Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 100

Thread: Κείμενα Γιώργου Παρασκευά

Αναντικατάστατος plestis13's Avatar
    Πω τι έγραφε ο άνθρωπος τι??οι γνώσεις του μόνο και μόνο σε ωραία πικάντικα θέματα ήταν τεράστιες!!!Ο κόσμος απαιτεί περισσότερο Παρασκευά και για τέτοια ωραία θέματα αλλά και για τους μπουκ και για το στοίχημα και για ότι έχει γράψει!!
    Το μυστικό είναι στο τέλος να είσαι + και να περνάς καλά !!

Αναντικατάστατος norwichfan's Avatar
    ...
    Τέτοιο στήσιμο, ουτε η Τζένα Τζειμσον

αυτα που εβαλε ο Αγγελης ειναι τα πικαντικα, σιγουρα πολυ ενδιαφεροντα...
    βαζω κι εγω Σουμμεριους, αλλα αν δεν υπαρχει ενδιαφερον, να το πειτε να σταματησω...

Φτύσαμε αίμα για να... προλάβουμε τους αρχαίους;

Αρχίζουμε, λοιπόν, με εκείνα που είχα γράψει για τους Σουμέριους το 1999 στον Φίλαθλο. Ο λόγος; Απλά διότι, τότε, ήταν η πρώτη φορά που τα διάβαζα και μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση. Έκτοτε έχω διαβάσει αρκετά και, όπως λέμε στην Κύπρο, έχει σπάσει το "φολικάδι" μου, δεν θα μπορέσω να αποδώσω τον ενθουσιασμό του 1999. Όταν τελειώσει η σειρά του Φιλάθλου, 8-9 κομμάτια, τότε θα μπούμε σε άλλες παραμέτρους, μία από τις οποίες είναι η πιθανότητα η ίδια "φάρα" να ζει κα να βασιλεύει μέχρι σήμερα. Και επίσης σε νέα πράγματα που γράφτηκαν.

Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30/4/1999

Αν η λατινική γλώσσα είναι νεκρή, τότε η σουμεριακή βρίσκεται στο στάδιο της μετενσάρκωσης! Μιλάμε για μια πολύ παλιά γλώσα, ενός παμπάλαιου πολιτισμού. Κατα τα φαινόμενα, ενός πολύ μαγκιόρου πολιτισμού, που άνθισε στην περιοχή που σήμερα ονομάζεται νότιος Μεσοποταμία, το Ιράκ.

Η γραφή των Σουμερίων, είναι η πιο παλιά που γνωρίζουμε και είχε σφηνοειδή μορφή. Οι σοβαρότατοι Σουμέριοι μιλούσαν και γράφανε στη γλώσσα τους την τρίτη χιλιετία π.Χ. και οι γλωσσολόγοι δεν κατάφεραν να αποδείξουν κάποια σχέση της σουμεριακής με οποιαδήποτε άλλη γλώσσα (σημ 2003: Τώρα συγκρίνουν τη γραφή με την πολύ αρχαία κινέζικη).

Βέβαια, οι γλωσσολόγοι που έχουν ακούσει τη γυναίκα μου να μιλάει άπταιστα στην κυπροαγγλική και αγγλοκυπριακή έχουνε πάθει κι αυτοί την πλάκα τους, αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο!

Η γλώσσα των Σουμερίων έχει κι αυτή τις αποχρώσεις της και χωρίζεται σε τέσσερις περιόδους / μορφές: Στην αρχαϊκή, στην παλαιά ή κλασσική, στη νέα και στην μετά – σουμεριακή. Η περίοδος της αρχαϊκής αρχίζει γύρω στο 3,100 και τελειώνει γύρω στο 2,500 π.Χ. και αντιπροσωπεύεται από εμπορικά, διοικητικά, καθώς και από… σχολικά κείμενα. Μάλιστα, κύριε, αν εμείς είχαμε ιδρώσει μέχρι να μάθουμε το «φεγγαράκι μου λαμπρό», σκεφτείτε τι είχανε τραβήξει οι έρμοι οι Σουμέριοι μπόμπιρες με τη σφηνοειδή λίνγκο!

Η συγκεκριμένη μορφή της σουμεριακής είναι φοβερά δύσκολη και πολλοί γλωσσολόγοι είχαν πάει πάσο και ασχολήθηκαν με «παιχνιδάκια» όπως τα αιγυπτιακά ιερογλυφικά. Μια παρένθεση: Υπάρχει μια κυπριακή λέξη για την οποία οι Κύπριοι πρέπει να είναι ιδιαίτερα υπερήφανοι: «Συνοπαρτζιά», που σημαίνει «με παρέα». Το «Συν απαρτία» του Ομήρου! Κλείνει η παρένθεση.

Λίγοι είναι αυτοί που μελέτησαν επίπονα κι επισταμένα και τελικά κατάλαβαν την σουμεριακή γραφή. Ένας απ΄ αυτούς είναι ο Ζαχαρίας Σίτσιν, ένας Εβραίος λόγιος και μέγας μελετητής της Παλαιάς Διαθήκης παιδιόθεν.

Ο Σίτσιν δεν είχε κάνει το λάθος που έκαναν και κάνουν πολλοί, δηλαδή να μελετούν κείμενα από μεταφράσεις. Ούτε η σύγχρονη εβραϊκή μετάφραση ήταν αρκετή για τον Σίτσιν. Έμαθε την αρχαία εβραϊκή και διάβασε τα πρωτότυπα. Είχε τρελαθεί με την Γένεση, η οποία του «άνοιξε δρόμους».

Μια άλλη μικρή παρένθεση: ΚΑΜΙΑ μετάφραση δεν μπορεί να αποδώσει πλήρως το νόημα του πρωτότυπου. Λόγω έλλειψης μιας συγκεκριμένης λέξης που αποδίδει ακριβώς ένα συγκεκριμένο νόημα στην γλώσσα στην οποία μεταφράζεται ένα κείμενο, συχνά χρησιμοποιείται μια «παραπλήσια» λέξη, ή μια λέξη που, κατά τον μεταφραστή, αποδίδει το επιθυμητό νόημα.
    Και τότε γίνεται μπάχαλο, για να μην πούμε βιασμός και σφαγή του νοήματος.

Αυτό το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο στην μετάφραση και την ερμηνεία των διαφόρων αραμαϊκών χριστιανικών κειμένων και της Παλαιάς Διαθήκης.
    Όταν δε «λάχει» να εξαφανιστεί το αραμαϊκό πρωτότυπο, τότε τρέχα γύρευε! Έχουμε, όμως, ασχοληθεί αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα προς το παρόν!

Ο Ζαχαρίας Σίτσιν, λοιπόν, σαν σωστός άνθρωπος που είναι, έκατσε κι έμαθε τις γλώσσες στις οποίες είχαν γραφτεί τα κείμενα που τον ενδιέφεραν. Είχε πει πολλά πράγματα για διάφορα κείμενα και ευρήματα, αλλά, παρόλο που δεν χαρακτηρίστηκε ως γραφικός, πολλοί δεν έδωσαν σημασία στα λεγόμενά του, κυρίως όσον αφορούσε το μυστήριο των Σουμερίων.

Αξίζει να μεταφράσουμε μια ερώτηση που υπέβαλε στο βιβλίο του «Genesis Revisited»: «Είναι πιθανό ότι η ανθρωπότητα ξεπέρασε τα Σκοτεινά Χρόνια και τον Μεσαίωνα, έφτασε στην Αναγέννηση, βίωσε την Βιομηχανική Επανάσταση, μπήκε στην εποχή της Υψηλής Τεχνολογίας, της Γενετικής Μηχανικής και του Διαστημικού Ταξιδιού, απλά και μόνο για να προλάβει την αρχαία Γνώση;».

Η δικαίωση του Σίτσιν ήρθε με την διαστημική πτήση του «Voyager 2». Ας το δούμε κι αυτό εν συντομία. Ο «Voyager 2» εκτοξεύθηκε από την NASA στις 20 Αυγούστου 1977, 16 μέρες πριν την εκτόξευση του «Voyager 1». Αρχικός προορισμός του ήταν ο Κρόνος, αλλά λόγω μιας σπάνιας διάταξης των πλανητών, οι Αμερικανοί αποφάσισαν να τον στείλουν και «πάρα πέρα».

Η έλξη των σωστά τοποθετημένων Δία και Κρόνου θα μπορούσε, μετά από τις αναγκαίες περιστροφές, να «πετάξει» τον «Voyager 2» στον πολύ μακρινό Ουρανό κι από κει στον μυστήριο Ποσειδώνα. Γι αυτό και ο «Voyager 2» εκτοξεύθηκε δυο εβδομάδες πριν τον «Voyager 1»: Για να προλάβει την σωστή διάταξη των πλανητών!

Οι πλανήτες Ουρανός και Ποσειδώνας είναι ΠΑΡΑ πολύ μακρυά, οι επιστήμονες μπορούσαν μόνο να ΥΠΟΘΕΣΟΥΝ ορισμένα πράγματα, όπως η σύστασή τους, το χρώμα, οι δακτύλιοι, οι δορυφόροι, κλπ.

Ο Σίτσιν, όμως, δεν δίστασε να γράψει περί των δύο πλανητών με πολλές λεπτομέρειες και, λίγο πριν την εκτόξευση, να βγει στην τηλεόραση και να πει: «Θα δείτε αυτό κι εκείνο, σ΄ αυτό είστε λανθασμένοι διότι θα βρείτε από κείνο αντί από τούτο» κλπ.

Ο «Voyager 2» πέρασε από το Δία τον Ιούλιο του ’79, δυο χρόνια μετά την εκτόξευσή του, και μέσα σε άλλα δυο χρόνια είπε «χαλόου» στον Κρόνο. Ο Κρόνος του είπε «καλοτάξιδος, αγορίνα μου» και τον «πέταξε» στον Ουρανό, όπου έφτασε τον Γενάρη του 1986, κι από κει έβαλε πλώρη για τον Ποσειδώνα όπου θα βάραγε καμπανάκι για «τέρμα τα δίφραγκα» το 1989, δώδεκα χρόνια μετά την εκτόξευσή του!

Όταν ο «Voyager 2» άρχισε να στέλνει φωτογραφίες του Ουρανού στη Γη, απαξάπαντες έπεσαν ξεροί: Ό,τι τους είχε πει ο Σίτσιν βγήκε αληθινό! Όταν τον ρώτησαν ΠΟΥ τα ήξερε, εκείνος απάντησε με μετριοφροσύνη (και στο περίπου): «Καλά, πλάκα μου κάνετε; Οι Σουμέριοι τα είχανε γραψει ΟΛΑ»!

Έχουμε και λέμε: Αύριο δεν κυκλοφορούν οι εφημερίδες, την Κυριακή απαντώ στον φίλο μου τον κύριο Ράπτη (ωχχχ!), οπότε τα λέμε την Τρίτη. Τρελά πράγματα, ψώνιο σας λέω!

Αναντικατάστατος norwichfan's Avatar
    [/color]
    Quote Originally Posted by ggeorge1 View Post
    αυτα που εβαλε ο αγγελης ειναι τα πικαντικα, σιγουρα πολυ ενδιαφεροντα...
    βαζω κι εγω σουμμεριους, αλλα αν δεν υπαρχει ενδιαφερον, να το πειτε να σταματησω...
    παντα υπαρχει ενδιαφερον για κειμενα του παρασκευα...
    Τέτοιο στήσιμο, ουτε η Τζένα Τζειμσον

Mόλις ανακάλυψα τα κείμενα και έχω πάθει πλάκα. Συγχαρητήρια για την ιδέα και για όσους έκαναν κόπο να τα ανεβάσουν. Προσωπικά έχω αρκετά κέιμενα του απο το ΧΡΗΜΑΣΠΟΡ και θα προσπαθήσω να ανεβάσω σύντομα κάποια απο αυτά. Πιο πολύ βέβαια έπαθα πλάκα με αυτό που έπαθε ο Νικόλας. Γιαυτό ο σοφός λαός λέει ...κάτι που μπορείς να το κάνεις σήμερα μην το αφήσεις για αύριο...
    Δεν υπάρχουν λάθη στη ζωή, παρά μόνο μαθήματα...

Quote Originally Posted by norwichfan View Post
    [/color]

παντα υπαρχει ενδιαφερον για κειμενα του παρασκευα...
    ++++

Παρτε λιγο ακομα...

Σαν λαμπρό άστρο φαίνεται ο Ήλιος από τον Πλούτωνα...

Καλημέρα, καλή βδομάδα και είθε να έχουμε όλοι την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος και όχι αναγκαστικά για κουμάρι! Πάμε με τη δεύτερη δόση περί Σουμερίων, που δημοσιεύθηκε στη 2η σελίδα του Φιλάθλου το 1999, όταν το θέμα χτύπησε τον γράφοντα... ανάμεσα στα φρύδια. Επαναλαμβάνουμε ότι ΤΡΙΑ βιβλία του Σίτσιν έχουν μεταφραστεί από τότε στα ελληνικά: ο "12ος Πλανήτης", η "Σκάλα στον Ουρανό" και το "Χαμένο Βιβλίο του Ενκί". Τα πρώτα δύο από την εκδοτική εταιρεία "Αρχέτυπο" " και το τρίτο από την "Έσοπτρον"

Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΤΡΙΤΗ 4/5/1999

«Θεέ μου, ακριβώς όπως τον είχαν περιγράψει οι Σουμέριοι!».

Αυτό φώναξε ο Ζαχαρίας Σίτσιν, βλέποντας τις φωτογραφίες του πλανήτη Ουρανού που ο «Voyager 2» άρχισε να στέλνει στη Γη το 1986, εννιά χρόνια μετά την εκτόξευσή του από την «NASA». Το γαλαζοπράσινο χρώμα του συμφωνούσε με την περιγραφή στα κείμενα των Σουμερίων, ο πολιτισμός των οποίων άνθισε την τρίτη χιλιετία προ Χριστού, στη Μεσοποταμία, στη «γειτονιά» του Βιβλικού κήπου της Εδέμ.

Και δεν ήταν μόνο το χρώμα του πλανήτη, αλλά και πολλά άλλα πράγματα, κυρίως η σύστασή του. Οι επιστήμονες ανέμεναν να βρουν αέριο, αλλά οι Σουμέριοι είχαν γράψει ΝΕΡΟ και ήταν απόλυτα σωστοί! Γαλαζοπράσινο νερό με κάτι βαθύχρωμες κηλίδες, όπως οι κηλίδες που δημιουργούν τα σκούρα φύκια κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας. Μια εμφάνιση ολότελα διαφορετική από όλους τους άλλους πλανήτες!

Κάτσετε ένα λεπτό, ρε! Ο πλανήτης Ουρανός απέχει γύρω στα δύο δισεκατομμύρια μίλια από τη Γη. ΔΕΝ είναι ορατός με γυμνό μάτι. Οι αστρονόμοι δεν γνώριζαν περί της ύπαρξής του πριν το 1781, όταν ο μουσικός και ερασιτέχνης αστρονόμος Φρειδερίκος Χέρσελ τον ανακάλυψε με το πιο τέλειο τηλεσκόπιο της εποχής του.

ΠΩΣ οι Σουμέριοι ήξεραν τόσες λεπτομέρειες για τον συγκεκριμένο πλανήτη, σε μια εποχή που «δεν εδικαιούντο» να ξέρουν; Οι αρχαίοι ήξεραν για Ήλιο, Σελήνη, Ερμή, Αφροδίτη, ¶ρη, Δία, Κρόνο και πάπαλα! Από πού κι ως πού οι Σουμέριοι να γνωρίζουν για ένα πλανήτη που είναι τόσο μακριά, που το φως του χρειάζεται τέσσερις ώρες για να ταξιδέψει μέχρι τα στραβά μας;

Και τι είναι αυτές οι βλακώδεις εισηγήσεις ότι οι Σουμέριοι όχι μόνον ήξεραν για τον Ουρανό, αλλά και για τους πιο μακρυνούς Ποσειδώνα και Πλούτωνα; Για τον μικρό και ασήμαντο Πλούτωνα που είναι τόσο μακρυά, που από την κρύα σαν τεζαρισμένη γάτα επιφάνειά του, ο Ήλιος φαίνεται σαν ένα λαμπρό άστρο;

Και όμως ήξεραν! Και ο Ζαχαρίας Σίτσιν δεν περίμενε τις διάφορες διαστημικές εξερευνήσεις και ανακαλύψεις για να το πει, αλλά έβαλε το κεφάλι του στην καρμανιόλα, γράφοντας το βιβλίο «12ος Πλανήτης» το 1976, τρία χρόνια πριν την εκτόξευση του «Voyager 2» και ΔΕΚΑ ολόκληρα χρόνια πριν το διαστημόπλοιο φωτογραφίσει τον πλανήτη Ουρανό.

Παρεμπιπτόντως, δεν κάνω αχρείαστη διαφήμιση στον Σίτσιν, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο του είναι φοβερά ενδιαφέρον, όπως και τα άλλα βιβλία της σειράς «The Earth Chronicles» (Τα Χρονικά της Γης). Δεν γνωρίζω αν είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά. Αν δεν είναι, τότε ελπίζω ότι ο Ζαχαρίας Σίτσιν δεν θα έχει πρόβλημα με το υλικό που χρησιμοποιώ από τα βιβλία του, τα οποία βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα, για να μην πω συνταρακτικά!

Βέβαια, οι πλανήτες Ουρανός και Ποσειδώνας είναι περιστασιακοί, διότι αλλού καταλήγει ο Σίτσιν. Εκείνο που μας ενδιαφέρει πρωτίστως, όμως, είναι το εξής ερώτημα: ΠΩΣ ένας αρχαίος πολιτισμός γνώριζε, πριν από πέντε χιλιάδες χρόνια και βάλε, πράγματα για το διάστημα που η μοντέρνα επιστήμη μόλις τώρα ανακαλύπτει;

Αυτό το ερώτημα πάει πακέτο με το ερώτημα που αφορά μια πρωτόγονη φυλή στο Μάλι, τους Ντόγκονς, η παράδοση των οποίων αναφέρει τον Σείριο και τον άγνωστο μέχρι το 1862 (και αόρατο με γυμνό μάτι, ή με ένα απλό τηλεσκόπιο) σύντροφό του, τον «λευκό νάνο» Σείριο Β. Μιλάμε για ανατριχιαστικές λεπτομέρειες.

Και στις δυο περιπτώσεις, η «φαβορί» εκδοχή, τουλάχιστο για τους ακραίους, είναι ότι εξωγήινοι είχαν επισκεφθεί κάποτε την Γη και δίδαξαν αυτά τα πράγματα στον πολιτισμό που, τη συγκεκριμένη εποχή, έκανε κουμάντο. Με την πάροδο των χρόνων, λένε, όλα κατέληξαν σε μύθους και παραδόσεις.

Ο ερχομός των εξωγήινων δεν είναι πια ταμπού. Έχουν γραφτεί αμέτρητα βιβλία που υποστηρίζουν ότι, όχι μόνο είχαν έρθει κάποτε, όχι μόνο έρχονται και φεύγουν συνεχώς, αλλά και ότι έκαναν «επίσημη» επαφή του ενός είδους ή του άλλου, πράγμα που οι πλανητάρχες κρατούν μυστικό για λόγους που ξέρουν εκείνοι καλά κι εμείς καλύτερα!

Στην περίπτωση των εξωγήινων των Σουμερίων, όμως, δεν μιλάμε απλά για «καλώστους» και «καλοτάξιδοι», αλλά για ανθρωπογονία, για επικείμενη συντέλεια του κόσμου και «φτου κι απ΄ την αρχή». Μιλάμε για την ύπαρξη ενός άγνωστου πλανήτη στο ηλιακό σύστημα, ενός πλανήτη που δεν περιστρέφεται γύρω από τον Ήλιο όπως όλοι οι άλλοι, αλλά πολύ «λοξά», με μια ελλειπτική τροχιά που τον φέρνει στα λημέρια μας κάθε 3,600 χρόνια, όπου γίνεται της κοσμικής πουτάνας. Για έναν πλανήτη που συμπεριφέρεται, που κινείται, σαν ΚΟΜΗΤΗΣ.

Μα, γι αυτό έγινε το μεγάλο μπάχαλο πρόσφατα, όταν ανεκαλύφθη ο κομήτης Χέιλ Μπομπ. Είχε γίνει μεγάλο σούσουρο, διότι πολλοί από αυτούς που είναι πεπεισμένοι για την ύπαρξη ενός άλλου πλανήτη, νόμισαν ότι αυτός ήταν ο Χέηλ Μπομπ. Ο Σίτσιν, όμως, τους είπε (στο περίπου!): «Μπα! Αυτός είναι ένας προάγγελος. Ο αληθινός μάγκας της παρέας, ο και γαμώ τα ουράνια σώματα, ακολουθεί σύντομα»!

Η ύπαρξη ενός άλλου πλανήτη ΔΕΝ είναι εικασία. Η ανακάλυψή του αναμένεται, όπως αναμενόταν και η ανακάλυψη του πλανήτη που ονομάστηκε Πλούτων, όταν αυτός τελικά «βρέθηκε» το 1930. Μόνο που ο Πλούτωνας δεν πληρεί τις προδιαγραφές. Είναι πολύ μικρός για να προκαλέσει τις ανωμαλίες που παρατητούνται στις τροχιές του Ουρανού και κυρίως του Ποσειδώνα.

Κάτι άλλο υπάρχει «εκεί έξω», κάτι που δεν γνωρίζουμε, ίσως λόγω μιας περίεργης, ελλειπτικής τροχιάς. Αργά ή γρήγορα, όμως, λέει ο Σίτσιν, θα το γνωρίσουμε! Ίσως τότε να μην υπάρχει αρκετό χαρτί τουαλέτας για να ανταποκριθεί στην ζήτηση! Τότε είναι που ορισμένα «σοβαρά και σεβαστά» βιβλία θα σκιστούν και θα χρησιμοποιηθούν για κωλόχαρτο: Όταν θα χεστούν οι πάντες! Αύριο.

Όχι ένας δυο κουβάδες party ice... Ιδού και η τρίτη δόση περί Σουμερίων στον Φίλαθλο. Ξέχασα να σας πω ότι μου παίρνει περίπου χίλιες λέξεις για να γράψω ό,τι χωράει σε μια λακωνική παράγραφο. Παρασύρομαι εύκολα, το χάσιμο του ειρμού έχει χάσει το νόημά του. Α, ναι: σε κάποια κείμενα υπάρχουν τίτλοι, σε άλλα όχι. Αυτό διότι ο Καραγιαννίδης επέμενε ότι δεν ήξερα να βγάζω τίτλους και τους έβγαζε ο ίδιος, ή η Κατερίνα, η επιμελήτρια της 2ης σελίδας. Η μικρή είχε αποκτήσει νευρικά τικ και πήγαινε δυο φορές το χρόνο σε ψυχαναλυτή, μέχρι που μετακόμισε μόνιμα στην ευρύτερη περιοχή του Δαφνίου. Καλό κορίτσι, όμως...

Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΤΕΤΑΡΤΗ 5/5/1999

Αντιλαμβάνομαι ότι για πολλούς είμαι κάπως περίεργος. Το ξέρω, έχω τα χούγια, τις προτιμήσεις και τα πιστεύω μου, καθώς και τον δικό μου κώδικα συμπεριφοράς. Δεν λέω ότι είμαι πάντα σωστός, ή πάντα λάθος, απλά ότι είμαι αντικειμενικά συχνά περίεργος και υποκειμενικά σχεδόν πάντα σωστός!

Κοιτάξτε να δείτε, πολύ λίγα πράγματα στον κόσμο είναι αντικειμενικά σωστά. Οι υποκειμενικές αξιολογήσεις «παίζονται». Για παράδειγμα, το λιβάνι είναι σωστό για τον Γιαχβέ, αλλά είναι ανάθεμα για τον Βελζεβούλη, που στο τέλος πάντα πληρώνει τη νύφη για τις αδυναμίες και τα τερτίπια του κάθε κερατά.

Τα σκόρδα είναι άρωμα για μένα, δεν χάνω ευκαιρία να μασουλήσω κάνα κεφάλι ωμό, αλλά είναι μπόχα για τη γυναίκα μου. Σας μιλάω ειλικρινά, είναι άξιον απορίας πώς καταφέραμε ν΄αποκτήσουμε δυο παιδιά. Α, ναι… Θυμάμαι πώς έτυχε με την μεγάλη, παρόλο που είμασταν κι οι δυο φέσι! Για την μικρή δεν θυμάμαι τίποτα, θα είχανε βάλει κάποια περίεργη ουσία στα ουίσκια μας ! Τι λέγαμε; Α, ναι: Πολύ λίγα πράγματα είναι σωστά για όλους.

Προσωπικά, έχω ορισμένες πολύ περίεργες συνήθειες. Μια είναι να διαβάζω ένα βιβλίο ανάποδα! Μάλιστα κύριε, αρχίζω πάντα από τον επίλογο, από το ζουμί. Αν μου αρέσει, αν είναι χαβαλετζίδικο, τότε αποφασίζω να διαβάσω το βιβλίο και, όταν το κάνω, δεν το κάνω με λογική σειρά. Ακριβώς όπως το σεξ: Αρχίζω με την εκσπερμάτωση και τελειώνω με τα προκαταρκτικά!

Όσον αφορά τα βιβλία, συνήθως αρχίζω από το τρίτο κεφάλαιο! Πριν το τελειώσω πετάγομαι στο ένατο, μετά πάω πίσω στο δεύτερο κ.ο.κ. Με λίγα λόγια, είμαι ανεμογάμης στο διάβασμά μου, γι αυτό εξ άλλου είμαι και ανεμογάμης στο γράψιμό μου!

Πολύ σπάνια θα διαβάσω ένα βιβλίο από εξώφυλλο σε εξώφυλλο. Το ενδιαφέρον μου σπάνια διατηρείται στο απαιτούμενο επίπεδο. Διαβάζω από μηδέν μέχρι το έν τρίτον του κάθε βιβλίου που πέφτει στα χέρια μου, άντε το μισό αν είναι αρκετά ενδιαφέρον!

Γιατί όλη αυτή η εισαγωγή, ρωτάτε; Θα σας πω: Σήμερα ξύπνησα στις 6.30΄ διότι είχα κάτι δουλειές. Δική μου δουλειά τί δουλειές είχα! Όταν δεν κοιμηθώ καλά, το μυαλό μου δεν δουλεύει κανονικά (παρακαλώ να σκάσουν οι είρωνες, ας πουν κάτι πρωτότυπο!), οπότε χρειάζομαι μια προθέρμανση.

Σύμφωνα με τα χούγια μου, όμως, και όσον αφορά τους Σουμέριους, θ΄ αρχίσουμε από το ζουμί. Από το τέλος! Τώρα θα μου πείτε ότι, αν κάποιου δεν αρέσει το ζουμί, δεν θα διαβάσει το αυριανό και μεθαυριανό κομμάτι. Ξέρετε, έχω μεγάλο μαράζι και καημό αν κάποιος διαβάσει ή όχι τις μαλακίες που γράφω. Έχω περάσει άγρυπνες νύχτες γύρω από το θέμα, ουουουου….

Το ζουμί, λοιπόν! Κατά τους Σουμέριους, ή τουλάχιστον κατά την ερμηνεία των κειμένων τους από τον Ζαχαρία Σίτσιν και άλλους, η (σχετική) συντέλεια του κόσμου δεν θα είναι αποτέλεσμα της οργής κάποιου Γιαχβέ, που δεν έχει καλύτερη δουλειά να κάνει από το να φτιάχνει και να καταστρέφει κόσμους και να ανοιγοκλείνει μήτρες (κατά τον επιστολογράφο της Κυριακής από Γερμανία), αλλά θα είναι αποτέλεσμα της προσέγγισης ενός άγνωστου πλανήτη που κινείται πολύ περίεργα και που περνάει από τούτα τα ταράφια κάθε 3,600 χρόνια.

Το ότι οι Σουμέριοι το λένε καθαρότατα, αν η μετάφραση της εξαιρετικά δύσκολης γραφής τους είναι σωστή, δεν υπάρχει αμφιβολία. Έχουν γράψει ολόκληρο έπος γύρω από τον «κατακλυσμό του Νώε». Βέβαια αυτοί δεν τον λέγανε Νώε, τον είχανε βαφτίσει διαφορετικά, αλλά τόσο ο ήρωας όσο και το συμβάν δεν διαφέρουν κατά πολύ από τον Βιβλικό κατακλυσμό.

Εκείνο που διαφέρει είναι οι περιστάσεις. Η επιστημονική αξιολόγηση των κειμένων των Σουμερίων εισηγείται ότι, όταν ο «12ος Πλανήτης» πλησίασε την Γη, περνώντας ανάμεσα στις τροχιές του ¶ρη και του Δία, δημιούργησε τέτοιο μπάχαλο, τέτοιο τρέμουλο, που οι πάγοι της Ανταρκτικής «γλύστρισαν» και έπεσαν στον ωκεανό.

Αφ΄ ενός το τεράστιο παλιρροιακό κύμα που δημιουργήθηκε και αφ΄ ετέρου η θεόρατη άνοδος της στάθμης των θαλασσών που ακολούθησε το λιώσιμο των πάγων, προκάλεσε αυτό που στην Παλαιά Διαθήκη αναφέρεται ως «Κατακλυσμός του Νώε».

Η Ανταρκτική, βέβαια, ξαναπάγωσε και ο όγκος και το βάρος του πάγου της αυξάνονται σημαντικά, με κάθε χρόνο που περνάει. Υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο προστίθεται στην Ανταρκτική πάγος ισοδύναμος σε όγκο με την λίμνη Οντάριο. Μιλάμε για θεόρατες ποσότητες και όχι για έναν-δυο κουβάδες «Party Ice»!

Το τεράστιο βάρος του πάγου πρέπει να έχει «διαλύσει» την επιφάνεια του φλοιού της Γης, πάνω στον οποίο «κάθεται». Πρέπει να υπάρχει μεγάλη αστάθεια. Με ένα μεγάλο τράνταγμα, πάρτον κάτω τον πάγο, ή μάλλον πάρτον μέσα στον ωκεανό, και τότε ούτε μαγιό, ούτε ναυαγοσωστικές, ούτε σωσίβια θα βοηθήσουν!

Πότε αναμένεται να ξαναπεράσει ο «Κλίντον μεταξύ των πλανητών»; Γύρω στο 2012, λένε (χέσιμο προαιρετικό και ελεύθερο!). Αυτό, όμως, δεν είναι το κύριο θέμα των κειμένων των Σουμερίων. Το «και γαμώ τα θέματα» είναι η καταγωγή του ανθρώπου, ή μάλλον η δημιουργία του από τους Νεφιλίμ, τα εξωγήινα λαμόγια που ζούνε πάνω στον αλήτη πλανήτη.

Λαμόγια διότι, σύμφωνα με τους Σουμέριους, οι Νεφιλίμ ΗΞΕΡΑΝ για τον κατακλυσμό που ερχόταν, είχαν υπολογίσει τις επιπτώσεις της έλξης του πλανήτη τους «Νιμπίρου» (του «Μαρντούκ» των Βαβυλονίων) και, όταν τα ζάρια έπεσαν στην κουβέρτα, ή μάλλον τα παγάκια στο νερό, άφησαν τα δημιουργήματα και «σκλαβάκια» τους να πνιγούνε σαν ποντίκια. Ολους, εκτός από ΕΝΑΝ και την φάρα του: Τον ΟΥΤΝΑΠΙΣΤΙΜ που είναι ο ίδιος με τον ΝΩΕ των Εβραίων. Λα μεμ σοζ, που λένε οι Γαλλόφωνοι εξωγήινοι! Αύριο.

Σημ. 2003: Ο ¶ινσταϊν είχε πει ότι η επιφάνεια της Γης, εκεί που κάθονται οι πάγοι, πρέπει να έχει τη σύσταση περίπου της οδοντόπαστας. Όταν ήταν εν ζωή, μια δυο έρευνες τον έβγαλαν λάθος. Μεταγενέστερες έρευνες, όμως, δεκαετίαες μετά το θάνατό του, απέδειξαν ότι ήταν σωστός. Οι πάγοι της Ανταρκτικής κυριολεκτικά κάθονται πάνω σε "οδοντόπαστα".

κι ενα πιο ελαφρυ... η προσωπικη αποψη του Μαστορα για τους Πρωτοπλαστους!

Κι εγώ πιστεύω στον Αδάμ και την Εύα...

Είπαμε: είναι να μην παρεκκλίνεις από το θέμα! Αυτό είχε και τίτλους, μάλλον διότι η κοπελιά που είχε την επιμέλεια της 2ης σελίδας στον Φίλαθλο είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά... Α, ναι! Προσέξτε την αναφορά στον Σαλαλέ! Όλα τα κομμάτια είχαν γραφτεί πριν τη νομιμοποίηση του στοιχήματος στην Ελλάδα! Το κράξιμο που είχε πέσει, ουουουου...

Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΠΕΜΠΤΗ 6/5/1999

Για κατιφέδες όλος ο καυγάς στο φυτώριο γωνία «Η Εδέμ»

Της Πόπης με την ψώρα…

Οι μάγκες Σουμέριοι πίστευαν ότι οι εξωγήινοι Νεφιλίμ από τον πλανήτη Νιμπίρου έφτιαξαν τον άνθρωπο, για να δουλεύει στα ορυχεία χρυσού της Γης, που ο Νιμπίρου «επισκέπτεται» κάθε 3.600 χρόνια. Οι Νεφιλίμ σκόρπιζαν μόρια χρυσού στην στρατόσφαιρα του Νιμπίρου, για να αντανακλάται ένα ποσοστό από τις ακτίνες του Ηλίου, που κάνανε ζημιά στο οικολογικό σύστημά τους. Εκείνοι κι αν είχανε πρόβλημα «θερμοκηπίου»!

Παρεμπιπτόντως, ο Σταυρός ήταν ένα σημαντικότατο σύμβολο των Σουμερίων, τρεις χιλιάδες χρόνια προ Χριστού! Συμβόλιζε «το σημείο της διασταύρωσης», δηλαδή το σημείο που o Νιμπίρου διασταυρώνει τo το ηλιακό σύστημα κάπου μεταξύ ¶ρη και Δία! Ακόμα πιο παλιά, οι πανάρχαιοι Ινδοί επίσης είχαν τον Σταυρό ως ένα από τα σύμβολά τους. Αυτά είναι πλήρως τεκμηριωμένα! Αμ οι Έλληνες; Είδατε καμιά φορά τον σταυρό σε συνάφεια με το Διόνυσο; Εμμμ...

Τώρα κάποιος θα μου πει, και με το δίκιο του: «Καλά, ρε, είμαι υποχρεωμένος να πιστέψω στην κοσμογονία του κάθε περίεργου πολιτισμού ή, ακόμα χειρότερα, στην ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ και στην ΕΡΜΗΝΕΙΑ που έχει δώσει ο κάθε περίεργος λόγιος στα κείμενα του κάθε περίεργου πολιτισμού;».

Όχι βέβαια, και απαντώ με την μεγαλύτερη ειλικρίνεια που μπορώ να μαζέψω από τα τρίσβαθα της ταλαιπωρημένης από το τσιγάρο και τη μαλακία καρδιάς μου: Κοίταξε να δεις, αγόρι μου, κατά βάθος κι εγώ πιστεύω στον Αδάμ και στην Εύα. Σοβαρά μιλάω, διάβασε να δεις:

Πρώτα απ΄ όλα, ο Γιαχβέ ήτανε πτυχιούχος γεωπόνος. Δεν ξέρω αν πήγε και για μεταπτυχιακά, αλλά ήταν αριστούχος. Είχε καλλιεργήσει την Εδέμ για να εξυπηρετεί άλλους Γιαχβέδες, από γειτονικά σύμπαντα. Φυτώριο γωνία ήταν η Εδέμ. Για μεγάλη κονόμα, κυρίως σε μαύρα, μιλάμε. Το ακόλουθο περιστατικό καταγράφτηκε σε ένα χρονικό της εποχής που έχω διαβάσει:

«Έχουμε τίποτα κατιφέδες;» ρώτησε ένας περαστικός Γιαχβέ τον βιβλικό γεωπόνο, «η ψώρα έχει κάνει τον μπαξέ μου μπουρδέλο». Ο Γιαχβέ απάντησε: «Και βέβαια έχω κατιφέδες, αλλά και ωραία γεράνια, πετούνιες και πανσέδες. Όσο για τη ψώρα, με το παρντόν Γιαχβέ μου, αλλά εσύ φταις που την έπλασες. Τον μπελά σου γύρευες. Βάλε της καμιά κατάρα για να την αφανίσεις. Αυτή εξ άλλου είναι και η οικολογική λύση. Με περίεργη προφορά μιλάς, σύντεκνε. Από πιο σύμπαν η αφεντιά σου; Για την παράδοση κατ΄ οίκον ρωτάω»!

Ο περαστικός Γιαχβέ απάντησε: «Όταν φύγεις από το δικό σου σύμπαν, με δυτικοανατολική κατεύθυνση, μετά από ενάμισυ τρισεκατομμύρια έτη φωτός κάνε αριστεροδεξιά στο σύμπαν με τα κατεβασμένα ρολά, πήγαινε όλο ευθεία και θα με βρεις στα δεξιοαριστερά σου, πίσω από μια μαύρη τρύπα».

«Αααα…» έκανε ο γεωπόνος, «το σύμπαν με τα κατεβασμένα ρολά, εκεί που συχνάζει ο Γιαχβέ ο Σαλαλές! Δεν νοικιάστηκε ακόμα το ρημάδι;». Ο άλλος απάντησε: «Αμέ! Νοικιάστηκε, αλλά το φτιάχνουνε. Θα γίνει μπουκάδικο»!

«Νόμιμο πανσυμπαντικό μπουκάδικο;» έσκουξε ο δικός μας ο Γιαχβέ και συνέχισε «τότε πρέπει να ελπίζουμε πως ίσως παίξουμε νόμιμο στοίχημα σε κάνα τρισεκατομμύριο χρόνια, εκτός αν τύχει κάτι απρόοπτο πάλι. Δυο πλανήτες κι ένα φεγγάρι κάνουν οι κατιφέδες, αν τα θέλεις χωρίς απόδειξη»!

Μετά από αυτή τη συζήτηση, ο Γιαχβέ σκέφτηκε: «Και γιατί να πλάσω την κουφάλα την ψώρα; Για να μου διαλύσει το μαγαζί; Θα πλάσω τον άνθρωπο, που είναι ακίνδυνος». Ο Γιαχβέ ήτανε κουλτουριάρης. Όταν τον έπιανε ο οίστρος, φορούσε ένα μπερέ, άφηνε αλογοουρά και μούσι, φούμερνε φούντα και το έπαιζε καλλιτέχνης. Την πήγαινε την κεραμική, αλλά ήταν άσχετος στη ζωγραφική. Όχι, δεν είχε πάει σε σχολή Καλών Τεχνών, αυτοδίδακτος ήτανε!

Έπλασε, λοιπόν, πρώτα τον Αδάμ και μετά την Εύα. Αυτά είναι γνωστά, τα έχουμε ξαναγράψει. Δεν μου αρέσουν οι επαναλήψεις. Η μόνη επανάληψη που γουστάρω στη ζωή μου, είναι ο πολλαπλός οργασμός! Τέτοιο είχε και η Εύα, όποτε το έκανε με τον Αδάμ. Όχι, ψέματα λέω. Όταν έμεινε έγκυος με τον Κάιν, δεν είχε πολλαπλό οργασμό η Εύα. Μονό είχε, αλλά ΒΑΡΒΑΤΟ!

Ομολογώ ότι ποτέ δεν έχω γράψει όλη την ιστορία. Υπήρξαν σκοπιμότητες, αλλά τώρα έχω αποφασίσει να μιλήσω με ανοικτά χαρτιά κι ας με φάνε!

Ποιο δέντρο της γνώσης και ποιος όφις, μωρέ; Όλος ο καυγάς έγινε για ΚΑΤΙΦΕΔΕΣ! Προσέξτε: Η Εύα ήτανε πολυέξοδη και ο Αδάμ χρειαζόταν δεύτερο εισόδημα. Σκαρφίστηκε, λοιπόν, να φυτέψει μισό στρέμμα κατιφέδες, για να πουλάει σε περαστικούς Γιαχβέδες. Δεν είχε σπόρους, όμως.

Πήγε στον Γιαχβέ και του είπε: «Αφεντικό, μπορώ να κόψω δυο-τρεις κατιφέδες, να τους βάλω κάτω από το μαξιλάρι μου για να κοιμάμαι με το άρωμά τους;». Του Γιαχβέ του μπήκανε ψύλλοι στ΄ αφτιά: «Πλάκα μου κάνεις, ρε;» αναφώνησε. «Ποιο άρωμα; Οι κατιφέδες βρωμάνε χειρότερα κι από την ανάσα μια γκαμήλας με πεπτικά προβλήματα και τερηδόνα»!

«Γιαχβέ» επέμενε ο Αδάμ, «ακόμα και η αγκινάρα είναι αρωματική σε σύγκριση με τις τριχωτές μασχάλες της Εύας. Δώσε μου λίγους κατιφέδες να βρουν την υγειά τους τα ρουθούνια μου. Έλα, Γιαχβούλη μου…». Ο Γιαχβέ του έδωσε, ο Αδάμ φύλαξε τα σπόρια και φύτεψε κατιφέδες στη ζούλα.

Όταν ο Γιαχβέ πήρε χαμπάρι τη λαδιά, έγινε σαματάς. Φώναξε τον Αδάμ και του είπε: «Ρε αχάριστε, σε έπλασα, σου έπλασα και μια γκόμενα για να εκτονώνεσαι τζάμπα, σε τάισα, σε πότισα, κι εσύ καταδέχτηκες να πάρεις το ψωμάκι από το στόμα μου; Τώρα θα δεις τι πάει να πει Γιαχβέ, ρε κωλόπαιδο, γαμώ τη ζωτική πνοή μου»! Και είπε: «Γεννηθήτω ΨΩΡΑΑΑ!» και εγένετο ψώρα!

Έγινε της Πόπης με την ψώρα στην φυτεία του Αδάμ, που μπατίρησε και ξενητεύτηκε, με την Εύα στην καμπούρα χωρίς προίκα. ΑΥΤΟ είχε γίνει! Το είπα και ξαλάφρωσα!. Αύριο κι άλλες μαλακίες των Σουμερίων. (Τεκμηριωμένες!).

Κάτι μεγάλο είχε περάσει...

Συνεχίζουμε με τα κομάτια του Φιλάθλου. Σύντομα θ' αλλάξει ο χαβάς, διότι κεντρικό θέμα δεν είναι πλέον η καταγωγή του ανθρώπου, ή η επικείμενη "συντέλεια", αλλά το κατά πόσον απομεινάρια της μπόσικης "φάρας", είναι ανάμεσά μας, άριστα οργανωμένοι και κομπλέ με "ατζέντα".

Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΤΡΙΤΗ 1/5/1999

Ανακεφαλαιώνω, για να μη χανόμαστε: Συζητάμε για την πιθανή «συντέλεια» του κόσμου που, κατά τους πανάρχαιους Σουμέριους έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν, (η τελευταία φορά ήταν ο βιβλικός «Κατακλυσμός του Νώε»), και που οφείλεται στην ύπαρξη ενός προς το παρόν άγνωστου σε μας πλανήτη, με φοβερά ελλειπτική τροχιά, που περνάει από τα κοσμικά λημέρια μας κάθε 3.600 χρόνια. Κατά τους Σουμεριολόγους, κυρίως κατά τον Ζαχαρία Σίτσιν, η επόμενη επίσκεψη αναμένεται γύρω στο 2012!

Δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία. Ούτε για να το συζητάμε, δηλαδή. Κάποτε, κάτι ΜΕΓΑΛΟ έχει περάσει μέσα από το Ηλιακό μας σύστημα και δημιούργησε μπάχαλο. Τώρα, αν αυτό το «κάτι» πέρασε μια φορά και μετά εξαφανίστηκε στα βάθη του διαστήματος, ή διαλύθηκε, ή περνάει κάθε τόσο, αυτό δεν το ξέρουμε. Οι Σουμέριοι επέμεναν πως ήξεραν, αλλά εμείς δεν ξέρουμε. Ίσως μάθουμε μια κι έξω σε καμιά δεκαπενταετία το πολύ!

Ας δούμε αποδείξεις, ή τουλάχιστο σοβαρές ενδείξεις, για την «εισβολή» αυτού του πολύ μυστήριου σώματος. Βέβαια, ενδείξεις υπάρχουν πολλές, αλλά εμείς θα δούμε δυο-τρία από τα φαβορί, που αφορούν τους γιγαντιαίους πλανήτες Ουρανό και Ποσειδώνα και τους φυσικούς δορυφόρους τους.

Αρχίζουμε με τον Ποσειδώνα. Μέχρι πρόσφατα, οι αστρονόμοι γνώριζαν μόνο δύο φυσικούς δορυφόρους του «υδάτινου» πλανήτη: τον Τρίτωνα και την Νηρηίδα. Η Νηρηίδα έχει ένα πολύ παράξενο σχήμα. Είναι σαν ένας λουκουμάς με δυσκοιλιότητα, καθισμένος σε χαμηλή λεκάνη!

Σύμφωνα με τους νόμους της δημιουργίας και εξέλιξης των πλανητών, τους νόμους της δυναμικής, η Νηρηίδα έπρεπε να είχε ΣΦΑΙΡΙΚΟ σχήμα, όπως το φεγγάρι μας και όλοι οι πλανήτες. Δεν έχει, όμως. Είναι παραμορφωμένη. Τώρα, ένας δύσπιστος μπορεί να πει: «Και τι έγινε; Ο φυσικός δορυφόρος του ¶ρη ο Φόβος έχει σχήμα πατάτας. Γιατί η Νηρηίδα να μην είναι λουκουμάς;».

Πονηρή ερώτηση, αλλά και πολύ λανθασμένη! Είναι θέμα ΜΕΓΕΘΟΥΣ. Ο Φόβος είναι «ανύπαρκτος» σε σύγκριση με την Νηρηίδα, «χωράει» χιλιάδες φορές στον όγκο της Νηρηίδας. Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Βάσει των φυσικών νόμων η Νηρηίδα ΕΠΡΕΠΕ να ήταν σφαιρική και το θέμα δεν σηκώνει κουβέντα. Οπότε ο δύσπιστος μπορεί να πει: «Έτσι έτυχε». Καλά…

Είναι, όμως, και η γωνία περιστροφής της Νηρηίδας γύρω από τον «μπαμπά» της τον Ποσειδώνα. Δεν μιλάμε για «κάτι ψιλά», αλλά για μια απόκλιση μέχρι 28 μοίρες, αν πάρουμε σαν βάση τον ισημερινό του Ποσειδώνα. «Έτσι έτυχε» επιμένει ο δύσπιστος. Ουφφφ…

Να πάρουμε την τροχιά της Νηρηίδας; Γιατί να μην την πάρουμε; Αργόσχολοι είμαστε, τώρα που λήγει και το Αγγλικό πρωτάθλημα, ό,τι θέλουμε παίρνουμε! Πολύ περίεργη η τροχιά της, που φέρνει και παίρνει την «μπέμπα» από ΕΝΑ εκατομμύριο σε ΕΞΑΚΟΣΙΑ εκατομμύρια μίλια απόσταση από τον Ποσειδώνα!

Ξέρετε για τι πράγμα μιλάμε; Ας υποθέσουμε ότι ο Ποσειδώνας είναι η Ομόνοια. Ένας Σκοπιανός παπατζής κάνει νταραβέρι το πολύ μέχρι το Σύνταγμα και από κει πάει στα Σκόπια και επιστρέφει αμέσως στην Ομόνοια, πάει πάλι μέχρι το Σύνταγμα και πάλι φεύγει για τα Σκόπια. Δεν ξέρω τι πάει να κάνει ο παπατζής στα Σκόπια, μωρέ, ένα παράδειγμα χρησιμοποίησα. Σκοπιανός είναι, στα Σκόπια πάει. Πού να πήγαινε ο άνθρωπος, στην Βιέννη, γαμώ τους ψύλλους στ΄ άχυρά σας, γαμώ!; Εν πάση περιπτώσει, αυτή περίπου είναι η αναλογία.

Με λίγα λόγια, συμπεριφέρεται ΠΟΛΥ περίεργα ο φυσικός δορυφόρος ενός πλανήτη με ΘΕΟΡΑΤΟ μαγνητικό πεδίο, για το οποίο θα μιλήσουμε αργότερα. Κάποιος θα ανέμενε την Νηρηίδα να περιστρέφεται ΚΥΚΛΙΚΑ γύρω από τον Ποσειδώνα και όχι να έχει μια ΤΟΣΟ ελλειπτική τροχιά. Δεν νομίζετε πως είναι λογική η εξήγηση μιας «διαστημικής καραμπόλας»; Ότι κάτι κτύπησε την Νηρηίδα, στέλνοντάς την στου διαόλου τη μάνα, αλλά πριν «φύγει η μπίλια από το μπιλιάρδο» την συγκράτησε η έλξη του Ποσειδώνα που, σε συνδυασμό με την βίαια καραμπόλα, την καθήλωσαν σε μια ΤΟΣΟ ελλειπτική τροχιά; Μπα, λέει ο δύσπιστος, έτσι έτυχε!

Να πούμε και το αλλο, τότε, κύριε δύσπιστε: Στη μια πλευρά της η Νηρηίδα είναι άσπρη και λαμπρή, αλλά στην άλλη είναι κατάμαυρη και ΟΧΙ λόγω σκότους. Λες και είναι ντυμένη σαν αρλεκίνος τις απόκριες, η μικρή. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό, κύριε δύσπιστε; Ότι όταν κτυπήθηκε από το άγνωστο «κάτι», είτε «ξυρίστηκε» η μισή επιφάνειά της, αποκαλύπτωντας υπέδαφος σκούρου χρώματος, ή, με την σύγκρουση, το άλλο σώμα άφησε πάνω στην Νηρηίδα αρκετή δικιά του ύλη, που είχε σκούρο χρώμα. Ακριβώς όπως γίνεται σε συγκρούσεις αυτοκινήτων. Μπα, έτσι έτυχε, επιμένει ο δύσπιστος!

¶κου να δεις, αγόρι μου, αν μείνει έγκυος η γυναίκα σου και γεννήσει ένα ΑΡΑΠΑΚΙ, ελπίζω να μη την σπάσεις στο ξύλο πριν βγει από το μαιευτήριο, να μη την χωρίσεις, να βαφτίσεις το αραπάκι Χαράλαμπο ή Παναγιώτη, αντί Νέλσον ή Γουίλσον, και όταν το παίρνεις για παγωτό να μην λες ότι είναι της υπηρέτριας, ή ότι το υιοθέτησες, αλλά ότι είναι δικό σου κι «ΕΤΣΙ ΕΤΥΧΕ»!

Ένας σκέτος μετεωρίτης δεν μπορούσε να προκαλέσει τέτοιο μπάχαλο. Μιλάμε για κάτι ΜΕΓΑΛΟ και τρανό, κάτι που δέν «έπεσε» πάνω στην Νηρηίδα και στη συνέχεια διαλύθηκε, αλλά για κάτι που, λόγω όγκου, ίσως παρέμεινε άθικτο και εξακολουθεί να υπάρχει ΚΑΠΟΥ. Δεν αποκλείεται να μιλάμε για τον «Νιμπίρου» των Σουμερίων, τον «12ο Πλανήτη»!

Με βάση τα κείμενα των Σουμερίων, και πάντα κατά την ερμηνεία τους από τον Σίτσιν, για χάρη του «Νιμπίρου» μέσα σε 15 χρόνια θ’ανέβουμε στις βουνοκορφές ουρλιάζοντας χεσμένοι «Ε-ε-έρχεται!» και δεν θα δίνουμε το δεξί αρχίδι ενός ευνουχισμένου ψύλλου στ΄ άχυρα για ΟΝΕ, για Κόσοβο και για ΝΑΤΟ! Αμήν, Θεέ μου

Σήμερα στην κατεύθηνση είχα μάθημα Αρχές Φιλοσοφίες και πιάσαμε κουβέντα με τον καθηγητή για γλώσσες και τέτοια και κάποια στιγμή λέει κάτι για σφηνοειδή και ινδοευρωπαική και λέω εγώ η γλώσσα των Σουμέριων μία τέοια είναι??Και μου λέει Ναι που το ξέρεις??Και του λέω εε είδατε τι κάνει ο Παρασκευάς!!Δυστηχώς ο καθηγήτης δεν κατάλαβε τι του έλεγα και μου λέει όποιος και να ναι αυτός μπράβο του που σου μαθαίνει για τους Σουμέριους και την γλωσσα τους και αρχίζω εγώ να του λέω για τα Voyatzer και όλα αυτά και έμεινε και λέει μπράβο αγόρι μου.
    Μεγάλε Παρασκευά!!

Αναντικατάστατος Kostas Ketseris's Avatar
    Φοιτητης εισαι Κωσταρα?Α ρε νιατο,αυτα ειναι,καλα εσυ στα σαραντα θα πιανεις διπλο των Σικαγο Φαιαρ μεσα στο φεγγαρι εναντιον των Μουν Ροβερς για το διαπλανητικο!!

Quote Originally Posted by Kostas Ketseris View Post
    Φοιτητης εισαι Κωσταρα?Α ρε νιατο,αυτα ειναι,καλα εσυ στα σαραντα θα πιανεις διπλο των Σικαγο Φαιαρ μεσα στο φεγγαρι εναντιον των Μουν Ροβερς για το διαπλανητικο!!
    Για χαμήλωσε!!!Χαχαχα και το διπλό της Μπαρνετ, Βεϊλ κτλ μου φτάνουν!!

Αναντικατάστατος Kostas Ketseris's Avatar
    χαχα,μπα,δεν ψωνισεις Λευτον στο 5,00?Ολοι θα το παρουμε απο οτι φαινεται,εγω μαζι με την Βειλ,την Μπαρνετ δεν ξερω....

Quote Originally Posted by Kostas Ketseris View Post
    χαχα,μπα,δεν ψωνισεις Λευτον στο 5,00?Ολοι θα το παρουμε απο οτι φαινεται,εγω μαζι με την Βειλ,την Μπαρνετ δεν ξερω....
    Την Μπαρνετ θεωρητικα την ειπα έτσι μου 'ρθε για αύριο έχω Μπρεντφορντ, Λειτον, ΒεΪλ, Πλιμουθ, ίσως Ρεξαμ.Β' Λυκείου παω Κώστα.

λιγο Σουμμεριους ακομα...
    θα ακολουθησει ευχαριστο διαλειμμα...

Υιοθετημένο παιδί ο Τρίτωνας;

Πλήρης ασυναρτησία! Παρεμπιπτόντως, αυτά είχαν γραφτεί και δημοσιευτεί πριν τη νομιμοποίηση του στοιχήματος στην Ελλάδα, εξ ου και κάτι ακαταλαβίστηκες "μπηχτές". Πάντως, με έπιασε το νευρικό γέλιο σήμερα. Ο λόγος είναι ότι τρία άτομα μου είπαν: "Έλα, ρε , τα διαβάσαμε αυτά, μπες στο ζουμι". Νομίζουν ότι το ζουμί είναι μια παράγραφος! Κούνια που τους κούναγε! Μπορούμε να γράφουμε για το ζουμί - που μπορεί να αποδειχθεί είτε "γιαμ-γιαμ" μαγειρίτσα, είτε βραστό νερό με γιοκ ουσία - για χρόνια. Και θα δείτε στο ζουμί τι πράγματα σας κρύβουν, για να σας δείχνουν το νυφικό της Βανδή, τη Χειλουδάκη και την ¶σπα...
    Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΠΕΜΠΤΗ 13/9/1999

Ομολογώ ότι έχω γράψει μια... πατάτα για ένα λουκουμά! Για την Νηρηίδα, τον φυσικό δορυφόρο του πλανήτη Ποσειδώνα μιλάω, για την οποία είχα γράψει προχθές ότι, λόγω της ελλειπτικής τροχιάς της, η απόστασή της από τον «μπαμπά» της κυμαίνεται από ένα μέχρι εξακόσια εκατομμύρια μίλια! Πατάτα, όπως είπα. Έπρεπε να είχα γράψει από ένα μέχρι ΕΞΙ εκατομμύρια μίλια.

Ένας δικός μου το είχε προσέξει και μου τηλεφώνησε για να διαπιστώσει αν την ώρα που έγραφα ήμουνα μαστούρης, ή σκνίπα στο μεθύσι! Όχι, αγόρι μου, ούτε το ένα ήμουνα, ούτε το άλλο. Πού τέτοια τύχη!

Οι σποραδικές πατάτες είναι αναπόφευκτες, κυρίως με τις δικές μου συνθήκες διαβίωσης. Αν δεν με πιστεύετε, δοκιμάστε να γράψετε στις δυό μετά τα μεσάνυκτα, με την σύζυγο να ροχαλίζει στην μια άκρη του σπιτιού και τον σκύλο στην άλλη! Δοκιμάστε να γράψετε με στερεοφωνικό ροχαλητό!

Και δεν είναι μόνο αυτό. Εκεί που κοντρολάρεις τα νεύρα σου, εκεί που δέχεσαι στωικά ότι το ροχαλητό είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωοφιλίας, και με «ζωοφιλία» αναφέρομαι τόσο στον σκύλο, όσο και στην σύζυγο, «ζζζζζ…» ακούς κάτι να βγαίνει από το φαξ.

Υπερεπείγον μήνυμα, λέει το χαρτί. Στον αγώνα Βέρντερ Βρέμης – Σάλκε την Τρίτη βράδυ , η Σάλκε δεν έχει τύχη. Ο τερματοφύλακας της Σάλκε Όλιβερ Ρεκ, που έπαιζε για την Βέρντερ για 13 χρόνια, σε μια ραδιοφωνική συνέντευξη που είχε δώσει τη Δευτέρα το βράδυ είχε αφήσει να νοηθεί ότι η Σάλκε θα έδινε ρεπό σε πολλούς τραυματίες και κουρασμένους παίκτες.

Και γράφει ο δικός σου ο Βέλγος ότι, σύμφωνα με την προσωπική του αξιολόγηση, σίγουρα ΔΕΝ θα παίξουν για την Σάλκε οι ¶ιγκενράουχ, Αντερμπρούγκε, Φαν Κερκχόφεν, Κμετς, Λατάλ, ¶ικελκαμπ και Γκούσσενς και ότι είναι πολύ αμφίβολη η συμμετοχή των Ντε Κοκ, Τον, Μαξ και Μούλντερ, που είχε σκοράρει στα τελευταία τρία παιχνίδια. Ξευτύλα η Βέρντερ, ναι, αλλά παίζει κόντρα στα δεύτερα μιας ομάδας που παίζει για αέρα κοπανιστό!

Και τότε αρχίζεις να προβληματίζεσαι για το πόσα θα σπρώξεις στη Βέρντερ, μαζί με το «άλλο», συν την Γκράτσερ στην Αυστρία, για μια «τριπλέτα» που πληρώνει τέσσερις και μισή φορές τη μίζα. Και καταλήγεις στο «εξακόσια». Για λίρες μιλάμε βέβαια, διότι το «εξακόσια χιλιάρικα» αφ΄ενός είναι παράνομο και αφ΄ ετέρου προκλητικό! Προσωπικά ούτε παρανομώ, ούτε προκαλώ. Τη δουλειά και το κέφι μου θέλω να κάνω μόνο, εφ΄ όσον είναι με το αζημίωτο!

Ε, λοιπόν, αφού έχεις στο μυαλό σου εξακόσια χιλιάρικα (παρντόν, λίρες!), γράφεις ή δεν γράφεις ΕΞΑΚΟΣΙΑ αντί ΕΞΙ εκατομμύρια μίλια; Καταλάβατε τι έγινε; Παρεμπιπτόντως, είδατε το ματς Ληντς – ¶ρσεναλ; Τι να τους κάνω τους Ιταλούς και τους Σπανιόλους, ρε; Οι Ιταλοί παίζουν μπάλα με το μυαλό τους, οι Σπανιόλοι με την καρδιά τους, οι Γερμανοί με το στομάχι τους και οι Εγγλέζοι με τ΄ αρχίδια τους!

Πω-πω παρένθεσηηη! ¶ντε να γράψουμε και κάτι μικρό για την συντέλεια του κόσμου, γιατί όπως πάμε θα τελειώσουμε το θέμα σε κάποια μετενσάρκωση!

Δεν είναι μόνο η φοβερά ελλειπτική τροχιά της Νηρηίδας, μαζί με το ανοικτό από τη μια πλευρά και σκούρο από την άλλη χρώμα της, που εισηγούνται σύγκρουση με ένα ΠΟΛΥ μεγάλο και άγνωστο σε μας ουράνιο σώμα.

Ο άλλος φυσικός δορυφόρος του Ποσειδώνα, ο Τρίτων, έχει τα δικά του περίεργα. Μετά την προσέγγιση του Ποσειδώνα από τον Voyager 2, και με βάση τις πληροφορίες που έστειλε στη NASA, το καμάρι του Ποσειδώνα ο Τρίτων δεν είναι γνήσιο παιδί του γίγαντα πλανήτη, αλλά υιοθετημένο!

Τέσσερις κορυφαίοι επιστήμονες του Καλτέχ, και εδώ δεν μιλάμε για πανεπιστήμια και επιστήμονες της πλάκας, αλλά για και γαμώ το κύρος, έγραψαν στο περιοδικό Science ότι ο Τρίτων είχε αποσπαστεί από μια ηλιοκεντρική τροχιά, λόγω μιας διαστημικήςσύγκρουσης.

Για να δούμε τι λένε: Ο Τρίτων αρχικά στριφογύριζε γύρω από τον Ήλιο. Δεν ήταν δορυφόρος κάποιου πλανήτη. Ξαφνικά, «μπαμ» τον χτυπάει κάτι, του ελλατώνει την ταχύτητα περιστροφής που τον κρατάει σταθερά σε τροχιά γύρω από τον Ήλιο, με αποτέλεσμα να τον αρπάξει η έλξη του Ποσειδώνα και από πλανήτης, ο Τρίτων να γίνει δορυφόρος του Ποσειδώνα.

Οι θεωρίες ότι ο Τρίτων ήταν απαρχής δορυφόρος του Ποσειδώνα καταρρέουν σαν τραπουλόχαρτα. Η θερμοκρασία στο κέντρο του, που μετρήθηκε από τον Voyager 2, καθώς και η στραπατσαρισμένη επιφάνειά του, ενισχύουν την άποψη ότι ο Τρίτωνας είχε εμπλακεί σε μια βαρβάτη διαστημική σύγκρουση και όχι μόνο: Είχε συγκρουστεί με κάτι ΜΕΓΑΛΟ!

Τώρα, ΤΙ τον κτύπησε; Μπορούσε να ήταν και ένας μικρός δορυφόρος του Ποσειδώνα που διαλύθηκε με την σύγκρουση, που καταβροχθίστηκε από τον σχετικά πολύ μεγάλο Τρίτωνα. Μπορεί, όμως, και όχι. Μπορεί να τον είχε κτυπήσει αυτό το μυστήριο «κάτι άλλο», ο «12ος Πλανήτης», ή κάποιος από τους δορυφόρους του. Ο άγνωστος πλανήτης «Χ» που μας επισκέπτεται κάθε τόσο και για τον οποίο οι Σουμέριοι έγραψαν τα κέρατά τους πριν 60 αιώνες!

Στα επόμενα θα δούμε με λεπτομέρεια τι είχαν γράψει οι Σουμέριοι για τον «Νιμπίρου». Θα κλείσουμε με κάτι που έγραψαν για την εισβολή του στο Ηλιακό μας σύστημα και για την περιστροφή του γύρω από τον Ήλιο, πριν φύγει πάλι (για να επιστρέψει!).Ο «ΑΠ.ΣΟΥ» είναι ο Ήλιος στην Σουμεριακή:

«Διέσχισε τους ουρανούς και καταμέτρησε τις περιοχές
    και υπολόγισε τα λημέρια του ΑΠ.ΣΟΥ,
    ο ¶ρχοντας μέτρησε τις διαστάσεις του ΑΠ.ΣΟΥ»!

«¶ρχοντας» είναι ο άγνωστος σε μας πλανήτης κατά τους Σουμέριους. Αυτό δεν είναι τίποτα. Τρελλά πράγματα έχουνε γράψει οι πανάρχαιοι! Αύριο.

Θα πάω εκεί στην Αραπιά...
    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την ακαταστασία μου, με την πλήρη έλλειψη οργάνωσης στα αρχεία μου, είναι ότι μπερδεύω τα μπούτια μου όταν πάω να τα ψάξω. Για παράδειγμα, είχα αριθμήσει τα κομμάτια για Σουμέριους ως Σίτσιν 1, Σίτσιν 2, Σίτσιν 3 κ.ο.κ. Μετά άλλαξα τρόπο, με αποτέλεσμα να βρω το πιο κάτω αλλού, "χύμα" με τίτλο "Αραπιά". Ίσως αυτό να είναι μια καλή αιτία για να μπούμε στο ζουμί μια ώρα γρηγορότερα, διότι είναι εκατοντάδες τα αρχεία της 2ης σελίδας του Φιλάθλου και όχι εύκολο να βρεθούν τα των Σουμερίων από τους τίτλους. Ένας φίλος, καλή του ώρα, που είχε κρατήσει δικό του αρχείο από τον Φίλαθλο, μου έστειλε ένα χθες, το οποίο θα μπει αύριο. Από 'κεί και πέρα, ίδωμεν...

Παρασκευάς, Σελίδα 2, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/5/1999

Να με συγχωρέσουν οι αλογομούρηδες που θα συνεχίσω με τους Σουμέριους σήμερα. Δεν αντέχω άλλο, έχω χάσει τον μπούσουλά μου με τις διακοπές.

Εν πάση περιπτώσει, και στο Σούμερ θα είχανε ιππόδρομο και όχι μόνο. Θα είχανε και γκαμηλόδρομο! Πρέπει να ήσαν μεγάλοι τζογαδόροι οι Σουμέριοι. Θα πηγαίνανε στην έρημο, θα τσακώνανε σκορπιούς και θα βάζανε στοίχημα: Όποιος πέθαινε πρώτος από το μπόσικο κεντρί, τον κληρονομούσε ο άλλος!

Τώρα θα μου πείτε: «Κάτσε, ρε, κι ο άλλος θα πέθαινε λίγο αργότερα. Δεν θα απολάμβανε την κληρονομιά». Μην είστε μαλάκες! Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα. Οι πλείστοι που παίζουν στους μπουκ έχουν μία και μοναδική ποινή στο κεφάλι τους:Τον θάνατο! Όχι έναν απλό, ξηγημένο θάνατο, με μια σφαίρα ανάμεσα στα φρύδια και τέζα. Μπα! Εδώ μιλάμε για ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ θάνατο!

Μάλιστα, κύριε, κάποιος που παίζει στους μπουκ για δέκα χρόνια, έχει πεθάνει 3650 φορές συν 2 φορές για δίσεκτους, μείον τις μέρες που δεν κυκλοφορήσανε κουπόνια, λόγω διακοπών των μπουκ! Κερδίζει μια φορά και λέει «Τους ξέσκισα, τους μπινέδες». Γι αυτό ζει ο κουμαρτζής. Για ένα-δυο «Τους ξέσκισααα!» σε μια ζωή χασούρας. Όχι, αγόρι μου, προτιμώ το σουμεριακό κόλπο! Να πω του άλλου «Σ΄ έφαγα, ρε, γαμώ το σπίτι σου που κληρονόμησα» και να πεθάνω σχεδόν αμέσως κερδισμένος!

Ήσαν μέσα σε πολλά κόλπα οι Σουμέριοι. Εκτός από εξωγήινους, είχανε και βαρβάτες αδερφές. Λέει μια πήλινη πλάκα: «Οι αρσενικές πόρνες κτενίζουν τα μαλλιά τους… Στολίζουν τους λαιμούς τους με πολύχρωμες κορδέλες… Ντύνονται στην δεξιά πλευρά με γυναικεία ρούχα, όταν περπατούν μπροστά από την αγνή Ινάννα… Σκεπάζουν την αριστερή πλευρά τους με ανδρικά ρούχα, όταν περπατούν μπροστά από την αγνή Ινάννα…»!

Ω, ρε μανούλα μου, να βρισκόμουνα στην κεντρική πλατεία του Σούμερ ένα βράδυ πριν 6.000 χρόνια! Να έβλεπα δυο καφετιές αδερφάρες να δίνουν ρέστα, τραγουδώντας αλα μπρατσέτα: «Μαμαμά, τσίκι-τσίκι τραλαλά, μούσου τούσου σασασά, αααχ-βαχ, αααχ-βαχ, λούμου φούκου παπαπά» που σημαίνει: «Θα πάω εκεί, στην Αραπιά, που μ΄ έχουνε μιλήσει, για έναν εξωγήινο τον κώλο μου να κλείσει»! Να το έβλεπα κι ας έμενα χωρίς τσιγάρο για μισή ώρα!

Κουμάρι, αδελφές, χασίσια, όλα τα είχανε οι Σουμέριοι. Είχανε και τους εξωγήινους, όμως. Αυτοί ήσαν ΤΟ κεντρικό μέρος της παράδοσής τους. Και δεν μιλάμε για σκέτους εξωγήινους, απ΄ αυτά τα τσογλάνια που κατεβαίνουν τώρα στη Γη και τρέχουν οι Αμερικάνοι για ν’ αποκλείσουν την περιοχή διότι δήθεν εμφανίστηκε ένας μπαμπέσης ιός που θανατώνει κουνέλια και τσίχλες.

Οι Σουμέριοι μιλάνε για ΜΑΓΚΕΣ εξωγήινους, για αρχηγούς που είχανε κατέβει στη Γη. Για ατσίδες που είχανε φτιάξει τον άνθρωπο και άλλα κόλπα με γενετικό πολλαπλασιασμό. Μαλακίες, λέτε; Με συγχωρείτε, δηλαδή, αλλά μήπως η μαλακία των Σουμερίων ήτανε μεγαλύτερη από την μαλακία των Εβραίων, με τον Γιαχβέ που έφτιαξε τον κήπο της Εδέμ, τον Αδάμ και την Εύα; Να είμαστε δίκαιοι και αμερόληπτοι!

Διαβάστε τι λένε οι γραφές των Σουμερίων: «Εκείνες τις μέρες, στον ΘΑΛΑΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ των Θεών, στον οίκο της ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ, στον Αγνό Λόφο, τα Λαχάρ (τριχωτά βόδια) και τα Ανσάν (δημητριακά) πλάστηκαν με ομορφιά. Ο τόπος είχε γεμίσει με φαί για τους Θεούς. Με τον πολλαπλασιασμό των Λαχάρ και των Ανσάν, οι Ανουκάκι (αυτοί που ήρθαν από τον ουρανό στη Γη) έφαγαν στο Ιερό Ανάχωμά τους, αλλά δεν παραφάγανε. Το καλό γάλα από τα πρόβατα ήπιαν οι Ανουκάκι, αλλά δεν παραήπιανε»!

Υπάρχουν κι άλλα: «Μετά που ο Ανού, ο Ενλίλ, ο Ενκί και ο Σουντ έπλασαν τους ανθρώπους με την μαύρη κεφαλή (τους μαύρους, πολλαπλασίασαν τη χλωρίδα στη γη. Με μεγάλη τέχνη έφτιαξαν τετράποδα ζώα και τα έβαλαν στο Ε.ΝΤΙΝ». (Στην Αγγλοσαξωνική γλώσσα, η Εδέμ λέγεται Eden, δηλαδή Εντεν!)

Υπάρχουν και κάτι άλλα, περίεργα μεν αλλά πολύ σημαντικά. «Για χάρη των πραγμάτων που σε χορταίνουν, για τ’ αγνά πρόβατα, πλάστηκε η πολιτισμένη ανθρωπότητα» και «Ας μάθει η πολιτισμένη ανθρωπότητα πώς καλλιεργούν τους αγρούς και πώς φυλάνε τα πρόβατα, για χάρη των Θεών»! Με το «πολιτισμένη ανθρωπότητα» (ΝΑΜ.ΛΟΥ.ΓΚΑΛ.ΛΟΥ), οι Σουμέριοι εννοούν μια ανθρωπότητα που έχει λογική!

Παρόλο που δεν τελειώνουμε ακόμα, διότι υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, εδώ θα αναφέρουμε, στο περίπου, το κεντρικό θέμα της Σουμεριακής παράδοσης:
    Εξωγήινοι είχανε κατέβει στην Γη για «κάτι δουλειές». Έπρεπε να φάνε, όμως. Δημιούργησαν χλωρίδα και πανίδα. Δεν είχαν τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθούν με ευτελή πράγματα, με την καθημερινότητα. Χρειαζόντουσαν υπηρέτες και δημιούργησαν τον άνθρωπο γονιμοποιώντας το ωάριο κάποιου ζώου με το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ σπέρμα. Η σύλληψη γινόταν εξωμήτρια, σε σωλήνες, ενώ τα πρώτα έμβρυα είχανε φιλοξενηθεί σε μήτρες εξωγήινων γυναικών.

Τα πειράματα δεν πέτυχαν αμέσως. Εικόνες δείχνουν ανθρώπινα σώματα με κεφαλές ζώων και αντίστροφα. Πιθανό στο τέλος το πείραμα να πέτυχε με το ωάριο του πιθήκου. Προσέξτε, όμως: Και η ΕΛΛΗΝΙΚΗ μυθολογία αναφέρει όντα που είναι μισά άνθρωποι και μισά ζώα! Δεν είναι μόνο οι Σουμέριοι που λένε αυτά τα πράγματα. Μα, με σοβαρή μελέτη και ανάλυση, ΔΕΝ υπάρχει διαφορά μεταξύ της Γένεσης της Παλαιάς Διαθήκης και των Σουμερίων.

Μόνο που οι Σουμέριοι τα τεκμηρίωσαν. Με γραφές και φοβερές εικόνες που δείχνουν ρουκέτες, πιλότους, θαλάμους γενετικής μηχανικής, μαιευτήρια. Τα γράφω και μου σηκώνεται η τρίχα! Αναφέρουν, επίσης, μια σύρραξη μεταξύ αντιπάλων φατριών εξωγήινων, ένα φοβερό πυρηνικό πόλεμο, που ο Σίτσιν επιμένει ότι έχει αφήσει ανεξίτηλες ουλές στην Αραβική χερσόνησο.

Φωτογραφίες από δορυφόρους όντως εισηγούνται μια παλιά, ίσως πυρηνική, έκρηξη τεραστίων διαστάσεων. Μήπως τα Σόδομα και Γόμορρα της Παλαιάς Διαθήκης; Η γυναίκα του Λωτ, λέει, κοίταξε πίσω και έγινε στήλη άλατος. ΤΙ λογής άλας και για ποιο λόγο; Μήπως λόγω κάποιας ακτινοβολίας; Ή λέτε να ήτανε όντως σκέτο αλάτι και να είχε και μια ετικέτα «ΑΒ Βασιλόπουλος» στο κούτελό της η μαντάμ του Λωτ; Μπας και το «Πάτερ ημών o εν τοις ουρανοίς» δεν σημαίνει αυτό που οι «θεόπνευστοι» μας θέλουν να πιστεύουμε ότι σημαίνει; Αύριο.

Τι Μάμι, τι μαμμή...Ευχαριστώ τον φίλο που κατάλαβε ότι έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τα αρχεία και μου έστειλε το πιο κάτω, το οποίο είχε κρατήσει από το 1999. Επιβεβαίωση ότι δεν είμαι ο μόνος περίεργος! Και είναι καιρός να μπούμε στο ζουμί, διότι αν γράψουμε πολύ περισσότερα περί Σίτσιν, δεν θα είναι σωστό. Ήδη τρία βιβλία του έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά. Αύριο θα κάνουμε μια εισαγωγή στο ζουμί. Και μια εισαγωγή στην εισαγωγή, είναι η εξής: Πόσοι άνθρωποι που εναντιώνονται στην παγκοσμιοποίηση ξέρουν τι είναι η παγκοσμιοποίηση και ποια είναι τα βήματα που έχουν παρθεί μέχρι τώρα για την πραγματοποίηση της; Οι ταυτότητες είναι όλος ο καυγάς; Πόσοι ξέρουν για Ομοσπονδιακή Τράπεζα των Η.Πbaby.Α. (Federal Reserve Bank), Συμβούλιο Εξωτερικών Σχέσεων (CFR ή Council for Foreign Relations), Τριμερή Επιτροπή (Trilateral Commission) και Λέσχη Μπίλντερμπεργκ; Ποιοι τα έστησαν και γιατί; Ποιος είναι ο λόγος που τις τελευταίες τρεις μέρες, αντί να μας πουν κάτι σημαντικό, μας τα έπρηξαν με Μπέκαμ, Βικτόρια και νούμερο 7 φανέλα, με τα μεθεόρτια του γάμου του Ντέμη και της Βανδή, με το ευρωπαϊκό τσιφτετέλι της χανούμ που έχει σπάσει ρεκόρ πωλήσεων σε Ελλάδα και Ευρώπη, με το γάμο του Ρέμου και της Ζέτας και με το πώς καυλώνουν αργόσχολοι στις παραλίες, με τα 21α γενέθλια του πρίγκηπα Γουίλιαμ και αν μάθει ποτέ πώς φάγανε τη μάνα του, εγώ να γίνω μπάτλερ του Αλ Φαγιέντ και με το διαγωνισμό Playmate 2003 και όποια έχει τις μεγαλύτερες ρώγες παίρνει δώρο ένα δονητή με λέπια; Τέλος πάντων...

Είπε ο Σίτσιν και είπε ο Φίτσιν! Είπε και ο μαλάκας ο Παρασκευάς! Ο σκατάς, που όταν γεννήθηκε, τα πνεύματα των πιο διανοητικά καθυστερημένων Σουμερίων πρέπει να είπανε: «Στ' αρχίδια μας και δυο αβγά Τουρκίας"!

Το θέμα δεν είναι τι είπε ο ένας και ο άλλος, πώς ερμηνεύτηκαν οι γραφές των Σουμερίων, αλλά τι είπανε οι ΙΔΙΟΙ οι Σουμέριοι. Σκέφτηκα, λοιπόν, διότι κάποτε σκέφτομαι, άσχετο αν οι σκέψεις μου αξίζουν λιγότερο από μισό κιλό χοιρινά λουκάνικα σε μια Συναγωγή στην Ιερουσαλήμ, την εβδομάδα του Γιομ Κιππούρ, ότι πρέπει να αναφέρουμε ορισμένα αποσπάσματα απο τις Γραφές των Σουμερίων. Θα τα αντιγράψουμε ατόφια και τα ερμηνεύετε όπως θέλετε! Έχουν βρεθεί αμέτρητες πλάκες στη Σούμερ. Σε μια μόνο ανασκαφή έχουν βρεθεί πάνω απο 30.000! Οι περισσότερες παραμένουν αμετάφραστες. Η Σιππάρ ήταν μια πόλη που συνδεόταν πολύ με τη δικαιοσύνη. Ίσως εκεί να βρισκόταν ο ¶ρειος Πάγος και το Συμβούλιο της Επικρατείας των Σουμερίων! Ο Ούτου, που αναφέρεται συχνά, ίσως να ήταν κάποιος αρχιδικαστής. Μια πλάκα αναφέρει τις αρχές του:

* Mη κάνεις κακό στον αντίδικο σου. Αντάμειψε με καλό εκείνον που σου κάνει κακό.
    * Αντιμετώπισε τον εχθρό σου με δικαιοσύνη.
    * Μην επιτρέψεις στην καρδιά σου να παρασυρθεί να κάνει κακό.
    * Σ' εκείνον που παρακαλάει για βοήθεια, δώσε φαί να φάει και νερό να πιει. Βοήθα τους άλλους, κάνε το καλό.

Μα, αυτό είχε γραφτεί γύρω στις δυόμιση χιλιάδες χρόνια πριν ο Ματθαίος αναφέρει την επί του Όρους Ομιλία!!! (Sorry Mathew, μας τα παν κι άλλοι, no.

Πάμε τώρα στην ανταρσία των Αννουνάκι και στην (εξ ανάγκης) δημιουργία του ανθρώπου. Οι Αννουνάκι ήταν εξωγήινοι που είχαν αναγκαστεί να δουλέψουν στα ορυχεία χρυσού στη Νότιο Αφρική: «Όταν οι Θεοί έκαναν τη δουλειά και υπέφεραν τον μόχθο λες και ήταν άνθρωποι... Ο μόχθος των Θεών ήταν μεγάλος, η δουλειά πολύ βαριά, η εξάντληση τους μεγάλη. Έκαναν παράπονα, κακολογούσαν και μιλούσαν πίσω από πλάτες, μουρμουρούσαν στις εξορύξεις»!

Είπανε μεταξύ τους, όταν ο αρχηγός Ενλίλ είχε επισκεφθεί τα ορυχεία. «Ας πάμε να αντιμετωπίσουμε τον πρώτο αξιωματικό, για να μας απαλλάξει από τη βαριά δουλειά. Ας προκαλέσουμε ανησυχία στον βασιλιά των Θεών, στον ήρωα Ενλίλ, στην κατασκήνωσή του».

Τελικά οργανώθηκε η ανταρσία, από έναν πρώην αξιωματούχο των ορυχείων, που δεν χώνευε τον αντικαταστάτη του: «Aς κηρύξουμε πόλεμο ΤΩΡΑ. Ας συνδυάσουμε εχθροπραξίες με μάχη».

Διαβάστε τώρα, αυτό το περίεργο κομμάτι, που είχε μεταφραστεί το 1912 και ερμηνευθεί ως ενα... «μαγικό κείμενο»:

«Είχε δημιουργηθεί ως όπλο. Εκτοξεύθηκε παντού, όπως ο θάνατος. Οι πενήντα Ανουνάκι χτυπήθηκαν. Το ιπτάμενο ΣΟΥ.ΣΑΡ, που έμοιαζε με πουλί, χτυπήθηκε στο θώρακα».

Ποια μαγεία μωρέ; Ποιο ιπτάμενο ΣΟΥ.ΣΑΡ που μοιάζει με πουλί, που έχει μέσα πενήντα εξωγήινους, που αλλού αναφέρεται ότι φορούσαν κράνη; Τι άλλο θέλαμε να γράψουν οι Σουμέριοι για να παραδεχθούμε πως μιλούσαν για αερομαχία; Μήπως U.S.Air Force, RAF, ή F-16;

Ας δούμε τώρα τη στάση των υπόλοιπων «Θεών», που είχαν παραδεχθεί την αδικία που ανάγκασε τους Ανουνάκι να «σηκώσουν μπαϊράκι»: «Γιατί τους κατηγορούμε; Η δουλειά τους ήτανε βαριά, η εξάντληση τους μεγάλη. Κάθε μέρα ο θρήνος ήτανε μεγάλος, ακούγαμε τα παράπονα τους».

Κι έτσι φτιάξανε τον άνθρωποοοοοοο... Ούτως ώστε, μετά απο τετρακόσιες χιλιάδες και βάλε χρόνια, να γράφει στα παπάρια του ορυχεία χρυσού και εξωγήινους και να τα χάνει χοντρά με την ισοπαλία της Βέρντερ Βρεμηηης... Αχ, μωρή πουτάνα ζωή!

Ο Ra, λοιπόν, είχε μια λύση στο πρόβλημα των Ανουνάκι. Τη δημιουργία του «Λούλου», του ανθρώπου δηλαδή, ως πρωτόγονου εργάτη. Τι Λούλου, τι Δούλου!
    «Τώρα που η Θεά της γέννησης ειναι παρούσα, ας δημιουργήσει έναν πρωτόγονο εργάτη. Ας φορέσει εκείνος το ζυγό. Ας φορτωθεί εκείνος το βάρος των Θεών»!

«Κάλεσαν τη Θεά, τη μαία των Θεών, τη σοφή Μάμι (σημ: Τι Μάμι, τι μαμμή!) και της είπαν: Εσύ που είσαι η Θεά της γέννησης, δημιούργησε εργάτες. Δημιούργησε έναν πρωτόγονο εργάτη για να φέρει το ζυγό. Για να φέρει το ζυγό που θα ορίσει ο Ενλίλ. Ο εργάτης θα φορτωθεί το μόχθο των Θεών»!

Και τι εκανε η Μάμι; ¶ρχισε δουλειά στον «Οίκο του Σίμτι», που απο τις περιγραφές μοιάζει πολύ με σημερινό νοσοκομείο! Πήρε το απαραίτητο σπέρμα από τους «Θεούς», και μαζί με άλλες «Θεές της γέννησης» (μάλλον υποκατάστατες μήτρες, όπως τις γυναίκες που σήμερα κυοφορούν για λογαριασμό στείρων γυναικών) άρχισαν πειράματα και πρόβες που διήρκεσαν πολύ καιρό. Είχαν και αρκετές αποτυχίες (σημ: τέρατα). Στο τέλος, όμως, η Μάμι φώναξε θριαμβευτικά: «ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ! ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΞΑΝ»!

Εγώ ο μαλάκας, λοιπόν, σκέφτομαι ως εξής: Αν όντως υπάρχουν εξωγήινοι, τότε η Σουμεριακή παράδοση είναι αξιοπίστευτη. Εμείς, που έχουμε στείλει μόνο κάτι σαρδελοκούτια του κώλου στο φεγγάρι (ποτέ άνθρωπο, αυτό ήταν λαμογιά στην έρημο της Ναβάδας, λένε πολλοί) και λίγο πάρα πέρα, έχουμε γενετική μηχανική, τεχνητή γονιμοποιήση. Φτιάχνουμε και κλώνους! Μπορείτε να φανταστείτε τη γενετική μηχανική ενός πολιτισμού που θα έχει έρθει εδώ απο τον αστερισμό της Ανδρομέδας, τις Πλειάδες, τον Σίριο, η τον οποιοδήποτε «12ο Πλανήτη»;

Γιατι να μη δεχτώ πως μ’ έχουν σκαρώσει εξελιγμένοι εξωγήινοι και να δέχομαι χωρίς συζήτηση πως μ’ έχει δημιουργήσει κάποιος κανατάς Γιαχβέ, με χώμα και με σάλιο (στην περίπτωση της φάρας μου με κοπριά και ροχάλα); Όχι, πείτε μου!

450,000,000 φορές "δώσε μου ένα άχαστο"!
    Ο φίλος μού έστειλε κι άλλο κομμάτι που είχε κρατήσει από τις μέρες του Φιλάθλου, μάλλον το τελευταίο για Σουμέριους. Μετά θα είχα πιάσει τη γιαγιά μου και ξέρω 'γώ τι! Το βάζω κι αυτό, αφενός διότι ο άνθρωπος θα έφτυσε αίμα να το πληκτρολογήσει και αφετέρου διότι είναι μια καλή περίληψη και περιέχει ένα χρονοδιάγραμμα. Τον ευχαριστώ και δημόσια. Η εισαγωγή στο "ζουμί" αναβάλλεται για αύριο.

Κοιτάξτε, πρέπει να τελειώνουμε με Σουμέριους, Μάγια, συντέλεια του κόσμου και τα συναφή. Ξεκινάω δυνατά το στοίχημα και ο χρόνος δεν αρκεί. Μέχρι τώρα έχουμε γράψει αποσπάσματα από τις Γραφές των Σουμερίων και πώς τις ερμηνεύει ο Σουμεριολόγος Ζαχαρίας Σίτσιν. Βέβαια, ο καθένας ερμηνεύει μια πανάρχαια γραφή όπως θέλει, αλλά ο Σίτσιν έχει κάτι ΠΟΛΥ υπέρ του: Είχε προβλέψει με ΜΕΓΑΛΗ λεπτομέρεια τι θα εύρισκε η διαστημική αποστολή «Voyager 2» της ΝASA στους πλανήτες Ουρανό και Ποσειδώνα, τη δεκαετία του '80!

Τα είχε προβλέψει ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ την εκτόξευση του αμερικανικού τεχνητού δορυφόρου, έχοντας μελετήσει τις γραφές των Σουμερίων που αναφέρουν πράγματα που ήταν εντελώς άγνωστα στους επιστήμονες πριν το τεράστιο ταξίδι και την άφιξη του «Voyager 2» στους συγκεκριμένους πλανήτες. Από χρώμα και σύσταση, μέχρι αριθμό φυσικών δορυφόρων, οι προβλέψεις του Σίτσιν επαληθεύτηκαν ΠΛΗΡΩΣ! Πώς τα ήξεραν οι Σουμέριοι; Μήπως κάποιοι που τα ήξεραν απ' έξω και ανακατωτά, τους είχαν κάνει φροντιστήριο;

Ας δούμε περιληπτικά το χρονοδιάγραμμα στο οποίο είχε καταλήξει ο Σίτσιν, σχετικά με την άφιξη εξωγήινων στη Γη, τη δημιουργία του ανθρωπου και τον κατακλυσμό:

* Πριν 445.000 χρόνια: Τα Νεφιλίμ, με αρχηγό τον Ενκί, φτάνουν στη Γη από τον «12ο Πλανήτη» και ιδρύουν τον πρώτο σταθμό τους στη Νότιο Μεσοποταμία.

* Πριν 430.000 χρόνια: Οι πάγοι αρχίζουν να υποχωρούν και το κλίμα στην Εγγύς Ανατολή αρχίζει να «μαλακώνει».

* Πριν 415.000 χρόνια: Ο Ενκί προχωρεί στην ενδοχώρα και ιδρύει τη Λάρσα.

* Πριν 400.000 χρόνια: Το κλίμα είναι εύκρατο σε σχεδόν όλη τη Γη και έρχεται ο Ενλίλ (ετεροθαλής αδερφός του Ενλίλ) που ιδρύει τη Νιππούρ ως κέντρο ελέγχου της αποστολής. Ο Ενκί οργανώνει θαλάσσιες διαδρομές στη Νότιο Αφρική, όπου αρχίζει η εξόρυξη χρυσού. (Σημ: Τα Νεφιλίμ χρειάζονταν χρυσό, διότι ο πλανήτης τους αντιμετώπιζε πρόβλημα «θερμοκηπίου» όταν πλησίαζε τον Ήλιο, όπως ακριβώς η Γη σήμερα. Νιφάδες χρυσού σκορπισμένες στη στρατόσφαιρα του «12ου Πλανήτη» θα αντανακλούσαν – προς τα έξω – ένα ποσοστό των ακτίνων του Ηλίου).

* Πριν 360.000 χρόνια: Τα Νεφιλίμ ιδρύουν το Μπαντ-Τιμπίρα ως κέντρο μεταλλουργίας, το Σιππάρ ως κοσμοδρόμιο και άλλα κέντρα.

* Πριν 300.000 χρόνια: Οι Ανουνάκι, οι κοσμοναύτες που αναγκάστηκαν να εργάζονται στα χρυσορυχεία, οργανώνουν ανταρσία.Ο άνθρωπος δημιουργείται από τον Ενκί και τη Νινιουρσάγκ ως εργάτης, για να αντικαταστήσει τους Ανουνάκι στα ορυχεία, καθώς και για άλλες ευτελείς δουλειές.

* Πριν 250.000 χρόνια: Ο άνθρωπος (homo sapiens) πολλαπλασιάζεται και «ξεχύνεται» σε άλλες ηπείρους.

* Πριν 200.000 χρόνια: Η ζωή στη Γη οπισθοδρομεί, λόγω της νέας εποχής των παγετών.

* Πριν 100.000 χρόνια: Το κλίμα γίνεται εύκρατο πάλι. Οι «Γιοι των Θεών» παίρνουν για γυναίκες τις κόρες των ανθρώπων (σημ: και η Παλαιά Διαθήκη το λέει). Οι εξωγήινοι, δηλαδή, παίρνουν τις κόρες των «κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν» δημιουργημάτων τους.

* Πριν 77.000 χρόνια: Ο Ουμπαρτούτου/Λαμέχ, ένας άνθρωπος με ανθρώπινη μάνα και πατέρα έναν «Θεό», γίνεται βασιλέας της Σουρουπάκ, με το πατρονάρισμα της «ματρόνας» Νινιουρσάγκ.

* Πριν 75.000 χρόνια: Πάλι χτυπά η «κατάρα της Γης», μια νέα εποχή παγετών αρχίζει. Η ανθρωπότητα οπισθοδρομεί και κτηνώδεις άνθρωποι περιπλανώνται στη Γη (ίδε σημείωση στο τέλος).

* Πριν 49.000 χρόνια: Αρχίζει η βασιλεία του Ζιουσούντρα, ενός πιστού υπηρέτη του Ενκί.

* Πριν 38.000 χρόνια: Οι σκληρές κλιματολογικές συνθήκες αποδεκατίζουν τον άνθρωπο. Ο Ευρωπαίος «¶νθρωπος του Νεάντερταλ» εξαφανίζεται, επιζεί μόνο ο «¶νθρωπος του Κρο-Μανιόν» στην Εγγύς Ανατολή. Ο Ενλίλ, απογοητευμένος από τον άνθρωπο επιζητεί τον αφανισμό του.

* Πριν 13.000 χρόνια: Τα Νεφιλίμ, γνωρίζοντας ότι η προσέγγιση του πλανήτη τους θα προκαλέσει ένα τεράστιο παλιρροιακό κύμα στη Γη, αποφασίζουν να αφήσουν τους ανθρώπους να πνιγούν σαν ποντίκια. Γίνεται ο κατακλυσμός, ο οποίος τερματίζει απότομα την εποχή των παγετών (σημ: αλλά ο άνθρωπος σώζεται με μυστική παρέμβαση του Ενκί).

Απίθανα πράγματα ε; Τι να κάνουμε, ας πιστέψουμε άλλες, πολύ πιο πιθανές εκδοχές. Για παράδειγμα, την ιστορία ενός φιδιού που το παίζει μανάβης και πλασάρει ένα μήλο σε μια παλαβή γκόμενα που το τρώει μισό-μισό με το μαλάκα που έχει για άντρα και ξαφνικά καταλαβαίνουν πως ειναι τσίτσιδοι και κρύβονται πίσω από βάτους για να μη τους δει ο Θεός, που βγήκε τσάρκα για να παίξει κρυφτούλι, διότι ίσως βαρέθηκε να παίζει μπιρίμπα με τον εαυτό του!

Α,ναι: Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του Σίτσιν, η Νινιουρσάγκ, ο Ενκί και ο Ενλίλ είχανε ζήσει πολλές χιλιάδες χρόνια. Παράξενο, ε; Μμμ... Όχι και τόσο. Εγώ έχω ζήσει 56 χρόνια μέχρι στιγμής. Αυτό πάει να πει ότι κατά τη διάρκεια της μίζερης ζωής μου, η Γη έχει περιστραφεί γύρω από τον Ήλιο 56 φορές. Σωστά; Τέτοιος είναι ο μεταβολισμός μου, που είναι συνδεδεμένος με τον αριθμό περιστροφών της Γης γύρω απο τον Ήλιο.

Μα, αν το ίδιο συμβαίνει και με τους κατοίκους του «12ου Πλανήτη», και εφ' όσον μια περιστροφή του πλανήτη τους γύρω απο τον Ήλιο παίρνει 3.600 γήινα χρόνια, λόγω της φοβερά ελλειπτικής τροχιάς του, τότε ο ένας τους χρόνος είναι 3.600 δικά μου χρόνια! Αααα... ίσως απο δω να προέρχονται οι «αιωνόβιοι», οι «Μαθουσάλες» και οι «αθάνατοι»! (Όσο για τους «ημίθεους», άστε...).

Όχι ρε γαμώτο, μόλις το σκέφτηκα: Αν ήμουνα κι εγω ένα Νεφιλίμ από τον "12ο Πλανήτη» και ζούσα το αντίστοιχο εβδομήντα δικών τους χρόνων, αλλά στη Γη... κάτσετε να κάνω έναν υπολογισμό: Εβδομήντα επι τρεις χιλιάδες εξακόσια, ίσον διακόσιες πενήντα δύο χιλιάδες γήινα χρόνια. Επί τριακόσιες εξήντα πέντε μέρες και χέσε τους δίσεκτους, ίσον ενενήντα ένα εκατομμύρια εννιακόσιες ογδόντα χιλιάδες μερες! Επί ένα συντηρητικό πέντε φορές την ημέρα, σημαίνει ότι κατά τη διάρκεια της ζωής μου θα άκουγα γύρω στα τετρακόσια πενήντα εκατομμύρια «δώσε μου ένα άχαστο, ρε Παρασκευά»! Να τη χέσω για μακροζωία. ¶σε που ίσως να βάραγα και καμιά διακοσαριά εκατομμύρια μαλακίες…

(Σημ: Για αρκετούς «περίεργους», η θεωρία του Δαρβίνου, τουλάχιστο όσον αφορά την εξελιξη του ανθρώπου, είναι λάθος. Ο άνθρωπος, λένε, συνεχώς ανεβοκατεβαίνει τη σκάλα που οδηγεί από τη κτηνώδη κατάσταση σε απίστευτη πνευματικότητα.Υπήρξαν και θα υπάρξουν πολλοί τεράστιοι πολιτισμοί και πολλές τεράστιες φυσικές και πνευματικές καταστροφές. Στο ζενίθ όλο και κάποιοι (ή κάτι) τα χαλάνε, ρίχνουνε λοστό στα γρανάζια, και αρχίζει το «κατέβα». Στο ναδίρ, όλο και κάποιοι βρίσκονται για ν' αρχίσουν πάλι το «ανέβα» κ.ο.κ. Από μια «κάτω» περίοδο του ανθρώπου βρήκε κάποια απολιθώματα ο Δαρβίνος και σκαρφίστηκε τη θεωρία των χιμπαντζήδων, κλπ

Στη μούρη μιας τσούλας...
    Σχετικά με τους άπειρους πολιτισμούς στην ιστορία της ανθρωπότητας και το ότι ο άνθρωπος ανεβοκατεβαίνει συνεχώς τη σκάλα μεταξύ κτηνωδίας και πνευματικότητας, είχα ένα δυο μηνύματα από υποστηρικτές της θεωρίας του Δαρβίνου, ότι αυτή είναι η μόνη «λογική». Να με συγχωρέσουν αν πω κούνια που τον κούναγε τον Δαρβίνο, τη λογική και το κατεστημένο, είτε επιστημονικό είναι αυτό, είτε θρησκευτικό, είτε πολιτικό, είτε οικονομικό. Όλα αυτά είναι δάχτυλα του ίδιου χεριού, δηλαδή του ανίερου κατεστημένου, ΤΗΣ ΦΑΡΑΣ!

Σέβομαι τον Δαρβίνο, όσο σέβομαι τον «¶γιο» Κωνσταντίνο και τη μάνα του, τον Ευσέβειο, που στο όνομα της θρησκείας κατάστρεψε την πολιτιστική παρακαταθήκη της αρχαιότητας, τον Καρλ Μαρξ, το Λένιν, τον Τρότσκι, τον Φιντέλ, αυτούς που σκαρφίστηκαν την Ευρωπαϊκή Ένωση (μετά την Αμερικανική Ένωση!) και πολλούς άλλους ήρωες και αντι-ήρωες. Αμέτρητοι είναι, είτε οι ίδιοι ανήκουν στη «φάρα», είτε απλά υπακούουν σ’ αυτή και μας δούλεψαν και μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί!

Ποιο επιστημονικό κατεστημένο; Αυτό που «έθαψε» εφευρέσεις που θα βοηθούσαν την ανθρωπότητα και, αντί να κάνει κάτι για το περιβάλλον, την υγεία κ.α, φτιάχνει μπόμπες που σκοτώνουν και ακρωτηριάζουν μωρά, όπως εκείνο το αγοράκι στο Ιράκ που έχασε μάνα, πατέρα και αδέρφια, δυο πόδια και δυο χέρια και δεν είχε πια τη δύναμη να κλάψει, παρά μόνο ένα δάκρυ έτρεχε στο μάγουλο του; (Παρεμπιπτόντως, αν καμιά φορά έρθει στην Αθήνα ο Μπους, το ντόπιο κατεστημένο, μέσα κι ο Χριστόδουλος, πάλι θα τρέξει να προσκυνήσει τον πλανητάρχη, όπως είχαν κάνει όλοι στην επίσκεψη του Κλίντον και όταν ακόμα τα «ζωτικά υγρά του» του το παίζανε κρέμα ενυδάτωσης πάνω στη μούρη μιας τσούλας και ορκιζόταν ότι δεν είχε ιδέα! Και η δική του τον συχώρεσε και τώρα έχει και βλέψεις να γίνει η ίδια Πρόεδρος. Φύγε από ‘δώ, μωρή αγάμητη! Έπρεπε να τον είχες χωρίσει, αν όχι για τα τσιμπούκια και το δημόσιο ρεζίλεμά σου, τουλάχιστο διότι κορόιδεψε κατά συρροήν και κατ’ επανάληψιν τον λαό που τώρα θέλεις να κυβερνήσεις του λόγου σου...).

Λέτε να εμπιστευτούμε τα λαμόγια τους διεθνείς πολιτικούς, που ρίχνουν τον ένα στο λαιμό του άλλου για να διατηρείται η οπλοβιομηχανία και κυρίως για να πραγματοποιείται βήμα-βήμα η «ατζέντα»; Μήπως τους τραπεζίτες που σκλάβωσαν ολόκληρα έθνη, πρώτο και καλύτερο την Αμερική (εκεί να δείτε λαμογιά, σύντομα!);

Τώρα θα μου πείτε: «Έλα, μωρέ, είσαι που είσαι μαλάκας, μη γίνεσαι και λαϊκιστής». Αμ, δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ιδέα δεν έχει ο κόσμος για το πόσα πράγματα έκρυψαν και πόσα σκάρωσαν στην πορεία για την παγκοσμιοποίηση, για την οποία η άγνοια της μάζας είναι εκ των ων ουκ άνευ. Με ταυτότητες ασχολούνται και με μαλακίες. Είμαι, ρε, Χριστιανός επειδή το λέει ένα κωλόχαρτο, ή επειδή αγαπάω Κύριον τον Θεόν μου και τον πλησίον μου ως εαυτόν; Ξέρετε πόση στάχτη έχουν ρίξει στα μάτια μας; Μας παίρνουν εκεί που θέλουν και ο κόσμος αγρόν ηγόρασε, ασχολείται με βλακείες.

Ο Τσόρτσιλ, παρόλο που ο ίδιος λαμόγιο του κερατά και μέλος της «φάρας», είχε πει το εξής στους Εγγλέζους τον καιρό του πολέμου. Ισχύει και σήμερα κι ας μη το εννοούσε, ή το ήθελε:

«Αν δεν πολεμήσετε για το δίκαιο, όταν μπορείτε να κερδίσετε εύκολα και χωρίς αιματοχυσία, αν δεν πολεμήσετε όταν η νίκη είναι σίγουρη και όχι τόσο ακριβή, τότε ίσως να φτάσει η στιγμή που θα αναγκαστείτε να πολεμήσετε με τις πιθανότητες να είναι εναντίον σας και με την επιβίωση να είναι επισφαλής. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ: ΙΣΩΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΝΙΚΗ, ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΕ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΣΤΗ ΣΚΛΑΒΙΑ».

Μας έχουν ρημάξει, μας έχουν πηδήξει, όντως μας οδηγούν στη παγκοσμιοποίηση και τη σκλαβιά. Βρε, αφήστε Σημίτη και Καραμανλή! Αυτοί είναι πταίσματα, ποιος ασχολείται μ’ αυτούς; Απλά σκύβουν το κεφάλι και εκτελούν εντολές. Αυτό μας έφαγε, δηλαδή; Η κόντρα ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ.; Έξι από το ένα και μισή ντουζίνα από το άλλο, σιγά τη διαφοροποίηση! Ή μήπως νομίζετε ότι το καυτό θέμα είναι οι ντόπιοι μιζαδόροι, απατεώνες και λαμόγια; Αυτά είναι υποθέσεις της πλάκας, στάχτη στα μάτια, όπως οι φωνητικές χορδές της Σερτάμπ χανούμ, η νηπιαγωγός που προσελήφθη για να προσέχει γατάκια, η τεχνητή γονιμοποίηση της Γουίτνεϊ Χιούστον, το ξύλο που ρίχνει ο Μάικ Τάισον σε γκόμενες που παρεκτρέπονται και ξέρω ‘γώ τι άλλες μαλακίες. Έπαιξε λέει ο άλλος 22 δις στο Χρηματιστήριο, γίνεται ντόρος για παραιτήσεις και ανασχηματισμούς κυβερνήσεων ανθρωπαρίων και ανδρεικέλων και ποτέ δεν βγήκε κάποιος να εξηγήσει στον κόσμο τι ακριβώς είναι η παγκοσμιοποίηση, παρόλο που από αυτή την ιδέα, από την «ατζέντα», προκύπτουν όλα τ’ άλλα.

Θέλετε να δείτε τι καπνό φουμάρει το επιστημονικό κατεστημένο (πριν πάμε στο οικονομικό, πολιτικό και θρησκευτικό); Διαβάστε αύριο, να δείτε τι σας έχουν κρύψει. Βρε, οι Ανουνάκι, τα Νεφιλίμ και τα 450,000 χρόνια τους είναι «χθεσινά πράγματα» σε σύγκριση μ΄ εκείνα που βρήκαν κι έκαναν μόκο! 2,000,000 χρονια αρκούν, ή να πάμε στα 2,800,000 μια κι ανεβαίνει ο πληθωρισμός; Σιγά το Δαρβίνο...

Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast