PDA

View Full Version : Κολομβία Γενικά

Lefteris_Cuervo
09/10/2013, 06:58
Με αφορμή το κλάσικο που τελείωσε πριν λιγο (Μιγιοναριος-Ατλετικο) αποφάσισα να ψαχτω περισσοτερο με το συγκεκριμενο πρωταθλημα..ξερει κανεις να μου πει,ποια ειναι τα φαβορι φετος κτλ κτλ?

ξερω μονο τα βασικα,δηλαδη ποιες ειναι οι μεγαλες/μεσαίες ομαδες του πρωταθληματος και απο που ειναι:p

deadpiece
09/10/2013, 16:45
http://www.ligapostobon.com.co/noticias

Χρησιμοποιησε google chrome και μεταφραση σε αγγλικα και θα εχεις νεα, μεταγραφες, δηλωσεις κλπ κλπ

Lefteris_Cuervo
09/10/2013, 17:46
http://www.ligapostobon.com.co/noticias

Χρησιμοποιησε google chrome και μεταφραση σε αγγλικα και θα εχεις νεα, μεταγραφες, δηλωσεις κλπ κλπ

γκρασιας!

Achlatlis
09/10/2013, 20:25
Με αφορμή το κλάσικο που τελείωσε πριν λιγο (Μιγιοναριος-Ατλετικο) αποφάσισα να ψαχτω περισσοτερο με το συγκεκριμενο πρωταθλημα..ξερει κανεις να μου πει,ποια ειναι τα φαβορι φετος κτλ κτλ?

ξερω μονο τα βασικα,δηλαδη ποιες ειναι οι μεγαλες/μεσαίες ομαδες του πρωταθληματος και απο που ειναι:p

Το φαβορί το παρακολούθησες :p. Αυτό που κάνει η Ατλέτικο είναι χωρίς προηγούμενο, με απίστευτο ροτέισιον μέσα σε όλες τις διοργανώσεις και αήττητη σε 28 ματς and counting! Τώρα αν συνεχίσεις να παρακολουθείς στα πλέι οφ, ρώτησέ με ξανά να σε πω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι οκτώ φιναλίστ :).

Lefteris_Cuervo
09/10/2013, 20:44
Το φαβορί το παρακολούθησες :p. Αυτό που κάνει η Ατλέτικο είναι χωρίς προηγούμενο, με απίστευτο ροτέισιον μέσα σε όλες τις διοργανώσεις και αήττητη σε 28 ματς and counting! Τώρα αν συνεχίσεις να παρακολουθείς στα πλέι οφ, ρώτησέ με ξανά να σε πω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι οκτώ φιναλίστ :).
Ακη και στην Κολομβια εχουν απερτουρα-κλαουσουρα,δεν το θυμαμαι? με διαφορα οτι στο τελος εχουν πλειοφ?

Achlatlis
09/10/2013, 21:01
Ακη και στην Κολομβια εχουν απερτουρα-κλαουσουρα,δεν το θυμαμαι? με διαφορα οτι στο τελος εχουν πλειοφ?

Ναι Απερτούρα/Κλαουσούρα. Η Ατλ. Νασιονάλ πήρε το πρόσφατο Απερτούρα, η Σάντα Φε πέρσι το Κλαουσούρα. Στο τέλος πλέι οφ, όπως το λες :)

Lefteris_Cuervo
09/10/2013, 21:06
Ναι Απερτούρα/Κλαουσούρα. Η Ατλ. Νασιονάλ πήρε το πρόσφατο Απερτούρα, η Σάντα Φε πέρσι το Κλαουσούρα. Στο τέλος πλέι οφ, όπως το λες :)

σε νιωθω παρακολουθεις απο κοντα το πρωταθλημα..αξιζει να το δοκιμασω,τι λες? -ειμαι σε φαση ανοιγω τα φτερα μου στοιχηματικα-:p

Lefteris_Cuervo
10/10/2013, 12:57
ματσακι για το κύπελλο σημερα,Αλιανζα Πετρολερα-Ατλετικο Νασιοναλ..

g_laz
10/10/2013, 18:03

Καλησπέρες....Πολύ δύσκολο αυτό, θέλω να κοντράρω την Ατλέτικο αλλά πραγματικά με το μομέντουμ και την δυναμική που βγάζει δεν μου πάει το χέρι

deadpiece
10/10/2013, 18:10
Καλησπέρες....Πολύ δύσκολο αυτό, θέλω να κοντράρω την Ατλέτικο αλλά πραγματικά με το μομέντουμ και την δυναμική που βγάζει δεν μου πάει το χέρι

Ξεκουρασε και καποιους παικτες στο παιχνιδι με την Μιγιοναριος οποτε σιγουρα βλεπουν ζεστα το αποψινο ματς . . . .

g_laz
10/10/2013, 18:23
Ξεκουρασε και καποιους παικτες στο παιχνιδι με την Μιγιοναριος οποτε σιγουρα βλεπουν ζεστα το αποψινο ματς . . . .

Πολύ σωστή επισήμανση Φίλιππε....Μεγάλο Νο Μπέτ.....

Achlatlis
10/10/2013, 19:29

FutbolRed έχει τα βασικά, είναι καλά ενημερωμένο, αν θέλεις πιο ψαγμένα πράγματα πρέπει να κοιτάξεις στον τοπικό Τύπο. Για αρχή πιστεύω κομπλέ είσαι ;)
http://www.futbolred.com/postobon/noticias/semifinales2013/alianza-petrolera-contra-nacional-en-la-semifinal-de-la-copa-postobon/13112143

Achlatlis
10/10/2013, 19:29
FutbolRed έχει τα βασικά, είναι καλά ενημερωμένο, αν θέλεις πιο ψαγμένα πράγματα πρέπει να κοιτάξεις στον τοπικό Τύπο. Για αρχή πιστεύω κομπλέ είσαι ;)
http://www.futbolred.com/postobon/noticias/semifinales2013/alianza-petrolera-contra-nacional-en-la-semifinal-de-la-copa-postobon/13112143

Alineaciones probables

Atlético Nacional: Franco Armani; Francisco Nájera, Alexis Henríquez, Óscar Murillo; Elkin Calle, Diego Arias, Farid Díaz; Jhon Valoy, Sherman Cárdenas, Juan David Valencia y Juan Pablo Ángel. D.T: Juan Carlos Osorio

Alianza Petrolera: Jorge Henríquez; Juan Carlos Escobar, Arnaldo Pereira, David Valencia, Deivy Balanta; Bréiner Belalcázar, Mauricio Arquez; Dairon Asprilla, Julio César Mora, Cristian Palomeque y Michael Rangel. D.T: Guillermo Berrío

deadpiece
10/10/2013, 19:52

Thx Ακη, πολυ καλο site φαινεται . . . Θα χρειαστει

Lefteris_Cuervo
10/10/2013, 23:08
ωραιος Ακη....αντε να φαει κανα γκολακι η βερντε να την παιξουμε για ανατροπη..απο το 1,66 στο 1,44 τρατζικ!

Lefteris_Cuervo
10/10/2013, 23:19
γκολ απο νωρις γαμωτο 0-1...

Lefteris_Cuervo
11/10/2013, 00:04
0-1 ημιχ. ανωτερη η Ατλ.Νασιοναλ..2 επιπεδα πιο κατω η Αλιανζα προσπαθει κατα διαστηματα αλλα απλα δεν μπορει,απο το πουθενα μπορει να βαλει γκολ η Βερντε...

El costeño Griego
11/10/2013, 04:15
Καλησπερα μετα απο καιρο στη παρεα στο φορουμ,ανελλειμενες υποχρεωσεις με εχουν ''δεσμευσει'' ακομη και τις ελευθερες ωρες γαμωτο και ενω εχει πολυ καλες στοιχηματικες ευκαιριες,μετα θες να τα σπασεις ολα απο τα νευρα σου βλεποντας οτι δεν ειχες χρονο να τα πονταρεις...!!

Οντως αυτο που συμβαινει με τη συμπαθεστατη Νασιοναλ(το σημα της με θυμιζει εντονα το Λευκο Πυργο,και σαν Θεσσαλονικιος δεν ηθελα και πολυ να την..επιλεξω ως ομαδα μου εδω)ειναι απιστευτο.Οι τυποι δε χανουν με τιποτα και εδω γινονται πολλες αναφορες και ειδικες εκπομπες στο απιστευτο σερι της..

Ειναι αυτη τη στιγμη με διαφορα οτι πιο ''on fire'' που λεγαμε και μικροι...χαχαχχα

deadpiece
11/10/2013, 04:22
Καλησπερα μετα απο καιρο στη παρεα στο φορουμ,ανελλειμενες υποχρεωσεις με εχουν ''δεσμευσει'' ακομη και τις ελευθερες ωρες γαμωτο και ενω εχει πολυ καλες στοιχηματικες ευκαιριες,μετα θες να τα σπασεις ολα απο τα νευρα σου βλεποντας οτι δεν ειχες χρονο να τα πονταρεις...!!

Οντως αυτο που συμβαινει με τη συμπαθεστατη Νασιοναλ(το σημα της με θυμιζει εντονα το Λευκο Πυργο,και σαν Θεσσαλονικιος δεν ηθελα και πολυ να την..επιλεξω ως ομαδα μου εδω)ειναι απιστευτο.Οι τυποι δε χανουν με τιποτα και εδω γινονται πολλες αναφορες και ειδικες εκπομπες στο απιστευτο σερι της..

Ειναι αυτη τη στιγμη με διαφορα οτι πιο ''on fire'' που λεγαμε και μικροι...χαχαχχα

Γεια σου φιλε απο την μακρινη Κολομβια,μηπως εχει τυχει να ακουσεις τιποτα σχετικα με το ποιες ειναι οι προτεραιοτητες της Ατλετικο Νασιοναλ φετος ? Σε ποια διοργανωση λες να παραδωσει πνευμα?

El costeño Griego
11/10/2013, 06:22
Γεια χαρα!Νομιζω οτι αν και γενικως στη Κολομβία δε δινουν τοση βαρυτητα στο Σουνταμερικανα(τα παιχνιδια π.χ. των Παστο,Εκιδαδ που δεν ειναι ''βαρια'' ονοματα περνανε στα ψιλα,αντιστοιχως οπως-δυστυχως-συμβαινει και στην Ελλαδα με ομαδες του στυλ Ξανθη,Ατρομητος κ.α. για το Ουεφα)και μιλωντας πολλες φορες εδω με οπαδους της ''Βερδε'',νομιζω εδω που φτασανε θα δωσουν βαρυτητα στα προημητελικα του θεσμου(με τη λογικη οτι θα ξεπερασουν τη Μπαία..)μιας και νομιζω μετα εχουν βατους αντιπαλους ως το τελικο!

Στο κυπελλο ειναι ενα βημα πριν το τελικο,οποτε λες εκει δε νομιζω να στραβωσει κατι...Ετσι πιστευω να...σπασει αυτο το απιστευτο σερι σε κανα...κουλο ματς πρωταθληματος,εκει οπου θα ειναι το ακλονητο φαβορι...

Παντως γενικοτερα το επιπεδο του πρωταθληματος ειναι χαμηλο,παιζεται ΠΟΛΥ αργο και αρκετα δυνατο ποδοσφαιρο,αλλα εχει θετικο για μενα τα πολλα τοπικα ντερμπι..3 μεγαλες πολεις,3 κλάσικο,με τη προυποθεση να ανεβει το ''θεριο που κοιμαται και διψαει για εκ νεου διακρισεις'',δηλαδη η Αμερικα απο το Κάλι..αν παιζουν μεταξυ τους αυτες οι ομαδες,αντε να βαλω και τη Ζούνιορ,εχει ενδιαφερον να κατσεις να δεις κανα ματς..ειδαλλως,καμια διαφορα απο κατι Πανθραξ-Λειβαδια στη χωρα μας..

deadpiece
11/10/2013, 19:17
Γεια χαρα!Νομιζω οτι αν και γενικως στη Κολομβία δε δινουν τοση βαρυτητα στο Σουνταμερικανα(τα παιχνιδια π.χ. των Παστο,Εκιδαδ που δεν ειναι ''βαρια'' ονοματα περνανε στα ψιλα,αντιστοιχως οπως-δυστυχως-συμβαινει και στην Ελλαδα με ομαδες του στυλ Ξανθη,Ατρομητος κ.α. για το Ουεφα)και μιλωντας πολλες φορες εδω με οπαδους της ''Βερδε'',νομιζω εδω που φτασανε θα δωσουν βαρυτητα στα προημητελικα του θεσμου(με τη λογικη οτι θα ξεπερασουν τη Μπαία..)μιας και νομιζω μετα εχουν βατους αντιπαλους ως το τελικο!

Στο κυπελλο ειναι ενα βημα πριν το τελικο,οποτε λες εκει δε νομιζω να στραβωσει κατι...Ετσι πιστευω να...σπασει αυτο το απιστευτο σερι σε κανα...κουλο ματς πρωταθληματος,εκει οπου θα ειναι το ακλονητο φαβορι...

Παντως γενικοτερα το επιπεδο του πρωταθληματος ειναι χαμηλο,παιζεται ΠΟΛΥ αργο και αρκετα δυνατο ποδοσφαιρο,αλλα εχει θετικο για μενα τα πολλα τοπικα ντερμπι..3 μεγαλες πολεις,3 κλάσικο,με τη προυποθεση να ανεβει το ''θεριο που κοιμαται και διψαει για εκ νεου διακρισεις'',δηλαδη η Αμερικα απο το Κάλι..αν παιζουν μεταξυ τους αυτες οι ομαδες,αντε να βαλω και τη Ζούνιορ,εχει ενδιαφερον να κατσεις να δεις κανα ματς..ειδαλλως,καμια διαφορα απο κατι Πανθραξ-Λειβαδια στη χωρα μας..
Εχω κατσει φιλε και πονεσα λιγακι ψυχολογικα απο αυτο που εβλεπα χαχα. Απλα σε ρωτησα γιατι καπου θα σκασει η Νασιοναλ να την πληρωθουμε κιολας :)

Lefteris_Cuervo
12/10/2013, 20:07
οταν εχεις χρονο,επειδη βλεπω τα παρακολουθεις..θελω να μας κανεις μια μινι αναλυση για τις ομαδες κυριως τις μικρομεσαιες

ας πουμε πχ βλεπω η Ατλ.Νασιοναλ παιζει στους Πατριώτες και δινει το 2@2,10...απο οσο ξερω οι Πατριωτας ειναι μικρη ομαδα αλλα δεν ξερω τι εδρα εχει και αν μπορει να κοντραρει για το Χ την βερντολαγκα.

El costeño Griego
12/10/2013, 23:19
οταν εχεις χρονο,επειδη βλεπω τα παρακολουθεις..θελω να μας κανεις μια μινι αναλυση για τις ομαδες κυριως τις μικρομεσαιες

ας πουμε πχ βλεπω η ατλ.νασιοναλ παιζει στους πατριώτες και δινει το 2@2,10...απο οσο ξερω οι πατριωτας ειναι μικρη ομαδα αλλα δεν ξερω τι εδρα εχει και αν μπορει να κοντραρει για το χ την βερντολαγκα.

ναι,ωραια ιδεα εχεις και καποια στιγμη θα το κανω.. ;)

τωρα επειδη αναφερεις τη πατριοτας ειναι μια καινουργια ομαδα,οχι τιποτα ιδιαιτερο και σχεδον ποτε δε γεμιζουν το γηπεδο οι οπαδοι(..)τους..(νομιζω οτι η μεγαλη ομαδα της μπογιακα ειναι η τσικο,αν και αμα δε ταξιδεψω εκει να μπω στη φαση τους δε μπορω να το ξερω σιγουρα.. :p)
βεβαια το ποτε θα γκελαρει,και αν,η νασιοναλ ειναι ενα θεμα..εγω παντως θα τη κοντραρω στο ματς μεσα στο παστο με τη τοπικη ντεπορτιβο,μια ομαδα με καλουτσικη εδρα,οπαδικο κινημα,που παιζει ενα ''συμπαθητικο'' ποδοσφαιρο..

El costeño Griego
14/10/2013, 05:51
την επιασα στο στομα μου τη νασιοναλ την εφαγα ειχα δεν ειχα...1-0 για τους ηρωικους πατριοτες και τελος το σερι και ευτυχως απο τη μια γιατι αν και τη γουσταρουμε τη νασιοναλ,στο tv επαιζαν μεχρι και..δυωρες εκπομπες καθημερινα αφιερωμενες στην αφεντια της..χαχααχ καπου κατανταει και κουραστικο,αν και για καποιον με ορεξη και...μπολικο χρονο ειναι η χαρα του να βλεπει αθλητικα σε αυτη τη χωρα..

υγ.φιλε λευτερη ντεσδε αρχεντινα δε μπορω να σε στειλω πμ,καθωτι μου γραφει οτι εχεις φτασει τον ανωτατο αριθμο αποθηκευμενων,αν θες τσεκαρε το γιατι εγω δε νιωθω και πολυ απο αυτα!τα λεμε ερμανο

Lefteris_Cuervo
14/10/2013, 06:53
την επιασα στο στομα μου τη νασιοναλ την εφαγα ειχα δεν ειχα...1-0 για τους ηρωικους πατριοτες και τελος το σερι και ευτυχως απο τη μια γιατι αν και τη γουσταρουμε τη νασιοναλ,στο tv επαιζαν μεχρι και..δυωρες εκπομπες καθημερινα αφιερωμενες στην αφεντια της..χαχααχ καπου κατανταει και κουραστικο,αν και για καποιον με ορεξη και...μπολικο χρονο ειναι η χαρα του να βλεπει αθλητικα σε αυτη τη χωρα..

υγ.φιλε λευτερη ντεσδε αρχεντινα δε μπορω να σε στειλω πμ,καθωτι μου γραφει οτι εχεις φτασει τον ανωτατο αριθμο αποθηκευμενων,αν θες τσεκαρε το γιατι εγω δε νιωθω και πολυ απο αυτα!τα λεμε ερμανο

power τωρα!

Lefteris_Cuervo
20/10/2013, 15:49
Μεγάλη Ατλετικο Νασιοναλ χθες!!!!!!! δωρακι το 3,10 (που ξεκινησε καπου στο 2,20 αν δεν κανω λαθος) μεσα στην ονσε καλδας...πολυ ωραιος αγωνας,γρηγορο ποδοσφαιρο με φασεις...κυριαρχησε απο την αρχη η βερντε,δεν απειληθηκε ιδιαιτερα,φιλοτιμη ομαδα η ονσε αλλλα 1 λεβελ πιο κατω,σε καποιες στιγμες εδειχνε οτι απλα δεν μπορει να κανει το κατι παραπανω

ειδα και το 1ο ημιχ. απο το κλασικο,Μιγιοναριος-Ντεπορτιβο Καλι,πιο ισορροπημενο ματς,σε λιγοτερο βαθμο αλλα και εδω καλο ρυθμο ειχε το ματς και καλες ευκαιριες και για τους δυο

Lefteris_Cuervo
20/10/2013, 15:52
Γιωργο Κολομβιανε,περιμενουμε τις αποψεις σου για τις ομαδες του πριμερΑ Κολομβιας !! :p