Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 41

Thread: ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ.....

παιδιά καλησπέρα. Για μένα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ. Κορυφή
    σε Πανελλήνιο επίπεδο σε ότι αφορά το στοίχημα σαν τρόπος σκέψης, γραφής, επιπέδου και
    κοσμοθεωρίας. Ότι καλύτερο κατά την γνώμη μου υπήρχε σε ελληνική εφημερίδα με την μορφή
    προσωπικής στήλης. Τα άρθρα του δεν αντικαθίστανται με τίποτε.
    Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι υπάρχουν αξιολογότατα άτομα τα οποία προσωπικά
    θεωρώ θα μπορούσαν να έχουν θέση στην εφημερίδα ως αρθρογράφοι.
    Ένας από αυτούς θα μπορούσε να είναι ο giannikos πιστεύω ο οποίος κοσμεί
    το φόρουμ και η συμμετοχή του εδώ ανεβάζει το επίπεδο και των υπολοίπων.

Quote Originally Posted by Ali View Post
    "Δεν είναι τόσο εύκολες οι «μεταγραφές» στη μέση της χρονιάς"

αυτή η φράση είναι ίδια με το "Δλδ αλλαγές μέσα στην σεζόν δεν γίνονται " ;

Ο Νίκος απ' ότι κατάλαβα είπε δεν είναι εύκολο να βρεθεί κάποιος αντάξιος του Μυστήριου στη μέση της χρονιάς. Εντάξει, τουλάχιστον, ας μην βάζουμε λόγια που δεν έχουν ειπωθεί.
    το μπάσκετ δεν αλλάζει; Δεν είναι μεταγραφή;

Αναντικατάστατος norwichfan's Avatar
    Eγω το περιμενα οτι θα συμβει, τον γλωσσοφαγαμε στην ταβερνα και τι ωραια που τα γραφει και ποιος ειναι τελικα αυτος ο μυστηριος κτλ
    Τέτοιο στήσιμο, ουτε η Τζένα Τζειμσον

Quote Originally Posted by norwichfan View Post
    Eγω το περιμενα οτι θα συμβει, τον γλωσσοφαγαμε στην ταβερνα και τι ωραια που τα γραφει και ποιος ειναι τελικα αυτος ο μυστηριος κτλ
    Χα χα εσείς τον σουτάρατε δλδ;

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    το μπάσκετ δεν αλλάζει; Δεν είναι μεταγραφή;
    "Δεν είναι τόσο εύκολες"... Δεν είπε ότι δεν γίνονται. Και σχετικά με το μπάσκετ, είχε ζητηθεί από τους αναγνώστες, προφανώς ήταν πιο εύκολη αντικατάσταση από τον Μυστήριο.

Quote Originally Posted by Ali View Post
    "Δεν είναι τόσο εύκολες"... Δεν είπε ότι δεν γίνονται. Και σχετικά με το μπάσκετ, είχε ζητηθεί από τους αναγνώστες, προφανώς ήταν πιο εύκολη αντικατάσταση από τον Μυστήριο.
    Οκ δεκτό, στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι και δικό μου θέμα.

αν ήταν εύκολη η αντικατάσταση του Μυστήριου, δεν θα ήταν ο... Μυστήριος και δεν θα υπήρχε καν τόπικ νομίζω.

Quote Originally Posted by giannikos View Post
    Ωστόσο το κείμενο - σχόλιο του τσεκούρι μου άρεσε.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι τις οικονομικές συνθήκες που επικρατούν , ωστόσο θα πρέπει και από την άλλη πλευρά να γίνει αντιληπτό ότι αυτές οι οικονομικές συνθήκες είναι ίδιες και για τους αναγνώστες.

Ελπίζω ο Νίκος να μην δυσαρεστηθεί με το σχόλιο, αλλά φάσκει και αντιφάσκει. Δλδ αλλαγές μέσα στην σεζόν δεν γίνονται , τότε για ποιο λόγο έφυγε μέσα στην σεζόν ο κ. Καθηγητής; Πως αλλάζει μέσα στην σεζόν το τιμ του μπάσκετ; Πως ο ίδιος έφυγε από την Τσάμπιονσιπ και την έδωσε στον Αντόνιο και την Κόνφερενς την πήρε ο Κώστας;

Τέλος πάντων αυτά δεν είναι δική μου δουλειά.

Για την εφημερίδα , εντάξει υπάρχει το όριο των 96 σελίδων. Οκ να το δεχτούμε. Μεσοβδόμαδα όμως βλέπω 48 σελίδες σήμερα. Δεν υπάρχει Βέλγιο και Ολλανδία και Πορτογαλία για το επόμενο ΣΚ. Δεν ξέρω μήπως δεν έχει πρωταθλήματα; Δεν είδα το πρόγραμμα. Δεν υπάρχει ματς της ημέρας , δλδ Ρεάλ-Μπάρτσα δεν είναι μεγάλο ματς; Λάτσιο-Γιούβε δεν είναι μεγάλο ματς; Άρσεναλ-Λίβερπουλ δεν είναι μεγάλο ματς;

Εντάξει θα μου πεις τι θέλεις να μάθεις για τέτοια παιχνίδια; Ωραία , εμένα δεν θα μου έκανε + να τα είχε, αλλά για κάποιους άλλους ................
    Εμένα θα με ενδιέφερε να υπήρχε κάτι για τις εξελίξεις στην Γαλατά , στην Ορντούρσπορ, πως είδε την Βίλεμ ο Πετρής, κάτι για την επανέναρξη της Γερμανίας 2, κάτι για Σέριε Β όπου είχαμε πράγματα και θαύματα στην αγωνιστική της επανέναρξης κλπ.

Πέρσι μεσοβδόμαδα υπήρχαν πολύ ωραία αφιερώματα για τις αναμενόμενες πορείες των ομάδων στην Ιταλία, για μεταγραφές στο μπιγκ φάιβ και πολλά άλλα, πάρτε ένα περσινό φύλλο τέτοιας εποχής (Γενάρη μήνα) και δείτε τις διαφορές.

Δλδ είναι βάλιου η σημερινή εφημερίδα; Πιο πολλά έχω γράψει εγώ για το τι είδα εδώ στο φόρουμ παρά αυτά που έχει η εφημερίδα.

Επίσης να γράψουμε ότι με την έναρξη της οικονομικής κρίσης, υπήρχε αύξηση 25% στην τιμή των στοιχηματικών εφημερίδων. Πολύ μεγάλη. Λέω οκ αν είναι να διατηρήσουν το επίπεδο που έχουν δεν τίθεται θέμα. Η αλήθεια είναι ότι όχι μόνο αντέξανε αλλά ανέβασαν και άλλο τον πήχυ.

Τώρα βλέπω εκπτώσεις. Η κριτική είναι καλοπροαίρετη και σημειώνω ότι πάλι παραμένει η καλύτερη εφημερίδα για το στοίχημα και το ποδόσφαιρο γενικά.
    Ας ελπίσουμε να έρθει η βελτίωση από το νέο τιμ στο μπάσκετ.

Υ.Γ. Στο κάτω κάτω της γραφής κάντε ένα ταμείο εκεί στην εφημερίδα και παίξτε στοίχημα τα σημεία που δίνεις!!! Για να μην υπάρχουν περικοπές!!!
    Κι εμένα μου άρεσε το σχόλιο-τσεκούρι (καλά, ο χαρακτηρισμός σου δεν παίζεται!), όπως μου αρέσει και το δικό σου και κάθε κείμενο αναγνώστη με προσεγμένο κριτικό λόγο.

Επί τη ευκαιρία, τα μόνα κείμενα που δεν μου αρέσουν είναι κείμενα τα οποία καταλαβαίνω ότι δεν έχουν γραφεί από αναγνώστη. Ενας αναγνώστης, για μένα, έχει το δικαίωμα να πει και να κριτικάρει ό,τι θέλει. Οχι στη λογική τού ο πελάτης έχεις πάντα δίκιο - και δεν είναι καν σωστή έκφραση το έχει δικαίωμα, το σωστό είναι να πω ότι η κάθε εφημερίδα και ο κάθε Αγγελής έχουν ανάγκη την κριτική του αναγνώστη. Αν ο αναγνώστης, και ειδικά ο σκληρός πυρήνας των αναγνωστών, όπως εσύ και πιθανόν και ο tsekourhs (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και δεν ξέρω αν είναι περιστασιακός ή μόνιμος αναγνώστης), δεν πει τη γνώμη του και δεν ασκήσει κριτική/πίεση, τότε βράσ' τα Χαράλαμπε... Και ειλικρινά σου μιλάω, δεν υπάρχει περίπτωση να δυσαρεστεθώ από σχόλιο, όχι δικό σου, που σε ξέρω και με ξέρεις, αλλά οποιουδήποτε ανθρώπου με διαβάζει συστηματικά.

Στο διά ταύτα...

Κοίτα, άλλο δεν γίνονται μεταγραφές, κι άλλο αν είναι εύκολες. Η δικιά μου, πχ, αλλαγή ήταν εσωτερική μεταγραφή, τελείως άλλο πράγμα. Κι ακόμη και αυτή ήταν προγραμματισμένη για το καλοκαίρι - δεν θα γινόταν υπό κ.σ. στη μέση της χρονιάς. Την επίσπευσε απλά η έκδοση του Match Reports.

Οσο για το μπάσκετ, ήταν ένα εμφανέστατο αδύνατο σημείο της εφημερίδας, μας το είχατε επισημάνει πολλές φορές και είχατε απόλυτο δίκιο. Κάναμε μια αλλαγή το καλοκαίρι, προσπαθώντας να βρούμε λύση, δεν δούλεψε, κάνουμε νέα διορθωτική κίνηση τώρα.

Εννοείται βέβαια πως έχεις δίκιο για το ότι στην ίδια κρίση ζουν και οι αναγνώστες και είναι απόλυτα αντιληπτό. Για αυτό και η προσπάθεια είναι να επέρχεται ισορροπία - και προσαμορμογή στα νέα δεδομένα και διατήρηση μίνιμουμ της ίδιας ποιότητας. ΟΚ, ίσως κάποιες φορές να τη χάνουμε την ισορροπία, ε, για αυτό υπάρχει το φόρουμ, για να μας τσινάει

Οπως για παράδειγμα για το σημερινό τεύχος. Θα σου το πω μπέσα. Πριν από καμιά ώρα, τώρα το απόγευμα, την πήρα εγώ την εφημερίδα στα χέρια μου, δεν είχα βγει από το πρωί. Και μόλις την πήρα, δεν μου άρεσε το μέγεθός της, αντανακλαστικά, χωρίς να έχω διαβάσει το ποστ σου, τώρα που γύρισα το διάβασα. Δεν θα τη χαρακτήριζα αντιβάλιου, γιατί (οκ, προσωπική γνώμη είναι αυτό) θεωρώ ένα γεμάτο τεύχος μιας Παρασκευής κάτι πολύ παραπάνω από καραβάλιου, οπότε το σημερινό θα το έλεγα οριακά αποδεκτό. Αλλά αμέσως με το που την έπιασα στο χέρι μού χτύπησε και το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες. Ναι, κάναμε λάθος προγραμματισμό, έπρεπε να βγούμε 56 σελίδες.

Να σου πω πάντως και την άλλη πλευρά του φεγγαριού, φίλε. Αυτά τα αφιερώματα που λες σε περσινά ή προπέρσινα τεύχη δεν είχαν την απήχηση που έπρεπε στον κόσμο. Εννοώ ότι για ένα αφιέρωμα κάποιοι άνθρωποι δουλεύουν και τα τυπογραφικά ανεβαίνουν - αυτά δεν επικροτήθηκαν από τους αναγνώστες μέσω της αύξησης των πωλήσεων.

Αυτά, δεν νομίζω να ξέχασα κάτι. Εδώ είμαστε έτσι κι αλλιώς
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Προβληματίστηκα πάρα πολύ για το αν θα ποστάρω σε αυτό το topic. Κι αυτό γιατί, με δεδομένο ότι το forum αυτό είναι το πρώτο που συμμετέχω ποτέ, έχω επιλέξει να μην κάνω αρνητικά σχόλια, κυρίως γιατί δεν γνωρίζω προσωπικά αυτούς που έχω απέναντι μου και δευτερευόντως γιατί δεν χειρίζομαι και με ευκολία τις ερωτοαποκρίσεις σε αυτό το ηλεκτρονικό περιβάλλον. Με άλλα λόγια φοβάμαι μην παρεξηγηθώ.

Διαβάζοντας όμως την εφημερίδα από το ...μακρινό 2004 έχω άποψη σχεδόν για κάθε στήλη, είτε ενεργή είτε κομμένη, και σχεδόν για κάθε συντάκτη. Κάτι μέσα μου λοιπόν με τσιγκλάει να τοποθετηθώ για τη στήλη του Καθγητή Μυστήριου. Την κριτική μου θα τη χωρίσω σε τρεις άξονες:

1. Σε επίπεδο στοιχηματικών επιλογών και τακτικών πιστεύω ότι είναι αντικειμενικό πως οι επιδόσεις της στήλης ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Απόδειξη οι συνεχείς παλινωδίες με αλλαγές στον τρόπο επιλογής σημείων, στον τρόπο πλεξίματος κτλ. Γενικά υπήρχε μια προσέγγιση του παιχνιδιού που σε βάθος χρόνου δεν απέδωσε ποτέ. Και ο χρόνος ήταν ικανός για να βγουν αρκούντως ασφαλή συμπεράσματα. Δε νομίζω όμως ότι έχει νόημα να επεκταθώ.

2. Σε επίπεδο φιλοσοφικών αναζητήσεων η στήλη διακρίνονταν από έναν έμφυτο πεσιμισμό και μια βαθιά μελαγχολία. Κι επειδή έχω την τάση να μη θεωρώ τίποτα τυχαίο πιστεύω ότι τα ανεπιτυχή αποτελέσματα στο στοίχημα δεν ήταν ανεξάρτητα με αυτή την ''σκυθρωπή στάση ζωής'' της στήλης. Άλλωστε μιλάμε για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι που απαιτεί αυτοπεποίθηση, θετική σκέψη και αισιοδοξία.

3. Τέλος, σε λογοτεχνικό επίπεδο είναι αναμφισβήτητο νομίζω ότι μιλάμε για μια πένα υψηλού επιπέδου με ταλέντο και καλλιέργεια που διακρίνονταν σε κάθε ευκαιρία. Γενικά πιστεύω ότι ο Καθηγητής Μυστήριος έγραφε υψηλότερης ποιοτικής στάθμης κείμενα απ'ότι θα περίμενε να διαβάσει κανείς σε μια στοιχηματική ή ακόμη και αθλητική εφημερίδα.

Στο προκείμενο τώρα: Το πρόσημο για μένα είναι ξεκάθαρα αρνητικό. Και με βάση τα προσωπικά μου κριτήρια μεγαλύτερη σημασία απ'όλα έχει ποιος ευθύνεται για τη διακοπή. Γιατί ως αναγνώστης που πιστεύω ότι η εφημερίδα έχει σε γενικές γραμμές πιάσει το σφυγμό μου τα τελευταία 9 χρόνια θα με ''ικανοποιούσε'' αν η απόφαση για διαζύγιο ήταν από την πλευρά του Matchmoney. Θα επιβεβαίωνε ότι με αφουγκράζεται ακόμη.

ΥΓ1: Εννοείται πως είμαι ένας από τους χιλιάδες αναγνώστες και υπάρχει πάντα το, απίθανο αλλά όχι αδύνατο, ενδεχόμενο όλοι οι υπόλοιποι να έχουν διαφορετική άποψη.

YΓ2: Το θεωρώ πλεονασμό αλλά για να μην γίνει καμία παρανόηση το ξαναγράφω. Η κριτική μου αφορά καθαρά τα κείμενα του συντάκτη Καθηγητή Μυστήριου.

Καλημέρες!

Να πω κάτι και για το 2,5 ευρώ, που ανέφερε ο Γιαννίκος.

Οι στοιχηματικές εφημερίδες ήταν πολύ τυχερές (ή ίσως και πολύ προνοητικές, αν θες, όμως νομίζω ότι δεν ήταν θέμα προνόησης, τύχη ήταν) που έκαναν αύξηση στην τιμή τους λίγο πριν την κρίση. Αν είχε προλάβει να σκάσει η φούσκα και να μπούμε στην κρίση, δεν θα μπορούσαν προφανώς να κάνουν αύξηση, και θα είχαν σοβαρό πρόβλημα μένοντας στα 2 ευρώ, είτε ποιότητας είτε, ακόμη χειρότερα, επιβίωσης.

Θυμάμαι, όταν συζητιόταν η αύξηση, πριν τις εκλογές του ΓΑΠ, είχα εκφράσει την άποψη ότι 2 ευρώ είναι πολύ λίγα για μια στοιχηματική εφημερίδα, κι ακόμη και το 2,5 το θεωρούσα λίγο. Δεν ξέρω, χωρίς παρεξήγηση, θεωρώ ορισμό του βάλιου μια σχέση 20 ευρώ το μήνα για κάτι που γουστάρεις, για το πάθος σου ή το χόμπι σου, ή ό,τι είναι για τον καθένα μας το στοίχημα. Με την πολύ απλή έννοια ότι οι περισσότεροι παίκτες παίζουμε πολύ περισσότερα στο στοίχημα από 5 ευρώ τη βδομάδα!!!

Ή αλλιώς αν το δούμε, και παράδειγμα εγώ ο ίδιος: Δίνω πολύ περισσότερα το μήνα για αυτό που γουστάρω, πληρώνω συνδρομή στο sky, έχω μόνιμη συνδρομή στο football league paper, ανά καιρούς έχω συνδρομή και στο world player των οφίσιαλ σάιτ των ομάδων, αγοράζω περιστασιακά και καμιά racing post, αν δεν δούλευα κιόλας στο ΜΜ, πιθανότατα να το αγόραζα ως αναγνώστης! Τα πάθη πληρώνονται, πώς να το κάνουμε, και καλά που εμείς έχουμε πάθος το στοίχημα και μας πληρώνει κιόλας πού και πού, σκέψου να χαμε κολλήσει πουθενά αλλού

ΥΓ. Το μετέφερα επί τη ευκαιρία στην «εφημερίδα» το τόπικ.
    It's a pleasure to meet someone who understands that to the true gambler, money is never an end in itself, it's simply a tool, as a language is to thought.

Quote Originally Posted by iakovos View Post
    Προβληματίστηκα πάρα πολύ για το αν θα ποστάρω σε αυτό το topic. Κι αυτό γιατί, με δεδομένο ότι το forum αυτό είναι το πρώτο που συμμετέχω ποτέ, έχω επιλέξει να μην κάνω αρνητικά σχόλια, κυρίως γιατί δεν γνωρίζω προσωπικά αυτούς που έχω απέναντι μου και δευτερευόντως γιατί δεν χειρίζομαι και με ευκολία τις ερωτοαποκρίσεις σε αυτό το ηλεκτρονικό περιβάλλον. Με άλλα λόγια φοβάμαι μην παρεξηγηθώ.
    Ιάκωβε, πολύ κακώς έκανες και προβληματίστηκες. Το έγραψα ακριβώς παραπάνω, η εφημερίδα (για να μην το πάω σε προσωπικό και πω κι εγώ ο ίδιος), έχει ανάγκη την άποψη των αναγνωστών της, ειδικά του σκληρού πυρήνα, είτε αρνητική είτε θετική είτε οτιδήποτε - η ουσία ενδιαφέρει, η ίδια η άποψη, όχι ο χαρακτηρισμός της. Είναι η φύση της σχέσης τέτοιας, εφημερίδα-αναγνώστης είναι αμφίδρομη σχέση.

Quote Originally Posted by Angelis View Post
    Με την πολύ απλή έννοια ότι οι περισσότεροι παίκτες παίζουμε πολύ περισσότερα στο στοίχημα από 5 ευρώ τη βδομάδα!!!
    Μην το λες. Γνωρίζω άτομο που αγοράζει εφημερίδα με 2,50 και ρίχνει δελτίο 1,20
    The World Is Yours

Quote Originally Posted by Mr Montana View Post
    Μην το λες. Γνωρίζω άτομο που αγοράζει εφημερίδα με 2,50 και ρίχνει δελτίο 1,20
    Ναι, για αυτόν δεν είναι βάλιου η εφημερίδα, ξεκάθαρο!

Ναι, για αυτόν δεν είναι βάλιου η εφημερίδα, ξεκάθαρο!
    Εκτός αν κατεβάζει τις εξάδες για πλάκα!

Αναντικατάστατος plestis13's Avatar
    Καλημέρες!!!Τι ωραία μέρα σήμερα!!!Των Τριών Ιεραρχών και είμαι σπίτι.
    Άρα ας πω και 2-3 πράγματα που μου γεννήθηκαν μέσα από την κουβέντα σας!!Αφού πρώτα ξεκαθαρίσω ότι και για μένα η εφημερίδα όταν την πρωτοπήρα (για λίγο καιρό) ήταν πολύ αντι-βάλιου, δηλαδή έπαιρνα Τρίτη-Παρασκευή και ίσως να έπαιζα τα μισά στο στοίχημα.Και είχα αγοράσει και το προηγούμενο καλοκαιρί την εφημερίδα 4-5 φορές.Αλλά οκ μετά έγινε βάλιου!!!

Για τον Καθηγητή Μυστήριο θα συμφωνήσω στο 100% με το σχόλιο του Ιάκωβου.

Γενικά για την εφημερίδα.Στο μπάσκετ είχε εμφανές πρόβλημα καιρό τώρα, το καταλάβαινα και εγώ που ούτε παίζω μπάσκετ ούτε το πολυδιάβαζα, ήταν εμφανές.Τώρα ένα ακόμα σχόλιο.Δυστυχώς το ευρύ κοινό που απευθύνεται η εφημερίδα (παίκτες στοιχήματος και πρακτορεία) την πάνε κάτω, και αυτό είναι απολύτως λογικό, καθώς η στοιχηματική παιδεία μας είναι ανύπαρκτη.Όταν π.χ. έγινε πέρυσι μία σοβαρή προσπάθεια με κάποια αφιερώματα στο μέσον της σεζόν και δεν υπήρχε καν μία αύξηση.Όταν το ευρύ κοινό θέλει 5-6 παιχνιδάκια και όχι αναλύσεις και ωραία κείμενα.Όταν π.χ. γράψει ο Νίκος ένα κείμενο είτε επι προσωπικού είτε για το στοίχημα στην ευρύτερη έννοια και αυτό το κοινό πει "Έλα μωρε μας ζάλισες με τις γενικοτητές σου, πες μία καλή-σίγουρη τριάδα και τελειώνε" ή όταν ο Επίορκος γράψει ότι δεν θέλει να εξανεμήσει όλη την προσπάθεια που έχει κάνει μέχρι τον Μάιο για ένα μιλημένο Χ του Μαϊου και το ευρύ κοινό τον κράξει.

Αυτά εννοώ.Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι.Αυτό φαίνεται και μέσα στο φορουμ, αλλά είναι αρκετοί που τραβαν την εφημερίδα πιο κάτω.

Αυτά τα λίγα!!
    Το μυστικό είναι στο τέλος να είσαι + και να περνάς καλά !!

Επανέρχομαι για να συμπληρώσω την προηγούμενη τοποθέτησή μου και προς αποφυγή των όποιων παρεξηγήσεων.Τα γραφόμενά μου δεν ήθελα να εκλειφθούν ως καταγγελία ή μομφή για τους νυν αρθρογράφους της εφημερίδας(δεν ξέρω αν φάνηκαν ως τέτοια).Πιο πολύ ήταν ένα είδος "δημόσιοποίησης" των σκέψεών μου για την εφημερίδα που διαβάζω απο το 2006.Αν ανατρέξω σε παλαιότερα φύλλα και τα συγκρίνω με τα τωρινά,η αναβάθμιση του προϊόντος είναι σαφέστατη και αδιαμφισβήτητη.

Πάνω σε αυτό το δεδομένο ήθελα να στηρίξω τη διαφωνία μου με ορισμένα,κατ'εμέ,"κακώς κείμενα".Η περίπτωση του Μυστήριου π.χ.είναι πολύ ιδιαίτερη γιατί τα κείμενά του έδιναν άλλη υπόσταση στην εφημερίδα.Μακάρι να υπήρχαν πολλοί σαν κι αυτόν και τώρα να μην μιλάγαμε για δυσκολία εύρεσης άξιου αντικαταστάτη.Κατανοώ οτι μεσούσης της σαιζόν δεν θέλετε αλλαγές,αλλά εκεί οπου κρίνονται αναγκαίες(βλέπε ενότητα μπάσκετ) πρέπει να γίνονται χωρίς δεύτερη σκέψη.Και επαναλαμβάνω οτι δεν αναφέρομαι καν στις φετινές στοιχηματικές του επιδόσεις(δεν είναι αυτές που με τραβάνε να αγοράσω την εφημερίδα άλλωστε).

Όπως τόνισα και στο πρώτο μου ποστ,ήθελα απλώς να μάθω αν η "απουσία" του Μυστήριου ήταν καθαρά προσωπική του απόφαση("ξενέρωμα") και δεν ήταν επέμβαση των ανωτέρων("θυσία").Μου απάντησες,Νίκο,οτι δεν γνωρίζετε τίιποτα παραπάνω,οτι δεν είχατε καμία ανάμειξη και αυτό με καλύπτει.
    Στο θέμα των σελίδων,δεν είχα καμια πρόθεση να κάνω λάθος σχετικά με τον ακριβή αριθμό τους,παρά μόνο να θίξω την μείωσή τους σταδιακά.Σ'αυτό το θέμα η άποψή μου σχεδόν ταυτίζεται με τις σκέψεις που διατύπωσε παραπάνω ο Γιαννίκος.

Σχετικά με τις κυκλοφορίες,είναι φανερό οτι η πτώση των πωλήσεων είναι καθολική.Δεν αφορά μόνο την ΜΜ αλλά κάθε αθλητική και πολιτική εφημερίδα.Το βιώσατε άλλωστε και με το άδοξο τέλος των "Match Reports".Η δουλειά που γινόταν κάθε εβδομάδα ήταν εκπληκτική,αλλά δεν σας άντεξε το κλίμα.Αυτό που πουλούσατε ήταν πολύ καλό για να το στηρίξει η ελληνική αγορά.Σε μια προηγμένη ποδοσφαιρικά χώρα όπως η Αγγλία,θα έκανε πάταγο.
    Η τιμή κρίνεται δικαιολογημένη αν αναλογιστείς οτι σχεδόν κάθε σελίδα έχει κάτι να σου προσφέρει.Δεν χρειάζεται να ξεχειλώνεται το έντυπο μόνο και μόνο για να φαίνεται πλούσιο επιφανειακά(όπως οι κυριακάτικες πολιτικές).

Επανέρχομαι...Όπως και να το κάνουμε ο χαρακτήρας μιας εφημερίδας,διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό απο τις "πένες" που την διακοσμούν.Φαντάσου τη Match Money,ως μια απλή φυλλάδα καταγραφής αποτελεσμάτων,στατιστικών και βαθμολογιών συνοδευόμενα απο μια ξερή,ανώνυμη πρόταση(κάτι που κάνουν ορισμένες ανταγωνίστριες εφημερίδες).Σκέψου τη ΜΜ χωρίς την άκρως ποδοσφαιρική γωνιά του Τσάρλυ(στο πεδίο της στοιχηματικής λογικής δεν με βρίσκει σύμμαχο,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
    Φαντάσου την χωρίς τις στήλες του Σινάκου,του Επίορκου,του Παγαρτάνη,του Χατζηγιάννη και του οικείου σου αγγλικού team(το οποίο αναβαθμίστηκε αισθητά με "τον επαναπατρισμό" του Αλιπράντη).

Αυτό που σας ξεχωρίζει απ'τις υπόλοιπες είναι ο προσωπικός χαρακτήρας που βγάζετε.Φαίνεται οτι "δουλεύετε" με μεράκι.Ακόμη και η δημιουργία του forum δείχνει τη θέλησή σας να κρατάτε άμεση επαφή με τον αναγνώστη,ο οποίος στην τελική δεν είναι κάτι παραπάνω απο ένας αγοραστής.Εσείς,βέβαια,του δείχνετε οτι δεν είναι μόνο αυτό.Είναι πολλά παραπάνω...πολλές φορές γίνεται ακόμη και φίλος,γίνεται παρέα(αν κρίνω απο τις πρόσφατες εξορμήσεις σας στα ταβερνάκια).Γίνεται συνοδοιπόρος σ'αυτό το "άθλημα" που επιλέξαμε να ακολουθήσουμε.
    Κλείνω,λέγοντας οτι δεν ήθελα να δημιουργήσω κακές εντυπώσεις,ενός τυχάρπαστου ανγνώστη που διαβάζει τη ΜΜ 3 φορές το χρόνο και ήρθε ουρανοκατέβατος μόνο και μόνο για να βγάλει χολή.Απλά δεν συμμετείχα ενεργά στο forum γιατί η δουλειά σας δεν μου άφηνε το περιθώριο να πώ το παραμικρό.Δεν θα έκανα δεύτερο ποστ,απλά το βουβό ηλεκτρονικό κείμενο αφήνει παράθυρα για παρεννοήσεις και δεν ήθελα να μείνω ως η φωτοβολίδα που εμφανίστηκε,είπε την εξυπνάδα του και κρύφτηκε.

Quote Originally Posted by tsekourhs View Post
    Δεν θα έκανα δεύτερο ποστ,απλά το βουβό ηλεκτρονικό κείμενο αφήνει παράθυρα για παρεννοήσεις και δεν ήθελα να μείνω ως η φωτοβολίδα που εμφανίστηκε,είπε την εξυπνάδα του και κρύφτηκε.
    Καλημέρα. Πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή, σε ότι αφορά την έννοια και τη λογική ενός φόρουμ φίλε, και προφανώς δεν υπάρχει η παραμικρή νύξη σε σένα για αυτό. Το αντίθετο μάλιστα, θα σε προέτρεπα να γίνεις πιο ενεργητικός στην παρέα μας, γιατί άτομα με λογική επιχειρημάτων και τεκμηριωμένο λόγο, χρειάζονται πάντα σε ένα φόρουμ. Και όπως έχει αρκετές φορές ο Νίκος, οι απόψεις σας μας ενδιαφέρουν και με το παραπάνω.
    contra omina, contra fata deum, peruerso numine...

Quote Originally Posted by tsekourhs View Post

Σχετικά με τις κυκλοφορίες,είναι φανερό οτι η πτώση των πωλήσεων είναι καθολική.Δεν αφορά μόνο την ΜΜ αλλά κάθε αθλητική και πολιτική εφημερίδα.Το βιώσατε άλλωστε και με το άδοξο τέλος των "Match Reports".Η δουλειά που γινόταν κάθε εβδομάδα ήταν εκπληκτική,αλλά δεν σας άντεξε το κλίμα.Αυτό που πουλούσατε ήταν πολύ καλό για να το στηρίξει η ελληνική αγορά.Σε μια προηγμένη ποδοσφαιρικά χώρα όπως η Αγγλία,θα έκανε πάταγο.
    Η τιμή κρίνεται δικαιολογημένη αν αναλογιστείς οτι σχεδόν κάθε σελίδα έχει κάτι να σου προσφέρει.Δεν χρειάζεται να ξεχειλώνεται το έντυπο μόνο και μόνο για να φαίνεται πλούσιο επιφανειακά(όπως οι κυριακάτικες πολιτικές).
    Με συγχωρείτε αλλά επειδή τον τελευταίο μηνα δεν ασχολούμαι και δεν ενημερώνομαι για την εφημερίδα (και για το MatchMoney και για το MatchReports), σταμάτησε το 2ο να κυκλοφορεί??

Quote Originally Posted by plestis13 View Post
    Με συγχωρείτε αλλά επειδή τον τελευταίο μηνα δεν ασχολούμαι και δεν ενημερώνομαι για την εφημερίδα (και για το MatchMoney και για το MatchReports), σταμάτησε το 2ο να κυκλοφορεί??
    Ουί!

Ουί!
    Κρίμα, αλλά η αγορά φαίνεται ότι δεν αντέχει αυτή την εποχή τέτοιες προσπάθειες!

Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast