρα και σήμερα παίρνω μόνο την ΜΜ!Πάντως την εφημερίδα σας θα την αγοράζω ακόμα και να σταματήσω το στοίχημα γιατί ενημερώνεσαι σωστά και αντικειμενικά για το ευρωπαικό ποδόσφαιρο.

Quote Originally Posted by MILANARAS View Post
    Εγώ από την πλευρά μου Νίκο θέλω να πω ότι όντως υπάρχει μείωση στις στοιχηματικές εφημερίδες αλλά σε σχέση με τις υπόλοιπες είναι μικρότερη διάφορων λόγων π.χ στάθερές πωλήσεις σε 5000 πρακτορεία.Επίσης τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των στοιχηματικών εφημερίδων έχει αυξηθεί ενώ αντιθέτως στις υπόλοιπες εφημερίδες έχει πέσει δραματικά αν και κάποιες χορηγούνται από κόμματα,κανάλια και δημόσιο!
    Πριν κάποια χρόνια έφτασα να αγοράζω και 3 εφημερίδες την ημέρα και σήμερα παίρνω μόνο την ΜΜ!Πάντως την εφημερίδα σας θα την αγοράζω ακόμα και να σταματήσω το στοίχημα γιατί ενημερώνεσαι σωστά και αντικειμενικά για το ευρωπαικό ποδόσφαιρο.
    Συμφωνώ ότι η ΜΜ είναι καλή εφημερίδα, την αγόραζα ακόμη και όταν δεν έπαιζα για ένα ενάμισι χρόνο σερί.

Quote Originally Posted by MILANARAS View Post
    Απλά μια επισήμανση, τα πρακτορεία είναι πλέον κάτω από 5.000, κοντά στα 4.500, και όσο κι αν σου φανεί παράξενο, υπάρχουν πρακτορεία που έχουν κόψει κάποιες εφημερίδες στοιχήματος (από τις 4, παίρνουν 1 ή 2, και όποια βρουν), και ορισμένα άλλα βάζουν ένθετα περιοδικά εφημερίδων.

Ωστόσο το κείμενο - σχόλιο του τσεκούρι μου άρεσε.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι τις οικονομικές συνθήκες που επικρατούν , ωστόσο θα πρέπει και από την άλλη πλευρά να γίνει αντιληπτό ότι αυτές οι οικονομικές συνθήκες είναι ίδιες και για τους αναγνώστες.

Ελπίζω ο Νίκος να μην δυσαρεστηθεί με το σχόλιο, αλλά φάσκει και αντιφάσκει. Δλδ αλλαγές μέσα στην σεζόν δεν γίνονται , τότε για ποιο λόγο έφυγε μέσα στην σεζόν ο κ. Καθηγητής; Πως αλλάζει μέσα στην σεζόν το τιμ του μπάσκετ; Πως ο ίδιος έφυγε από την Τσάμπιονσιπ και την έδωσε στον Αντόνιο και την Κόνφερενς την πήρε ο Κώστας;

Τέλος πάντων αυτά δεν είναι δική μου δουλειά.

Για την εφημερίδα , εντάξει υπάρχει το όριο των 96 σελίδων. Οκ να το δεχτούμε. Μεσοβδόμαδα όμως βλέπω 48 σελίδες σήμερα. Δεν υπάρχει Βέλγιο και Ολλανδία και Πορτογαλία για το επόμενο ΣΚ. Δεν ξέρω μήπως δεν έχει πρωταθλήματα; Δεν είδα το πρόγραμμα. Δεν υπάρχει ματς της ημέρας , δλδ Ρεάλ-Μπάρτσα δεν είναι μεγάλο ματς; Λάτσιο-Γιούβε δεν είναι μεγάλο ματς; Άρσεναλ-Λίβερπουλ δεν είναι μεγάλο ματς;

Εντάξει θα μου πεις τι θέλεις να μάθεις για τέτοια παιχνίδια; Ωραία , εμένα δεν θα μου έκανε + να τα είχε, αλλά για κάποιους άλλους ................
    Εμένα θα με ενδιέφερε να υπήρχε κάτι για τις εξελίξεις στην Γαλατά , στην Ορντούρσπορ, πως είδε την Βίλεμ ο Πετρής, κάτι για την επανέναρξη της Γερμανίας 2, κάτι για Σέριε Β όπου είχαμε πράγματα και θαύματα στην αγωνιστική της επανέναρξης κλπ.

Πέρσι μεσοβδόμαδα υπήρχαν πολύ ωραία αφιερώματα για τις αναμενόμενες πορείες των ομάδων στην Ιταλία, για μεταγραφές στο μπιγκ φάιβ και πολλά άλλα, πάρτε ένα περσινό φύλλο τέτοιας εποχής (Γενάρη μήνα) και δείτε τις διαφορές.

Δλδ είναι βάλιου η σημερινή εφημερίδα; Πιο πολλά έχω γράψει εγώ για το τι είδα εδώ στο φόρουμ παρά αυτά που έχει η εφημερίδα.

Επίσης να γράψουμε ότι με την έναρξη της οικονομικής κρίσης, υπήρχε αύξηση 25% στην τιμή των στοιχηματικών εφημερίδων. Πολύ μεγάλη. Λέω οκ αν είναι να διατηρήσουν το επίπεδο που έχουν δεν τίθεται θέμα. Η αλήθεια είναι ότι όχι μόνο αντέξανε αλλά ανέβασαν και άλλο τον πήχυ.

Τώρα βλέπω εκπτώσεις. Η κριτική είναι καλοπροαίρετη και σημειώνω ότι πάλι παραμένει η καλύτερη εφημερίδα για το στοίχημα και το ποδόσφαιρο γενικά.
    Ας ελπίσουμε να έρθει η βελτίωση από το νέο τιμ στο μπάσκετ.

Υ.Γ. Στο κάτω κάτω της γραφής κάντε ένα ταμείο εκεί στην εφημερίδα και παίξτε στοίχημα τα σημεία που δίνεις!!! Για να μην υπάρχουν περικοπές!!!

"Δεν είναι τόσο εύκολες οι «μεταγραφές» στη μέση της χρονιάς"

αυτή η φράση είναι ίδια με το "Δλδ αλλαγές μέσα στην σεζόν δεν γίνονται " ;

Ο Νίκος απ' ότι κατάλαβα είπε δεν είναι εύκολο να βρεθεί κάποιος αντάξιος του Μυστήριου στη μέση της χρονιάς. Εντάξει, τουλάχιστον, ας μην βάζουμε λόγια που δεν έχουν ειπωθεί.

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast